Život s nafukovacím paddleboardem

Život s nafukovacím paddleboardem
Setkání paddleboardistky Moniky s koloběžkářkou Hankou na soutoku Smědé a Lužické Nisy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Koupili jste si přes e-shop paddleboard, nebo jste si nestihli popovídat s prodavačem při prodeji a teď vás napadají různé otázky? Náš praktický rádce vám poradí, jak postupovat před i po jízdě na paddleboardu.

Život s nafukovacím paddleboardem
Nafukování paddleboardu na břehu jezera.
Autor snímku Snowboardel.cz

Razíme k vodě. Čím paddleboard nafouknout?

Jaké druhy pump vhodné k nafukování paddleboardů vlastně existují?

Ruční jednocestné pumpy – jsou nejjednodušší variantou ručních pump. Jejich funkce se omezuje pouze na jeden válec s pístem a nafukování pouze při pohybu pístu směrem dolů.

Ruční dvoucestné pumpy Double action – jsou již o něco sofistikovanější, avšak základní princip je stejný. Jeden válec s pohyblivým pístem. Rozdíl nastává v tom, že pumpa umožňuje nafukování při pohybu pístem směrem dolu, ale i nahoru. Tuto pumpu najdete nejčastěji v základním balení paddleboardů.

Ruční Trojcestné Triple action – Nejvyspělejší technologie v oblasti ručních pump. Díky dvěma válcům a pístům pumpují daleko větší objem vzduchu, což je staví do výhody oproti zmíněným jednočinným a dvojčinným typům.

U ručních dvoucestných a trojcestných pump je nejvíce pohodlné začít nafukovat v plném rozsahu, tedy double, potažmo triple action. Takto dostanete do paddleboardu rychle velký objem vzduchu. Na konečné dotlakování přepněte na jednočinný mód, jinak si ke konci pořádně zaposilujete.

Paddleboard SUP.

Elektrické pumpy - pokud je vám ruční pumpování proti srsti a raději čas investujete do jiných aktivit, než je foukání paddleboardu, doporučujeme zabádat v kategorii elektrická pumpa. Ty kromě času šetří i vaši energii. Obsluha přitom bývá zpravidla jednoduchá.

Elektrické pumpy disponují otočným přepínačem či displejem, kde je možné nastavit požadovaný tlak. Jakmile je tlaku dosaženo, dochází k automatickému vypnutí. Některé modely elektrické pumpy dokážou nafouknout paddleboard až do 25 PSI. Existují varianty do 12V autozásuvky i pumpy s vlastním přenosným zdrojem.

Paddleboard SUP.

Nafukování krok za krokem

 1. Nafukování začneme na rovném a hladkém povrchu s rozbaleným paddleboardem.

 1. Odjistíme kryt ventilu a ujistíme se, zda je pojistka samotného ventilu v horní pozici, jedině tak nám vzduch nebude po odpojení hadice ucházet. Pokud by se pojistka nacházela v dolní pozici, je třeba ji zamáčknout, lehce pootočit, pojistka sama vyskočí do horní pozice, která je určena pro nafukování.

 2. Hadici od pumpy nasadíme na ventil a pootočíme jí po směru hodinových ručiček, tak aby se dotáhla k ventilu.

 3. Natlakujeme paddleboard na doporučený tlak (většinou mezi 10-20 PSI). Doporučený tlak bývá výrobci uveden přímo na ventilu.

 4. Pumpu odpojíme pootočením proti směru hodinových ručiček. V žádném případě za hadici netahejte bez pootočení. Pokud vám po odpojení hadice začal vzduch z paddleboardu ucházet, neměli jste pojistku ventilu ve správné pozici ☺ - viz. krok číslo 2.

 5. Vzhůru na vodu!

Paddleboard SUP.

Jdeme z vody – balíme paddleboard

Když jdete z vody, často se stane, že si právě při těchto posledních úkonech paddleboard zašpiníte – nejčastěji bahnem nebo hlínou. Je dobré mít s sebou hadr a rovnou paddleboard omýt. Ikdyž je povrch z měkkého PVC, stává se, že matka země i tak zanechá nesmazatelně svůj otisk. Paddleboardy používané u moře je dobré omýt sladkou vodou.

Na nečistoty můžete použít běžný ekologický mycí prostředek na nádobí, ale existují i speciální kouzelné přípravky na PVC, které dodají vašemu plováku lesk jako z továrny.

Nejlepší je paddleboard nechat rovnou uschnout, ale většinou není tolik času. Proto ho sbalte a až přijedete domů, zase ho rozbalte a dejte mu pár hodin na vyschnutí. Plovák se nezničí, ale ve vlhkém prostředí vznikají plísně, které mohou na paddleboardu nechat neodstranitelné stopy. Vyndejte flosnu, pokud zrovna nemáte typ s fixními ploutvičkami a začněte vyfukovat.

