Jak žádat kompenzace za zpožděné letadlo nebo vlak?

Jak žádat kompenzace za zpožděné letadlo nebo vlak?
Dopravní letadlo letí nad Alpami.
Autor snímku Eva Air
SDÍLEJ:

Všichni cestující spoléhají na jízdní řády. Mnozí při tom zažili potíže, když letadlo nebo vlak nabraly zpoždění. Aerolinky a železniční dopravci proto podle zákona musejí poskytovat finanční kompenzace pasažérům, kterým zavinily, že se do cíle své cesty nedostali včas.

Jak na to

Právo na odškodnění určuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 a tzv. Montrealská úmluva. Vztahuje se na všechny případy, kdy odlétáte z letiště v rámci Evropské unie nebo do Evropské unie přilétáte s dopravcem registrovaným v EU, v Norsku, ve Švýcarsku, nebo na Islandu. Až na řídké výjimky, se kterými běžný cestující nemá možnost vůbec přijít do styku, se tedy úmluva týká všech letů z Evropy a do Evropy. Analogicky se nařízení týká též železničních spojů.

Evropská unie rozlišuje letenky a jízdenky. Proto se povinné náhrady vypočítávají jinak pro dopravu vzduchem a jinak pro jízdu po železnici.

Zpožděné letadlo je problém  

Kompenzace za zpožděný let je z pohledu českého cestujícího tučná. Vyplácí se, pokud  se letecký spoj opozdí o 3 a více hodin oproti letovému řádu. Výše náhrady je určena podle toho, jak daleko cestující letí.

Do vzdálenosti 1500 kilometrů se hradí 250 eur. Do vzdálenosti 3500 kilometrů se platí 400 eur. Delší lety mají určenou jednotnou náhradu 600 eur, což je v přepočtu asi 15 000 Kč. Nezáleží při tom, zda cestující letěl luxusním letadlem v business třídě, nebo raději využil ekonomickou třídu v nízkonákladové letecké společnosti. Každý cestující má nárok na svoji kompenzaci, i kdyby se jednalo společně koupené letenky.

Pokud aerolinky vědí, že se plánovaný odlet zpozdí o více než 2 hodiny u letů do 1500 kilometrů, 3 hodiny u letů do 3500 kilometrů, nebo 4 hodiny u delších letů, mají cestujícím zajistit jídlo a pití. Řeší se to obvykle poukazy, které se rozdávají na vybrané letištní přepážce.

Pokud letadlo nabere takové zpoždění, že je nutno strávit na letišti nebo v jeho okolí noc, aerolinky musejí zaplatit cestujícímu hotel, včetně stravy a dopravy.

Při zpoždění více než 5 hodin má cestující právo na občerstvení, nocleh, bezplatný telefonní hovor domů a stornování letenky. Letecká společnost vrací plnou cenu letenky včetně nevyužitých částí letu, jako je navazující spoj, nebo zpáteční let. Aerolinky ještě k tomu musejí dopravit cestujícího do výchozího bodu cesty na své náklady.

Schovejte si všechny doklady 

Podle zkušeností cestovatelů nebývají potíže se zpětným vymáháním finanční kompenzace, neboť žádost se zasílá na standardním formuláři spolu s doklady o zpoždění přímo do vedení aerolinek. Naopak jídlo, pití a ubytování si často musí cestující pohlídat sám a případně se jich razantně domáhat.

Čím více má cestující dokladů o zpoždění letu, tím lépe pro něj. Zpoždění a vůbec samotný let se dokládá letenkou, palubním lístkem či jakýmkoliv jiným dokladem, který je zrovna k dispozici. Podpůrným důkazem se může stát třeba fotografie informační tabule na letišti s uvedeným zpožděním, výpis z internetového webu Flightradar24, písemné potvrzení jakékoliv kompetentní osoby na letišti či v letadle, a v krajním případě i oficiální vyjádření národního leteckého úřadu - v Česku je to Úřad pro civilní letectví.

