Hynšta, zřícenina pevnosti v Příhrazských skalách

Hynšta, zřícenina pevnosti v Příhrazských skalách
Hynšta, zřícenina hrádku v Příhrazských skalách.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Hynšta, jeden z mnoha hrádků v Českém ráji se ukrývá mezi roklemi a hřebeny Příhrazských skal. Když se na něm ocitneme, uvidíme jednu místnost vytesanou v pískovci, pár prohlubní a zkušenější oko snad zachytí příkopy. Jenže první pohled mýlí. Jedna se o velice zajímavou pevnost, o které nikdo nic neví.

Jak na to

V zimě se výlet nezdařil

Vzala jsem na Hynštu své staré rodiče (85 a 80 let). Zvolila jsem nejsnazší trasu. Autem jsme přijeli do vesničky Zakopaná, sněhem došli až k hradnímu příkopu. Tady se Paní Zima ukázala! Sestup do příkopu byl po zmrzlém sněhu a na druhé straně stoupala stezka do hradu po ledu posypaném sněhem jako krystalovým cukrem. Tady jsme skončili. Nohy jsme si zlámat nechtěli. Počkáme na léto, až cesty vyschnou.

Na zříceninu Hynšta se dostaneme pěšky buď z vesnice Zakopaná nebo z Příhraz po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje (obě vzdálenosti jsou 2 km), nebo na kole z Branžeže po modré značce lesní svážnicí (4 km). Do všech vesnic občas zajíždí autobusy.

Neví se, jak se hrad jmenoval. Hynšta se lokalitě říká až v novověku. Neví se, kdo ho založil, komu patřil a k čemu sloužil. Zda se o něj bojovalo.

Mniši cisterciáci bránili svůj majetek?

Díky archeologům víme, jak přibližně vypadal a jak byl velký. Díky historikům můžeme odhadovat, že patřil do pásu malých pevností, který obkružoval dominium cisterciáků z Kláštera Hradiště.

Při pohledu na mapu se nabízí, že Hynšta byla součástí obrany jako Kačina (později předsunutá pevnůstka hradu Valečov), Klamorna, Drábské světničky, Staré Hrady, Křineč - vše v masivu dominantního vrcholu Mužský.

Cisterciácký klášter byl založen ve druhé polovině 12. století v Hradišti nad Jizerou, dnešním Klášteře Hradišti. Úkolem cisterciáků v celé Evropě byla kolonizace a hospodářská činnost. Zakládali vesnice, polnosti, rybníky a podporovali výrobu zemědělských produktů včetně piva a vína. Okolí Mužského náleželo právě cisterciákům a ti museli v drsném středověku své území náležitě chránit.

Kia e-Soul. Elektromobil.

Hrad dnes známý jako Hynšta stál již okolo poloviny 13. století a fungoval ještě v 15. století. Jeho zánik není datován, ale pravděpodobně souvisel s prudkým rozvojem palných zbraní během husitských válek. Z vedlejšího kopce Skuhrava mohl nedalekou nižší Hynštu ostřelovat bez potíží kdokoliv, a tak hrad ztratil strategickou funkci.

5 skalních plošin pro jeden hrad

Na zříceninu se dostanete po skalnatém hřebínku, přes který vede značená modrá turistická značka.

Hrad byl vytesaný do jednoho skalního bloku. Horní část byla dostavěna ze dřeva, ale z toho se nic nezachovalo. Z hradu vidíme už jen vytesanou světnici se středním pilířem, která je přístupná dlouhou vstupní chodbou. Sloužila jako modlitebna, když zde konali bohoslužby čeští bratři během svého pronásledování po roce 1620.

Hynšta.

Kromě toho jsou zachované jen zbytky sklepů a příkop vytesaný do skály, který rozděluje předhradí od jádra hradu. Identifikovat se dá tesaná cisterna a studna. Její hloubka jistě dosahovala na úroveň spodní vody, tedy byla hluboká 35-40 m.

Jádro hradu bylo nevelké na jediném pískovcovém skalním bloku. Nezachovalo se vnější opevnění, které buď nebylo postavené, nebo bylo pouze dřevěné. Pár schodů na přístupové cestě je novodobých.

Jednalo se o nevelký hrad, ale při jeho prohlídce je nutno si představit i prostor předhradí. Bylo totiž překvapivě rozlehlé. Zabíralo asi pětkrát větší plochu než samotný hrad. Bylo postavené na plochém kopci Skuhrava (389 m). Po jeho úbočí vede modrá turistická odbočka, po které se k hradu přichází.

Hynšta.

Celková plocha zastavěného prostoru byla impozantní! Na zalesněném hřbetu si snad ani nedokážeme představit, že se jednalo o 1,5 hektaru. Hrubý archeologický průzkum roku 1994 sumarizoval předchozí znalosti: areál obsahoval hradní jádro na samostatném pískovcovém bloku, předhradí na vedlejším kopci, dva příkopy tesané ve skále a další tři menší oddělené plošiny, které byly upraveny lidskou rukou.

