Jak si užít výlet do hor bez bolesti kloubů?

Jak si užít výlet do hor bez bolesti kloubů?
Klouby na horských túrách občas bolí každého turistu.
Autor snímku Kloubin.cz
SDÍLEJ:

Běhání po horách je oblíbená kratochvíle mnoha milovníků sportu. Nestabilní podloží a svažitý terén ale může po určité době vyvolat bolesti kloubů. Copak se ale můžete posadit uprostřed svahu a čekat, až to zase přejde?

Prostředí hor umí být drsné. Během několika málo minut se může z modré oblohy začít snášet sníh. V létě je zase extrémně důležité sledování předpovědí kvůli nebezpečným bouřkám. Nic na světě ale nedovede napodobit krásu horského východu slunce. Nebo pohled do údolí, ve kterém se udržuje mlha.

Kromě jiného, túra s protějškem, nebo s kamarády, bývá dobrým stmelovacím prvkem. Nejen, že si spolu utužíte fyzičku. Ale stihnete si i dobře popovídat. A překonávání překážek vás ujistí o tom, že se můžete jeden na druhého spolehnout. Proto by byla velká škoda, kdybyste se o všechny tyhle plusy ochudili kvůli tomu, že vaše klouby odmítají spolupracovat.

Dá se s tím ale něco dělat?

Proč dochází k bolesti kloubů?

Klouby nám pomáhají s pohybem. Díky nim můžeme ohýbat ruce a nohy. Nebo prsty na rukou. Takže se můžeme třeba držet sportovních hůlek. Aby se klouby nezadrhávaly, o plynulost a bezbolestnost pohybu se stará chrupavka s kloubní tekutinou.

Jak ale stárneme, kvalita chrupavky se může začít zhoršovat. Tím spíš, pokud daný kloub hodně zatěžujeme. Negativní vliv na klouby ale může mít i nemoc (třeba dna, nebo revmatoidní artritida) či úraz, který si nechtěně způsobíte pádem, či neopatrným pohybem. Z toho plyne, že univerzální způsob, který by vám řekl, jak se zbavit bolesti kloubů, neexistuje. To ale neznamená, že nelze podniknout vůbec žádné kroky ke zlepšení.

Existuje prevence?

I když v životě nelze všemu vždycky předejít, existuje několik způsobů, které vám mohou pomoci bolestem kloubů na túrách do hor i mimo ně předcházet. Náhlá bolest kloubů většinou naznačuje, že došlo k jejich přetížení, nebo k úrazu. V takové chvíli je nejlepší přestat s tím, co děláte a prostě si sednout a být v klidu. Také platí, že krátce po úrazu byste si měli výlety do hor na nějakou dobu odpustit. Právě proto, že bolavé koleno, nebo kyčel, se může ozvat kdykoliv během vaší cesty nahoru, či dolů. Což je naprosto zbytečná komplikace. Raději počkejte, až se úplně uzdravíte.

Také byste neměli podceňovat vhodně zvolenou výbavu. Její nejdůležitější součástí jsou kvalitní boty do terénu, které nekloužou a zvládnou i chůzi po kamenech. Bolavým kloubům můžete částečně předcházet i tím, že si do batohu zabalíte teplé a nepromokavé oblečení, protože během nepřízně mohou celkem rychle prochladnout.

Starším a méně stabilním sportovcům a výletníkům bychom určitě doporučili i pořízení hůlek, které poskytují při chůzi větší oporu. A určitě i obstarání si kvalitní kloubní výživy pro dlouhodobé užívání. Pravidelnou prevenci u lékaře vůbec nezmiňujeme. Protože ta by měla být pro každého naprostou samozřejmostí.

Jak na bolest kloubů

Bolest svalů a kloubů na horské túře dovede do určité míry zmírnit použití speciálních sportovních gelů. V závislosti na tom, co jste vyhodnotili jako lepší, si vyberte gely a masti s hřejivým, či naopak s chladivým účinkem.

