Život s nafukovacím paddleboardem

Život s nafukovacím paddleboardem
Setkání paddleboardistky Moniky s koloběžkářkou Hankou na soutoku Smědé a Lužické Nisy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Koupili jste si přes e-shop paddleboard, nebo jste si nestihli popovídat s prodavačem při prodeji a teď vás napadají různé otázky? Náš praktický rádce vám poradí, jak postupovat před i po jízdě na paddleboardu.

Život s nafukovacím paddleboardem
Nafukování paddleboardu na břehu jezera.
Autor snímku Snowboardel.cz

Razíme k vodě. Čím paddleboard nafouknout?

Jaké druhy pump vhodné k nafukování paddleboardů vlastně existují?

Ruční jednocestné pumpy – jsou nejjednodušší variantou ručních pump. Jejich funkce se omezuje pouze na jeden válec s pístem a nafukování pouze při pohybu pístu směrem dolů.

Ruční dvoucestné pumpy Double action – jsou již o něco sofistikovanější, avšak základní princip je stejný. Jeden válec s pohyblivým pístem. Rozdíl nastává v tom, že pumpa umožňuje nafukování při pohybu pístem směrem dolu, ale i nahoru. Tuto pumpu najdete nejčastěji v základním balení paddleboardů.

Ruční Trojcestné Triple action – Nejvyspělejší technologie v oblasti ručních pump. Díky dvěma válcům a pístům pumpují daleko větší objem vzduchu, což je staví do výhody oproti zmíněným jednočinným a dvojčinným typům.

U ručních dvoucestných a trojcestných pump je nejvíce pohodlné začít nafukovat v plném rozsahu, tedy double, potažmo triple action. Takto dostanete do paddleboardu rychle velký objem vzduchu. Na konečné dotlakování přepněte na jednočinný mód, jinak si ke konci pořádně zaposilujete.

Paddleboard SUP.

Elektrické pumpy - pokud je vám ruční pumpování proti srsti a raději čas investujete do jiných aktivit, než je foukání paddleboardu, doporučujeme zabádat v kategorii elektrická pumpa. Ty kromě času šetří i vaši energii. Obsluha přitom bývá zpravidla jednoduchá.

Elektrické pumpy disponují otočným přepínačem či displejem, kde je možné nastavit požadovaný tlak. Jakmile je tlaku dosaženo, dochází k automatickému vypnutí. Některé modely elektrické pumpy dokážou nafouknout paddleboard až do 25 PSI. Existují varianty do 12V autozásuvky i pumpy s vlastním přenosným zdrojem.

Paddleboard SUP.

Nafukování krok za krokem

 1. Nafukování začneme na rovném a hladkém povrchu s rozbaleným paddleboardem.

 1. Odjistíme kryt ventilu a ujistíme se, zda je pojistka samotného ventilu v horní pozici, jedině tak nám vzduch nebude po odpojení hadice ucházet. Pokud by se pojistka nacházela v dolní pozici, je třeba ji zamáčknout, lehce pootočit, pojistka sama vyskočí do horní pozice, která je určena pro nafukování.

 2. Hadici od pumpy nasadíme na ventil a pootočíme jí po směru hodinových ručiček, tak aby se dotáhla k ventilu.

 3. Natlakujeme paddleboard na doporučený tlak (většinou mezi 10-20 PSI). Doporučený tlak bývá výrobci uveden přímo na ventilu.

 4. Pumpu odpojíme pootočením proti směru hodinových ručiček. V žádném případě za hadici netahejte bez pootočení. Pokud vám po odpojení hadice začal vzduch z paddleboardu ucházet, neměli jste pojistku ventilu ve správné pozici ☺ - viz. krok číslo 2.

 5. Vzhůru na vodu!

Paddleboard SUP.

Jdeme z vody – balíme paddleboard

Když jdete z vody, často se stane, že si právě při těchto posledních úkonech paddleboard zašpiníte – nejčastěji bahnem nebo hlínou. Je dobré mít s sebou hadr a rovnou paddleboard omýt. Ikdyž je povrch z měkkého PVC, stává se, že matka země i tak zanechá nesmazatelně svůj otisk. Paddleboardy používané u moře je dobré omýt sladkou vodou.

Na nečistoty můžete použít běžný ekologický mycí prostředek na nádobí, ale existují i speciální kouzelné přípravky na PVC, které dodají vašemu plováku lesk jako z továrny.

Nejlepší je paddleboard nechat rovnou uschnout, ale většinou není tolik času. Proto ho sbalte a až přijedete domů, zase ho rozbalte a dejte mu pár hodin na vyschnutí. Plovák se nezničí, ale ve vlhkém prostředí vznikají plísně, které mohou na paddleboardu nechat neodstranitelné stopy. Vyndejte flosnu, pokud zrovna nemáte typ s fixními ploutvičkami a začněte vyfukovat.

Nelekněte se, po odšpuntování ventilu a stlačení pojistky to na pár vteřin silně zasyčí. Skládat/rolovat paddleboard začínáme vždy ze strany, kde není ventil směrem k ventilu. Důležité je správně odhadnout šířku na transportní vak, to si budete muset odhadnout a vyzkoušet pro váš daný model.

Převážíme nafouknuté paddleboardy na střeše

Pokud máte na střeše auta zahrádku a doma garáž, asi se budete stejně jako my často potýkat s leností paddleboard nafukovat a vyfukovat. Navíc tím ušetříte čas, a ještě vyvoláte obdiv v očích kolemjdoucích (pořád existuje spoustu lidí, kteří si nejsou jistí, co zrovna vidí – nějaký nový tvar kanoe?)

