Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel

Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel
Sopka Iljen na Jávě. Jezeru v kráteru.
Autor snímku Adéla Metlická Lustyková
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Stát Indonésie v jihovýchodní Asii a Oceánii tvoří 17 508 ostrovů s více než čtvrtmiliardou obyvatel. Indonéským národním mottem je věta, kterou lze přeložit jako Mnoho, ale jeden, nebo také Jednota v rozdílnosti

Indonésie: 300 etnik, 17 000 ostrovů, 270 000 000 obyvatel
Indonéská ambasadorka Kenssy D. Ekaningsih (vpravo), cestovní koordinátorka Adéla Metlická Lustyková a redaktor Antonín Karoch na veletrhu Holiday World.
Autor snímku ARCHIV Antonína Karocha
Jak na to

Musí se turista před odjezdem do Indonésie nechat očkovat?

Adéla Metlická Lustyková (indonéská koordinátorka pro český cestovní ruch): Velmi záleží na tom, jakou část Indonésie turista zvolí. V drtivé většině jsou turistické destinace bezpečné. Ale protože její rozloha je skutečně obrovská, samozřejmě najdete i místa mimo turistický ruch, kde na některé nemoci narazíte. Třeba ve vnitrozemí Papuy, kde jsou ještě divoké kmeny domorodců, je vhodné mít s sebou antimalarika. Naproti tomu Jáva, Bali, Florés jsou v podstatě stejně bezpečné jako například Jadran. Nicméně jako všude v tropech, je dobré být očkovaný oproti žloutence obou typů nebo proti břišnímu tyfu, zvláště pokud se chystáte někam na okraj civilizace. Je to stejné, jako třeba v Egyptě.

V Indonésii je šest oficiálních náboženství a mnohonásobně více kulturních odlišností. Každý ostrov má svoji jedinečnou kulturu. Indonésané žijí v míru a relativním pokoji.

V Indonésii objevíme řadu pobřežních i vnitroostrovních ekosystémů, jako jsou korálové pláže, písečné duny, korálové útesy, mangrovové porosty nebo džungle. Není se proto co divit, že turistický ruch v této zemi nebývale stoupá.

"Čeští turisté už dávno nejsou na ostrovech koření, jak Indonésii dříve označovali námořníci, výjimkou," říká Kenssy D. Ekaningsih, velvyslankyně Republiky Indonésie.

Pro mnohé z nás Čechů je váš ostrovní stát místem, které dříve označovali kartografové termínem: "Zde jsou lvi." Jak byste charakterizovala současnou Indonésii?

Kenssy D. Ekaningsih: Indonésie se rozkládá na sedmnácti tisících ostrovech a je domovem pro 270 milionů obyvatel. Většinu tvoří muslimové, ale máme tu ještě dalších pět náboženství a nespočet etnik. Je to z pohledu Evropana opravdu různorodá země. A velká. Pro představu: překrývá tři časová pásma. Ale za současných dnešních technických vymožeností to tak daleko není. Pouze šestnáct hodin letu a mezipřistání. Z Česka k nám je cestování snadné. Na krátkodobý pobyt dostanete turistická víza bez problému hned na letišti. Mimochodem, pokud chcete zůstat déle, na toto vízum můžete v Indonésii pobývat až 60 dnů. I proto je naše ostrovní společenství velice populární destinací pro obyvatele mnoha zemí světa, kteří k nám jezdí za odpočinkem, přírodními krásami i kulturou. Například na nejpopulárnější ostrov Bali. 

Z našeho pohledu je šestnáct hodin cesty hodně daleko.

Kenssy D. Ekaningsih: Co se týká počtu turistů od vás, má rok od roku vzrůstající tendenci. Vloni naši zemi navštívilo 29 000 Čechů, což je o 24 % více než v předchozím roce. Letos bychom chtěli překonat 30 000 českých návštěvníků. Zveme všechny, kteří mají v sobě touhu spatřit bohaté přírodní a kulturní bohatství. Můj tým zástupců a také Adéla pravidelně seznamují novináře, zástupce cestovních kanceláří i běžné zájemce s tím, co Indonésie nabízí. Prakticky se dost často o víkendech ani neukážou doma, protože s přednáškami o Indonésii navštěvují všechna větší města. Ještě máme další před sebou. Víme, že Češi patří mezi vášnivé turisty. Proto organizujeme mnoho akcí, abychom naši republiku přiblížili jako ne jednu, ale mnohé úžasné turistické destinace, potencionálním cestovatelům.

Horydoly.czROZHOVOR: Česká Indonézanka hovoří na letišti Dubai

Když se řekne Indonésie, vybaví se Čechům ostrov Bali.

Kenssy D. Ekaningsih: To je bohužel trochu škoda. Můžeme nabídnout minimálně ještě deset dalších, stejně populárních, ostrovů, které stojí za pozornost. Což je mimochodem i naším současným cílem. V Česku moc známé nejsou, což chceme napravit. My jim říkáme Deset nových Bali a plánujeme je v daleko větší míře představit turistům. Těchto deset nových destinací jsme vybrali v deseti odlišných koutech Indonésie. Patří k nim Mandalika na ostrově Lombok, jávský Borobodur, jezero Toba na Sumatře, nebo také ostrov Sulawesi, tedy dříve Celebes. Tyto destinace začínají být podobně atraktivní jako Bali. Indonésie je totiž unikátní v tom, že každý ostrov má svoji vlastní kulturu, a také bývá úplně odlišný od jiných ostrovů. Opravdu jsme velice rozmanitou a zajímavou zemí. Kulturně i jazykově. Mohu zaručit, že málokde na světě uvidíte a zažijete po stránce přírodních krás či kulturních zážitků to, co u nás. 

