Spadl na sjezdovce. Do sanitky se dostal za hodinu a půl

Spadl na sjezdovce. Do sanitky se dostal za hodinu a půl
Tatranská Lomnica. Děla ve spodní části skiareálu pracují naplno.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Od horské služby nelze čekat zázraky. Občas zasahuje ve skalách, snáší se z nebe ve vrtulníku, slaňuje pro zraněné do propastí a hledá ztracené v neprostupných srázech. Rychlost pomoci v těchto terénech mnohdy nezávisí jen na záchranářích, ale také na přírodě a někdy i na šťastné náhodě. Můj zážitek s Horskou záchrannou službou byl ovšem z jiného soudku. Evidentně nezvádnutá pomoc na sjezdovce vedle lanovky z Tatranské Lomnice trvala hodinu a půl.

Jak na to

Komentář HORYDOLY 

Osobní zkušenost ze zpackaného zásahu horské služby v komerčním skiareálu Tatranská Lomnica budí nejen nepříjemné pocity, ale také pochybnosti o mnoha předchozích zásazích ve Vysokých Tatrách.

Například jsem byl účastníkem záchranné akce poblíž Zbojnické chaty, kdy jsme stahovali v zimě ze skalní stěny Slavkovské galerie horolezce, který spadl a rozbil si na padrť lebku. Jeho spolulezkyně ho naštěstí zachytila do lana, ale už nebyla schopna ho dopravit pod skálu a na chatu. První záchranář se na chatě objevil až po čtyřech a půl hodinách. Při tom běžný turista na lyžích i s těžkým batohem na týdenní pobyt se tam dostane za tři hodiny.

Nebo otec a syn uvázli na vrcholu Černého štítu a museli tam strávit chladnou podzimní noc. Při ranním sestupu, když se k nim dostala horská služba, zemřel otec kvůli podchlazení. Při tom v každém zdravotním školení se říká, že nelze s podchlazeným člověkem hýbat, protože mu až do ohřátí tělesného jádra hrozí smrt. 

Horolezkyně spadla během túry na Širokou věž. Těžká, ale ne smrtelná zranění mohla zvládnout její spolulezkyně, která ji zachytila do lana, a další lezecká dvojice na stejném stanovišti pouhých sto metrů nad zemí. Telefonní operátor je několikrát ubezpečil, že záchrana už letí, ať sami nic nepodnikají. Když vrtulník po čtyřech hodinách záchrana přiletěla, ale mladá horolezkyně zemřela.

... a tak dále. Mezi horolezci se kupříkladu vzpomíná na podchlazeného horolezce, který uvázl na Kežmarském štítě ve Weberovce a nikdo mu nepřišel v noci na pomoc, pročež do rána zemřel. Podobné neštěstí se odehrálo na nedalekých Měděných lávkách. Legendy se vyprávějí o vyproštěných z lavin, které měli záchranáři nutit k chůzi a oni proto rychle zemřeli. Na polské straně Tater zahynuli záchranáři pod lavinou, protože si nezajistili při záchrance pozorovatele. A tak dále...

Top Lékárničky

Hodina a půl!

To je doba, za kterou člověk vykrvácí i z malé rány. Nebo podlehne vnitřnímu zranění. Nebo zemře na těžko patrné vnitřní krvácení. Dostane šok. Podchladí se. Zmrzne.

Měli jsme smůlu, že v naší nesourodé lyžařské skupince jeden lyžař upadl na sjezdovce a způsobil si nepříjemné zranění. Od doby zavolání o pomoc na linku 112 do předání zraněného lékařům v sanitce uplynulo půldruhé hodiny.

Co se dělo tak strašného, že tuto dobu nešlo zkrátit na patnáct minut? Viděl jsem již několik zásahů skipatrol ve Francii, policie na lyžích v Itálii a horské služby v Rakousku a vždy byla záchrana na sjezdovce záležitostí několika minut, ať už se jednalo o zlomenou nohu nebo pád do nepřístupných skal.

Proto jsem nevěřil svým očím a uším, co se dělo ve středu 15. prosince na sjezdovce ze Skalnatéhjo plesa do Tatranské Lomnice ve Vysokých Tatrách. Připomeňme, že je to nejluxusnější slovenské lyžařské středisko.

Mám teď už druhou osobní zkušenost se slovenskou Horskou záchrannou službou. Poprvé na sjezdovce pár minut od civilizace. Budu tentokrát osobní, protože jsem byl aktivním svědkem lyžařského úrazu, a v některých věcech nemusím být zcela přesný.

Cca 12:20 Skalnaté pleso

Pět lyžařů a jedna snowboardistka již po třetí toho dne vystupuje z lanovky na Skalnatém plese, zapíná se do vázání a spouští na sjezdovku Traverz. Bereme s sebou dva naše známé na lyžích, kteří jedou ze Skalnatého plesa poprvé.

