Shackletonova loď Endurance byla nalezena na mořském dně

Shackletonova loď Endurance byla nalezena na mořském dně
Endurance v Antarktidě roku 1915.
Autor snímku James Francis Hurley
SDÍLEJ:

Endurance (vytrvalost), loď polárního průzkumníka Ernesta Shackletona (1874-1922) byla nalezena v Antarktidě 107 let poté, co ji rozdrtil led a potopila se do hloubky tří kilometrů.

Shackletonova loď Endurance byla nalezena na mořském dně
Endurance se položila na levobok koncem října 1915. Kormidlo se poškodilo.
Autor snímku James Francis Hurley
Jak na to

Endurance byla třístěžňová barkentina s pomocným parním strojem, původně výletní loď Polaris pro polární plavby. Norský stavitel Lars Christensen a belgický polárník Adrien de Gerlache ji nechali postavit v norské loděnici Framnæs Sandefjord 1912. Byla považována za jednu z nejpevnějších lodí své třídy. Trup byl vyroben ze dřeva dubu, jedle a velmi tvrdého jihoamerického stromu Chlorocar. Boky byly silné 28 cm. Ernest Shackleton ji koupil 1914 a přejmenoval dle motta své rodiny Fortitudine Vincimus (česky Vytrvalostí vítězíme, anglicky By endurance we conquer). 

Dřevěná loď se potopila ve Weddellově moři, když roku 1915 uvízla mezi ledovými krami poté, co roku 1914 vyplula na průzkumnou plavbu, aby dopravila polárníky na antarktický břeh a ti se měli pokusit pěšky projít napříč Antaktidou.

Její poslední pozici zaznamenal do lodního deníku kapitán Frank Worsley. Endurance leží na mořském dně jen šest kilometrů od Worsleym zaměřené pozice v hloubce 3008 metrů.

O objevu nejhledanějšího vraku současnosti informoval ředitel pátrací expedice Mensun Bound přímo z ledoborce Agulhas II: "Velmi nás dojalo, když se nám podařilo zjistit pozici Endurance a pořídit její snímky." Jeho slova uvedla tisková agentura Reuters.

Podle Mensuna Bounda je loď zabořená do písčitého dne ve vzpřímené poloze, neporušená a zachovalá. Na zádi je stále ještě dobře vidět ikonický název lodi Endurance. Důvodem je, že ve studeném dnu tvořeném pískem nežijí dřevokazné mikroorganismy.

Z lodi nebylo nic vyzvednuto a nikdo se ničeho nedotýkal. Vrak je chráněn Smlouvou o Antarktidě, která Antarktidu označuje za nadnárodní území určené pouze pro vědecké účely. Mimochodem podle této všeobecně respektované mezinárodní smlouvy má Česko hlas v jednáních o Antarktidě a také vlastní polární stanici.

Ernest Shackleton vedl tři britské expedice do Antarktidy. Během poslední uvěznil loď Endurance mořský led na více než 10 měsíců, pak ji rozdrtily kry a potopila se. Po ztrátě lodi uprostřed polární zimy dokázal zachránit většinu své posádky. Impozantní příběh o přežití patří do zlatého fondu heroických legend srovnatelných s antickou Odysseou. 

Ernest Shackleton a jeho posádka 27 mužů zůstali 850 mil od nejbližší základny. Nastal čas tvrdých zkoušek a utrpení…

Ernest Shackleton, polárník.

Imperial Trans-Antarctic Expedition

Shackletonova expedice, oficiálně nazvaná Imperial Trans-Antarctic Expedition v letech 1914–1916 pod vedením Ira Ernesta Shackletona mělaza cíl překonat napříč Antarktidu od Weddellova moře přes jižní pól k Rossovu moři.

Shackelton vytvořit dvě samostatné skupiny. Jedna měl vstoupit na pevninu z lodi Endurance ve Weddellově moři u Filchnerova šelfového ledovce. Šestičlenné družstvo pod Shackletonovým vedením pak mělo pěšky přejít 2900 km až k Rossovu moři. Zbývající posádka a vědci se měli věnovat průzkumu pobřeží.

Ernest Shackleton, polárník.

Druhá skupina v lodi Aurora (polární záře) měla přistát u Rossova šelfového ledovce na opačné straně Antarktidy. Jejím úkolem bylo vybudovat síť skladišť od moře až na Beardmorův ledovec, které hodlal využít Shackleton při návratu od jižního pólu. I tato posádka měla dělat vědecká pozorování.

Když rozhlásil, že hledá vhodné muže pro expedici, přihlásilo pět tisíc zájemců. Nakonec bylo vybráno 26 mužů do lodi Endurance. Za svého zástupce si Ernest Shackleton zvolil zkušeného Franka Wilda, který s ním byl již na dvou předchozích polárních výpravách.

Ernest Shackleton, polárník.

Endurance: Weddellovo moře

Endurance vyplula z Londýna 8. srpna 1914, čtyři dny po vstupu Spojeného království do první světové války. Shackleton nabídl své služby britské vládě, ale byl vyzván, aby uskutečnil plánovanou výpravu.

