Celý rok se těšíte na odjezd na hory, ale v předvečer dne D začnete cítit únavu a slabost? Možná za to může nedostatek odpočinku a hektické životní tempo, ale taky to může být způsobeno tím, že k vám oslabený imunitní systém propustil nějakého bacila. Abyste tomu předešli, je nutné dlouhodobě posilovat imunitu. Víte jak?
Imunitní systém je prostředek, kterým se naše tělo brání proti nemocem a infekcím. Když funguje správně, jsme vitální a zdraví. A když ne, sedne na nás každá druhá choroba, ze které se navíc nejsme schopni urychleně dostat.
Ke slabému imunitnímu systému ale většinou nepřijdeme jen tak z ničeho nic. (Snad až na výjimečné případy, kdy je nám do vínku dána autoimunitní choroba, nebo nějaká vážná nemoc.) Může být způsobená nedostatkem odpočinku, stresem a nezdravým životním stylem. Proto vám povíme, jak na oslabenou imunitu vyzrajete (nejen) před svým plánovaným odjezdem.
Slabá imunita a náchylnost k nemocem
Imunita každého člověka se skládá z několika systémů, které buď brání vstupu patogenů do těla, vylučují je pryč, nebo jim ztěžují postup. Za normálních okolností je tělo schopné rozpoznat, že se v něm nachází něco, co mu není vlastní. (Skvělým příkladem nám mohou být bílé krvinky.) To vede k nastartování mechanismů, které mají za cíl nezvané hosty přemoci a zničit. (Jedním z nástrojů jak toho docílit je zvýšená teplota, pocení nebo častější močení.)
Ochrannou funkci však mají i naše sliznice, které v případě ohrožení produkují hlen. Problém je však v tom, že se to může poměrně snadno zvrhnout v zánět dutin.
To, že vaše imunita nepracuje správně většinou poznáte podle:
Častějšího výskytu nemocí, které nejsou v populaci až tak běžné (zápal plic, bronchitida…)
Kožních infekcí
Poruch imunity
Častých zánětů
Anémie a dalších krevních abnormalit
Častých zažívacích potíží
V případě, že se s něčím podobným pravidelně setkáváte i vy, je moudré se spojit s vaším ošetřujícím lékařem a promluvit si s ním o podezření na sníženou imunitu.
Imunitu posilujte preventivně
Situace ale nemusí zajít tak daleko. I zdravý člověk občas podlehne účinkům chladného a nepříznivého počasí, stresu a dalších negativních jevů, které ho v nějakou chvíli (obvykle v tu, která je nejméně vhodná) oslabí. Proto bychom měli být zodpovědní a dlouhodobě posilovat imunitní systém. Výhodou je, že tím omezíme vznik mezer v našem obranném valu, které by mohly oddálit náš odjezd, nebo způsobit pracovní neschopnost.
Jak podpořit imunitu v zimě
Imunita není automat. Nelze do ní něco hodit (ač jsou to třeba vitamíny a bylinky) a čekat, že to okamžitě zabere. Ve skutečnosti to chce dlouhodobou změnu přístupu a mnohdy i pravidelné užívání volně prodejných přírodních doplňků stravy. Když naznáte, že byste je chtěli vyzkoušet, vybírejte si takové, které obsahují vitamín D s vitamínem C a echinaceu.
Mezi další tipy, které vám mohou v dlouhodobém horizontu prospět patří:
Pravidelné umývání rukou (když to zrovna nejde, používejte dezinfekci)
Omezení kontaktu s nemocnými lidmi
Redukce stresu a psychické zátěže
Dostatek spánku
Zdravá strava bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky (zapomínat by se ale nemělo ani na probiotika a vlákninu)
Pravidelný pohyb
Kdo pro sebe chce udělat ještě něco navíc, tomu doporučíme otužování (klidně začněte jen rukama a nohama), pobyt v přírodě, během kterého si vyčistíte hlavu a přijdete do kontaktu s běžnými patogeny, které udrží váš imunitní systém v pohotovosti a omezení neřestí. Mezi ně patří popíjení alkoholu, kouření a užívání návykových látek.
Zájemci mohou v neposlední řadě podstoupit i očkování proti chřipce, které omezí riziko, že u vás bude mít nemoc těžký průběh. Když tohle všechno dáte dohromady, uvidíte, že vaše imunita bude v mnohem lepší kondici.
Největší firma v cestovním ruchu v Čechách a na Slovensku propustí 260 zaměstnanců. Společnost Tatry mountain resorts avizuje hromadné propouštění. Firma, která patří mezi top provozovatele horských středisek a turistických služeb v regionu střední a východní Evropy, tak... celý článek
Slovenská pobočka Firo-tour zkrachovala. Česká pobočka této cestovní kanceláře je už půl roku chráněná před insolvencí mimořádným moratoriem, které nad ní vyhlásil soud.
Horolezeci nosí s sebou do hor mimo veškerého lezeckého vybavení tak zvané prchačky, někdy též zvané utíkačky. Jsou to nejlépe kulaté smyčky nařezané ze starého lana. Slouží k upevnění na skalní hroty,
CLIMBING GUIDE Zdálo by se, že Praha a okolí jsou horolezecky dokonale prozkoumané, ale kupodivu se pořád nacházejí další skály vhodné k lezení. Nejnovějším objevem je skalka u Středokluk pár kilometrů za letištěm
Dnes není žádný problém si vybrat online kasino, protože na internetu vždy můžete najít aktuální přehledy, kde jsou popsána jak nová online kasina, stejně tak stará. A okamžitě vyvstává otázka: proč