Modrý Traverz je projetý rolbou, mírně ledovatý. Na konci se prudce láme kolmo dolů a červená sjezdovka zde dostává jméno Generál. Jedeme neupraveným, ale proježděným terénem.

Čekáme na sebe v místech, kde se spád trati narovnává a končí kosodřevina. Najednou vidíme, že neznámý slovenský lyžař zastavuje před námi, chvíli váhá, a pak vyskočí z lyží a běží nazpátek.

12:44 Generál

Slovák dobíhá ke druhé polovině naší skupinky, kde leží Tomáš obličejem ve sněhu, klepe nohama a sténá. Ze dvou českých mobilů se nelze dovolat na linku 112. Slovák se ze svého dovolá.

Mezi tím přibíhám i já a organizuji zdravotní laickou pomoc. Slovák komunikuje se sto dvanáctkou, ta si ode mne vyžaduje první informace o zdravotním stavu čtyřiadvacetiletého Tomáše. Slovák dodává naši přesnou polohu. Prý máme počkat na horskou službu, ubezpečuje nás operátor na druhé straně telefonní linky.

Cca 13:00 Operátor slibuje pomoc

Otáčim Tomáše do stabilizované polohy na boku. Mé první vyšetření ukazuje, že Tomáš nemá nic s páteří, ale určitě zlomené žebro a dost možná něco s břichem. Nakonec se v nemocnici po tomografickém vyšetření ukázalo, že to byl zhmožděný hrudník a natržená slezina.

Ostatní ze sebe svlékají bundy a svetry, do kterých Tomáše balíme. Dýchá. Stěžuje si na bolest mezi hrudí a břichem. Říkám jemu i ostatním, že je to dobré. Když něco bolí, tak to bude jen zlomenina a o nic tedy nejde. Osobně tomu moc nevěřím a kontroluji, zda nedostává šok.

Po čtvrthodině je nám divné, že horskou službu nevidíme ani v dálce a voláme tedy 112 znovu. Dozvídáme se, že záchranáři jsou již na cestě, ale operátor neví, zda jedou lanovkou, na skútru nebo vrtulníkem.

Cca 13:10 Operátor podruhé slibuje pomoc

Tomáš si začíná stěžovat na zimu, ačkoliv ho zahřívám z boku vlastním tělem. Zvedáme ho tedy i přes jeho bolest a strkáme mu pod tělo další svetr. Bledne a na obličeji mu vyráží studený pot. Vypadá to na první příznaky šoku.

Stále s ním komunikuji. Znovu ho vyšetřuji. Je to ale spíš akce, aby bylo vidět, že něco dělám a mám situaci v rukou, než něco opravdu nutného.

Nezkušená skupinka začíná panikařit, nadávat na horskou službu a chovat se divně. Vyměníme se s jednom kolegou u zraněného Tomáše, bude ho hřát, komunikovat a kontrolovat zase on. Já nekompromisně a trochu sprostě vyháním ostatní pryč. Není potřeba přenášet obavy na pacienta.

Cca 13:15 Operátor prý nemluví s horskou službou

Okolo už podruhé projíždí slovenský lyžař, který volal 112. K němu se připojuje polská dvojice a také se diví, že už jede okolo nás podruhé a horská služba nikde. Nabízí horský čaj, ale to musíme odmítnout. Tomáš má evidentně zraněné břicho a pití mu nelze podat.

V tu dobu dojíždí naše skupinka lyžařů, které jsem vyhnal od zraněného, na mezistanici lanovky Štart. Nachází tam dva členy horské služby. Naši lidé se o překot ptají, kde jsou teď ostatní záchranáři a zda jsou už u Tomáše.

Chlapíci bohorovně odvětí, že oni to nedělají a že tam pojedou jiní dva. A že o ničem nevědí. Když se dozvědí, že jsme volali 112, tak rozšafně prozradí, že stodvanáctka a horská služba nekomunikují a že je potřeba volat přímo číslo horské služby.

Pak se zjevují další dva, kteří přijíždějí odspodu, nasedají na lanovku a teprve vyjíždějí nahoru na Skalnaté pleso. To je pro naše lyžaře na infarkt!

13:32 Napřed mu vynadáme, pak koukneme na občanku a nakonec ošetříme

Přijíždějí dva členové Horské záchranné služby sjezdovkou seshora od Skalnatého plesa s kanadskými saněmi. Zvedám ruce a ukazuji už zdálky, že jsme to my, kdo potřebuje pomoc.

Nastává neuvěřitelná scénka. Zraněného zahřívá a přidržuje ve správné poloze kolega. Než stačím říci, co Tomášovi je a co jsme zatím zjistili, tak nám záchranáři vynadají, že jezdíme na uzavřené sjezdovce. (Nikde žádná tabule nebyla).

