Marzouki Ali: Čechů přijíždí do Thajska tolik, jako Thajců do Česka

Marzouki Ali: Čechů přijíždí do Thajska tolik, jako Thajců do Česka
Šéf českého zastoupení thajského cestovního ruchu Marzouki Ali se zúčastnil veletrhu cestovního ruchu Holiday World. Propagoval mimo jiné také ostrovy Krabi.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Thajské království navštívilo vloni více než 50 000 českých turistů. Dá se předpokládat, že jejich počet bude stoupat. "Naše destinace nabízí více než tři tisíce výletů na místa, která stojí za to vidět a prožít," říká Marzouki Ali, marketingový ředitel Thajského úřadu pro turistiku pro Čechy, Slovensko a Maďarsko.

Marzouki Ali: Čechů přijíždí do Thajska tolik, jako Thajců do Česka
Plovoucí trhy v Damnoen Saduak, Thajsko.
Autor snímku TAT

Snad je to moře, které nám chybí, klidná krajina a svým způsobem pohodový život, který našince nutí snít o exotických dálavách asijského Thajska. 

Prosím, přibližte v krátkosti Thajské království.

Jednoduše řečeno, jsme 50. největší zemí světa. Najdete nás ve střední části poloostrova Zadní Indie a také trochu zasahujeme na Malajský poloostrov. Mezi lety 1985 a 1996 u nás proběhl rychlý ekonomický boom. Proto dnes patříme mezi velmi industrializované země. Thajsko je například přední světový vývozce rýže, mořských plodů, automobilů typu pick-up, počítačů a spotřební elektroniky.

Důležitou součástí ekonomiky je turismus. Podíl cestovního ruchu na tvorbě hrubého domácího produktu činí přibližně 10 %, což je zhruba dvakrát tak velký podíl, jaký činí turistika v České republice. Když k tomuto číslu přidáme i nepřímé efekty turismu, můžeme mluvit o tom, že je na cestovní ruch navázáno až 20 % thajského HDP. Pro ilustraci v roce 2016 Thajsko navštívilo 32,6 milionu zahraničních turistů. Teď je to ještě více. Mezi hlavní turistické lokality patří hlavní město Bangkok, přímořské město Pattaya, Čiang Mai, ostrovy Phuket a Ko Čang a provincie Krabi. Mezi turisty samozřejmě nechybí ani Češi, putující za vysněnou exotikou. 

Veletrhy GO a Regiontour, Brno 2020.

Jak byste charakterizoval turistiku ve vaší zemi?

U nás je mnoho zábavných a krásných zajímavostí, které stojí za to vidět. Samozřejmě na to jedna cesta nestačí. Nabízíme více než tři tisíce výletů na místa, která stojí za to vidět na vlastní oči a prožít na vlastní kůži. Spousta z nich navíc není daleko od hotelu a je dostupná pěšky. K dispozici jsou půjčovny kol a motocyklů, dále laciné tuktuky, naše tradiční motorové tříkolky, které vás dopraví za malý peníz, kam chcete. Výlety si nemusíte zajišťovat nebo předplácet. Stačí se prostě sebrat a jít. U nás člověk vždy na každém kroku narazí na něco historicky nebo kulturně zajímavého.

Příklad hotelové destinace je egyptská Hurghada. Turista má k dispozici hotel, bufet, recepci a pláž. Jedná se většinou o týdenní nebo desetidenní pobyty. Z letiště hosta přivezou do hotelu, kde má objednáno all inclusive. Zde tráví dovolenou tím, že spí, jí, odběhne na pláž, následně na oběd, opět na pláž a možná i na chvíli do města. Ale jen na chvíli, aby stihnul večeři. Mnoha lidem taková dovolená vyhovuje. Ale existují i ti, kteří dávají přednost mnohem aktivnější činnosti, a pro ty je ideální právě Thajsko.

A jídlo? Ulice v Thajsku, to je velký a prvotřídní bufet. 

Není to nebezpečné se stravovat na ulici?