Rýžové pole na Jávě.

Mluvíme o zážitcích. Na jaké zážitky lákají turisty vaše destinace?

Kenssy D. Ekaningsih: Kdo si Indonésii opravdu užije, jsou ctitelé moře a vodních sportů. Úžasná je destinace v Papui s názvem Raja Ampat, kde objevíte mnoho korálových útesů a ostrůvků, což je ráj každého potápěče nebo šnorchlaře. Mnozí dokonce tvrdí, že je zdejší podmořský život bohatší než v Rudém moři. Krásné podmořské terény jsou i na Sulawesi. Potápěči také si oblíbili místa, kam čas od času ve velkém množství připlouvají rejnoci manta. Pokud s nimi plavete v moři, je to něco nezapomenutelného.

Úžasný je i rafting na divokých řekách. Ale nejen voda k nám láká turisty. Začíná se u nás ve velkém objevovat horolezectví a treking. Máme totiž mnoho sopek, které lákají cestovatele. Pěší výstup na ně jsou velice oblíbené. Unikátní je sopka Iljen na východní Jávě, na jejímž vrcholku hoří  modré plameny. V kráteru a jeho okolí unikají sirné výpary, které při kontaktu se vzduchem způsobují tento efekt. Zvláště v noci je to úžasná až hrozivá podívaná. Někteří trekaři se dokonce odvažují téměř až na dno kráteru. To uvidíte jen u nás a pak až na dalekém chladném Islandu.

Horydoly.czNEJVYŠŠÍ HORA: Puncak Jaya neboli Carstenszova pyramida

Puncak Jaya / Carstenszenova pyramida / Carstensz Pyramid.

Na Papui máme pohoří Sudirman s nejvyšší horou země Puncak Jaya s výškou 4884 metrů nad mořem. Mnozí horolezci tvrdí, že je mnohem obtížnější na slezení než sedmitisícovky v Himalájích. Musí se tu totiž vypořádat s tropickým, následně subtropickým, dále mírným a vysokohorským, často zasněženým, pásmem. Když si uvědomíte, že Indonésie leží na rovníku, tak máte jedinečnou podívanou vidět v těchto oblastech zasněženou horu. 

Jáva.

Co byste doporučila turistům z kultury?

Kenssy D. Ekaningsih: V Indonésii máme přes tři sta etnických kultur. Každá z nich je naprosto unikátní, proto je zajímavé navštívit vesnice rozprostřené po celé zemi. Památným místem je Borobudur, největší buddhistický chrám na světě, patřící mezi novodobé divy světa. Má statut světové památky UNESCO a pro budhisty znamená něco podobného, jako pro muslimy Mekka. Ještě bych upozornila na památný Prambanan na Jávě, také patřící do seznamu UNESCO a o bójské kultuře se ani nemusím zmiňovat. Bylo o ní natočeno mnoho filmů a napsáno mnoho knih. Balijské tance a hinduistické chrámy jsou také silnou ukázkou ostrovní kultury. A tak dál. V naší zemi je opravdu z čeho vybírat.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vraňansko-hořínský kanál je znovu vypuštěný

Vraňansko-hořínský kanál je znovu vypuštěný

Vraňansko-hořínský laterální kanál byl naposledy vypuštěn. Staví se přes něj poslední most ve Vrbně. Kanál bude znovu napuštěn 10. listopadu.... celý článek

Britské železnice jezdí prázdné jako v předminulém století

Rakouské dálniční známky a mýto

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Britské železnice jezdí prázdné jako v předminulém století

Britské železnice jezdí prázdné jako v předminulém století

Počet cestujících na britské železnici se snížil na úroveň 19. století. Kvůli epidemii koronaviru přepravily vlaky ve Velké Británii méně pasažérů naposledy před 170 lety.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Liam Neeson natočil spot proti obchodování s lidmi

Liam Neeson natočil spot proti obchodování s lidmi

Letecká společnost Emirates se hrdě hlásí k podpoře celosvětového spotu What is Human Trafficking?, který byl představen ve spolupráci s hercem Liamem Neesonem. Krátké video vzniklo v rámci kampaně organizace It’s Penalty, která se
Vraňansko-hořínský kanál je znovu vypuštěný

Vraňansko-hořínský kanál je znovu vypuštěný

Vraňansko-hořínský laterální kanál byl naposledy vypuštěn. Staví se přes něj poslední most ve Vrbně. Kanál bude znovu napuštěn 10. listopadu.
Rakouské dálniční známky a mýto

Rakouské dálniční známky a mýto

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Jak se plánuje Praha - přednáška Praha, Neobyčejná klubovna Přednáší Marek Vácha 29.10. 15:10
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Litomyšl, Kotelna 1.-3.11. 1.11.

Diskuse

Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 1 příspěvek
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18