Javánské zvony utichají

Javánské zvony utichají
SDÍLEJ:
Hudební soubor tradiční javánské hudby Pražský gamelan se po více než dvou letech působení rozloučil s českým publikem skvělým koncertem v Jindřišké věži.

Toto pentas perpisahan neboli představení na rozloučenou bylo díky komornímu prostředí v trámoví půdy gotické věže a propojení se zvukem tamější zvonohry silným zážitkem a symbolickým zakončením práce uměleckého vedoucího Christophera Stonese, kterého pracovní a finanční důvody přiměly k návratu do anglické vlasti.

Podpora z Indonésie

Skupina devíti nadšenců převážně něžného pohlaví české (4), anglické (1) a indonéské národnosti, která pravidelně zkouší v prostorách indonéské ambasády, jíž ostatně nástroje patří a jež fungování souboru významně podporuje, předvedla ve věži čtyři kompletní skladby ze střední Jávy.

Odtud pochází i originální sada nástrojů, které jsou, na rozdíl od zvonů vyráběných odlitím do formy, vytepány z jednoho kusu bronzu.

Evropské a asijské zvony

Javánské kompozice proložil stejným počtem skladeb mistr zvoník Rejšek na carillon tvořený deseti zvony. Závěrem a jednoznačným vrcholem večera byla společná improvizace gamelanistů a zvonohry, která byla historicky první událostí tohoto druhu ve střední Evropě a patrně teprve třetí na světě. Výsledkem byl neotřelý a přitom harmonický souzvuk dvou těles, z nichž jedno je laděno v javánské pentatonice a to druhé v klasické západní sedmitónové stupnici. Jinými slovy, mám-li použít otřepaného klišé, hudebníkům se podařilo vytvořit dokonalou symbiózu mezi Východem a Západem.

Dvě hudební tělesa se v tomto okamžiku setkala poprvé a téměř božská harmonie, která prostoupila gotickou atiku, byla dílem improvizace. Mohu-li prozradit nepatrné tajemství, gamelanisté se předem dohodli alespoň na tónině a tempu, o to více však bylo fascinující, jak svou improvizací jejich hru obohatil mistr zvoník.

Gamelan je srdce

Jakožto donedávna aktivní člen souboru (na tomto místě se omlouvám za svoji subjektivitu) musím obdivovat výrazné zlepšení celkové sehranosti Pražského gamelanu i hráčské schopnosti jednotlivých hráčů, z nichž většina neovládá hru na žádný západní hudební nástroj.

To je jen další z řady důkazů, že gamelan musí být záležitostí srdce. A pražští gamelanisté ho rozhodně mají. Mne osobně nejvíce zaujala, tuším, předposlední skladba zvaná Mugi Rahayu, ve které hráč na bonang panerus Honza Kolodzieyski předvádí úžasné paličkové běhy po hlavicích bronzových puklic, a pak velmi působivá, převážně vokální skladba ve druhé javánské tónině, heptatonickém pelogu, obohacená mystickým zvukem bronzových "banánů" zvaných kemanak.

Gamelanisté zatím končí

Vystoupení v Jindřišské věži bylo zřejmě posledním v této sestavě, která má za sebou přes deset koncertů, mj. v Městské knihovně nebo na Setkání cestovatelů v pražském Ládví, podvakráte vystoupila také v Brně (Asijský festival, Tajemná Indonésie) a v neposlední řadě svým výkonem ozdobila slavnostní otevírání Indonéského pavilonu v pražské ZOO.

S odchodem Mas Chrise, který studoval tuto hudbu tři roky přímo v srdci javánské kultury, středojavánském Solu, ale gamelan v Praze snad neumírá. Je si na několik měsíců trochu odpočine.

Nový našlapaný chlapík (nebo dva) by se měl vrátit v létě ze stipendijního pobytu tamtéž a s nově získanou erudicí pražský gamelan povede. Anebo si Christopher rychle vydělá a vrátí se k nám.

Ať bude jakkoli, v této chvíli nezbývá než říci: Mas Chris, terima kasih banyak! Thanks a lot, Chris! Díky!

Článek je převzatý ze serveru Tenggara.net

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

odchazi?
To me mrzi, ze Chris odchazi. Fakt skvelej a jak rekl i Petr "nadupanej" clovek ;-) Jeho dirigovani koncertu v Ladvi bylo fakt famozni!!! Drzim palce, at se vrati, co nejdrive ;-)
  • Autor Karel W
  • Datum a čas 20.12.2004 14:20
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Queen Elizabeth 2 zůstává v Dubaji, ale ukáže se v Londýně

Queen Elizabeth 2 zůstává v Dubaji, ale ukáže se v Londýně

Legendární hotel Queen Elizabeth 2, spravovaný společností Accor Hotels, se zúčastní veletrhu World Travel Market London, který se bude konat od 4. do 6. listopadu v londýnském výstavním a kongresovém centru Excel.... celý článek

Cestovatelé, pozor na zákazy erotických pomůcek!

Himálaje AKTUÁLNĚ 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-7.12. Cyklo a moto 4.12.
Přílet anděla České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 5.12. 17:45
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 5.12.
Expedície - cestovatelský festival Bratislava, Fakulta informatiky 6.12.
Svět minerálů - veletrh Praha, Výstaviště Holešovice 6.-7.12. 6.12.
Ještě jsme neskončili - diashow Praha, Aero Přednáší Jan Trávníček a Jiří Langmajer 8.12. 19:00
Mezinárodní den hor OSN 11.12.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.

Diskuse

Займ под залог авто без п... GilbertJossy, 6.12.2025 9:32, 120 příspěvků
AntiPublic Password Searcher PassLeakbrurn, 6.12.2025 5:10, 14 příspěvků
Emerging Industries for S... Aaronjow, 6.12.2025 4:44, 4 příspěvky
1xBet Промокод 2026 — Фри... JerryDiult, 6.12.2025 0:37, 14 příspěvků
I promised. HiptArerie, 5.12.2025 22:51, 4 příspěvky
Note fine-bore papules: u... eyohaxologaw, 5.12.2025 22:09, 14 příspěvků
команда MichaelRealp, 5.12.2025 21:06, 14 příspěvků
Termíny? simon, 5.12.2025 20:46, 9 příspěvků
hospoda U Mařeny Krčil, 5.12.2025 16:27, 8 příspěvků
Dagger GTX XXX, 5.12.2025 10:45, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:45
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:44
Vánoční prodejny Pilsner ... Horydoly , 26.11.2025 2:23
Czech Travel Press - valn... Horydoly , 26.11.2025 2:04
Movero Barefoot Horydoly Open, 21.11.2025 10:31
PVA Letňany Horydoly Open, 21.11.2025 10:26
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 21.11.2025 10:23