Nelekněte se, po odšpuntování ventilu a stlačení pojistky to na pár vteřin silně zasyčí. Skládat/rolovat paddleboard začínáme vždy ze strany, kde není ventil směrem k ventilu. Důležité je správně odhadnout šířku na transportní vak, to si budete muset odhadnout a vyzkoušet pro váš daný model.

Převážíme nafouknuté paddleboardy na střeše

Pokud máte na střeše auta zahrádku a doma garáž, asi se budete stejně jako my často potýkat s leností paddleboard nafukovat a vyfukovat. Navíc tím ušetříte čas, a ještě vyvoláte obdiv v očích kolemjdoucích (pořád existuje spoustu lidí, kteří si nejsou jistí, co zrovna vidí – nějaký nový tvar kanoe?)

Jak ale paddleboard správně a bezpečně uvázat? Viděli jsme verze s gumicuky (pavouk / upínací guma), ale vzhledem k rychlostem a pružení, to určitě není to pravé ořechové. Naše zkušenosti hrají pro pevné rychloupínací popruhy (někdy také kurty).

Délka je důležitá, potřebovat budete cca 5 metrů – záleží kolik paddleboardů na střeše povezete. Lepší jsou širší popruhy kolem 4–5 cm), které se do paddleboardu nezařezávají – zvláště pokud na střeše vozíte karbonová prkna bez obalu, která jsou oproti nafukovacím křehká. Bojíte se více o auto než o váš paddleboard? Na trhu se prodává i ochrana příčníků pro převoz paddleboardů.

Uložení nafukovacího paddleboardu k zimnímu spánku

Nafukovací paddleboardy jsou vyrobeny z velmi pevného PVC materiálu a vydrží toho hodně. I tak existuje pár zásad pro správné dlouhodobé skladování.

Pokud nemáte prostory, kam plovák uložit v nafouknutém stavu, nic neřešte a v batohu ho prostě strčte do skříně. Pokud k tomu máte v batohu prostor, nechte jej co nejvíce rozbalený a povolte stahovací popruh. Paddleboardu nijak nevadí, bude-li uložen v transportní tašce na suchém místě a mimo UV záření. Teplota by se v daných prostorech měla pohybovat mezi 5-25 stupni Celsia.

Paddleboard SUP.

Když máte prostory, kam plovák umístit v nafouknutém stavu – nafoukněte jej. Nafukovací paddleboardy jsou vysokotlaké plováky, do kterých se standardně hustí tlak kolem 1 baru / 15 psi (záleží na typu konstrukce, značce, aktuálním zatížení…).Vysoké tlaky samozřejmě namáhají spoje i ventil paddleboardu. Rozhodně doporučujeme při delším uskladnění snížit tlak na cca 6 PSI/ 0,4 baru. Při tomto tlaku plovák drží tvar, neohýbá se. Povrch plováku je napnutý a nejsou na něm žádné sklady, záhyby. Jedná se o vůbec nejlepší způsob, jak svůj paddleboard skladovat. Zručnější z nás si mohou na paddleboardy nechat vyrobit i jednoduchý regálový systém z držáku obalených levnou izolací na potrubí.

Paddleboard SUP.

Jo a pozor na hlodavce! Některým se také občas zachce ochutnat kouzlo paddleboardingu.

VIDEO Paddleboardy Snowboardel na veletrhu For Boat v Praze

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

foto

Ale ona je tam na fotce Monika a Hanka :-) 

Reaguj
foto

No, hloupějí fotku s hloupějším popiskem jsem ještě neviděl. Tak jsem to myslel. Koloběžkářka Hanka .... :-))))))

 • Autor Paddelman
 • Datum a čas 20.5.2022 15:07
Reaguj
foto:-)

A ještě k tomu Monika se nachází v Německu a Hanka v Polsku.

Reaguj
foto:-)

Tak ta fotka v titulku s tím popiskem mě tak rozsekala, že jsem málem nedoběhl:-)) " Setkání paddleboardistky Moniky s koloběžkářkou Hankou". 

 • Autor Paddelman
 • Datum a čas 20.5.2022 10:18
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze pořádá den otevřených dveří. Brány Lobkovického paláce na Malé Straně se otevřou v úterý 28. června. V rámci Dne otevřených dveří budou mít návštěvníci příležitost nahlédnout do... celý článek

V Rozkoši se utopil potápěč

Rybičky plavou v Botiči

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lobkovický palác - den otevřených dveří Praha, Německé velvyslanectví 27.11.-23.12. 28.6. 14:00
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48