Zemřel kanoista Vladimír Jirásek, první vítěz ankety Sportovec roku

Zemřel kanoista Vladimír Jirásek, první vítěz ankety Sportovec roku
Vladimír Olaf Jirásek.
Autor snímku Český svaz kanoistů
SDÍLEJ:

Ve věku 84 let zemřel v pondělí 14. května vodní slalomář Vladimír Jirásek. Dvojnásobný mistr světa v kategorii C1 (jednomístná kanoe) přidal další tři tituly v hlídkách 3xC1. S jeho jménem je spojena anketa o nejlepšího sportovce Československa. V roce 1959 byl vyhlášen premiérovým československým sportovcem roku.

Příznačné bylo, že se o Vladimírovi vždy hovořilo jako o Olafovi. Tuto přezdívku snad užíval i na navštívenkách.

Rodák z Hrádku na Rokycansku začínal s kanoistikou v pražském Sportovním klubu Elektrických podniků (SKEP), pak pokračoval v Tesle Žižkov. Byl jedním z nejmladších první slalomářské party, která povětšinou začala s rychlostní kanoistikou a pak přešla ke
slalomu, např. Havel, Pecka (účastníci Olympijských her 1948 v Londýně), Nič a další.

Byl velice manuálně zručný, a tak není divu, že si lodě stavěl sám. Nejprve dřevěné, ale pro Mistrovství světa v roce 1959 v Ženevě už postavil první naši sklolaminátovou loď, se kterou vyhrál. Tím dal základ věhlasu českých výrobců slalomových lodí.

Závodní kariéru ukončil v polovině 60. let, avšak různých vodáckých akcí se účastnil i v pokročilém věku. Naposledy jsme Olafa mohli vidět mezi velkou vodáckou sešlostí při oslavě 100 let organizované kanoistiky v roce 2013.

Olaf získal v 70. letech minulého století strážní domek přilepený k pražským hradbám na Pohořelci. Zde se pravidelně scházela vodácká parta ze slavných 50., 60. a 70 let. Jeho domek se stal náhradní klubovnou loděnice. Celkem pravidelně se scházela parta 30 až 40 lidí společného zájmu i společných vzpomínek. Asi se nic podobného nedá nahradit – otevřenost názorů a hlavně ta romantika prostředí, kde se přetřásaly i recenze divadel nebo výstav.

"Vláďo, Olafe, všem nám, kteří Tě znali, budeš scházet a můžeš být jistý, že při každém setkání pamětníků budeme na tebe vzpomínat,“ řekl Jaroslav Pollert starší.

Poslední rozloučení s Olafem se koná v Krematoriu v Praze 5, Motol, 22. května od 11:15 h.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

OLŠE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Den otevřených dveří Povodí Odry se koná 21. března

Generální ředitel Povodí Odry Petr Birklen končí

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

Železniční slevy VIII: Labe-Elbe

AKTUALIZACE Výhodná jízdenka na železnici v Českosaském Švýcarsku a dalekém okolí se jmenuje Labe-Elbe a platí od německých měst Riesa a Hoyerswerda, přes Drážďany, Děčín, Ústí nad Labem do Vejprst, Kadaně, Loun a nejdále do
Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

OLŠE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Generální ředitel Povodí Odry Petr Birklen končí

Generální ředitel Povodí Odry Petr Birklen končí

Petra Birklena, ředitele Povodí Odry, vyhodil ministr zemědělství Martin Šebestyán (ve vládě sedí za SPD, ale fakticky pracuje už mnoho let pro Andreje Babiše). Ministerstvo zemědělství uvedlo, že generální ředitel nenaplnil
Den otevřených dveří Povodí Odry se koná 21. března

Den otevřených dveří Povodí Odry se koná 21. března

Během letošního Světového dne vody mohou zájemci nahlédnout do běžně nepřístupných prostor přehrad Slezská Harta, Kružberk, Šance, Morávka a Žermanice. Otevřeny budou také vodohospodářský dispečink a vodohospodářské laboratoře státního podniku Povodí Odry v Ostravě, Varenská 49.
Komořanské jezero pod Krušnými horami

Komořanské jezero pod Krušnými horami

Fascinující geologický děj se odehrál pod Krušnými horami - před 65 miliony let se tam rozlévalo slané moře, to se přes 20 miliony let změnilo na obrovské sladokovodní jezero, samovolně se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 25.-29.3. 25.3.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 28.-29.3. 28.3.
Chrudimka - splutí Seč 28.3.
Norsko - diashow Jihlava, Na Kopečku Přednáší Martin Loew 31.3. 18:00
Doubrava - odemykání Pařížov 3.-4.4. 3.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 5.4.
Sázava - odemykání Týnec 11.4.

Diskuse

Museums and art JamesTit, 22.3.2026 5:41, 121 příspěvků
San Ignacio Cliftonflich, 22.3.2026 3:32, 121 příspěvků
Skitour- Unglück im Walli... dedek Bretislav, 21.3.2026 11:18, 1 příspěvek
Nez zacaly kolobezky, byl... Bretislav, 20.3.2026 23:53, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 20.3.2026 22:38, 4 příspěvky
Juke-joint into the smash... ReubenfrokY, 20.3.2026 21:36, 1 příspěvek
Pístalka do hor se nemá z... Horydoly, 20.3.2026 21:13, 2 příspěvky
Pístalka do hor se nemá z... dedek Bretislav, 20.3.2026 19:42, 2 příspěvky
Mushings kolobezkou na di... Bretislav, 19.3.2026 20:01, 4 příspěvky
Inu máš to špatně PK, 19.3.2026 11:20, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42