To v žádném případě. Thajská kuchyně je oblíbená po celém světě. Například nedávno americká televize CNN zveřejnila seznam 50 nejlepších jídel světa. Zorganizovala totiž průzkum, kterého se zúčastnilo 35 000 lidí. Ze zmíněných padesáti jídel jich sedm pocházelo z thajské kuchyně. Konkrétně se jednalo o Tom yam, Pad thai, Som tam, Kari massaman, dále zelené kari, smažená rýže po thajsku a Mu nam tok. Naše kuchyně patří k pikantním. Používáme mnoho různých koření, která nejčastěji používáme čerstvá. Mezi populární koření v Thajsku patří galangal, koriandr, citrónová tráva, šalotka, pepř a především chilli. Tato koření mají i bakteriocidní vlastnosti. Takže už jen z tohoto důvodu jsou jídla bezpečná. Navíc každý stánek je jiný. Podle mých zkušeností si návštěvníci ani tak nepamatují hotel, jako to, co kde jedli. A mnozí se i také kvůli jídlu vracejí. U nás to vypadá tak, že thajská destinace je vlastně jeden velký hotel.

Veletrhy GO a Regiontour, Brno 2020.

Jak vypadá ubytování v Thajsku?

Různě. Samozřejmě i my máme hotely, odkud se po celou dobu hnout nemusíte. Ale prožít dovolenou jen v nich by byla velká škoda. Většina thajských hotelů je pouze patrová, což turisté oceňují kvůli soukromí. Také máme mnoho bungalovů, postavených v evropském, ale i thajském stylu. 

Když budu chtít jet k moři...

Není nic jednoduššího. V Thajsku máme více než 200 ostrovů. To je ideální ráj pro všechny vodní sporty. Snad nejvíce si to užívají šnorchlaři, protože naše pobřeží je jeden velký korálový útes, plný bujného života. Máme u nás krásné pláže s čistě bílým korálovým pískem. Na pobřeží funguje mnoho potápěčských základen, kde dostanete k dispozici kompletní potápěčské vybavení, stlačený vzduch nebo pro hloubkové ponory nitrox, loď i moře znalého průvodce. Ubytování u moře je doslova exotické mezi palmami. To ještě nemluvím o absolutně čerstvých rybách a mořských plodech k jídlu, které připraví přímo před vašima očima. Máme také rezorty na různých menších ostrovech. Jsou tu bungalovy, kde najde návštěvník vše potřebné. Pokud má zájem, může na ostrově zůstat úplně sám a domluvit se s obsluhou, kdy odjede. Hodně turistů dává přednost ubytování v typickém thajském bungalovu se střechou z kokosového listí. V noci od moře vane příjemný větřík, kokosové došky dobře izolují a poskytují stín a hned ráno má člověk kousek od domku průzračnou vodu a čistou pláž. Pozor, i tento bungalov má vše, co má mít pokoj v několikahvězdičkovém hotelu.

Cestovní kanceláře často pořádají zájezdy za poznáním. Jak to v tomto ohledu vypadá u vás?

Musíte si uvědomit, že Thajské království je země s velice dlouhou historií, která začíná počátkem našeho letopočtu. První thajský stát vznikl už ve 13. století, kdy král Ramkhamheng ovládl a spojil původní městské státy Lanna a Sukhothaj. Takže od roku 1350 tu máme Ayutthayské království, z kterého postupem času vzniklo Thajsko. Navíc 93,6 % obyvatelstva se hlásí k buddhismu. Muslimové tvoří asi 5 % obyvatel. Máme i křesťanskou menšinu, čítající 1,2 % populace. Všichni zanechali po sobě historické památky, které stojí za návštěvu. Samozřejmě máme nejvíce buddhistických památek ze všech období království. Populární jsou proto i poznávací zájezdy, kdy turisté mohu jet organizovaně okruh severním Thajskem, kde je památek nejvíce, a zbytek pobytu potom tráví relaxací u moře. Většinou se jedná o desetidenní až čtrnáctidenní programy. Thajci jsou velice srdeční lidé, takže i kontakt s místními lidmi je pro mnohé cizince velice milým překvapením.