O náhradu za zpožděný let lze žádat nejpozději 3 roky zpětně.

Pokud letíte s cestovní kanceláří, obracejte se v případě zpoždění letadla na jejího delegáta. Kompenzace se na vás vztahují jako na každého jiného cestujícího, ale řeší je ten, kdo letenky koupil, tedy cestovní kancelář.

TIP HORYDOLY: Zda a jak dlouhé měl konkrétní letecký spoj zpoždění, zjistíte na stránkách FlightStats.com. Hledat můžete několik let nazpátek.

Airbus A380.

Za co může letecká společnost a co je v rukou vyšší moci? 

Odškodnění za zpoždění leteckého spoje lze žádat jen v případě, že ho zavinil letecký přepravce. 

Kdy se kompenzace vyplácí:

* Společnost prodala příliš málo letenek a zrušila váš let.
* Společnost prodala příliš mnoho letenek a v letadle pro vás není místo.
* Zpoždění zavinila stávka zaměstnanců aerolinek.
* Letadlo se zpozdilo kvůli problémům pilotů nebo posádky.
* Letadlo se porouchalo.

Kdy se kompenzace nevyplácí:

* Cestující nebyl vpuštěn na palubu letadla kvůli alkoholu, drogám, nevhodnému chování či pohoršujícímu oděvu, případně na pokyn státních orgánů. 
* Na letišti nebo na letecké trase vládne špatné počasí.
* V atmosféře se děje něco zvláštního - například vybuchne sopka nebo se rozhoří válečný konflikt.
* Zpoždění vzniklo v důsledku stávky letištního personálu.
* Došlo k politickému neklidu nebo převratu.
* Pokyny od řízení vzdušného prostoru zpozdily let.
* Na letišti nebo ve vzduchu nastaly bezpečnostní problémy.

Pokud byl let přesměrován na jiné letiště z bezpečnostních důvodů, kompenzace se cestujícím nevyplácí, ale dopravu do původní destinace, včetně případného ubytování a stravování, platí letecká společnost.

Airbus A380.

Železniční kompenzace podle ceny jízdenky

Podobné kompenzace, byť ne tak vysoké jako v letadlech, se vyplácejí za zpoždění vlaků.

Vnitrostátní vlaky

25 % z ceny jízdenky při zpoždění 60 - 119 minut. Jízdenka stála nejméně 400 Kč.

50 % z ceny jízdenky při zpoždění 120 a více minut. Jízdenka stála nejméně 200 Kč.

Mezinárodní vlaky

25 % z ceny jízdenky při zpoždění 60 - 119 minut. Jízdenka stála nejméně 16 EUR. 

50 % z ceny jízdenky při zpoždění 120 a více minut. Jízdenka stála nejméně 8 EUR.

Pokud v důsledku zpoždění jednoho vlakového spoje nestihne cestující další spoj a nemá jinou možnost, jak se dostat do cíle cesty, železniční dopravce mu zaplatí jinou dopravu, nejspíše taxi. Pokud této možnosti cestující odmítne využít, dostane náhradu za ubytování do výše 500 Kč.

O kompenzaci se žádá na formuláři, který má každý dopravce na svých webových stránkách, případně o něj lze zažádat v pokladně na nádraží. K formuláři se přikládá originál jízdenky a písemné potvrzení o zpoždění vlaku, které vydá průvodčí ve vlaku, případně kompetentní osoba na nádraží.

Desiro, vlaková souprava.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Zpoždění letu

U zpoždění letu bych doplnil pár informací. Celkově záleží na času na příletu a ne na odletu. To znamená, pokud let má zpoždění šest hodin, ale i tak se dostanete do cílové destinace třeba s dvou hodinovým zpožděním, tak nemáte nárok na nic. Je to možné díky přestupu nebo že vám domluví lepší navazující let, případně letadlo zrychlí.

