Kia e-Soul, malé velké elektroauto

Kia e-Soul, malé velké elektroauto
Výlet na hrad Hynšta začíná ve vsi Zakopaná.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

TEST Jak se jezdí moderním elektromobilem střední třídy? Dá se využít na výlety do přírody a za sportem? Vrtalo nám to hlavou už delší dobu, a tak jsme sedli do modelu Kia e-Soul. Týden jsme se proháněli po Česku - jezdili jsme po velkoměstě, absolvovali ledové lezení, skialpinistickou túru, pěší turistický výlet, autovýlet za památkami a zahrádkářskou cestu na chalupu.

Kia e-Soul, malé velké elektroauto
Vymrzlé ráno ve Svobodě nad Úpou. Elektromobil Kia e-Soul.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Testovali jsme Kia e-Soul. Kapacita baterie 64 kWh. Crossover. Executive.

Ceny:
základní model 1 099 980 Kč
výbava Executive 1 199 980 Kč
metalický lakem 1 216 980 Kč

Jednoduše řečeno: U nás dobrý!

Kia e-Soul je velmi dobré auto pro časté jízdy se dvěma cestujícími. Bez problémů pobere čtyři dospělé, anebo dva dospělé a tři děti. 

Praktické auto do firmy nebo pro rodinu

Elektromobil Kia se uplatní především jako praktické auto pro kratší jízdy anebo vůz na delší jízdy po stále stejných trasách. V USA, odkud koncept Kia Soul pochází, byl zamýšlen jako auto pro extrovertní městské mladé lidi. V Evropě se však uchytil jako model pro důchodce, nebo jako druhé či třetí auto do rodiny. 

Kia e-Soul. Elektromobil.

Do auta se dobře nastupuje. Karoserie typu crossover je vysoká a sedadla jsou proto také dost vysoko. Sedáky jsou poměrně tuhé. Pérování a vůbec celý podvozek jsou nastavené také poměrně tvrdě. Znamená to, že řidič má dobrý přehled o dění před sebou, auto dobře sedí v zatáčkách, nečiní mu problémy rychlé změny směru i rychlosti, poskakování po městské dlažbě ani po vesnických rozbitých silničkách. Za to se ovšem platí pocitem z jízdy - žádný luxus to není a řidič si připadá trochu jako v malé dodávce. 

Sen každého zahrádkáře a chalupáře

Kufr není příliš velký o objemu 315 litrů. Pro větší akce na horách dokonce malý. Vejdou se do něj dva velké batohy a pár drobností. Pokud se sklopí zadní sedadla, najednou se Kia e-Soul změní na malý náklaďáček. V ten okamžik poskytne auto nákladový prostor o velikosti 1339 litrů, tedy o něco více než kubický metr.

Zkusili jsme, co se do auta vejde. Naskládali jsme do něho 18 standardních přepravek na ovoce a zeleninu! Dopředu si ještě sedli řidič a spolujezdec.  

Kia e-Soul. Elektromobil.

Pro outdoorové nadšence je důležité, že při sklopených zadních sedadlech se do auta vejdou lyže, velké batohy, horolezecké vybavení a další nezbytnosti pro akční aktivity v přírodě. Na spaní auto moc není. Nouzově se dá v přežít noc někde na parkovišti pod horami, když sklopíme zadní sedačky a přední posuneme co nejdále dopředu, ale nic moc příjemného to není. 

Kia e-Soul. Elektromobil.

Svižně a tiše

Kia je velmi svižné auto. Ostatně jako téměř všechny elektromobily. Zrychlení má parádní už v nejekonomičtějším režimu nazvaném Eko. Ostatně na běžné ježdění v rámci dopravních předpisů není potřeba nic jiného. Pokud chcete přidat rychlost, zvolíte druhý stupeň Comfort, a pokud emoce, nejvyšší režim Sport.

Pro méně zkušené řidiče je to ovšem poněkud nebezpečné. Téměř neslyšitelný motor, bez převodových stupňů a s brutálním záběrem nedává šoférovi zpětnou vazbu, jak rychle vlastně jede.

V nízkých rychlostech Kia vydává bzučivý zvuk, jehož účelem je varování chodců. Ani ti se totiž nemohou orientovat podle sluchu, jak jsou na ulicích a silnicích zvyklí.

