Hynšta, zřícenina pevnosti v Příhrazských skalách

Hynšta, zřícenina pevnosti v Příhrazských skalách
Hynšta, zřícenina hrádku v Příhrazských skalách.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Hynšta, jeden z mnoha hrádků v Českém ráji se ukrývá mezi roklemi a hřebeny Příhrazských skal. Když se na něm ocitneme, uvidíme jednu místnost vytesanou v pískovci, pár prohlubní a zkušenější oko snad zachytí příkopy. Jenže první pohled mýlí. Jedna se o velice zajímavou pevnost, o které nikdo nic neví.

Jak na to

V zimě se výlet nezdařil

Vzala jsem na Hynštu své staré rodiče (85 a 80 let). Zvolila jsem nejsnazší trasu. Autem jsme přijeli do vesničky Zakopaná, sněhem došli až k hradnímu příkopu. Tady se Paní Zima ukázala! Sestup do příkopu byl po zmrzlém sněhu a na druhé straně stoupala stezka do hradu po ledu posypaném sněhem jako krystalovým cukrem. Tady jsme skončili. Nohy jsme si zlámat nechtěli. Počkáme na léto, až cesty vyschnou.

Na zříceninu Hynšta se dostaneme pěšky buď z vesnice Zakopaná nebo z Příhraz po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje (obě vzdálenosti jsou 2 km), nebo na kole z Branžeže po modré značce lesní svážnicí (4 km). Do všech vesnic občas zajíždí autobusy.

Neví se, jak se hrad jmenoval. Hynšta se lokalitě říká až v novověku. Neví se, kdo ho založil, komu patřil a k čemu sloužil. Zda se o něj bojovalo.

Mniši cisterciáci bránili svůj majetek?

Díky archeologům víme, jak přibližně vypadal a jak byl velký. Díky historikům můžeme odhadovat, že patřil do pásu malých pevností, který obkružoval dominium cisterciáků z Kláštera Hradiště.

Při pohledu na mapu se nabízí, že Hynšta byla součástí obrany jako Kačina (později předsunutá pevnůstka hradu Valečov), Klamorna, Drábské světničky, Staré Hrady, Křineč - vše v masivu dominantního vrcholu Mužský.

Cisterciácký klášter byl založen ve druhé polovině 12. století v Hradišti nad Jizerou, dnešním Klášteře Hradišti. Úkolem cisterciáků v celé Evropě byla kolonizace a hospodářská činnost. Zakládali vesnice, polnosti, rybníky a podporovali výrobu zemědělských produktů včetně piva a vína. Okolí Mužského náleželo právě cisterciákům a ti museli v drsném středověku své území náležitě chránit.

Kia e-Soul. Elektromobil.

Hrad dnes známý jako Hynšta stál již okolo poloviny 13. století a fungoval ještě v 15. století. Jeho zánik není datován, ale pravděpodobně souvisel s prudkým rozvojem palných zbraní během husitských válek. Z vedlejšího kopce Skuhrava mohl nedalekou nižší Hynštu ostřelovat bez potíží kdokoliv, a tak hrad ztratil strategickou funkci.

5 skalních plošin pro jeden hrad

Na zříceninu se dostanete po skalnatém hřebínku, přes který vede značená modrá turistická značka.

Hrad byl vytesaný do jednoho skalního bloku. Horní část byla dostavěna ze dřeva, ale z toho se nic nezachovalo. Z hradu vidíme už jen vytesanou světnici se středním pilířem, která je přístupná dlouhou vstupní chodbou. Sloužila jako modlitebna, když zde konali bohoslužby čeští bratři během svého pronásledování po roce 1620.

Hynšta.

Kromě toho jsou zachované jen zbytky sklepů a příkop vytesaný do skály, který rozděluje předhradí od jádra hradu. Identifikovat se dá tesaná cisterna a studna. Její hloubka jistě dosahovala na úroveň spodní vody, tedy byla hluboká 35-40 m.

Jádro hradu bylo nevelké na jediném pískovcovém skalním bloku. Nezachovalo se vnější opevnění, které buď nebylo postavené, nebo bylo pouze dřevěné. Pár schodů na přístupové cestě je novodobých.

Jednalo se o nevelký hrad, ale při jeho prohlídce je nutno si představit i prostor předhradí. Bylo totiž překvapivě rozlehlé. Zabíralo asi pětkrát větší plochu než samotný hrad. Bylo postavené na plochém kopci Skuhrava (389 m). Po jeho úbočí vede modrá turistická odbočka, po které se k hradu přichází.

Hynšta.

Celková plocha zastavěného prostoru byla impozantní! Na zalesněném hřbetu si snad ani nedokážeme představit, že se jednalo o 1,5 hektaru. Hrubý archeologický průzkum roku 1994 sumarizoval předchozí znalosti: areál obsahoval hradní jádro na samostatném pískovcovém bloku, předhradí na vedlejším kopci, dva příkopy tesané ve skále a další tři menší oddělené plošiny, které byly upraveny lidskou rukou.

