Bolí vás záda či hlava? Aktivujte chodidla!

Bolí vás záda či hlava? Aktivujte chodidla!
Cvičení chodidla.
Autor snímku Ahinsa shoes
SDÍLEJ:

Vypadají vaše stopy na pláži jako oválné rybníčky a mají daleko do ideálního otisku zdravého chodidla? Nabízí se snadná diagnóza: ploché nohy. Než se ale smíříte s rozsudkem a navždy vsunete do bot ortopedické vložky, zadržte. Raději aktivujte svá chodidla a klenba se zase obnoví.

Klenba odpružuje celé tělo

Běžně se setkáte s rozdělením na podélnou a příčnou klenbu. Ve skutečnosti si ale představte spíš jednu souvislou klenbu, která se stará o pružení. Díky ní našlapujeme měkce a neubližujeme si každým došlapem.

Ahinsa.

Za tvar a funkci nožní klenby zodpovídají tři části těla: kosti, svaly a mozek. Kosti vytvářejí klenbu klínovitým tvarem a svaly ji nastavují tahem. O tahu svalů rozhoduje mozek.

Když mozek neví, že máte chodidla

Od malička nosíme tvrdé, úzké boty, které neodpovídají tvaru chodidla, a proto svaly v sešněrované botě ochabují. Mozek je časem přestane brát v potaz a vytvoří si nový pohybový program. Nový způsob, jak chodit, stát a hýbat se. Ten však není tělu přirozený, protože mozek už neovládá svaly chodidla jako dříve. Doslova o nich neví.

Srovnejte kotník a klenba se obnoví

Kyčle, kolena, kotníky i samotná chodidla by měly být v jedné linii. Jakmile se kotník propadne směrem dovnitř, způsobí zároveň propad podélné klenby.

Ahinsa.

Potíž ale v samotné klenbě. Jakmile nastavíte kotník do správné polohy, zase se obnoví. "Lidé často přicházejí k fyzioterapeutovi nebo ortopedovi s tím, že mají ploché nohy. V 70 % případů mají ale vbočené kotníky," upozorňuje fyzioterapeut Lukáš Klimpera.

Zhroucení kotníku často způsobují nevhodné boty. Pokud se obouváte do bot, které zmáčknou prsty, ztrácíte oporu. Noha není stabilizovaná a pod hmotností těla se v kotníku bortí dovnitř. Výsledek se do celého těla promítne bolestmi kolen, kyčlí, zad, krční páteře nebo hlavy.

Ahinsa.

Příčnou klenbu tvoří aktivní prsty

Příčnou klenbu přirozeně vytváří prstové klouby, kdykoliv se aktivují. Jen zkuste prsty na nohou roztáhnout a potom stáhnout v pěst. Vidíte, jak se klenba vytvořila? Potíže s propadlou příčnou klenbou tedy netkví v klenbě samotné. Pokud nohy od dětství svazujete do klasických bot, připravujete se o sílu prstů. Ty ochabují, protože nepracují, a klenba vůbec nedostane příležitost se vytvořit.

Plochá noha není vždy špatně

Možná to ale není váš případ. Chodíte ve zdravých botách, vaše kotníky jsou centrované s celou nohou a prsty se aktivně zapojují. Přesto byste svou stopu přirovnali k oválu? Plochý otisk nohy nemusí nutně znamenat, že je něco špatně. Zásadní je totiž funkce klenby, ne její tvar.

Lukáš Klimpera uvádí příklad ze své praxe: "Pacient měl při vyšetření na podoskopu zespodu plné plochonoží, ale při vyšetření shora byla noha krásně tvarována a klenba velmi pěkně nastavená a funkční. Pacient profesionálně chodil po slackline a jeho noha se natolik obalila svaly, že v místě, kde máme běžně klenutí, byla mohutná svalovina."

Pokud si nejste jistí, zda jsou vaše chodidla v pořádku nebo vás trápí potíže a bolesti, navštivte fyzioterapeuta, který s jistotou poví, kde je problém a jak ho řešit.

Nečekejte zázrak od vložek

Řada ortopedů doporučuje na ploché nohy jednoduché, ale nefunkční řešení: ortopedické vložky. Ty však nepřinášejí kýženou úlevu, protože nestačí jen pasivně nastavit klenbu. Jakmile boty zujete, slabá noha se opět zhroutí. Podle Lukáše Klimpery ortopedická vložka může pomoci, nesmí se ale spoléhat pouze na ni: Pokud opravdu cvičíte, stélka může být nápomocná, protože vás navede. Ale měla by být používána v botě, která umožní noze plně fungovat."