Říkám jim dost rezolutně, že tohle mohou řešit dole a klidně se mnou, ale že kdo potřebuje pomoct, je ten ležící a promrzlý chlapík na zemi. Tak aspoň chtějí vidět jeho doklady. Naštěstí je má v zadní kapse kalhot. Připadá mi to jako ve snu. Zraněný chlap leží už 3/4 hodiny na sněhu a oni místo ošetření po něm chtějí vidět občanku!

Nakonec zmlknou a dělají svoji práci. První vyšetření jim ukazuje to co mě - bolest v hrudníku, ale také něco divného s břichem. Nakládáme ho společně na kanadské saně a horská služba ho sváží na mezistanici lanovky, tam ho překládá na skútr a sváží dolů.

 

Cca 14:00 Tatranská Lomnica

Dole na dolní stanici lanovky v Tatranské Lomnici nečeká sanitka, ale my čekáme na ni. Tomáš leží v návěsu za skútrem bez zájmu záchranářů. Mezi tím tomu trpícímu ležícímu zraněnému vynadá jeden ze členů Horské záchranné služby, že bude asi bohatý, když bude platit zásah horské. Nevím, jestli to vnímá, protože mu je zima a dost ho to bolí.

Jak jsem normálně cholerik, tak mlčím stejně jako kolega, který se o Tomáše spolu se mnou staral. Říkáme si, že je hlavní, aby se zraněný dostal k doktorovi a ne abychom se pohádali s červenými bundami.

VIDEO Lyžování v Tatranské Lomnici

Cca 14:15 Konečně v rukou lékařů

Přijíždí dobře vybavená sanitka. Ještě dlouhou ošetřují lékaři Tomáše přímo na parkovišti ve voze, protože odhadují, že jeho zranění může být vážné. Pak ho odvážejí do Popradu.

Večer zajedeme do nemocnice v Popradu. Tam se dozvídáme předběžnou diagnózu zhmožděného hrudníku a natržené sleziny. Tomáš projel tomografem, rentgenem a já nevím čím ještě. Nechali si ho na traumatologii s tím, že ho možná budou operovat.

Booking.com

Co bylo příčinou Tomášova pádu?

Sjížděli jsme po neupravené sjezdovce. Jeli jsme vyjetým pruhem širokým asi deset metrů. Tomášovi se lyže rozjely rychleji, a proto zajel kvůli zpomalení do hlubšího sněhu mimo projetý pruh. Těsně pod sněhem bylo k jeho smůle naházených několik trubek jako na smetišti. O jednu zaklínil špičky lyží a na druhou asi dopadl břichem.


Zobrazit místo Evropa - skiareály na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

