Nebezpečné sluneční paprsky
Slunce je přirozeným zdrojem UV záření. To nemůžeme vidět ani cítit, přesto bychom na něj ale neměli zapomínat. Existují tři typy ultrafialového záření – UVA, UVB a UVC, které se liší vlnovou délkou.
- UVC je nejnebezpečnější, naštěstí je ale pohlceno ozonovou vrstvou, k nám se tak nedostane.
- UVB je také nebezpečné, právě tento typ stojí za spálenou pokožkou, když ji nechráníme. Tvoří asi 10 % slunečního záření a lze se před ním účinně chránit.
- UVA pak tvoří zbývajících 90 % a zdá se neškodné, nezpůsobí totiž spálení pokožky. Přesto má negativní účinky, například podporuje vznik vrásek či pigmentových skvrn.
Překvapivě má UV záření i určité přínosy, například podporu tvorby vitamínu D S pomocí speciálních přístrojů se využívá i v medicíně, například v dermatologii.
Obecně se před ním ale potřebujeme chránit. O krémech s ochranných filtrem se mluví poměrně často, jelikož spálení sluníčkem dokáže být pořádně nepříjemné.
Myslet bychom měli nejen na pokožku, ale také na ochranu očí. Ultrafialové záření totiž může vést ke krátkodobým problémům, jako je sněžná slepota, ale i k dlouhodobým potížím typu šedého zákalu či makulární degenerace.

Nezbytná ochrana
V létě, kdy má sluníčko sílu, většina z nás běžně nosí sluneční brýle. Jenže ultrafialové záření dopadá na povrch celoročně. Proto byste brýle měli nosit v každém ročním období, i když je třeba pod mrakem. Můžete je vnímat jako skvělý módní doplněk, například Ray-Ban brýle jsou velmi oblíbené a na výběr je i z řady dalších značek. Snadno tak najdete model, který vám sedne.

Klíčové parametry
Sluneční brýle jsou především důležitou ochranou zraku. Proto je důležité pečlivě vybírat. Hlavním parametrem je stupeň UV ochrany. Vždy si ohlídejte, že brýle mají označení UV400. To znamená, že přes skla neprojde záření s délkou pod 400 nm.
Nelze se spoléhat jen na zabarvení skel. Tmavší skla mohou být komfortnější a lépe chránitpřed ostrým světlem, ale před UV paprsky nás chrání zmíněný filtr, který odstíní ultrafialové záření.
Kromě toho se zaměřte i na velikost a tvar. Opět nejde jen o styl, větší skla a správné zakřivení poskytnou lepší ochranu, a to i perifernímu vidění a citlivé kůži v okolí očí.
UV záření může být nebezpečné. Oči jsou velmi citlivé, a je proto třeba je před ním chránit a to nejen, když slunce pálí. Důležité je to hlavně na horách a u vody, kde se paprsky odráží. Ale je dobré nosit sluneční brýle i když je zataženo.