Kia e-Soul. Elektromobil.

250 km od nabíječky k nabíječce

Dojezd elektromobilů pořád není tak velký, jako u benzinových a naftových aut. Proto je potřeba cesty dobře plánovat.

Podle našich zkušeností, které podrobně popsal tento článek, není s autem Kia e-Soul jakýkoliv problém s nabíjením, pokud si cestu naplánujete od nabíječky k nabíječce. Ideální je to v případě, že jezdíte pořád stejnou trasu, kde máte vychytané časy a místa nabíjení.

Nejčastěji se auto nabíjí na komerční nabíječce na 80 % kapacity, což reálně znamená hodinu nabíjení. To je například doba na jeden větší nákup v supermarketu, nebo delší svačina na čerpací stanici. 100% dobytí trvá zhruba hodinu a půl.

Auto lze dobíjet i z obyčejné zásuvky proudem odpovídajícím varné konvici nebo domácímu bojleru. Není tedy třeba instalovat dražší připojení na silnější proud. Doba nabíjení do plné kapacity baterie se ze zásuvky sice natáhne až na 29 hodin, ale pokud toho využíváte v práci nebo doma, tak průběžně dobíjíte jen to, co jste projeli.

 

Dojezd Kia e-Soul uvádí výrobce na 452 km. Možné je to zřejmě jen v laboratorních podmínkách.

My jsme jezdili v zimě, téměř vždy na nejekonomičtější režim Eko, měli jsme puštěné topení v přiměřené míře a vždy svítili. V obsazení od jednoho do čtyř osob jsme ujeli přes 1000 km, jezdili jsme z poloviny po dálnicích, zbytek po silnicích, pár desítek kilometrů na ledu a sněhu. Reálný dojezd byl zhruba 250 km.

Když začal ukazatel dojezdu nebezpečně rychle snižovat kilometry a dobíječka byla daleko, vypnuli jsme topení, rádio a místo jízdy spíše plachtili krajinou. Přesto to byla v několika případech nervy drásající situace.

Elektromobily stále mohou využívat levnou energii. Je při tom ovšem třeba přemýšlet. Elektřina se totiž dá koupit tak draho, že cena jízdy je u střední třídy elektromobilu stejně finančně náročná jako u benzínového auta vyšší střední třídy. Je to případ veřejných nabíjecích stanic, u kterých nemáte předem nakoupené různé slevové programy. Můžete ovšem jezdit také úplně zadarmo, když využijete propagačních akcí, které neustále probíhají u různých dodavatelů energií.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ TEST: Nová Kia cee´d   

Kia e-Soul. Elektromobil.

Asistent jízdy vám pomůže, nebo vás rovnou opraví

Spoustu věcí udělá Kia e-Soul za vás, anebo aspoň opraví vaše řidičské chyby. Výrobce celému bezpečnostnímu systému říká WiSE. Jednotlivé asistenční systémy hlídají následující situace:

Autonomní nouzové brzdění (AEB) pomáhá zabránit nehodě. Systém senzorů a kamer zaznamenává chodce a vozidla, v případě možného vzniku kolize upozorní řidiče, sníží rychlost vozidla a bezpečně zabrzdí.

Systém výstrahy před čelním nárazem (FCW) předjímá možnost kolize s vozidlem vepředu a poskytne řidiči zvukové a vizuální varování, pokud se vozidlo vepředu náhle zpomalí. Toto varování upozorňuje řidiče na hrozbu před tím, než začne používat FCA, aby pomohla vozidlu bezpečně zastavit.

Detekce mrtvého úhlu (BSD) sleduje mrtvé úhly ve zpětných zrcátkách a ve chvíli, kdy se v nich nachází jiné vozidlo, vizuálně upozorní kontrolkou.

Varování vybočení z jízdního pruhu (LDWS) poskytuje audiovizuální upozornění na palubní desce v případě, že řidič nechtěně opustí jízdní pruh.

