I stupidní projekt se někdy uskuteční

I stupidní projekt se někdy uskuteční
SDÍLEJ:
Francouzská zimní střediska jsou nejlepší na světě. Návštěvníkovi se jeví jako dobře namazaný stroj na peníze, ale trochu poučenější pohled odkazuje spíše na černou skříňku.
Jak na to Jean-Paul Lainé

Francouzský manažer začínal jako lyžařský instruktor ve středisku Alpe dHuez, kde se vypracoval až na ředitele informačního střediska. Dnes je ředitelem pro zahraniční aktivity největšího (polostátního) prodejce prázdninových pobytů ve Francii VVF.

Autor tohoto rozhovoru pokládá již několik let v mnoha francouzských skiareálech stejnou otázku: „Je vaše středisko ziskové?“ Zatím vždy se mu dostalo mlhavých odpovědí, že se to nedá tak úplně přesně říci, že to nejde spočítat, že nejde jenom o peníze a podobně. O něco otevřenější byl teprve letos bývalý ředitel infostřediska jihoalpského Alpe dHuez Jean-Paul Lainé.

Kdo platí všechny lanovky, hotely a celou impozantní francouzskou lyžařskou infrastrukturu?

Stát rozvíjí aktivity, jako je například průmysl, nebo turismus. A ovládá je většinou formou tak zvaných asociací, do kterých pumpuje peníze, a ne normálních obchodních společností. Soukromé společnosti si v poslední době stěžují, že stát jejich daně utrácí za stejné věci, jaké musejí dělat ony bez dotací. Je to oprávněná výtka. Na příklad díky státní dotaci na stavbu obří lanovky se vesnice Vaujany poblíž Alpe dHuez stala bez svého přičinění třetí nejbohatší obcí ve Francii.

Jak je to konkrétně u horských středisek?

Jsou dva způsoby, jak investovat do lanovek, ubytování a všeho ostatního okolo. Zde v Alpe dHuez je všechno soukromé. Investují sem soukromé společnosti, které sdružují prostředky a jsou schopny nákladných akcí. Na druhou stranu existují státem vlastněná střediska, jako jsou La Plagne, Les Arcs a Flaine. Stát je téměř stoprocentním vlastníkem nejstaršího skicentra Courchevel.

Jak je na tom vaše domovské Alpe dHuez?

To je dlouholetá historie. Lanovkářská společnost SATA vznikla už v roce 1934, kdy zde postavila první lyžařský vlek. Od té doby má stále stejnou vlastnickou strukturu. Patří především hoteliérům, obcím a finančním investorům. První dodávají firmě stabilitu, druhým patří pozemky a třetí přinášejí peníze na rozmach. Ubytovací kapacity patří jednotlivým soukromým nebo i polostátním společnostem.

Ale nebyly přece vždy úspěchy…

Samozřejmě. Nejhorším projektem, o kterém se již při plánování muselo vědět, že je stupidní, byla bobová dráha. Postavila se kvůli olympiádě v roce 1964, ale špatně. Ta chyba stála milión franků. O co šlo? Projektanti ji umístili na jižní svah a navíc nepočítali s teplým klimatem. Nedali ani na reklamní slogan, že Jižní Alpy jsou slunečním regionem. Stalo se, co se muselo stát: dráha přes den odtávala a závody se proto musely jezdit ve čtyři hodiny ráno. Ještě dnes jsou zbytky po dráze v terénu vidět.

Kdo za to mohl?

Tehdy to bylo rozhodnutí organizátorů olympiády. Kdyby dali do Alpe dHuez jakoukoliv jinou disciplínu od slalomu po hokej, tak by se to dalo zařízení využít i do budoucna, ale takhle jsme přišli o velké peníze.

Česká zimní střediska pálí problémy s ochranou přírody. Jak je to u vás?

Na jednu stranu s orgány ochrany přírody bojujeme a na druhou spolupracujeme. Dohodli jsme se na umístění lanovek a vrcholových zařízení do takových míst, aby nebyly úplně na očích, nehyzdily krajinu a co nejméně škodily přírodě. Na druhou stranu se všechna střediska chtějí rozšiřovat i přes ochranářské zákazy. Nejvíce je to vidět na Tignes a Val Thorens v Savojsku. Nejdříve se tam nesmělo nic stavět. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století přesto obce velmi rychle rostly. Proto byl národní park v okolí přesně ohraničen a za jeho hranicemi platil přísný zákaz jakékoliv výstavby. Přesto do jeho území vždy zasáhla nějaká lanovka, okolo se proto povolily další plochy pro lyžování, posléze i pro další výstavbu. A potom další lanovka ukousla další kus chráněného území a to se stále opakuje.

