Jak si užít výlet do hor bez bolesti kloubů?

Jak si užít výlet do hor bez bolesti kloubů?
Klouby na horských túrách občas bolí každého turistu.
Autor snímku Kloubin.cz
SDÍLEJ:

Běhání po horách je oblíbená kratochvíle mnoha milovníků sportu. Nestabilní podloží a svažitý terén ale může po určité době vyvolat bolesti kloubů. Copak se ale můžete posadit uprostřed svahu a čekat, až to zase přejde?

Prostředí hor umí být drsné. Během několika málo minut se může z modré oblohy začít snášet sníh. V létě je zase extrémně důležité sledování předpovědí kvůli nebezpečným bouřkám. Nic na světě ale nedovede napodobit krásu horského východu slunce. Nebo pohled do údolí, ve kterém se udržuje mlha.

Kromě jiného, túra s protějškem, nebo s kamarády, bývá dobrým stmelovacím prvkem. Nejen, že si spolu utužíte fyzičku. Ale stihnete si i dobře popovídat. A překonávání překážek vás ujistí o tom, že se můžete jeden na druhého spolehnout. Proto by byla velká škoda, kdybyste se o všechny tyhle plusy ochudili kvůli tomu, že vaše klouby odmítají spolupracovat.

Dá se s tím ale něco dělat?

Proč dochází k bolesti kloubů?

Klouby nám pomáhají s pohybem. Díky nim můžeme ohýbat ruce a nohy. Nebo prsty na rukou. Takže se můžeme třeba držet sportovních hůlek. Aby se klouby nezadrhávaly, o plynulost a bezbolestnost pohybu se stará chrupavka s kloubní tekutinou.

Jak ale stárneme, kvalita chrupavky se může začít zhoršovat. Tím spíš, pokud daný kloub hodně zatěžujeme. Negativní vliv na klouby ale může mít i nemoc (třeba dna, nebo revmatoidní artritida) či úraz, který si nechtěně způsobíte pádem, či neopatrným pohybem. Z toho plyne, že univerzální způsob, který by vám řekl, jak se zbavit bolesti kloubů, neexistuje. To ale neznamená, že nelze podniknout vůbec žádné kroky ke zlepšení.

Existuje prevence?

I když v životě nelze všemu vždycky předejít, existuje několik způsobů, které vám mohou pomoci bolestem kloubů na túrách do hor i mimo ně předcházet. Náhlá bolest kloubů většinou naznačuje, že došlo k jejich přetížení, nebo k úrazu. V takové chvíli je nejlepší přestat s tím, co děláte a prostě si sednout a být v klidu. Také platí, že krátce po úrazu byste si měli výlety do hor na nějakou dobu odpustit. Právě proto, že bolavé koleno, nebo kyčel, se může ozvat kdykoliv během vaší cesty nahoru, či dolů. Což je naprosto zbytečná komplikace. Raději počkejte, až se úplně uzdravíte.

Také byste neměli podceňovat vhodně zvolenou výbavu. Její nejdůležitější součástí jsou kvalitní boty do terénu, které nekloužou a zvládnou i chůzi po kamenech. Bolavým kloubům můžete částečně předcházet i tím, že si do batohu zabalíte teplé a nepromokavé oblečení, protože během nepřízně mohou celkem rychle prochladnout.

Starším a méně stabilním sportovcům a výletníkům bychom určitě doporučili i pořízení hůlek, které poskytují při chůzi větší oporu. A určitě i obstarání si kvalitní kloubní výživy pro dlouhodobé užívání. Pravidelnou prevenci u lékaře vůbec nezmiňujeme. Protože ta by měla být pro každého naprostou samozřejmostí.

Jak na bolest kloubů

Bolest svalů a kloubů na horské túře dovede do určité míry zmírnit použití speciálních sportovních gelů. V závislosti na tom, co jste vyhodnotili jako lepší, si vyberte gely a masti s hřejivým, či naopak s chladivým účinkem.

Před každou fyzickou zátěží a krátce po ní se také nezapomeňte protáhnout. Rychlou úlevou může být i jemná masáž bolavého místa a fyzický klid. Proto si dělejte průběžně přestávky na odpočinek a jídlo.

Co si vzít s sebou na túru?

Kdybychom to měli shrnout, na túru do hor si určitě vezměte kvalitní boty. Kromě toho, že vás bezpečně provedou náročným terénem budou vhodně tlumit nárazy. Což vaše klouby dozajista ocení. Jelikož se počasí v horách dokáže měnit prakticky z minuty na minutu, mějte v batohu teplé a nepromokavé oblečení, které klouby ochrání před prochladnutím. Pokud nemáte úplně perfektní stabilitu, nápomocné vám budou i sportovní hůlky.