Ahinsa.

Pro skutečně zdravé nastavení klenby ji potřebujete aktivovat a posílit. K tomu přispěje pravidelné cvičení a zdravá chůze ve správných botách. Některé cviky pro aktivaci chodidla najdete v e-booku Spokojené nohy nebo trénujte svá chodidla podle videí.

A nejjednodušší cvik vyzkoušejte hned! Zvedejte bosou nohou předměty, zkuste s ní psát nebo mačkejte papír.

Ahinsa.

Dobré boty osvobodí chodidla

Správné boty jsou lehké, prostorné, pružné a můžete v nich chodit stejně jako bosi. Musí mít tyto vlastnosti:

* široká špička, která osvobodí prsty
* pružná a tenká podrážka, přes kterou noha vnímá
* pružné materiály celé boty, aby se přizpůsobila chůzi
* nízká hmotnost, aby vás boty nezatěžovaly

Ahinsa.

Je tedy jasné, že běžné tenisky, úzké polobotky ani lodičky to nejsou. Jestli některé z nich nosíte, nemusí vám pomoci ani dennodenní cvičení. Když totiž potom obujete tyto boty, svou nohu vypnete. Mozek stále nevnímá potřebné svaly a neumí je nastavit.

Naučte nohy vnímat

Na začátek choďte bosky po měkkém povrchu a vnímejte svět pod sebou. Soustřeďte na zdravou chůzi a pořiďte si boty, které vás osvobodí. Možná ve skutečnosti ani vy nemáte ploché nohy. Jen jste si za roky chůze v úzkých botách odvykli správně zapojovat svaly chodidla a aktivovat přirozenou klenbu.

DOKUMENTY: Stáhněte zdarma brožury (PDF)

Barefoot - zdravá chůze
Barefoot - cvičení nohou
Barefoot - pánevní dno

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Brdy AKTUÁLNĚ 2023

Brdy AKTUÁLNĚ 2023

Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.... celý článek

Bolí vás záda či hlava? Aktivujte chodidla!

Obrana před medvědy a vlky

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

Nejlepší a nejprodávanější pračky 2023

RADY DO OBCHODU Připravte své oblečení na další cestovatelské výzvy: Návod, jak vybrat nejlepší pračku (nejen) pro outdoorové nadšence.
Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Cestování v těhotenství: Důležité jsou pravidelné pauzy, lékařské potvrzení i výběr destinace

Těhotné ženy se nemusejí vzdávat cestování. Na cestu však musejí být důkladně připraveny. Při létání je třeba počítat s možnými kontrolami zdravotního stavu i zvýšeným rizikem trombózy, při cestě autem zase nesmějí
Bolí vás záda či hlava? Aktivujte chodidla!

Bolí vás záda či hlava? Aktivujte chodidla!

Vypadají vaše stopy na pláži jako oválné rybníčky a mají daleko do ideálního otisku zdravého chodidla? Nabízí se snadná diagnóza: ploché nohy. Než se ale smíříte s rozsudkem a navždy vsunete do bot
Obrana před medvědy a vlky

Obrana před medvědy a vlky

AKTUALIZACE Medvěd napadne člověka jen velmi zřídka a vlk se mu vždy zdaleka vyhne. Od 2. světové války je na Slovensku znám pouze jediný případ, kdy medvěd zabil člověka. Bohužel to
Brdy AKTUÁLNĚ 2023

Brdy AKTUÁLNĚ 2023

Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Folklorní festival CIOFF Plzeň 7.-11.6. 7.6.
Speleoškola Košariská pri Lozorne 15.-18.6. 15.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.
ITB Asia - veletrh Singapur 19.-22.6. 19.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 19.-21.6. 19.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 21.-25.6. Cyklistika 21.6.
Letní slunovrat Česko 21.6.
Čochtanova Třeboň Třeboň 11.-13.8. 11.8.
Jedlé květy Ostrá, Botanicus 12.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 16.-20.8. Westernový styl 16.8.

Diskuse

Sněhové podmínky Šlojíř, 30.5.2023 13:20, 10 příspěvků
Winchill Michael Beranek, 30.5.2023 10:29, 4 příspěvky
naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05