Jak jsem celý týden nabíjel elektromobil

Jak jsem celý týden nabíjel elektromobil
Jak se to tady nabíjí? Máme správnou aplikaci?
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Elektromobilem jezdit na krátké a střední vzdálenosti, stále stejnou trasou, je jednoduché. Jednodušší než na benzín nebo naftu. Cestovat s ním po Česku je ovšem napínavá bojovka. Jezdil jsem s nejnovějším modelem Kia e-Soul po zasněžené republice a užil si chvilek napětí - v motoru i v hlavě. 

Jak jsem celý týden nabíjel elektromobil
Start, vpřed, zpátečka. Nic víc není potřeba.
Autor snímku Kuba Turek

V nížinách vládne Paní Zima a na horách panuje Mráz, Led a Sníh.

Horydoly.czREDAKČNÍ TEST: Kia e-Soul, malé velké elektroauto

Kia e-Soul. Elektromobil.

Úterý: Praha

Auto mám nabité od předchozího uživatele. Krátce s ním pojíždím po městě. 

Středa: Praha

Delší pojížďky po velkoměstě ubírají kapacitu baterie. Zajedu do Domu bytové kultury na Pankráci, který mám po cestě. Podzemní parkoviště je zdarma, stejně tak nabíjení. Jenom musím vybrat, který způsob nabíjení mám zvolit. Náhodný pokus byl zjevně správný. Za necelou hodinu je nabito a mohu odjet.    

Kia e-Soul. Elektromobil.

Čtvrtek: Jizerské hory

Mířím do Ferdinandova na úpatí Jizerských hor. Podle ukazatele dojezdu by mi měla elektřina vydržet na cestu tam i zpět. Ale ouha! Už za Libercem je jasné, že se těžko vrátím aspoň do tohoto města. Vypínám topení a na "plyn" šlapu ještě citlivěji než dřív. 

V Jizerkách auto odstavím na lesním parkovišti, setkám se s kamarády, vylezeme několik ledopádů a vrátíme se zpět. Kvůli koronaviru jedeme domů každý svým autem. Z integrovaných map v autě jsem si naplánoval nabíjení u nabíječky v podzemním parkovišti obchodního centra Nisa v Dolním Hanychově. Se spalovacím motorem bych prohlásil, že jedu už jen na "výpary". V baterii zbývá proud na 12 km. Nabíječku zastrčím do auta ...a nic se neděje. Nemám v mobilu správnou aplikaci. Nemohu si ji stáhnout, protože nemám v mobilu ani data. Jinak nabíjení nelze spustit ani zaplatit. Nikde nikdo. 

Zajedu na benzínku s nabíječkou. Tam by my měli poradit. Naivně se domnívám. Poslední kilometry obětuji na přejezd k čerpací stanici v průmyslové zoně Liberec - Sever. Nabíječka vyžaduje jinou mobilní aplikaci. Tu také nemám. Žádám o pomoc obsluhu. "Jééé, to teda nevim. Včera jsem se naučila zemní plyn, ale elektriku neumim," s omluvným úsměvem mi sdělí mladá blondýnka. "Zkuste jim zavolat."

Volám tedy na linku napsanou na nabíječce, která slouží k hlášení havárií. Příjemný dispečer nakonec pochopí, že nemám aplikaci, data, čip, speciální kartu, ale mám prázdnou baterii a potřebuji se dostat domů. Pustí mi do auta proud zadarmo. Je tak hodný, že mi ho neomezí na 80 % kapacity baterie, ale nechá ji dobít na 100 %. Ve zmrzlém autě tedy nebudu čekat necelou hodinu, ale dvakrát tolik. Nabíječku nemohu vypnout dříve a odjet. Kupuji si u blondýny kávu, pečivo a noviny. Z prázdné jídelny mě po 10 minutách vyhání na mráz, že nemohu v době epidemie Covid-19 prodlévat v restauraci, což je podle těch několik prázdných stolků daleko od prodejního pultu.

 

Pátek: Český ráj

Ve čtyřech lidech jedeme na chalupu k Ralsku a poté na pěší výlet do Příhrazských skal na zříceninu Hynšta. Raději po ránu nabiji auto na 80 %. V navigaci to sice nemám, ale na webu Pražské energetiky si najdu tři nabíječky vedle sebe u sídla firmy. Mapy.cz mi ukážou správnou cestu. Jenže chyba lávky!  Jedna nabíječka zjevně slouží jen pro mobilní telefony, protože stojí u lavičky v parku. Druhá nabíječka je na nepřístupném firemním parkovišti a třetí vůbec nenacházím.