Udržení v jízdním pruhu (LKAS) hlídá, zda auto jede ve správném jízdním pruhu a případně ho zařadí zpět. Pro řidiče to znamená, že se s ním přetahuje o volant při drobných korekcích směru. Ve správě značených úsecích silnic či dálnic je díky autu Kia e-Soul schopna řídit sama, ale pokud řidič pustí volant, zvukově, opticky a ještě k tomu písemně ho upozorní, že musí držet volant. Asistenční systémy nezbavují řidiče zodpovědnosti za bezpečné řízení. Řidič je zároveň zodpovědný za přizpůsobení chování sebe i elektromobilu podle svých řidičských schopností a okolních podmínek.

Adaptivní tempomat (ASCC) používá na monitorování vzdálenosti před  vozem radar v přední části auta. Pokud není dodržená přednastavená vzdálenost, systém sníží rychlost, nebo dokonce zastaví, dokud vozidlo před vámi neodjede.

Autonomní jízda na dálnici (HDA) využívá senzory vozidla a LiDAR systém (Light Detection And Ranging radar) na interpretaci značení jízdních pruhů umožňujících vozidlu zůstat v jízdním pruhu a přejet do jiného jízdního pruhu s cílem předjet nebo odbočit na jinou cestu. Tento komplexní systém odstraňuje nutnost používat volant, sledovat indikátory, zrychlovat nebo používat brzdové pedály v mnoha situacích, přitom se všechny klíčové informace zobrazují na LCD displeji (HUD).

Asistent v kolonách (TJA) sleduje vozidlo před vámi během dopravní zácpy a identifikuje volné místo v jiných pruzích, kam se bezpečně přesune. Cílem je udržení bezpečné vzdálenosti a manévrování pouze v bezpečném prostoru.

Inteligentní parkovací asistent (SPAS) využívá síť ultrazvukových senzorů, které sledují nejbližší okolí a sám s minimálním zásahem řidiče zaparkuje vozidlo buď podélně anebo kolmo. Během tohoto manévru jsou případné hrozby jako chodci nebo vozidla v mrtvém úhlu zaznamenané a zpracované.

Parkovací asistent (PAS) používá síť ultrazvukových senzorů na předním a zadním nárazníku, aby upozornil řidiče na překážky během parkování v zúžených prostorech.

Monitorování okolí (AVM) se spustí při rychlosti pod 20 km/h kombinací čtyř širokoúhlých pohledů (přední, zadní a boční) a nabízí pohled z boční perspektivy.

Upozornění na překážky při couvání (RCTA) upozorní na překážky v jízdním pruhu, do kterého auto vjíždí.

Pokročilý systém osvětlení (HBA) automaticky vypíná a zapíná světla v závislosti na světelných podmínkách. Dynamické natáčení světel poskytuje lepší osvětlení vozovky podle toho, do které strany natočíte volant, čímž poskytuje vyšší bezpečnost při jízdě v noci nebo při snížené viditelnosti.

Asistenční balíčky, názvy a funkce se mohou lišit v závislosti na zemi prodeje a typu vozidla. Jejich zákonný rámec se mírně odlišuje v různých státech. 

Kia e-Soul. Elektromobil.

Infotainment

Kia e-Soul má velmi prakticky řešené ovládání funkcí elektromobilu a také navigační, informační a zábavné funkce. Důležité funkce se ovládají mechanicky pomocí knoflíku a tedy po paměti. Nejdůležitější informace se promítají na průhledný displej 8“ head-up, který si řidič může vysunout nad volant. Není tedy nutné těkat očima dovnitř auta na obrazovku, ale je možné stále sledovat provoz a podmínky před sebou. 

Dotykovou obrazovku touchscreenmore 10,25“na prostředním panelu je pak možné ovládat pouze tehdy, když se řidič nemusí věnovat řízení. Zároveň je dobře dostupná i pro spolujezdce, který se může za jízdy zabývat třeba navigací, výběrem hudby, nebo sledováním aktuálních parametrů elektromobilu.

Velmi užitečnou funkcí je mapa s dostupnými nabíječkami v nejbližším i vzdáleném okolí. Nejsou v ní uvedené, podle našich zkušeností, úplně všechny, ale velké množství je dostačující. Pokud to potřebujete, navigace vás ke zvolené nabíječce dovede. 

Kia e-Soul. Elektromobil.

Rekuperace 

Během zpomalování můžete získat část elektrické energie. Pokud zapnete systém rekuperace pádlem pod volantem, auto pozná, že brzdíte, a místo brzdy začne fungovat adaptivní tempomat. Intenzita zpomalení rekuperace se mění v závislosti na rychlosti vpředu jedoucího vozidla. Elektromobil vlastně začnete ovládat jedním pedálem a zpomalujete jen uvolněním plynu.