Jak ale paddleboard správně a bezpečně uvázat? Viděli jsme verze s gumicuky (pavouk / upínací guma), ale vzhledem k rychlostem a pružení, to určitě není to pravé ořechové. Naše zkušenosti hrají pro pevné rychloupínací popruhy (někdy také kurty).

Délka je důležitá, potřebovat budete cca 5 metrů – záleží kolik paddleboardů na střeše povezete. Lepší jsou širší popruhy kolem 4–5 cm), které se do paddleboardu nezařezávají – zvláště pokud na střeše vozíte karbonová prkna bez obalu, která jsou oproti nafukovacím křehká. Bojíte se více o auto než o váš paddleboard? Na trhu se prodává i ochrana příčníků pro převoz paddleboardů.

Uložení nafukovacího paddleboardu k zimnímu spánku

Nafukovací paddleboardy jsou vyrobeny z velmi pevného PVC materiálu a vydrží toho hodně. I tak existuje pár zásad pro správné dlouhodobé skladování.

Pokud nemáte prostory, kam plovák uložit v nafouknutém stavu, nic neřešte a v batohu ho prostě strčte do skříně. Pokud k tomu máte v batohu prostor, nechte jej co nejvíce rozbalený a povolte stahovací popruh. Paddleboardu nijak nevadí, bude-li uložen v transportní tašce na suchém místě a mimo UV záření. Teplota by se v daných prostorech měla pohybovat mezi 5-25 stupni Celsia.

Paddleboard SUP.

Když máte prostory, kam plovák umístit v nafouknutém stavu – nafoukněte jej. Nafukovací paddleboardy jsou vysokotlaké plováky, do kterých se standardně hustí tlak kolem 1 baru / 15 psi (záleží na typu konstrukce, značce, aktuálním zatížení…).Vysoké tlaky samozřejmě namáhají spoje i ventil paddleboardu. Rozhodně doporučujeme při delším uskladnění snížit tlak na cca 6 PSI/ 0,4 baru. Při tomto tlaku plovák drží tvar, neohýbá se. Povrch plováku je napnutý a nejsou na něm žádné sklady, záhyby. Jedná se o vůbec nejlepší způsob, jak svůj paddleboard skladovat. Zručnější z nás si mohou na paddleboardy nechat vyrobit i jednoduchý regálový systém z držáku obalených levnou izolací na potrubí.

Paddleboard SUP.

Jo a pozor na hlodavce! Některým se také občas zachce ochutnat kouzlo paddleboardingu.

VIDEO Paddleboardy Snowboardel na veletrhu For Boat v Praze

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

foto

Ale ona je tam na fotce Monika a Hanka :-) 

Reaguj
foto

No, hloupějí fotku s hloupějším popiskem jsem ještě neviděl. Tak jsem to myslel. Koloběžkářka Hanka .... :-))))))

 • Autor Paddelman
 • Datum a čas 20.5.2022 15:07
Reaguj
foto:-)

A ještě k tomu Monika se nachází v Německu a Hanka v Polsku.

Reaguj
foto:-)

Tak ta fotka v titulku s tím popiskem mě tak rozsekala, že jsem málem nedoběhl:-)) " Setkání paddleboardistky Moniky s koloběžkářkou Hankou". 

 • Autor Paddelman
 • Datum a čas 20.5.2022 10:18
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Mikulášské, čertovské a vánoční jízdy vlakem

Mikulášské, čertovské a vánoční jízdy vlakem

Nostalgické vlaky, parní lokomotivy, nazdobené spoje - to vše jezdí po železnici během Adventu. Přinášíme přehled všech zvláštních spojů, ať už chcete prožít zimní čas s čertem, Mikulášem nebo Ježíškem.  ... celý článek

Kam v Praze na běžky?

Vašínová reprezentuje Česko ve skialpinismu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 
Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Palác Valdek na Náměstí Míru - všimli jste si ho?

Palác Valdek na Náměstí Míru - všimli jste si ho?

Palác Valdek je kvalitní moderní dům na Náměstí Míru v Praze. Málokdo si ho všimne. O to více stojí za pozornost.
Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Směs grafitu a jílu b tuze určuje tvrdost tužky. Čím měkčí, tím je lepší pro výtvarníky, a čím tvrdší, tím se více hodí technikům. Nejčastější označení tvrdosti je H - B - F.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Berlín 30.11.-3.12. Lodě 30.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-31.12. 1.12.
Pražská stovka Milín 1.-3.12. 1.12. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Český Těšín, Petrklíč 1.-3.12. 1.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 1.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Světozor 2.-3.12. 2.12.
Slánská Pohoda a Pohodička Slaný 2.-3.12. Horolezecké závody 2.12.
Rozsvícení vánočního stromu Klášterec nad Ohří, zámek 3.12.
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 2.11.-3.12. 3.12. 18:00

Diskuse

Zaevidoval bych to E, 2.12.2023 10:53, 49 příspěvků
Proboha . . . . Kuba Turek, 1.12.2023 21:32, 49 příspěvků
Proboha . . . . Zadna JPP, 1.12.2023 20:55, 49 příspěvků
Proboha . . . . Michael Beranek, 1.12.2023 19:32, 49 příspěvků
Proboha . . . . Honza, 1.12.2023 14:55, 49 příspěvků
Proboha . . . . Matej, 30.11.2023 22:39, 49 příspěvků
Proboha . . . . Michael Beranek, 30.11.2023 16:33, 49 příspěvků
Shrnuti X, 30.11.2023 13:45, 49 příspěvků
Shrnuti nejdůležitější Kapitán Amerika, 30.11.2023 12:08, 49 příspěvků
Pohádka Krkonoše Jana Boksova, 30.11.2023 11:07, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10
Zima môže začať Horydoly , 20.11.2023 0:04
Re: Pojištění Horydoly Open, 16.11.2023 23:12