Cestující naberu na Pankráci, takže znovu jedu do DBK a beru elektřinu zdarma. Tím se ovšem  zdrží náš odjezd, což znamená dlouhé posezení nad kávou.  

Cesta do Mnichova Hradiště, okolo Příhrazských skal a nazpátek do Prahy vysaje z baterie většinu elektřiny. Vysazuji tedy cestující na Pankráci a znovu nabíjím v DBK. Od pasažérů tedy piji dnešní druhou kávu.

Sobota: Jižní Čechy

Dlouhá cesta směřuje do jihočeské Příbrazi nedaleko rakouských hranic. Nafotografujeme moderní kapli v Příbrazi. Se skoro prázdnou baterií přijíždíme k předem vybrané nabíječce v Českých Budějovicích u Alzy. Bohužel oba dva kabely jsou zastrčené v jiných elektromobilech. Nabíječky je to jednoduchá, takže neukazuje, jaký čas zbývá do jejich nabití. V autech nejsou řidiči. Není jasné, zda to nejsou obyvatelé vedlejších paneláků, kteří nabíječku zapnou a k autu se vrátí třeba až za několik hodin. 

Jedeme tedy k další nabíječce, kterou najdeme v navigaci auta. Dva stojany jsou umístěné v bezplatném podzemním parkovišti obchodního domu Mercury. Máme s sebou mobil s daty, a tak si natáhneme příslušnou aplikaci a zkusíme nabít elektromobil. Nic se neděje. Z nabíječky se ozývají divné zvuky. Zase voláme krizovou telefonní linku. Operátor s námi zkouší různé technické kejkle: vypnout - zapnout - zmáčknout čudlík - přejet k vedlejšímu stojanu - rozsvítit světla a kdo ví co ještě. Po čtvrthodinové rozcvičce nám telefonuje: "Tohle sám nerozběhnu. Obě nabíječky jsou rozbité. Pošlu tam za dvě hodiny opraváře se šroubovákem."

Kia e-Soul. Elektromobil.

Na to nemáme čas. V baterii zbývá proud na posledních 10 kilometrů. Pomalu jedu po Budějovicích na čerpací stanici Benzina, kde se v ústraní krčí stojan nabíječky. Natahujeme si další aplikaci. Je na nás tak složitá, že voláme operátorovi, jak ji máme zprovoznit. S jeho pomocí se to podaří a my nabereme "plnou". Podotýkám, že jeden z nás je vysokoškolák pracující s počítačem na složitých kartografických programech, druhá je hlavní účetní se starostí o stovky různorodých firem, a já jsem žurnalista pracující v internetovém prostředí od komerčního zavedení internetu do Česka.

Kia e-Soul. Elektromobil.

Elektřina nám vydrží jen na cestu přes Třeboňsko a nazpátek po dálnici do Lokte. Tam nabíjíme na čip, protože se konečně zastavujeme u nabíječky, která patří do sítě, na jejíž elektřinu máme koupené předplatné. Necelá hodina obligátního čekání na mrazu uprostřed polí uběhne v družném radostném hovoru jako voda a vracíme se do Praha.

Kia e-Soul. Elektromobil.

Neděle: Krkonoše

Vstáváme brzy ráno, abychom stihli nabít auto a dojeli na lyže do Krkonoš. Spojíme cestu elektromobilem pod hory do Svobody nad Úpou, autobusem na Pomezní boudy a na skialpových lyžích nazpátek do Svobody. Na Hradecké dálnici hned za Prahou zajedeme k nabíječce s naším předplatným. Napojíme ji do auta a na hodinu dospíme v autě to, co jsme nestihli ráno.

Po cestě nazpátek si postojíme hodinku na parkoviště před jičínským Kauflandem, nabijeme auto a dojedeme domů do Prahy.

Pondělí: Praha

Cestu přes celou Prahu si pojistím, že dobiji baterii do plna u PRE v DBK. Je to zdarma, protože elektřina je u nich zdarma až do konce února.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ujet 1000 lm na nádrž se dá - diesel

Můj Renault 1.5 dCi, který má turbo, má nádrž na 60 litrů. Pojedu – li dlouhou štreku a když se nepoženu jako šilenec někde po německých dálnicích, kde rychlost stále ještě není omezená, tak průměrná spotřeba, kterou ukazuje displey, se pohybuje kolem 5 l na 100 km. Když k tomu pojedu ještě  „šetřive“ tak to dokonce klesne pod 5 litrů. Takže se 1000 km dá ujet. Jelikož se ale nedoporučuje vyjet nádrž do sucha tak po 850 -  900 kilometrech prostě zajedu k pumpě a nádrž zase naplním – a displey  mi ukáže dojezd zase přes 1000 km.

