Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel

Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel
Sopka Iljen na Jávě. Jezero v kráteru.
Autor snímku Adéla Metlická Lustyková
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Stát Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii tvoří 17 508 ostrovů s více než čtvrtmiliardou obyvatel. Indonéským národním mottem je věta, kterou lze přeložit jako Mnoho, ale jeden, nebo také Jednota v rozdílnosti

Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel
Indonéská ambasadorka Kenssy D. Ekaningsih (vpravo), cestovní koordinátorka Adéla Metlická Lustyková a redaktor Antonín Karoch na veletrhu Holiday World.
Autor snímku ARCHIV Antonína Karocha
Jak na to

Musí se turista před odjezdem do Indonésie nechat očkovat?

Adéla Metlická Lustyková (indonéská koordinátorka pro český cestovní ruch): Velmi záleží na tom, jakou část Indonésie turista zvolí. V drtivé většině jsou turistické destinace bezpečné. Ale protože její rozloha je skutečně obrovská, samozřejmě najdete i místa mimo turistický ruch, kde na některé nemoci narazíte. Třeba ve vnitrozemí Papuy, kde jsou ještě divoké kmeny domorodců, je vhodné mít s sebou antimalarika. Naproti tomu Jáva, Bali, Florés jsou v podstatě stejně bezpečné jako například Jadran. Nicméně jako všude v tropech, je dobré být očkovaný oproti žloutence obou typů nebo proti břišnímu tyfu, zvláště pokud se chystáte někam na okraj civilizace. Je to stejné, jako třeba v Egyptě.

V Indonésii je šest oficiálních náboženství a mnohonásobně více kulturních odlišností. Každý ostrov má svoji jedinečnou kulturu. Indonésané žijí v míru a relativním pokoji.

V Indonésii objevíme řadu pobřežních i vnitroostrovních ekosystémů, jako jsou korálové pláže, písečné duny, korálové útesy, mangrovové porosty nebo džungle. Není se proto co divit, že turistický ruch v této zemi nebývale stoupá.

"Čeští turisté už dávno nejsou na ostrovech koření, jak Indonésii dříve označovali námořníci, výjimkou," říká Kenssy D. Ekaningsih, velvyslankyně Republiky Indonésie.

Pro mnohé z nás Čechů je váš ostrovní stát místem, které dříve označovali kartografové termínem: "Zde jsou lvi." Jak byste charakterizovala současnou Indonésii?

Kenssy D. Ekaningsih: Indonésie se rozkládá na sedmnácti tisících ostrovech a je domovem pro 270 milionů obyvatel. Většinu tvoří muslimové, ale máme tu ještě dalších pět náboženství a nespočet etnik. Je to z pohledu Evropana opravdu různorodá země. A velká. Pro představu: překrývá tři časová pásma. Ale za současných dnešních technických vymožeností to tak daleko není. Pouze šestnáct hodin letu a mezipřistání. Z Česka k nám je cestování snadné. Na krátkodobý pobyt dostanete turistická víza bez problému hned na letišti. Mimochodem, pokud chcete zůstat déle, na toto vízum můžete v Indonésii pobývat až 60 dnů. I proto je naše ostrovní společenství velice populární destinací pro obyvatele mnoha zemí světa, kteří k nám jezdí za odpočinkem, přírodními krásami i kulturou. Například na nejpopulárnější ostrov Bali. 

Z našeho pohledu je šestnáct hodin cesty hodně daleko.

Kenssy D. Ekaningsih: Co se týká počtu turistů od vás, má rok od roku vzrůstající tendenci. Vloni naši zemi navštívilo 29 000 Čechů, což je o 24 % více než v předchozím roce. Letos bychom chtěli překonat 30 000 českých návštěvníků. Zveme všechny, kteří mají v sobě touhu spatřit bohaté přírodní a kulturní bohatství. Můj tým zástupců a také Adéla pravidelně seznamují novináře, zástupce cestovních kanceláří i běžné zájemce s tím, co Indonésie nabízí. Prakticky se dost často o víkendech ani neukážou doma, protože s přednáškami o Indonésii navštěvují všechna větší města. Ještě máme další před sebou. Víme, že Češi patří mezi vášnivé turisty. Proto organizujeme mnoho akcí, abychom naši republiku přiblížili jako ne jednu, ale mnohé úžasné turistické destinace, potencionálním cestovatelům.

Horydoly.czROZHOVOR: Česká Indonézanka hovoří na letišti Dubai

Když se řekne Indonésie, vybaví se Čechům ostrov Bali.