Jak je to energeticky a tedy ekonomicky výhodné, můžete zjistit na displeji, kde je možné neustále sledovat spotřebu.

Kia e-Soul. Elektromobil.

Režim Utility

Pokud potřebujete elektřinu z vašeho auta k něčemu jinému, než pohonu vozu, zapnete režim Utility. Díky němu můžete využít energii z akumulátorů elektromobilu, ačkoliv není nastartovaný. K dispozici je USB, zásuvka 12 V, osvětlení interiéru, audiosystém a klimatizace. Není to funkce vhodná pro dlouhodobé využívání elektřiny, ale jistě se hodí jednorázově například pro osvětlení okolí nebo třeba dílny či garáže, ale také při kempování a cestování, nebo třeba pro zapojení do chytré domácí elektrické sítě. 

INFO: Kia Motors

Na co jsme Kia e-Soul využili?

Vyzkoušeli jsme snad vše, co si s elektromobilem může běžný řidič užít. 

1 osoba Vyřizovali jsme pracovní pojížďky po Praze.

Kia e-Soul. Elektromobil.

1 osoba Zajeli jsme do Jizerských hor na lezení ledopádů. V horách ležela na silnicích nepřerušovaná vrstva sněhu a ledu. Příjemně nás překvapilo, jak je auto dobře ovladatelné v ledových kolejích i na sněhové břečce. 

Ledopád v Jizerských horách.

2 osoby Udělali jsme skialpinistickou túru do Krkonoš. Podhorské silnice byly místy namrzlé.

3 osoby Výlet za moderní architekturou jsme absolvovali do Jižních Čech. Silnice byly suché, ale mráz velký.

Kia e-Soul. Elektromobil.

4 osoby Na turistickou vycházku jsme vyrazili do Českého ráje. Vedlejší silnice byly rozbité, mokré a místy zasněžené.

Kia e-Soul. Elektromobil.

4 osoby Jízda na chalupu a nazpátek vedla pod Ralsko. Ukázalo se, že auto je pohodlné i pro staré cestující, kteří odevzdali své řidičské průkazy už před několika desítkami let.  

Kia e-Soul. Elektromobil.     

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

lithium od Babiše

A propos: Lithia přece máme dost na povrchu v Krušných horách a premiér Babiš za něj utržil 2 000 000 000 000 Kč. Takže s tím může zaplatit škody při koronavirové epidemii. 

Reaguj
to snad ne

Nejsem v tomto oboru honěný. Ale těžba ropy, uhlí, železa, diamantů, zlata, lithia, vápence, štěrku a další nerostů není nic pěkného. Většinu z toho jsem viděl pouze jako geodet, který zaměřoval pozůstatky po těžbě.

O odpálených airbagách něco s dovolením vím. Před 3 týdny jsem měl zdánlivě banální nehodu, ve vilkové čtvrti mi nedal jiný řidič přednost a já ho nabral z boku v nějakých 30 km/h. Vystřelily oba čelní airbagy, vypadalo to na banální šťouchanec. Po prohlídce od pojišťovny to byla totálka. Takže jsem rád, že čidla zafungovala. Byl to velký kombík na benzín.

Reaguj
to snad ne

S tím by se jistě dalo souhlasit, ale to by za touto "ekologickou" výrobou elektřiny nezůstávala zdevastovaná krajina, na jejíž rekultivaci padnou stovky miliard. A návrat k aspoň lehce normálnímu stavu by netrval desítky let. 

Nicméně jste benevolentně přešel argument s ekologicky neudržitelnou těžbou lithia, jeho zpracováním do bateriií a jejich následnou likvidací. 

To s ekologií nemá vůbec nic společného. Nic horšího pro životní prostředí člověk pro běžné užívání nevyrobil. 

A mimochodem, víte co se stane, když třeba trefíte na silnici srnu, ta nějakou shodou okolností projde (jakože nemusí) skrz předek auta až ke snímačům, ty sepnou a odpálí airbag ??? V ten moment vaše nadšení pro elektoroauto, zhasne jak svíčka ve větru, přestože auto nebude nijak zásadně poškozené. 