Před každou fyzickou zátěží a krátce po ní se také nezapomeňte protáhnout. Rychlou úlevou může být i jemná masáž bolavého místa a fyzický klid. Proto si dělejte průběžně přestávky na odpočinek a jídlo.

Co si vzít s sebou na túru?

Kdybychom to měli shrnout, na túru do hor si určitě vezměte kvalitní boty. Kromě toho, že vás bezpečně provedou náročným terénem budou vhodně tlumit nárazy. Což vaše klouby dozajista ocení. Jelikož se počasí v horách dokáže měnit prakticky z minuty na minutu, mějte v batohu teplé a nepromokavé oblečení, které klouby ochrání před prochladnutím. Pokud nemáte úplně perfektní stabilitu, nápomocné vám budou i sportovní hůlky.

Dále mějte v batohu:

Dobrou kloubní výživu poznáte podle toho, že obsahuje více složek. Kromě správného druhu kolagenu (ideální je kombinace kolagenu typu 1 a 2), by v ní měl být i vitamín C, glukosamin a chondroitin. Ve složení je určitě dobré i MSM.

Myslete ale na to, že u kloubní výživy je důležitá pravidelnost v užívání a trpělivost. Rozhodně nečekejte, že výsledky jejího braní na sobě pocítíte za dva dny.

Informace byly čerpány z:

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/priznaky-ktere-vas-i-desitky-let-dopredu-mohou-varovat-pred-hrozbu-endoprotezy-40061275

https://www.hlidejsizdravi.cz/zdravi-a-krasa/bolest-kloubu/

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

boty

Já tohle řešil taky, protože po túrách jsem byl vždycky hrozně dobitý a dva dny jsem se nemohl hnout. Říkal jsem si, že zkusím výživu, tak to pomohlo ale jen trochu. Pak jsem narazil na turistické boty na www.armik.cz a vyzkoušel je a od té doby mi dokonale přiléhají a zpevňují nohu, takže chodím s výrazně menšími bolestmi zad i kloubů. Takže nejen výživa, ale i to, co máte na sobě, hraje roli! :) 

  • Autor Michal
  • Datum a čas 18.6.2021 13:43
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Češi si za rok kupují průměrně 3 a půl páru bot. Nákup letní obuvi se nevyplatí podcenit už jen proto, že v létě ujdete mnohem větší vzdálenosti než v zimě. Když se při... celý článek

Ellmauer Tor Tour: horolezecká vstupenka do Wilder Kaiser

Zákonný a smluvní voucher za neuskutečněný zájezd. Jaký je mezi nimi rozdíl?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dovolená na chatě místo u moře

Dovolená na chatě místo u moře

ANALÝZA Na začátku tisíciletí se zdálo, že chalupaření už mnoho lidí nezajímá a mladší lidé opouštějí víkendová sídla. Jenže jak zpívá Bob Dylan: "Časy se mění" a "Dnešní den zítra bude včerejší".
Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Povinné ručení je položka, kterou musí každý rok zaplatit každý motorista za svého plechového miláčka. Záleží na mnoha okolnostech, ale u většiny majitelů osobních aut a motocyklů se jedná o tisíce korun ročně.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Jako každý rok před dovolenými sestavila webová stránka Numbeo.com ranking nebezpečných měst v Evropě. Podle jejich průzkumu a různých faktorů jsou na dvou prvních místech dvě anglická města Bradford a Coventry. Bylo hodnoceno 158 evropských
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krajem břidlice - dogtrekking Lomnice 29.7.-1.8. 29.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 7.8.
Běhej lesy Bílá Bílá 7.8.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.

Diskuse

Oblečení Jana, 30.7.2021 15:02, 1 příspěvek
souhlas Skiák, 30.7.2021 9:50, 22 příspěvků
Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Como se llamo esto killBal killBal, 31.7.2021 9:53
Pražský hrad Horydoly , 29.7.2021 11:57
For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40