Spotřeba pochopitelně závisí na trase, někde v Alpách ten dojezd bude menši, podobně jako když auto poženu po dálnici stále přes 140 km / hod. se špičkami 160 - 170 km / hod. tak se asi těch 1000 lm nedosáhne.Také při krátkých štrekách a při provozu  po městě cíl 1000 km dosáhnout nelze. Ale při rozumném pohybu po zeměkouli se dosáhne tak nízká spotřeba, že cíl 1000 km  by neměl být nereálný..

Reaguj
peklo nebo bizár?

1000 km/nádrž- čím to jezdíš kurvahošigutentág?

Reaguj
Elektroboom

Zcela jednoznačně i ti nejchytřejší vynálezci, vědátoři, konstruktéři, chemici a fyzici v této sféře nedokážou zodpovědět některé otázky.  A tak se pouštějí do etéru pseudoinformace, které bez uvážení přebírají media za podpory těch, kteří by na celém boomu chtěli nějak profitovat.

 Je jasné, že spousta věcí je ještě velice nejasných.

 Čtěte:  Elektrické harakiri? - Horydoly.cz - Outdoor Generation

Reaguj
peklo nebo bizár?

Chápu tvoje svaté rozhořčení, ale měl bys vědět, že EU nás k ničemu takovému nenutí.

  • Autor Auto EU
  • Datum a čas 30.5.2021 19:51
Reaguj
peklo nebo bizár?

Těžko říct, k čemu elektromobilitu přirovnat... čím víc čtu podobných článků, tím víc děkuji (ač ateista) všem svatým a božím za auto na ty zlé ošklivé pohonné hmoty ropného původu. Dojezd tisíc km na nádrž, tankování do plné během pěti minut... při představě, že bych měl několikrát denně čekat hodiny a hodiny na nějaký nabíjení, se o mě pokouší amok a vůbec nepobírám, kde se v autorovi vzalo tolik trpělivosti... Elektromobilita je jednoznačně cesta do horoucích pekel a vůbec nechápu, jak by v praxi během pracovního týdne fungovalo, kdyby si všichni lidi po hodinové jízdě elektroautem potřebovali další více než hodinu dobíjet svoje auta. Kdo by na to během pracovní doby proboha měl čas?!? Dovedete si představit tu šílenou neproduktivitu, to absurdní množství totálně proflákaného času, který člověk stráví dobíjením něčeho, co má jednoduchý úkol "jezdit" ???? Upřímně řečeno doufám že umřu dřív, než nás ta šílená Unie legislativně donutí tuhle zrůdnost používat jako jedinou alternativu :-/ 

Reaguj
to nechceš

luxusní storýčko

  • Autor Nobody
  • Datum a čas 19.5.2021 19:00
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Smithsonian Futures Exhibition this Fall

Smithsonian Futures Exhibition this Fall

Vehicle made history in November 2020 carrying the world’s first hyperloop passengers. Virgin Hyperloop joins the ranks of cutting-edge innovations debuted at Smithsonian.... celý článek

Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Praha vyřazuje tramvaje T6A5, naposledy pojedou v sobotu

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Hyperloop svezl první pasažéry

Hyperloop svezl první pasažéry

Haperloop je superrychlý vlak, který jezdí v potrubí. Podtlak ve velké troubě nahrazuje dřívější tření na kolejích. Zatím jsou v provozu pouze zkušební dráhy, ale už se na nich svezli i obyčejní cestující.
Smithsonian Futures Exhibition this Fall

Smithsonian Futures Exhibition this Fall

Vehicle made history in November 2020 carrying the world’s first hyperloop passengers. Virgin Hyperloop joins the ranks of cutting-edge innovations debuted at Smithsonian.
Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Povinné ručení je položka, kterou musí každý rok zaplatit každý motorista za svého plechového miláčka. Záleží na mnoha okolnostech, ale u většiny majitelů osobních aut a motocyklů se jedná o tisíce korun ročně.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Dny NATO Ostrava, Mošnov 18.-19.9. Ukázky vojenské techniky 18.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 4.-7.11. 4.11.

Diskuse

Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36