Jak se díváte na loňskou iniciativu alpských spolků za zákaz výstavby jakýchkoliv lanovek na ledovcích?

Nejsem o ničem takovém informován.

Největší evropské organizace turistů a horolezců chtějí chránit ledovce, aby neubývaly.

Myslím, že na to lyžaři nemají vliv. Podle toho, co si pamatuji, tak ledovce v Jižních Alpách začaly tát před padesáti lety a před dvaceti lety se jejich úbytek velmi zrychlil. Za tu dobu se například ledovec Sarene v Alpe dHuez snížil o sedmdesát metrů a museli jsme proto k němu vybudovat od lanovky příjezdovou cestu pro lyžaře. Co můžeme ovlivnit, je množství odpadků, jako plechovky, sáčky, obaly od potravin a podobně. Zaměstnanci se starají o úklid a návštěvníci by měli používat odpadkové koše.

Ovlivňuje úbytek ledovců ekonomiku lyžařského průmyslu?

V tak malé míře, že to ani nepoznáme. A to je tu na sněhu závislá naprostá většina lidí i investic.

Před dvěma lety jste přece investovali do umělého zasněžování.

To nebylo ovlivněno úbytkem ledovců. Dobře vysněžené sjezdovky se staly evropským standardem, a jestli chceme být rovnocenní s Rakouskem nebo Itálií, musíme se jim vyrovnat i v tomhle.

Ale letos před Vánocemi bylo tak teplo, že jste umělý sníh stříkat nemohli.

Jednou za pár let taková teplá zima přijde, ale to není pro vánoční návštěvníky podstatné, protože na svátky se sem přijedou především bavit. Sportovci přijedou později.

Jací jsou vaši typičtí klienti?

Francouzská rodina s jedním až dvěma dětmi. Na každé čtyři lyžaře připadá jeden pěší, kterému poskytujeme speciální služby a slevy.

A podle národností?

Na rozdíl od „anglického“ Meribelu, nebo „německého“ Val Thorens, jsme byli vždycky zaměřeni na domácí klientelu. Po pádu železné opony k nám začalo jezdit hodně Rusů. Těší nás, že po první vlně, kdy přijížděli jen extrémně bohatí, sem nacházejí cestu i rodiny ze střední třídy. U vás Čechů je to obdobné. Teď sem jezdí především středostavovské rodiny s menšími dětmi. Tradičně jezdí Britové a Belgičané.

Češi žehrají na zvyšování cen domácích skicenter. Jak to vidí Francouzi?

Lidé ceny akceptují, to není náš problém. Od přijetí eura ale stále stoupají ceny ubytování, trochu i lanovek. Ovšem ve srovnání se zeměmi našich zahraničních klientů, nejsme dražší. Jsme také levnější než rakouská a švýcarská konkurence.

Vidíte směr, kam se bude lyžařský průmysl ubírat?

Francie bude v Evropě stále jedničkou, ale budou na nás cenově tlačit dosud málo známé regiony. Nejbližší budoucnost naznačují dvě čísla, která vyplývají z našich čerstvých průzkumů. Osm procent Němců bylo aspoň jednou lyžovat ve Francii. Polovina britských školních lyžařských zájezdů uvažuje o Bulharsku, protože je to i s cestou vyjde na polovinu ceny než u nás. Obchod s lyžováním je mezinárodní a zároveň velmi tvrdý.

