Beskydská sedmička přes 7 tisícových beskydských vrcholů

Beskydská sedmička přes 7 tisícových beskydských vrcholů
Beskydská sedmička. Páteční podvečer na trati.
Autor snímku B7
SDÍLEJ:

Vítězem Beskydské sedmičky se stal teprve devatenáctiletý ultramaratonec Matěj Beneš (Sportobchod), který 101,5 kilometrů dlouhou trasu s převýšení 5500 metrů zvládl absolvovat ve fantastickém čase 11 hodin 20 minut a 48 vteřin. V párech, kde sportovci pod hlavičkou České asociace extrémních sportů bojovali o titul Mistra České republiky v horském maratonu dvojic, ovládli závod Pavel Pešek a Patrik Tmej (SBR TRI TEAM Litomyšl) v čase 13:29:20.

Beskydská sedmička přes 7 tisícových beskydských vrcholů
Breskydská sedmička vedla přes Radhošť.
Autor snímku B7

Neděle 29. srpna

Do cíle se dostala většina závodníků 

Extrémní přechod Beskyd letos úspěšné dokončil nadprůměrný počet závodníků. Padl také rekord ve vybraných finančních darech pro charitu.

Beskydská sedmička opět přilákala na start závodu do Třince plné startovní pole v počtu 3000 závodníků, kteří opouštěli atletický stadion v třineckém areálu STaRS průběžně od páteční třetí hodiny odpoledne až do deváté večer. O hodinu později se pak vstříc sedmi tisícovým beskydským vrcholům vydali v hromadném startu elitní závodníci, z nichž vzešli absolutní vítězové.

Beskydská 7.

"Tak, jako dneska, jsem se ještě nikdy v závodě nevydal," řekl letošní absolutní vítěz Matěj Beneš v sobotu krátce po dosažení cíle na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm a vzápětí nadšeně pokračoval: "Co k tomu říct, to je úplná nádhera. Vůbec by mě nenapadlo, že je to v mých možnostech. Já jsem si myslel, že můj cíl 12 hodin je hodně ambiciózní, ale i to jsem si říkal, že by mi muselo všechno sednout, jak má. Nakonec je to ještě o 40 minut rychlejší. Ani ve snu by mě to nenapadlo, že to můžu dokázat."

Mladý ultramaratonec se startovní číslem 641 už loni předvedl na B7 skvělý výkon, kdy jen s minimální ztrátou skončil na bronzové příčce. Letos se vrátil do Beskyd ještě silnější. „Řekl bych, že oproti loňskému ročníku jsem to rozeběhl o dost rychleji, o to víc to potom také bolelo. Na 25 až 28 kilometru jsem se klukům utrhl a v podstatě jsem si šel svůj závod. Dalo by se říct, že jsem šel sám, ale samozřejmě jsem sám nešel, protože před námi byla velká vlna hobíků. Od 60 kilometru závod dost štípal, ale to prostě k ultramaratonu patří. Extrémně tvrdá krize nepřišla, ale už to hodně bolelo a musel jsem hodně zapojit hlavu a na morál dojít do cíle,” popsal ve stručnosti Matěj Beneš vítěznou porci 100 kilometrů. "Na trati jsem opravdu nechal všechno."

Beskydská 7.

V absolutním pořadí pak patřila druhá příčka Aleši Sedlákovi (TJ Magla) se ztrátou na vítěze necelých 21 minut a pouhou minutu po něm dorazil na červený koberec do centra Frenštátu matador B7 Radek Chrobák (Salomon-Run/JAPAsport.cz). Ten se přitom rozhodl definitivně opět pustit do beskydského extrému až v den startu. "S časem jsem velice spokojený a s umístěním je to těžké. Doběhnout na stovce tak, že druhého mám před sebou na dohled, to trochu zamrzí. Možná jsem moh být druhý, ale s třetím flekem jsem spokojený, jsem na bedně, takže paráda," těšilo Radka Chrobáka.

Beskydská 7.

"Není to zlé." Těmito slovy ohodnotila krátce pod doběhu B7 svůj výkon Hana Holoubková (JAPAsport.cz/John Bidon), která s časem 13:35:54 vybojovala prvenství v kategorii žen. "Bylo to fajn, bylo to velice intenzivní, moc se mi závod líbil. Byla to moje první stovka a byla taková, jakou jsem si ji představovala." Beskydská sedmnička byla letos jejím sportovním vrcholem, který si dokonce zařadila do svého novoročního předsevzetí. Slovy Hanky odškrnuto a je spravedlivé dodat, že na výbornou. "Já jsem tedy věděla, co mě čeká, protože to nebyla moje první Beskydská sedmička. Zdejší kopce znám, tak šlo jen o to, udělat si to kontinuální a pěkné," řekla a na adresu závodu také dodala: "Líbilo se mi, že jsem startovala v deset večer a pak jsem celý závod někoho potkávala a uvědomila jsem si, jací lidé také B7 chodí a jací to jsou teprve hrdinové."