  • Autor Petr
  • Datum a čas 25.2.2021 22:39
Reaguj
to snad ne

Obecně platí, že čistější energii vyrobíte v jednom velkém zdroji než v mnoha malých. Jednoduše řečeno: jednu uhelnou elektrárnu odsíříte daleko efektivněji, než snížíte emise milionů naftových benzinových motorů.

Reaguj
to snad ne

A co konkrétně má elektromobil společného se zlepšováním životního prostředí na celém světě ??? 

Jen taková podotázečka. Kde se bere ten proud kterým se to nabíjí, kde se berou ty baterie v autě, kolik stojí jejich výroba a hlavně jakou má tato výroba uhlíkovou stopu ??? To, jak vypadají lithiové doly a jakou spoušť za sebou nechávají, nemá cenu ani komentovat. O ekologické devastaci daného místa nemluvě. 

Jakou uhlíkovou stopu zanechává likvidace baterií atd. 

Elektroauto je ekologické, asi jako benzínový osobák s 10l motorem, osazený karburátorem první generace. 

  • Autor Petr
  • Datum a čas 25.2.2021 20:15
Reaguj
to snad ne

Pane Hodinkáři, máte něco proti zlepšování životního prostředí v Česku a případně v Evropě nebo na celém světě?

Reaguj
Dojezd

Díky! Tuhle statistiku jsem neznal. A jsem rád, že jsem se více-méně strefil.

Reaguj
Dojezd

Pokud jde o dojezd, zkusil jsem zadat údaje do https://www.geotab.com/blog/ev-range/ - 

Tedy Kia Soul, rok 2020, 64 kWh a teplotu -10 C (odhad podle fotek) a průměrný dojezd mi to ukázalo 264 Km. Tak to přibližně souhlasí. Při optimálních 21 C by to mělo být průměrně 481 Km.

Reaguj
to snad ne

Masírka z Bruselu dorazila na HD. Co bude dál? Podpora Gréty?

Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Půjčování aut na dovolené: s čím počítat?

Půjčování aut na dovolené: s čím počítat?

Mnoho lidí, kteří na dovolenou zamíří letecky, chce navštívit zajímavá místa v okolí dovolenkové destinace, a tak si v dané zemi půjčí auto. S cestováním po vlastní ose autem z půjčovny však vyvstávají i možné nástrahy.... celý článek

1000 mil československých oslavuje 125 let výroby aut

Hororová doprava v Hybernské ulici

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Tajný závod na mopedech Race of Champions

Tajný závod na mopedech Race of Champions

Legendární mopedy Stadion si to už 39 let rozdávají v Tajném závodu z Prahy do Českého Dubu. Tajný závod se maskuje za spanilou jízdu. Jde ale o jediné: Vyhrát za každou cenu.
Hororová doprava v Hybernské ulici

Hororová doprava v Hybernské ulici

Strašné věci se dějí v Hybernské a Opletalově ulici. Pražský Magistrát (Piráti) a vedení městské části Praha 1 (STAN) přemalovaly dosavadní jízdní pruhy pro auta, zrušily chráněný cyklopruh  a nastal vražedný chaos. 
Půjčování aut na dovolené: s čím počítat?

Půjčování aut na dovolené: s čím počítat?

Mnoho lidí, kteří na dovolenou zamíří letecky, chce navštívit zajímavá místa v okolí dovolenkové destinace, a tak si v dané zemi půjčí auto. S cestováním po vlastní ose autem z půjčovny však vyvstávají i možné nástrahy.
Jak využít čas, když se zaseknete v zácpě?

Jak využít čas, když se zaseknete v zácpě?

Kdo by to neznal: blíží se léto a s ním i doba dovolených a hojného cestování po Evropě. Mnoho z nás se rádo vydává na dovolenou autem, nebo třeba autobusem a to s sebou přináší také
1000 mil československých oslavuje 125 let výroby aut

1000 mil československých oslavuje 125 let výroby aut

Letošní ročník spanilé jízdy veteránů 1000 mil československých se koná15. až 18. června. Oslavuje 125. výročí začátku automobilové výroby na území Československa. V roce 1897 vyjel z továrny v Kopřivnici legendární NW Präsident.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48