Výtah z tohoto rozhovoru vyšel v týdeníku Profit.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Trochu odvážné tvrzení...
Promiňte - jak můžete tvrdit, že Mořic a Crans Montana jsou lepší než třeba Chamonix (lepší a větší volné terény a krásnější panorama), Espace Killy (více variabilnějších sjezdovek), nebo třeba Tři údolí (o mnoho více sjezdovek i volného terénu)? Lech nemohu srovnávat, ten neznám, ale myslím si, že dobře vybraná Francie je vážně lepší.
 • Autor Jan P.
 • Datum a čas 12.3.2005 14:03
Reaguj
Re: Re: Re: Trochu odvážné tvrzení...
8 % Němců nehodnotil pan Lainé jako úspěch nebo neúspěch. Přečtěte si přesně otázku a odpověď...
Reaguj
Re: Re: Trochu odvážné tvrzení...
Jeste malou poznameckuDobře vysněžené sjezdovky se staly evropským standardem, a jestli chceme být rovnocenní s Rakouskem nebo Itálií, musíme se jim vyrovnat i v tomhle. To jsou vlastni slova tohoto pana uvedene asi tak uprostred clanku. Tak je ti jasne kam se ten pan sam zarazuje a kam kouka " jak by to melo vypadat". Dost podivny pristup pro nekoho kdo tvrdi my jsme nejlepsi
 • Autor Richard
 • Datum a čas 12.3.2005 07:29
Reaguj
Re: Re: Trochu odvážné tvrzení...
Tak chlapce pekne setri a mozna jednou budes mit na to aby jsi si zajel do oblasti Zürs/Lech, St. Moritz nebo Cr. Montana. To jen tak namatkou co mne napadlo. A co se tyce masovosti- Podivej on tam uvadi jako uspech ze 7% Nemcu bylo nekdy ve francii lyzovat. Napadlo te kolik asi % Nemcu bylo nekdy lyzovat v Rakousku ?. To ze cesi jezdi lyzovat do Francie je spis znamka toho ze to je tam lacinejsi. Ale kvalita se neprodava masove. Je to jako by jsi tvrdil ze nejlepsi kalhoty delaji Vietnamci protoze je produkuji v milionovych seriich.
 • Autor Richard
 • Datum a čas 12.3.2005 07:25
Reaguj
Re: Trochu odvážné tvrzení...
Pánové, jmenujte! Ať se pobavím.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 12.3.2005 06:00
Reaguj
Trochu odvážné tvrzení...
Myslím si totéž, v Evropě je řada minimálně srovnatelných středisek. Pán je trochu mimo mísu...
 • Autor Peetee
 • Datum a čas 10.3.2005 17:20
Reaguj
Trochu napapany
Jak prisel na to ze jejich strediska jsou nejlepsi ? nejmasovejsi - to jo, ale nejlepsi na svete ? ani omylem. Myslim ze by byli radi aby se jim aspon jedno veslo do prvni desitky
 • Autor Richard
 • Datum a čas 10.3.2005 14:46
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Zeman prohrál: v pondělí se po půl roce otevře Pražský hrad

Zeman prohrál: v pondělí se po půl roce otevře Pražský hrad

Pražský hrad se po více než půl roce otevře v pondělí 3. května veřejnosti. Kverulant.org to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. Kverulant nedávno dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu,... celý článek

7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2021 na 1500 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích
Zeman prohrál: v pondělí se po půl roce otevře Pražský hrad

Zeman prohrál: v pondělí se po půl roce otevře Pražský hrad

Pražský hrad se po více než půl roce otevře v pondělí 3. května veřejnosti. Kverulant.org to považuje za své vítězství a důsledek kampaně, kterou za otevření Hradu vedl. Kverulant nedávno dosáhl pravomocného rozhodnutí soudu,
7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

7 způsobů, jak zvýšit svůj příjem online

Stále více lidí hledá způsoby, jak vydělat peníze online. Někteří si vytvářejí vedlejší cesty, aby vydělali trochu peněz navíc, zatímco jiní vytvářejí internetové podniky, které se stávají jejich prací na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.

Diskuse

jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 31 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 31 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků
po vlastním L, 5.5.2021 11:04, 2 příspěvky
Alternativní strava Jitka S., 5.5.2021 9:21, 18 příspěvků
Porsečnice Láďa, 4.5.2021 10:48, 5 příspěvků
To je for? Pivoň, 1.5.2021 20:22, 5 příspěvků
No a hned je jasno. Horydoly , 30.4.2021 19:25, 2 příspěvky
No a hned je jasno. Borek, 30.4.2021 14:24, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:27
Fotopasti v Brdech Horydoly , 8.5.2021 13:26
Charitativní běh Sportovn... Horydoly Open, 8.5.2021 1:27
Cestovní pojištění Covid ... Horydoly , 5.5.2021 18:22