Beskydská 7.

12. ročník přinesl vynikající výsledky napříč celým celým startovním polem a vítězem se stal každý závodník, který zdolal závěrečnou K2 na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm. A že jich bylo. Předčasný konec pohltí průměrně třetinu všech startujících, letos to byla pouze čtvrtina. "Je to velké překvapení, ale dost tomu hrálo do karet počasí. Lidé čekali to nejhorší, ale nakonec bylo ideální počasí pro extrémní sport, protože nebylo horko a téměř nepršelo. Určitě tomu pomohl také plovoucí start, kdy měli závodníci na zvládnutí trasy až 33 hodin," sdělil ředitel závodu Libor Uher.

 

Hektických posledních pár dnů zažil mladý sportovec Ondřej Hengerič, který dorazil do Třince na start až z dalekého Dánska, kde studuje i pracuje. Kromě toho, že si chtěl okusit se svým parťákem Františkem Hurtem, jak chutná extrémní beskydská výzva, zároveň se rozhodl svou účastí motivovat všechny, kterým klade život do cesty nelehké překážky. Ta Ondrova se jmenuje Crohnova choroba, což je zánětové autoimunní onemocnění střev. "Cítím se velmi dobře, takže mohu trénovat. Můj sportovní cíl je závod dokončit, nic podobného ani nic těžšího jsem nikdy nic nedělal. Takže hlavně dokončit, za kolik hodin a v jaké kondici se uvidí," říkal ještě v pátek v podvečer v Třinci na atletickém stadionu jako jedna polovina týmu Mlátičky. Výsledek nakonec předčil očekávání Ondry i Františka, protože do Frenštátu dorazili ve vynikajícím čase 18 hodin a 9 minut. "Sedmičku jsme si maximálně užili, byla naprosto skvělá atmosféra. Byl to nádherný závod," dodal nadšeně před svou cestou zpět na Jutský poloostrov.

Ze svého bydliště v dánském Billundu se vydal do Beskyd až v pátek, přitom si stihl ještě v Praze vyzvednou biologickou léčbu v podobě injekcí, které si aplikuje pravidelně každé dva týdny. "Napadlo mě svým startem motivovat ostatní, kteří mají podobný problém a ukázat jim, že to prostě jde. Účastí na B7 jsem chtěl i podpořit fond zabývající se výzkumem Crohnovy choroby," popsal Ondřej Hengerič hlavní motivace svého premiérového startu na Beskydské sedmičce. Vydařila se mu a jeho parťákovi na výbornou ve všech ohledech.

Beskydská 7.

Doslova na životní okamžik budou vzpomínat na B7 s letopočtem 2021 i závodnice, pro které si jejich sportovní i životní parťáci připravili v cíli zasnoubení. Potlesk si vysloužil i nezdolný závodník na chvostu startovního pole, neboť metu sta kilometrů zdolal ne za 5 minut 12, ale za 3 minuty před sobotní půlnocí, kdy se uzavřel cílový prostor. Vůbec nejdéle na trase napříč Beskydami strávil smíšený pár závodníků - zdolal ji za 32 hodin a 20 minut, nejstarším letošním úspěšným účastníkem B7 se stal čtyřiasedmdesátiletý Emil Trombik. 

Charitativní rekord

Jak už bývá tradicí, Beskydská sedmička od svého počátku úspěšně propojuje sportovní svět s charitativní činností prostřednictvím projektu Každý metr pomáhá. Jejím garantem a dlouholetým partnerem B7 je Institut Bazální stimulace. Každoročně jde na charitativní účely část ze startovného za každého účastníka a na symbolické K2 v cílovém prostoru po celý víkend nechybí kasička na finanční dary, do které mohou přispět závodníci, pořadatelé, fanoušci i návštěvníci města. Její rekordní obnos letos putuje do pražské organizace Šafrán dětem o. p . s., která se snaží eliminovat traumata dětí. Sportovci, jejich rodiny, přátelé, návštěvníci Frenštátu i jejich obyvatelé, zkrátka všichni fanoušci B7 nakonec doslova naplnily kasičku mincemi a bankovkami v celkové hodnotě 271 955 Kč. Překonat rekordní sumu z předchozích let se podařilo několikrát! Výtěžek víkendové sbírky pro Šafrán dětem o. p. s. poslouží pro vybavení terapeutických pomůcek v léčivé místnosti zvané Snoezelen.