Dále při zpoždění pět hodin určitě cestující nemá nárok na nocleh. Zde musí zpoždění být přes noc a tak velké, aby cestující měl možnost využít nocleh. Pokud se neví přesné zpoždění a mohlo by to ovlivnit let, tak nocleh můžou úplně zrušit.

Celkem o zpoždění je pěkně sepsaný následující článek na ara.cz: http://ara.cz/rady-na-cestu/kompenzace-a-odskodneni-za-zpozdeni-letu

  

  • Autor Kony
  • Datum a čas 22.12.2018 15:21
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Přátelská poušť v Izraeli

Přátelská poušť v Izraeli

Izrael jako historicky velice bohatá země, má turistům co nabídnout. Návštěvník si může vybrat od nejstarších památek na lidské osídlení, přes bohatou a bouřlivou historii, až po moderní současnost. To nabízejí... celý článek

DNES Vlajka pro Tibet 2019

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Přátelská poušť v Izraeli

Přátelská poušť v Izraeli

Izrael jako historicky velice bohatá země, má turistům co nabídnout. Návštěvník si může vybrat od nejstarších památek na lidské osídlení, přes bohatou a bouřlivou historii, až po moderní současnost. To nabízejí
DNES Vlajka pro Tibet 2019

DNES Vlajka pro Tibet 2019

10. března 2018 si připomínáme 60. výročí tibetského povstání, které utopila komunistická Čína v krvi. Zemřelo více než 80 000 Tibeťanů. Statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech a v
Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Jaro začne ve středu před půlnocí

Jaro začne ve středu před půlnocí

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

Veletrh cestovního ruchu Holiday World na pražském Výstavišti představuje svět turistiky, cestování a cestovního ruchu. Otevřeno je od čtvrtka do neděle 21.-24. února.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Šestitisícovky bez lana - diashow Praha, Vnitroblock Přednáší Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník 19.3. 20:00
Mackenzie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Milan Pachlopnik 21.3. 18:30
Zanzibar a Tanzánie - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Pavel Chlum a Petr Kvarda 21.3. 18:00
Írán - diashow Košice, Úsmev Přednáší Whisky 21.3. 19:00
Sibiř - diashow Praha, Vnitroblock 21.3. 19:45
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Skandinávský večer Brno, Moravská zemská knihovna 22.3. 18:00
Skandinávský večer Praha, Klub cestovatelů 23.3. 17:30
Jihoamerické sopky - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Roman Siegl 24.3. 18:00
IBTM - veletrh Saudská Arábie, Abu Dhabi 25.-27.3. 25.3.

Diskuse

Koloběžky Kuba Turek, 18.3.2019 22:59, 7 příspěvků
Krkonošský survival Horydoly , 18.3.2019 22:03, 2 příspěvky
Krkonošský survival Krupka, 18.3.2019 21:04, 2 příspěvky
Koloběžky Karel, 18.3.2019 15:36, 7 příspěvků
Průdušky Karolina, 15.3.2019 13:26, 6 příspěvků
imunita Martina, 14.3.2019 12:55, 13 příspěvků
Klouby Adam, 13.3.2019 11:27, 32 příspěvků
Průdušky Prkoš, 13.3.2019 0:45, 6 příspěvků
Průdušky Petra, 12.3.2019 17:50, 6 příspěvků
Píseň Horydoly - Andrea Černá, 12.3.2019 13:07, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21
Rokytnice Horydoly , 14.3.2019 15:03
ROKYTNICE NAD JIZEROU NAB... Horydoly , 14.3.2019 14:15
Re: Skialp v Alpách Horydoly , 5.3.2019 18:23
Re: Skialp v Alpách Kuba Turek, 5.3.2019 15:14
Re: Skialp v Alpách Horydoly Open, 5.3.2019 15:12
Re: Skialp v Alpách Kuba Turek, 5.3.2019 15:09