Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel
Leipzig. Běžecká motivační socha před sportovní fakultou. "Až tě chytím, tak něco zažiješ!"
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel
Leipzig Marathon. Právě odbylo 4:14 a povzbuzován moderátorem vbíhám do cíle.
Autor snímku archiv René Kujana
Jak na to

Leipzig Marathon 
se běží 23. dubna 2023. 

Lipský maraton vás v těsné blízkosti tohoto památníku prožene hned dvakrát.

Lipsko si mnohý z nás dokáže spojit se spoustou věcí. Některé z nich zná už od dětství, tedy od dob, kdy vysedával ve školní lavici.

Johann Sebastian Bach, Gewandhausorchester, Thomanerchor, Goethův Auerbachskeller, knižní veletrh, Pondělní demonstrace konané před rokem 1989 před Nikolaikirche a ve svém důsledku vedoucí k obrovským společenským změnám a znovusjednocení Německa,… korupční aféry spojené s kandidaturou města na letní Olympijské hry 2012.

Lipskem prostě kráčely a dodnes kráčejí dějiny. Velké události se neobejdou bez Lipska a Lipsko se neobejde bez velkých událostí.

Jednou z nich je bezesporu Lipský maraton.

Památník bitvy národů. A hromada běžců na Leipzig Marathon 2012.

Po dvou kolech

Mnoho velkých a historických měst volí dnes cestu dvojkolového maratonu. Výhody jsou nasnadě – není třeba kvůli závodu uzavírat tolik silnic a cest a díky tomu je možné dostat maraton do těsné blízkosti historických památek, pamětihodností a jiných chloub města.

Lipsko zvolilo tuto cestu také. Na jedné trati se tak odehrálo celkem šest závodů: maraton, půlmaraton, půlmaraton na kolečkových bruslích a pro vozíčkáře, 10 km a 4 km.

Ke koloritu tratě patřily kromě vcelku očekávaných a dobře zásobovaných občerstvovacích stanic i nejrůznější produkce hudebních těles od jazzové kapely po perkusní seskupení třískající v lahodných a svižných rytmech do plechových a umělohmotných barelů.

KALENDÁŘ: Běžecké závody v Česku 2023

Vzpomínáte? Dvojité M, Leipziger Mustermesse, Lipský vzorkový veletrh.

Po stopách Jana Ámose?

Stále znovu a znovu mne udivuje, jakou má běhání za hranicemi vybudovanou tradici. Mladí, staří, tlustí i tencí se staví na start běhů delších a ještě delších. Kolikrát si říkáte: "Tak tahle paní by u nás nejspíš seděla touhle dobou v gauči u televize a tak maximálně pletla ponožky pro vnoučata." Ale tady ne. Tady si jde zaběhat maraton. A nejen to, ona ho i úspěšně dokončí.

My, Češi jsme v tomhle asi více závodníci a nepustíme se jen tak do něčeho, co alespoň teoreticky nezavání úspěchem a uznáním. Když to nemůžeme vyhrát, tak se na to radši hned vykašleme.

Naštěstí se už i u nás začíná rozmáhat povědomí o tom, že vedle sportu (s hemeroidální úporností dosahované body, vteřiny, branky) existuje také pohyb (radost z pohybu). V tomto se máme od našich sousedů ještě co učit. Myslím, že jsme národ učenlivý.

Maraton nebo ultramaraton?

Hranice mezi maratonem a ultramaratonem je nezřetelná. Maraton měří 42,5 km a všechno delší je ultramaraton. Běžně se konají závody na distanci 50 až 100 km, a extrémní soutěže se protahují přes 200 kilometrů.

Silniční maraton či ultramaraton se běží po silnici, na tvrdém a zpevněném povrchu. Ultra trail se koná na různorodém povrchu. Může to být měkká tráva, úzké stezky i kamenitý terén. Podle toho je potřeba obout správné boty.

Silniční bota především tlumí nárazy. Nemusí být až tak moc stabilní, protože na silnici nehrozí problematické terénní pasti, a je také o něco těžší než lehoučká závodní tretra. Svršek je vyroben z odolných a prodyšných materiálů, vnitřek je z pohodlné jemné tkaniny. Střih je široký a bota je větší, protože noha při dlouhém monotonním pohybu napuchne.

Bota na ultra trail se pozná především podle hrubého vzorku na podrážce. Přilnavost a stabilita jsou klíčové vlastnosti v terénu. Tlumení závisí na osobních preferencích. Více tlumení znamená lepší komfort, ale méně agresivity, stability a schopnosti číst terném pod nohama. V každém případě je základem trailové boty bytelná podešev, odolný a prodyšný svršek. 