Sobota 28. srpna

Mezi muži vyhrál Šíma a mezi ženami Samcová

Jiří Šíma

Lucie Samcová

Pátek 27. srpna

Pokud zaprší, bude letošní ročník extrémní

Plné startovní pole vyrazilo v pátek 27. srpna vstříc 101 kilometrům Beskydské sedmička. Zatímco elitní borci odstartovali na extrémní přechod z atletického stadionu v Třinci v tradičním čase v deset hodin večer, někteří z 3000 účastníků byli v tu dobu již na masivu královny Beskyd Lysé hory.

Velký zájem sklidila u závodníků možnost startovat intervalově od tří hodin odpoledne. V následujících dvou hodinách opustila Třinec největší masa startovních čísel. "Nejsme žádní rychlící, chceme si závod užít a pokud se nám to podaří do soboty do světla, budeme spokojeni," řekl jeden z prvních startujících Michal z Olomouce, který zdolává B7 letos podruhé.

Beskydská 7.

Ač nebyly předpovědi meteorologů na první hodiny přechodu Beskyd příliš optimistické, po vydatném pátečním dopoledním dešti se počasí následně umoudřilo natolik, že pár minut před startem B7 elán všem na startu dodaly sluneční paprsky. Otázkou je, jakou tvář v následujících hodinách ukážou Beskydy. "Letos čekáme, že odstoupí ze závodu hodně lidí, možná až polovina. Pokud tedy vyjde předpověď. Voda je vždycky takový rozměr navíc a když prší, tak je závod ještě o stupeň těžší," řekl během pátečního startu ředitel závodu Libor Uher.

Poprvé v historii Beskydské sedmičky nemuseli organizátoři trasu měnit, je zcela identická jako v loňském roce. Rovných 101,5 kilometrů přes sedm beskydských tisícovek s převýšením 5500 metrů se poprvé snaží absolvovat se svým parťákem i třiadvacetiletý Ondřej Hengerič. Extrémní přechod se snaží zdolat přesto, že trpí Crohnovou nemocí, což je zánětlivé autoimunní onemocnění střev. "Momentálně se léčím biologickou léčbou injekcemi každé dva týdny. Cítím se velmi dobře, mohu i trénovat, tak mě napadlo zkusit Beskydskou sedmičku," řekl Ondřej, jehož účast na B7 má podpořit fond zabývající se výzkumem Crohnovy choroby. "Můj sportovní cíl je závod dokončit. Nic podobného ani nic těžšího jsem nikdy nic nedělal. Takže hlavně dokončit, za kolik hodin a v jaké kondici se uvidí," dodal s tím, že chce svým přístupem ukázat, že se dá s touto nemocí sportovat.

Beskydská 7.

Jedna z posledních letošních srpnových nocí bude v Beskydech pro tisíce sportovních nadšenců pořádně dlouhá a náročná. Kolik z nich zdolá cíli symbolickou K2 na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm bude jasno nejpozději o sobotní půlnoci. První závodníci proběhnou po červeném koberci možná již kolem osmé hodiny ráno.

Do Beskydské sedmičky se zaregistrovalo dohromady 3000 závodníků (celkem jednotlivci i dvojice) a pod hlavičkou České asociace extrémních sportů budou páry bojovat o titul Mistra České republiky v horském maratonu dvojic.

Středa 25. srpna

Trať je konečně bez změn

Pořadatelé Beskydské sedmičky vyslyšeli přání závodníků. Čas startu si zvolí sami. Trať se poprvé v historii závodu nemění.

Na trať se vydá v pátek z Třince plné startovní pole v počtu 3000 závodníků s jediným cílem. Zdolat všechny vrcholy a dojít do vytouženého cíle na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Potěšující zprávou je, že po loňském mimořádném covidovém ročníku mohli letos pořadatelé opět zorganizovat závod s kompletním charitativním i kulturním programem.

Hlavní zpráva letošního ročníku bude pro většinu fanoušků B7 překvapením. "Přestože máme za sebou už jedenáct Sedmiček, až letos je to poprvé, co máme zcela identickou trať jako v loňském roce. Po mnoha letech jsme se tak vyhnuli úpravám v trasování, což ocení i závodníci, protože mnoho z nich bude trasu znát právě z loňska," těší ředitele závodu Libora Uhra.

Beskydská 7.