 

Expedice vyplula 5. prosince 1914 z Jižní Georgie. Loď však 18. ledna 1915 ve Weddellově moři zamrzla a expedice se tak změnila v boj o holý život. Velká ledová deska driftovala pomalu k severozápadu. 27členná posádka 25. října 1915 opustila zpola rozdrcenou loď s plánem pochodovat po ledu k 557 km vzdálenému Pauletovu ostrovu. Vybavení výsadku čítalo 3 čluny, 3 stany, saně, psí spřežení, kamna, potraviny a nejnutnější oblečení. 21. listopadu 1915 se opuštěná loď definitivně potopila. Trosečníci po pár dnech zjistili, že pěšky se daleko nedostanou, a postavili tábor na ledové kře. Vlivem pohybu ledu museli změnit cíl své cesty; Pauletův ostrov minuli začátkem března o sto kilometrů. Na kře strávili čtyři měsíce, zásoby doplňovali lovem tučňáků a tuleňů. Doufali, že naleznou záchranu u ostrova Deception, kde občas kotvily velrybářské lodi. Když se dostali na volné moře 7. dubna 1916, spustili čluny a Shackleton se rozhodl, že se skupina pokusí dostat na Sloní ostrov, vzdálený 160 km. Po sedmi dnech přistáli na jihovýchodním pobřeží tohoto pustého a nehostinného ostrova, kde nebyla naděje na záchranu. Od obydleného ostrova Jižní Georgie je dělilo 1400 kilometrů bouřlivého moře.

Ernest Shackleton, polárník.

Nebyla naděje, že by takovou cestu mohli absolvovat všichni ve značně poškozených záchranných člunech. Ernest Shackleton proto spolu s pěti muži vyplul pro pomoc v nejzachovalejším člunu James Caird. Zbytek trosečníků pod vedením Franka Wilda zůstala na Sloním ostrově. Pokud by se pro ně Shackleton nevrátil, pokusí se příští jaro dostat na Deception.

24. dubna 1916 se šest mužů vydalo v sedm metrů dlouhém a dva metry širokém člunu. Po šestnácti dnech přistáli na pobřeží Jižní Georgie. Od velrybářské stanice je dělilo 150 námořních mil po moři nebo 46 km vzdušnou čarou napříč ostrovem. Poničený člun již nebylo možno použít. Shackleton se dvěma muži po třídenním pochodu přes zledovatělé hory dorazili do osady, odkud okamžitě vypravili člun pro zbývající tři muže na druhé straně ostrova. 21. května 1916 bylo všech šest mužů ze člunu James Caird zachráněno. Po třech dnech se Shackleton na palubě najaté lodi vydal ke Slonímu ostrovu a vysvobodil zbytek posádky, která na nehostinném místě musela strávit dvacet týdnů polární zimy.

Všichni byli zachráněni 30. srpna 1916. Od ztroskotání lodi Endurance byli trosečníci 10 měsíců vystaveni polárnímu počasí s teplotou klesající pod -20 °C a větry o rychlosti přes 110 km/h.

Ernest Shackleton, polárník.

Aurora: Rossovo moře

Aurora s velitelem Aeneasem Mackintoshem vyplula z přístavu Hobart v Tasmánii kvůli organizačním potížím až 24. prosince 1914. Při prvním pokusu o vybudování skladišť přišli o deset z osmnácti psů. V květnu 1915 byla loď Aurora při vichřici odváta na moře a devět měsíců zůstala zamrzlá v ledu. Při tom urazila vzdálenost asi 2600 km až k Novému Zélandu.

Výprava na pobřeží tak přišla o značnou část zásob a musela je doplnit ze zbytků, které tam zanechaly předchozí polární výpravy. Během následujících měsíců se jí přesto podařilo zřídit potřebná skladiště až k úpatí Beardmoreova ledovce. Tři členové expedice, včetně velitele Mackintoshe, při čekání na záchranu zemřeli.

V prosinci 1916 se Shackleton vydal z Nového Zélandu na opravené lodi Aurora pro druhou část výpravy. U Evansova mysu v Rossově moři našel sedm živých mužů, kteří zde prožili dva roky.

Ernest Shackleton, polárník.

Horydoly.cz Ernest Shackleton na Horydoly

ENDURANCE: Shackletonova loď byla nalezena na mořském dně

ALFRED LANSING: Kniha Endurance

FILM: Selže jen ten, kdo se vzdá


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Během 1. světové války byla veřejnost o osudech transantarktické expedice informována jen zběžně. Když se Shackleton 29. května 1917 vrátil do Anglie, jeho příjezd nevzbudil větší zájem.