bez urazu
To jsou ty lyžičky s ploutvičkama co se zařezávají do sněhu? Tak to jo :(
Reaguj
bez urazu
Skuste nove lyze RAX (skiRAX) a eliminujete svoje urazy na horach az o 99 procent a to uz stoji ta to, poslusne lyze vas zkratka poslechnou
 • Autor Zdenek
 • Datum a čas 22.12.2011 12:06
Reaguj
Re: Statut HZS
Ale v horách nie na zjazdovkách:§ 8Povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľa lyžiarskej trate a prevádzkovateľa zariadenia určeného naosobnú lanovú dopravu(1) Prevádzkovateľ lyžiarskej trate je povinnýa) vydať a na viditeľnom mieste umiestniť pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, ktoré je povinnýkaždý dodržiavať,b) označiť viditeľne lyžiarsku trať a stupeň jej náročnosti,c) zabezpečiť zjazdnosť a bezpečnosť označenej lyžiarskej trate počas prevádzkového času zariadeniaurčeného na osobnú lanovú dopravu,
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 1.1.2011 18:44
Reaguj
Re: Re: IZS
Milý PKvůbec neuvažuji o tom, že bych psal někam nějakou stížnost anebo otázku a ještě méně na slovenské ministerstvo vnitra. A také si naivně nemyslím, že by nějaký zodpovědný četl to, co se tady napsalo a v tolika příspěvcích propralo. Jak už jsem napsal, jsou vlastně potrefeni čeští a slovenští horolezci, možná i ostatní návštěvníci oblasti Vysokých Tater. A tak by ta iniciativa na nějakou změnu měla vyjít spíše z těchto koutů. Anebo i místní, ať už to jsou hoteliéři, obchodníci anebo i členové HS jistě mají zájem aby vše fungovalo co nejlépe. Ale kdo se bude z potrefených asi tím zabývat? Řekl bych že nikdo – a tak to zůstane při starém – jsem realista. Že někdy něco nefunguje a někdy zase ano, to připouštím – a to, že stránky horydoly na jistý zmatek kolem čísla 112 upozornily není nikterak scestné, ne?
Reaguj
Re: IZS
Jasne, Michaeli. Ak napíšeš otázku alebo sťažnosť, zo zákona majú odpovedať do 30/60 dní. Dúfam, že si nemyslíš, že dakto kompetentý z IZS, MV, ZZP číta túto zbierku drístov.
 • Autor PK
 • Datum a čas 31.12.2010 12:29
Reaguj
Re: IZS
Slovenská HZS podle zákona patří pod ministerstvo vnitra, shodně tak jako IZS. Asi by se měli domluvit mezi sebou, případně na ministerstvu a ne přes Horydoly. Ale jinak to funguje dobře, viz úraz horolezce 27.12. pod Satanem kde po volání na číslo 112 přiletěl vrtulník a do hodiny od volání byl postižený ve špitále.
Reaguj
IZS
Popis činnosti čísla 112 je jasně definován - viz následující kopie textu:Linka tiesňového volania 112 je jednotné európske číslo tiesňového volania ktoré slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému: Hasičský a záchranný zborPoskytovateľov záchrannej zdravotnej služby Kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochrany Banská záchranná služba Horská záchranná služba (!)Útvary policajného zboru Centrá linky 112 s oficiálnym názvom „koordinačné strediská integrovaného záchranného systému“ sa nachádzajú v každom krajskom meste. Třeba nám některý ze zaměstnanců z oddělení koordinačního střediska IZS dokáže vysvětlit co se v tomto případě skutečně přihodilo a jak probíhala záchranná akce.
Reaguj
Re: Statut neschopnosti ?
IZS patri pod MV http://www.minv.sk/?integrovany-zachranny-system
 • Autor PK
 • Datum a čas 31.12.2010 06:54
Reaguj
Statut neschopnosti ?
A zase jsme u toho - každý, jak se zdá, si hraje na svém písečku a placá si bábovičky a případná spolupráce je nedostačující. Kdo zodpovídá za funkci telefonního čísla 112 ? Ten by měl jít do sebe a nějak zorganizovat kooperaci veškerých záchranných služeb, jak to (snad) v cililizovaném světě chodí.
Reaguj
Statut nedotknuteľnosti
CtrlC CtrlV na klávesnici nemáš ?(1) Horská služba v horských oblastiach najmäc) umiestňuje a udržiava po prerokovaní s vlastníkom, správcom alebo užívateľom nehnuteľnosti v horskejoblasti (ďalej len "vlastník") výstražné, informačné a iné zariadenia súvisiace s bezpečnosťou osôb,d) umiestňuje a udržiava po prerokovaní s vlastníkom zabezpečovacie zariadenia na nebezpečných úsekochtrás, ktoré určí, (2) Horská služba ďaleja) plní úlohy v rámci integrovaného záchranného systémuÁNO, ale nemá v štatúte pátranie po bludoch, ktoré vypotí operátor IZS, ZZS a pod. (raz poslali sanitku na Priečne sedlo)
 • Autor iný poisťovák
 • Datum a čas 30.12.2010 13:32
Reaguj
Celkem 264 příspěvků v diskuzi


Sobotní účet: zastavená lanovka a těžký úraz při snowtubingu

Sobotní účet: zastavená lanovka a těžký úraz při snowtubingu

Dvě nebezpečné nepříjemnosti při zimních sportech se v uplynou sobotu odehrály na českých horách. V Jeseníkách spadlo lano lanovky a pasažéry museli sundavat záchranáři. V Krušných horách vyletěla matka s dcerou ze snowtubingové dráhy. ... celý článek

Valentýnský běh

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

AKTUALIZACE Zatímco Bormio ocení sportovní sjezdaři a nedaleké San Colombano je vhodné pro rekreační lyžaře, vedlejší Santa Caterina v údolí Valfurva poskytuje od každého něco. Po severních svazích padají strmé sjezdovky tvrdé
Regiontour dnes končí. Co ještě vidět?

Regiontour dnes končí. Co ještě vidět?

Veletrh cestovního ruchu Regiontour na Výstavišti v Brně končí dnes v 16 hodin. Co stojí za vidění?
Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Automatizovaný systém Linketica pro tvorbu a publikaci reklamních článků na nezávislých webech nabízí svým zákazníkům affiliate program. 10% provizi poskytuje po dobu 2 let z obratu přivedného inzerenta nebo média.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 15.-24.2. 15.2.
Latinská Amerika - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Toman Rychtera 18.2. 18:30
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Island - diashow Brno, Práh Přednáší David Hotař 19.2. 18:30
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.

Diskuse

To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků
schíza na šumavě Pišišvor, 13.2.2019 23:31, 2 příspěvky
schíza na šumavě prt, 13.2.2019 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35
Přednášky o české šlechtě... Horydoly , 7.2.2019 16:31
Špindl Horydoly , 7.2.2019 16:04
Metr prašanu a všechny sj... Horydoly , 7.2.2019 14:45