Začátek závodu se opět uskuteční na atletickém stadionu ve sportovním areálu STARS Třinec a po pozitivních ohlasech z loňského ročníku se vydají závodníci do kopců opět v intervalovém nebo hromadném startu. "Minulý rok jsme tento start připravili, aby jsem dodrželi přísná hygienické pravidla. Nicméně neplánovaná novinka měla už během víkendu u závodníků, především u hobíků, velice pozitivní ohlas, který neutichl ani v týdnech a měsících poté. Proto jsme se rozhodli jim vyjít vstříc s tím, ať si vyberou sami, kdy a jak chtějí startovat," vysvětluje Libor Uher.

V pátek 27. srpna bude proto od 15:00 do 21:00 hodin na třineckém atletickém stadionu probíhat intervalový start a v tradičním čase ve 22:00 hodin se po slavnostním zahájení 12. ročníku extrémního přechodu vydají na trať v hromadném startu největší favorité Beskydské sedmičky. "Odpolední startovací okna by měli využít především méně rychlí sportovci, kteří si chtějí trať užít z velké části i ve dne. Navíc budou mít na absolvování B7 více času, protože cíl se pro všechny závodníky uzavře ve stejnou chvíli, a to přesně o půl noci ze soboty na neděli."

V cílovém prostoru na frenštátském náměstí se časomíra vypne s úderem sobotní půlnoci a o pár hodin později se stane místem slavnostním. Nedělní program 29. srpna odstartuje v 9:00 hodin koncertem kapely RUM, od 11:00 hodin začne slavnostní vyhlášení vítězů 12. ročníku Beskydská sedmička a předání výtěžku veřejné sbírky Každý metr pomáhá.

INFO: Beskydská sedmička

Horydoly.cz Beskydská sedmička na Horydoly

2020 Dokončila jen polovina startujících
2019 Kulatá Beskydská sedmička
2018 Kořist Najverta se Zemaníkem
2011 I takhle někdy končí velké ambice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vienna City Marathon - v rytmu valčíku kolem se toč

Vienna City Marathon - v rytmu valčíku kolem se toč

Pražský maraton versus vídeňský: V čem je Vienna City Marathon, který se běžel 23. dubna, jiný než pražský? Skoro ve všem. Tedy kromě délky, samozřejmě.... celý článek

Chladně a deštivě Běhej Brdy

Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Chladně a deštivě Běhej Brdy

Chladně a deštivě Běhej Brdy

Přes 1700 běžců se zúčastnilo prvního závodu seriálu Běhej lesy v brdských lesích a kopcích. Navzdory deštivému a chladnému počasí a následným změnám běžeckého povrchu se závod odehrál ve vší parádě. Závodní den nabídl
Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Pravidelné zapojování se do jakékoli sportovní činnosti upevňuje zdraví a pozitivně ovlivňuje délku a kvalitu lidského života. Vztah mezi pohybem a zdravím je proto středem pozornosti lidí, kteří preferují zdravý životní styl. Jaké
Vienna City Marathon - v rytmu valčíku kolem se toč

Vienna City Marathon - v rytmu valčíku kolem se toč

Pražský maraton versus vídeňský: V čem je Vienna City Marathon, který se běžel 23. dubna, jiný než pražský? Skoro ve všem. Tedy kromě délky, samozřejmě.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Budějovický půlmaraton České Budějovice 3.6.
Festivalový půlmaraton
Zlín 4.6.
Ještěd 24 hodin Ještěd 10.-11.6. Štafetový běh 10.6.
Rychlebská 50 - běh Javorník 10.6.
Birhebeiner - běh Norsko, Rena 10.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.
Olomoucký půlmaraton Olomouc Běh 17.6.
Mělnická Jizerská 50 Mělník Lyžařská recese 17.6.
Berounský medvěd Beroun Běh 13 km 18.6.
Mělnická Jizerská 50 - výstava Mělník, Náměstí Míru 2.5.-18.6. 18.6.

Diskuse

Sněhové podmínky Šlojíř, 30.5.2023 13:20, 10 příspěvků
Winchill Michael Beranek, 30.5.2023 10:29, 4 příspěvky
naiva Michael Beranek, 27.5.2023 19:39, 4 příspěvky
WS Skiák, 27.5.2023 14:18, 1 příspěvek
lemacemjjyh defavor7 defavor7, 26.5.2023 21:01, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 26.5.2023 13:01, 4 příspěvky
naiva Horydoly - Andrea Černá, 26.5.2023 11:21, 4 příspěvky
naiva Andy, 26.5.2023 11:09, 4 příspěvky
lemace defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:56, 1 příspěvek
kicvmkd defavor7 defavor7, 26.5.2023 6:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05