Tři antarktické výpravy a čtvrtá byla osudová

Sir Ernest Henry Shackleton (1874-1922) byl polární badatel irského původu, který vedl tři britské expedice do Antarktidy. Po návratu do Anglie v květnu 1917 se přihlásil jako dobrovolník do armády, i když byl oslaben po náročné výpravě a měl srdeční potíže. V říjnu absolvoval neúspěšnou diplomatickou misi do Argentiny a Chile, která měla zapojit tyto státy do války na straně spojenců. Vrátil se domů v dubnu 1918. Od října 1918 sloužil v severním Rusku během občanské války jako poradce při výcviku britských vojenských oddílů v arktických podmínkách. Za tuto činnost byl vyznamenán řádem Britského impéria. Armádu opustil v hodnosti majora v říjnu 1919. Po válce se v Anglii vrátil k pořádání přednáškových turné a v prosinci 1919 publikoval pod názvem South (jih) své vzpomínky na Transantarktickou expedici.

Ernest Shackleton, polárník.

Plánoval novou výpravu do Antarktidy s cílem obeplout celý kontinent a objevit další ostrovy. V září 1921 výprava Shackleton-Rowett s lodí Quest opustila Anglii. Už při mezipřistání v Rio de Janeiru měl Shackleton srdeční záchvat, ale odmítl se nechat vyšetřit. Po přistání na Jižní Georgii Shackleton zemřel na infarkt. Na přání manželky byl pohřben na hřbitově Grytviken. K jeho hrobu se přijíždí každý rok poklonit kolem šesti tisíc návštěvníků. Stalo se tradicí uctít památku velkého polárního gentlemana tím, že se hrob pokropí několika kapkami whisky, kterou měl rád.

Ernest Shackleton, polárník.

Jeho výprava pokračovala pod vedením Franka Wilda, který se s ním zúčastnil všech předchozích polárních cest. V roce 2011 byl Frank Wild pohřben vedle svého přítele a na žulovém náhrobním kameni je napsáno: "Frank Wild 1873–1939, Shackletonova pravá ruka".

Ernest Shackleton, polárník.

Loď Endurance byla na mořském dně nalezena přesně 100 let od pohřbu Ernesta Shackletona 5. března 2022.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Středověk nekončí, středověk trvá?

Oblíbené téma - kdy začal a kdy skončil středověk :-) Tady je několik teorií:

Začátek středověku
Milánský edikt 313
založení Konstantinopole 330
rozdělení na Západořímskou a Východořímskou říši 395
Vizogóti dobyli Řím 410
pád Západořímské říše 476
vznik Francké říše 481
uzavření filozofických škol v Aténách 529
smrt císaře Justiniána 565 
korunovace Karla Velikého římským císařem 800

Konec středověku
pád Konstantinopole 1453
Gutenbergova bible 1455
objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem 1492
pád Granady 1492
teze Martina Luthera 1517
Černá smrt v polovině 14. století 
třicetiletá válka 1618-1648

V Čechách jsme poněkud opoždění:
nástup Jiřího z Poděbrad na trůn 1457
nástup Jagellonců 1471
končí Jagellonci a nastupují Habsburkové 1526

Reaguj
ekonomická stránka polárních výprav

Kolumbus svoji výpravou ukončil středověk, který ve skutečnosti o pár desetiletí dříve ukončil Gutenberg (to je věc názoru).

ale Magellanova cesta kolem světa, kde cestu dokončilo 18 lidí a 90 tun lodní tonáže byla překvapivě ekonomickým úspěchem - prodejem přivezeného koření se vrátil dvojnásobek nákladů na výpravu.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 11.3.2022 11:05
Reaguj
ekonomická stránka polárních výprav

Takhle nějak to bylo ale už od začátku novověku. Kolumbus také několik let sháněl peníze, měnil vlády, sliboval hory doly, až dostal tři kocábky a ukončil středověk.

Reaguj
filatelie

Shackleton chtěl prodat poštovní známky, které odvezl za Polární kruh a nakoupil jich hodně. Nevyšlo mu to.

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 10.3.2022 16:36
Reaguj
ekonomická stránka polárních výprav

je trochu méně romantická. valná většina polárníků zlatého věku přelomu století byla ve skutečnosti zoufalé pokusy profesionálních dobrodruhů vydělat peníze. polární výprava sháněla peníze, a nabízela za to protislužby (typicky oceánografie nebo meteorologie pro armády, biologie pro vědecké instituce, geologie pro průmyslové koncerny), nějaké prachy sehnalo píárko pro pořadatelský stát a mecenáše, a vlastní kapitál polárníka byl investován s nadějí na budoucí zisk z prodeje knihy a přednáškového turné.

výprava endurance skončila ekonomickým krachem - v zuřící velké válce nikdo o promítání z hrdinské polární výpravy nestál.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 10.3.2022 15:07
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti... celý článek

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Assuming that you wish to travel in the Nepal Himalayas and get the flavor of genuine wild the Annapurna Circuit and Tilicho Lake Trekking is probably the most ideal choice for you. The traveling
S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy
TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků
Jo jo Honza, 11.6.2022 10:11, 1 příspěvek
smraďoši a chrápalové na ... Petr, 10.6.2022 20:00, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48