 

Josef Ladislav Píč

Archeologům je lokalita Hynšta známá již od 80. let 19. století. Věhlasný zakladatel české archeologie Josef Ladislav Píč objevil pod zemí dvě ohniště obložená kameny, množství rozbité keramiky a železné zlomky. V roce 1921 vyklízel František Lanc s mnichovohradišťským Klubem československých turistů zeminu v obou tesaných prostorách. Nalezl při tom větší množství rozbité středověké keramiky, kostěný přeslen a zlomek kostěné brusle.

Roku 1922 publikoval Jan Axamit článek v časopisu Zlatá Praha s titulkem Novější objevy na Mužském. Zmiňuje vykopané nálezy středověkých střepů na skalním vrcholu nad modlitebnou. Nálezy byly uloženy do sbírek Muzea města Mnichovo Hradiště, ale dnes jsou nezvěstné.

Dlouho poté až roku 1974 vedl povrchový průzkum Petr Chotěbor a na přelomu tisíciletí další archeologové. Jejich nálezy jsou uloženy Muzeu Mladoboleslavska v Mladé Boleslavi a ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě.

Kia e-Soul. Elektromobil.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, roubenky, apartmány, vily, domy a penziony v Českém ráji

Booking.com

Horydoly.cz Hrady a zámky na Horydoly 

Andělská hora
Bardo (Polsko)
Bělá pod Bezdězem
Berštejn
Bezděz
Bormio (Itálie)
Budyšín/Bautzen (Německo)
Carcassonne (Francie)
Čachtice (Slovensko) a Čachtická paní (Slovensko) 
Děvín
Dobříš  
Drachenfels (Německo)
Ehrenberg Reutte
 (Rakousko)
Eilean Donan (Skotsko)
Eltz (Německo)
Falkenburk
Falkenstein (Rakousko)
Firmian - Sigmundskron (Itálie)
Hazmburk
Herštejn Starý
Hořovice
Hynšta
Chillon
 (Švýcarsko)
Chyše
Choustník
Jezeří
Kácov
Kadaň
Kamenice nad Lipou
Klenová
Kostelec nad Černými lesy
Kostelní Bříza
Kostomlaty
Košťálov
Krakovec
Křivoklát
Kunětická hora
Kuřivody
Lednice
Leontýnský zámeček
Líšno
Lužany
Moritzburg (Německo)
Mydlovar / Kostomlaty
Neuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)
Nottingham
 (Anglie)
Nový hrad Kunratice
Nymburk  
Pecka

Písek
Pražský hrad
Přimda
Rábí
Radomierzyce (Polsko)
Ralsko
Reutte (Rakousko) 
Skokloster (Švédsko)
Staatz (Rakousko)
Sychrov
Sion
Švihov
Tetín
Torre del Giove (Itálie)
Tower (Anglie)
Trenčín (Slovensko)
Vadstena (Švédsko)
Valdek 1 a Valdek 2
Zásadka
Zbiroh 1
 a Zbiroh 2
Zborov (Slovensko)
Žebrák 

Kláštery a kostely

Altenburg: barokní kosmos benediktinů (Rakousko)
Hrušková: Svatý Mikuláš pod Krudumem 

Chlum svaté Máří: Nanebevzetí Panny Marie
Klášter Hradiště
Levý Hradec: kostelík svatého Klimenta
Münchenreuth (Německo)
Oberndorf: Stille Nacht
 (Rakousko)
Pivoň: klášter augustiniánů
Plasy: cisterciácký klášter
Praha: rotunda svatého Václava
Stará Boleslav: kostel svatého Václava
Řím: basilika svatého Petra (Vatikán)
Tachov: Světce
Waldsassen: Nacistická freska v kapli u Münchenreuth (Německo)


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Dovolená na horách v zahraničí? Na co nezapomínat!

Dovolená na horách v zahraničí? Na co nezapomínat!

Pokud nějaká dovolená vyžaduje pečlivou přípravu, je to určitě na horách. Vysokohorské podnebí může být nevyzpytatelné a rozhodně se nechcete nechat nepříjemně překvapit. Není nic, o co byste stáli - prohladnutí, omrznutí, spálení... celý článek

Začíná tajemný Advent

Treks route in Nepal

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Co se týče zdraví a kondice, proteinové tyčinky se staly jednou z nejoblíbenějších "pochoutek" a není těžké pochopit proč. Nabízejí pohodlný způsob, jak si nejen na cestách, ale i během dne obstarat svačinu s vysokým
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Mountain Academy setkání Krkonoše, Dvorská bouda 25.-27.11. 25.11. 19:00
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Americký severozápad - diashow Chrudim, divadlo K.Pippicha Přednáší Martin Loew 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.

Diskuse

Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 18:10, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38