Kenssy D. Ekaningsih: To je bohužel trochu škoda. Můžeme nabídnout minimálně ještě deset dalších, stejně populárních, ostrovů, které stojí za pozornost. Což je mimochodem i naším současným cílem. V Česku moc známé nejsou, což chceme napravit. My jim říkáme Deset nových Bali a plánujeme je v daleko větší míře představit turistům. Těchto deset nových destinací jsme vybrali v deseti odlišných koutech Indonésie. Patří k nim Mandalika na ostrově Lombok, jávský Borobodur, jezero Toba na Sumatře, nebo také ostrov Sulawesi, tedy dříve Celebes. Tyto destinace začínají být podobně atraktivní jako Bali. Indonésie je totiž unikátní v tom, že každý ostrov má svoji vlastní kulturu, a také bývá úplně odlišný od jiných ostrovů. Opravdu jsme velice rozmanitou a zajímavou zemí. Kulturně i jazykově. Mohu zaručit, že málokde na světě uvidíte a zažijete po stránce přírodních krás či kulturních zážitků to, co u nás. 

Rýžové pole na Jávě.

Mluvíme o zážitcích. Na jaké zážitky lákají turisty vaše destinace?

Kenssy D. Ekaningsih: Kdo si Indonésii opravdu užije, jsou ctitelé moře a vodních sportů. Úžasná je destinace v Papui s názvem Raja Ampat, kde objevíte mnoho korálových útesů a ostrůvků, což je ráj každého potápěče nebo šnorchlaře. Mnozí dokonce tvrdí, že je zdejší podmořský život bohatší než v Rudém moři. Krásné podmořské terény jsou i na Sulawesi. Potápěči také si oblíbili místa, kam čas od času ve velkém množství připlouvají rejnoci manta. Pokud s nimi plavete v moři, je to něco nezapomenutelného.

Úžasný je i rafting na divokých řekách. Ale nejen voda k nám láká turisty. Začíná se u nás ve velkém objevovat horolezectví a treking. Máme totiž mnoho sopek, které lákají cestovatele. Pěší výstup na ně jsou velice oblíbené. Unikátní je sopka Iljen na východní Jávě, na jejímž vrcholku hoří  modré plameny. V kráteru a jeho okolí unikají sirné výpary, které při kontaktu se vzduchem způsobují tento efekt. Zvláště v noci je to úžasná až hrozivá podívaná. Někteří trekaři se dokonce odvažují téměř až na dno kráteru. To uvidíte jen u nás a pak až na dalekém chladném Islandu.

Horydoly.czNEJVYŠŠÍ HORA: Puncak Jaya neboli Carstenszova pyramida

Puncak Jaya / Carstenszenova pyramida / Carstensz Pyramid.

Na Papui máme pohoří Sudirman s nejvyšší horou země Puncak Jaya s výškou 4884 metrů nad mořem. Mnozí horolezci tvrdí, že je mnohem obtížnější na slezení než sedmitisícovky v Himalájích. Musí se tu totiž vypořádat s tropickým, následně subtropickým, dále mírným a vysokohorským, často zasněženým, pásmem. Když si uvědomíte, že Indonésie leží na rovníku, tak máte jedinečnou podívanou vidět v těchto oblastech zasněženou horu. 

Jáva.

Co byste doporučila turistům z kultury?

Kenssy D. Ekaningsih: V Indonésii máme přes tři sta etnických kultur. Každá z nich je naprosto unikátní, proto je zajímavé navštívit vesnice rozprostřené po celé zemi. Památným místem je Borobudur, největší buddhistický chrám na světě, patřící mezi novodobé divy světa. Má statut světové památky UNESCO a pro budhisty znamená něco podobného, jako pro muslimy Mekka. Ještě bych upozornila na památný Prambanan na Jávě, také patřící do seznamu UNESCO a o bójské kultuře se ani nemusím zmiňovat. Bylo o ní natočeno mnoho filmů a napsáno mnoho knih. Balijské tance a hinduistické chrámy jsou také silnou ukázkou ostrovní kultury. A tak dál. V naší zemi je opravdu z čeho vybírat.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu.... celý článek

Mnich na hrotu

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Mnich na hrotu

Mnich na hrotu

Fotbalista s číslem 10 Otec Maximilian je benediktinský mnich a srdcem fotbalista. Obě poslání povýšil na umění v klášteru Göttweig. 
Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

LABSKÁ STEZKA Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Zdarma obrázky pro vaše prezentace

Zdarma obrázky pro vaše prezentace

Obrázky vylepšují prezentace a videa. Ne text. Ne audio. Je to obraz, který vládne tomuto světu.
Jak doma šetřit energie, když jste na dovolené? Vytáhněte spotřebiče ze zásuvky!

Jak doma šetřit energie, když jste na dovolené? Vytáhněte spotřebiče ze zásuvky!

Šetřit, šetřit a zase šetřit. Takové je heslo většiny Čechů na letní dovolené. V průzkumu ING Bank odpovědělo 86 % českých turistů, že se snaží na letním pobytu co nejvíce snížit náklady. Zhruba

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Sraz koloběžkářů Červený Kostelec, Brodský 9.-11.9. 9.9.
Hrnčířské trhy Beroun 10.-11.9. 10.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 16.-17.9. 16.9.

Diskuse

Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 11:31, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53