Můj nový kámoš, ultramaratonec Mirko.

Čtyřhodinový odpočinek

Po kopcovitém Dreiburgenland Marathonu byl ten lipský bohudík vcelku odpočinkový. Rovinatá trať mísená s pěknými výhledy a krásnou skutečností, že jsem se opravdu nemusel nikam hnát, neb jsem se angažoval jako vodič (Zeitläufer, Zugläufer nebo také Schrittmacher, Bremsläufer), tedy vlastně jakýsi brzdič na čas 4:14 h. Bylo to sice trochu delší, ale dalo se to vydržet.

Možná vás zarazí ten podivný čas. V Lipsku se třeba nevodilo ani na čtyři hodiny, ale na 3:59. S pověstnou germánskou precizností je zde pomýšleno na skutečný stav při závodě.

Vodič běží třeba na čtyři hodiny. Všichni, kteří chtějí dosáhnout této magické hranice, se drží v chumlech a hroznech za ním. Vodič dosáhne svého cíle 4:00:00. Všichni, co jsou za ním, jsou naštvaní, že to dali za více jak čtyři hodiny. Sice o chlup, ale je tam něco navíc. Aby se tohle nestalo, běží vodič na 3:59. Celý chuchvalec jeho následovníků tak má ještě pohodlnou minutu na to, aby se propasíroval cílem v čase 4:00 nebo těsně pod. No není to chytré?!

Bohatýr Mirko

Jako vodič má člověk více času na přátelský pokec a seznamování s ostatními běžci. Tak se vám například naskytne ta čest být u zrodu mnoha nových maratonců, kteří po dlouhých přípravách sáhli po zbrani (teniskách) a dali se poprvé v životě do křížku se 42 kilometry.

Máte-li navíc takové štěstí jako já, jedná se o místní borce, kteří vám během závodu zdarma udělají zasvěcenou prohlídku městem. "Támhle je zajímavé tohle. Tam se staví tohle, protože tamto. A támhle je památník tamtomu za to.“ Krása.

Ke konci se dáváme do řeči s ostříleným borcem Mirkem (v prvním pádě Mirko): "Včera jsem běžel maraton, dneska zas. Ale já je vlastně nemám rád. Běhám je jen kvůli tréninku. Maratony jsou takový moc hogofogo a jde v nich především o závodění. Běhám ultramaratony. Tam jde o člověka. Ultramaratony jsou o přátelství a navazování nových přátelství."

Mirko mi mluvil z duše. Vždycky jsem tak nějak tušil, že existuje ještě něco víc. Něco stojící nad maratonem… Ultramaraton!

Alan Cabelly jednou vyslovil své motto: "Každý idiot může běžet maraton. Musí to být ale speciální idiot, kdo běhá ultramaraton."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ultramaraton

"Vždycky jsem tak nějak tušil, že existuje ještě něco víc. Něco stojící nad maratonem… Ultramaraton! "
Ale nad tím vším je ještě jeden stupeň: KRUTOMARATON!

  • Autor Syk
  • Datum a čas 15.8.2012 13:28
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Kbelská 10 přinesla jaro i běžecké rekordy

Kbelská 10 přinesla jaro i běžecké rekordy

Jen těsně o 35 kusů se nevyprodala navýšená kapacita 1500 startovních čísel. Kbelská desítka na severovýchodním kraji Prahy přesto nabídla řadu rekordů. V ideálním počasí - 13 stupňů, místy slunce a hlavně bezvětří - též... celý článek

GR8 Trails běžecké závody 2024

Běhej lesy 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Predator race Monínec 20.-21.4. 20.4.
Bakovský půlmaraton Bakov nad Jizerou 20.4.
Běhej lesy Karlštejn Mořina 20.4.
Pošemberský ultra kros Český Brod Běh 20.4.
Vienna City Marathon Rakousko, Vídeň Městský běh 21.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Nymburský půlmaraton Nymburk Běh 21.4.
Regenerace po zátěži běh/trek - přednáška Praha, Klub cestovatelů Přednáší Dagmar Lisá 24.4. 18:30
Krakonošovo Labíčko Labe, Vrchlabí ZRUŠENO! 27.-28.4. Divoká voda 27.4.

Diskuse

irrfbzvs all in one pharmacy, 20.4.2024 2:45, 117 příspěvků
pmzcndju tadalafil 20 mg mexico, 20.4.2024 1:39, 12 příspěvků
doaebkbw azithromycin australia online, 20.4.2024 1:24, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09