Dále mějte v batohu:

Dobrou kloubní výživu poznáte podle toho, že obsahuje více složek. Kromě správného druhu kolagenu (ideální je kombinace kolagenu typu 1 a 2), by v ní měl být i vitamín C, glukosamin a chondroitin. Ve složení je určitě dobré i MSM.

Myslete ale na to, že u kloubní výživy je důležitá pravidelnost v užívání a trpělivost. Rozhodně nečekejte, že výsledky jejího braní na sobě pocítíte za dva dny.

Informace byly čerpány z:

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/priznaky-ktere-vas-i-desitky-let-dopredu-mohou-varovat-pred-hrozbu-endoprotezy-40061275

https://www.hlidejsizdravi.cz/zdravi-a-krasa/bolest-kloubu/

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

boty

Já tohle řešil taky, protože po túrách jsem byl vždycky hrozně dobitý a dva dny jsem se nemohl hnout. Říkal jsem si, že zkusím výživu, tak to pomohlo ale jen trochu. Pak jsem narazil na turistické boty na www.armik.cz a vyzkoušel je a od té doby mi dokonale přiléhají a zpevňují nohu, takže chodím s výrazně menšími bolestmi zad i kloubů. Takže nejen výživa, ale i to, co máte na sobě, hraje roli! :) 

  • Autor Michal
  • Datum a čas 18.6.2021 13:43
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2021

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2021

ÚSTÍ NAD LABEM Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.... celý článek

Lyžování brutálně zdražuje. Zaplatíte skiareálům?

3 podzimní výlety ve středních Čechách

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se,
Jak vybrat trekingové boty

Jak vybrat trekingové boty

Možná vám přijde, že výběr správné obuvi není až tak důležitý, ale opak je pravdou. Právě pohodlí, které vašim nohám boty zajišťují, výrazně ovlivní vaši motivaci jít dál, vaši náladu
Podchlazení na kole, pozor už v září!

Podchlazení na kole, pozor už v září!

Zdálo by se, že na kole je nejhorší, když mrzne, nebo studeně prší. Jenže plíživý nepřítel se skrývá jinde! Sychravé počasí při teplotách nad nulou hrozí podchlazením.  
Fleecovou mikinu nechte doma, softshell zastane dvě vrstvy najednou

Fleecovou mikinu nechte doma, softshell zastane dvě vrstvy najednou

Vybíráte oblečení na podzimní výšlap a ze všech druhů materiálů vám jde hlava kolem? Poznejte výhody softshellového materiálu.
Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!

Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!

Česká kotlina je plná přírodních krás. Stačí si sundat našedlé brýle vnímání, které s sebou přinesly všední dny, a pořádně se podívat. Jeden opravdu pěkný kousek přírody je hned u Prahy. Možná patříte

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Stíny na hradě - prohlídky Svojanov 29.-30.10. 29.10.
Doubrava - zamykání Ronov 30.10.
Uzavření chodníků v Tatrách Vysoké, Západní a Belianské Tatry Vstup do dolin povolen 16.6.-31.10. 31.10.
Konec pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 31.10.
Otevřené sklepy Hustopeče 6.-7.11. 6.11.
O kremroli - závody seakayak Týn nad Vltavou 6.11.
Motolské jamky - běh Praha, Motol 7.11.
Orientační běh pražských horolezců Bedřichov 12.-13.11. 12.11.

Diskuse

Jak se ten svět mění. RK, 26.10.2021 22:45, 5 příspěvků
GR20 Michael Beranek, 26.10.2021 21:43, 7 příspěvků
GR20 Kuba Turek, 26.10.2021 15:54, 7 příspěvků
GR20 Šlojíř, 26.10.2021 8:53, 7 příspěvků
GR20 Horydoly, 25.10.2021 11:07, 7 příspěvků
GR20 Petr, 24.10.2021 22:43, 7 příspěvků
Odvaha nic netušících Tony, 24.10.2021 21:40, 4 příspěvky
Odvaha nic netušících Nobody, 22.10.2021 14:34, 4 příspěvky
Odvaha nic netušících Xyz, 22.10.2021 13:46, 4 příspěvky
Jak se ten svět mění. Kuba Turek, 22.10.2021 11:16, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Železnice Horydoly , 26.10.2021 15:57
Doporučení na výlet v Alpách Kuba Turek, 26.10.2021 1:12
Doporuceni na vylet v Alpach Horydoly , 26.10.2021 1:09
Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04