 

Josef Ladislav Píč

Archeologům je lokalita Hynšta známá již od 80. let 19. století. Věhlasný zakladatel české archeologie Josef Ladislav Píč objevil pod zemí dvě ohniště obložená kameny, množství rozbité keramiky a železné zlomky. V roce 1921 vyklízel František Lanc s mnichovohradišťským Klubem československých turistů zeminu v obou tesaných prostorách. Nalezl při tom větší množství rozbité středověké keramiky, kostěný přeslen a zlomek kostěné brusle.

Roku 1922 publikoval Jan Axamit článek v časopisu Zlatá Praha s titulkem Novější objevy na Mužském. Zmiňuje vykopané nálezy středověkých střepů na skalním vrcholu nad modlitebnou. Nálezy byly uloženy do sbírek Muzea města Mnichovo Hradiště, ale dnes jsou nezvěstné.

Dlouho poté až roku 1974 vedl povrchový průzkum Petr Chotěbor a na přelomu tisíciletí další archeologové. Jejich nálezy jsou uloženy Muzeu Mladoboleslavska v Mladé Boleslavi a ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě.

Kia e-Soul. Elektromobil.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, roubenky, apartmány, vily, domy a penziony v Českém ráji

Booking.com

Horydoly.cz Hrady a zámky na Horydoly 

Andělská hora
Bardo (Polsko)
Bělá pod Bezdězem
Berštejn
Bezděz
Bormio (Itálie)
Budyšín/Bautzen (Německo)
Carcassonne (Francie)
Čachtice (Slovensko) a Čachtická paní (Slovensko) 
Děvín
Dobříš  
Drachenfels (Německo)
Ehrenberg Reutte
 (Rakousko)
Eilean Donan (Skotsko)
Eltz (Německo)
Falkenburk
Falkenstein (Rakousko)
Firmian - Sigmundskron (Itálie)
Hazmburk
Herštejn Starý
Hořovice
Hynšta
Chillon
 (Švýcarsko)
Chyše
Choustník
Jezeří
Kácov
Kadaň
Kamenice nad Lipou
Klenová
Kostelec nad Černými lesy
Kostelní Bříza
Kostomlaty
Košťálov
Krakovec
Křivoklát
Kunětická hora
Kuřivody
Lednice
Leontýnský zámeček
Líšno
Lužany
Moritzburg (Německo)
Mydlovar / Kostomlaty
Neuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)
Nottingham
 (Anglie)
Nový hrad Kunratice
Nymburk  
Pecka

Písek
Pražský hrad
Přimda
Rábí
Radomierzyce (Polsko)
Ralsko
Reutte (Rakousko) 
Skokloster (Švédsko)
Staatz (Rakousko)
Sychrov
Sion
Švihov
Tetín
Torre del Giove (Itálie)
Tower (Anglie)
Trenčín (Slovensko)
Vadstena (Švédsko)
Valdek 1 a Valdek 2
Zásadka
Zbiroh 1
 a Zbiroh 2
Zborov (Slovensko)
Žebrák 

Kláštery a kostely

Altenburg: barokní kosmos benediktinů (Rakousko)
Hrušková: Svatý Mikuláš pod Krudumem 

Chlum svaté Máří: Nanebevzetí Panny Marie
Klášter Hradiště
Levý Hradec: kostelík svatého Klimenta
Münchenreuth (Německo)
Oberndorf: Stille Nacht
 (Rakousko)
Pivoň: klášter augustiniánů
Plasy: cisterciácký klášter
Praha: rotunda svatého Václava
Stará Boleslav: kostel svatého Václava
Řím: basilika svatého Petra (Vatikán)
Tachov: Světce
Waldsassen: Nacistická freska v kapli u Münchenreuth (Německo)


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Přivítejte hezké počasí chutnými, přitom levnými saláty

Přivítejte hezké počasí chutnými, přitom levnými saláty

RECEPT Těžkým pokrmům typu svíčková nebo kachna se zelím s přicházejícím létem již pomalu odzvonilo. Místo nich na stole většina z nás raději uvidí osvěžující saláty, které lze připravit v mnoha variantách. Jaké... celý článek

Co dělá z horských triček nezbytnou výbavu outdoorových nadšenců?

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Škaredý žlab: freeride v Tatranské Lomnici

Škaredý žlab: freeride v Tatranské Lomnici

SKI GUIDE Nejlepší freeridový lyžařský sjezd ve Vysokých Tatrách vede Škaredým žlabem. Převýšení 1300 metrů zdolává vysokohorský traverz, sněhovou stěnu, široký žlab a konečně průjezd lesem.
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Horolezectví je náročný sport, který vyžaduje sílu, vytrvalost a obratnost. Horolezci tlačí svá těla na limity, uchopují se kamenů a šplhají po vertikálních útesech, což může způsobit napětí a bolest jejich

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.

Diskuse

Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44