Když už mluvíme o historických památkách. O kterou je největší zájem?

Určitě je to Grand Palace v Bangkoku. To je pro nás něco, jako pro vás Hradčany. Je to základ Siamské a dnes Thajské kultury. Zde žili a dodnes působí naši králové. Tento Velký nebo také Královský palác byl do roku 1946 sídlem thajské královské rodiny. Jedná se o soubor několika výstavních paláců v jednom celku, podobně jako je to na Pražském hradě. Součástí je například chrám Wat Phra Kaeo nebo palác Dusit Maha Prasad (Trůnní sál Dusit). Nechal ho postavit král Rama I. roku 1784 jako přijímací halu. Původně byl koncipovaný jako kopie největší Ayutthayské stavby Sanphet Maha Prasat. Je to vůbec první cihlová stavba, ztvárněná v typicky thajském stylu Rattanakosin. Chloubou komplexu je zejména původní týkový trůn krále Ramy I. v pavilonu Aphonphimok alá, což je okouzlující, původně dřevěná, budova, postavená králem Mongkutem (Rama IV). Snad největší stavbou je Chakri Maha Prasad (Trůnní sál Chakri). Tuto velkolepou budovu navrhl anglický architekt John Chinitze. Nechal ji postavit nadšený obdivovatel Evropy a její architektury Rama V., u příležitosti stoletého výročí panování dynastie Chakri v roce 1882. 

Veletrhy GO a Regiontour, Brno 2020.

Jak to vypadá s českými turisty?

Češi samozřejmě nejvíce jezdí na Jadran, k Černému moři nebo do destinací kolem Středozemního moře. Pokud se ale rozhodnou jet dál od domova a mají zájem o exotiku, tak velice často zamíří do Thajska. To je prostě pro Středoevropana exotika, kterou u vás nenajdete. Loni navštívilo Thajsko kolem 55 tisíc Čechů. To samé se ovšem dá říci o Thajcích. Loni jich do Česka přijelo kolem 60 tisíc. Po tom, co v Thajsku před lety běžel film Láska v Praze, chce většina z nich vidět proslavená místa z děje tohoto filmu. Po něm tu natočili několik thajských seriálů, což České republice ještě přidalo na zajímavosti. Takže každý chce vidět Karlův most, Hradčany a Malou Stranu.

INFO: Tourism Thailand

Horydoly.cz Thajsko na Horydoly

PATTAYA Thajská erotická veselice

KAENG KRACHAN V Thajsku na kanoi

TON SAI BAY Kde je nejlepší lezení?

KHAO SOK 10 míst kde byste se neměli koupat

Vanessa Mae není jen houslistka, ale také podvodnice

Thajsko panoramatickýma očima Pepa Středy

Thajsko zakazuje kouření na plážích

Thajská cestovtelská televize vysílá seriál o Česku

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu.... celý článek

Mnich na hrotu

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Mnich na hrotu

Mnich na hrotu

Fotbalista s číslem 10 Otec Maximilian je benediktinský mnich a srdcem fotbalista. Obě poslání povýšil na umění v klášteru Göttweig. 
Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

LABSKÁ STEZKA Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Zdarma obrázky pro vaše prezentace

Zdarma obrázky pro vaše prezentace

Obrázky vylepšují prezentace a videa. Ne text. Ne audio. Je to obraz, který vládne tomuto světu.
Jak doma šetřit energie, když jste na dovolené? Vytáhněte spotřebiče ze zásuvky!

Jak doma šetřit energie, když jste na dovolené? Vytáhněte spotřebiče ze zásuvky!

Šetřit, šetřit a zase šetřit. Takové je heslo většiny Čechů na letní dovolené. V průzkumu ING Bank odpovědělo 86 % českých turistů, že se snaží na letním pobytu co nejvíce snížit náklady. Zhruba

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Sraz koloběžkářů Červený Kostelec, Brodský 9.-11.9. 9.9.
Hrnčířské trhy Beroun 10.-11.9. 10.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 16.-17.9. 16.9.

Diskuse

Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53