V Zambii se lidé usmívají při porodu, stonání i umírání

V Zambii se lidé usmívají při porodu, stonání i umírání
SDÍLEJ:
Průměrný věk je v Zambii 38 let. Zdravotnictví je pro mnoho lidí nedostupné, potýkají se tam s AIDS a tuberkulozou. Častá jsou infekční onemocnění. Ženy ve městech jsou často nuceny živit se prostitucí. Přesto tam mají lidé úsměv na tváři.

Neurolog Ondřej Doležal je dobrovolníkem, který spolupracuje se společností Czech Aid. Do Zambie jezdí léčit.

Kdy jste začal do Zambie jezdit?

V roce 2004, kdy začala má spolupráce se společností Czech Aid, kterou vede doktor Stanislav Kusý. Ten ke mně nejprve přistupoval s odstupem, později jsem pochopil, proč. Má zkušenosti, že někteří dobrovolníci se mu hlásí jen proto, aby cestovali a podívali se do exotické země. A tak se doktor Kusý přirozeně snaží nejprve ověřit, zda nadšení pro bezzištnou pomoc není hrané. Brzy poznal, že já to myslím vážně.

Jak často do Zambie jezdíte?

Během tří let jsem tam byl dvakrát, vždy asi pouze na pět týdnů. I letos se tam chystám na přibližně stejnou dobu. Mám skvělého zaměstnavatele, který mi umožňuje vybrat si na to vždy najednou dovolenou, ke které přidám jiná volna, na něž mám nárok.

Jaký je v Zambii zdravotní systém?

Podle britského modelu je postaven na středním personálu. Jedná se o poměrně funkční systém, vše se ale musí platit, protože Zambie není postavena na zdravotním pojištění. To způsobuje, že statisíce lidí, minimálně 20 procent z celkového počtu, nemá ke zdravotní péči přístup. Lidé tam proto v brzkém věku, průměr je 38 let, umírají na nemoci jako AIDS nebo tubera.

Czech Aid poskytuje zdravotní péči potřebným lidem, kteří si ji nemohou zaplatit?

Ano, naše klinika funguje po celý rok, lékaři se tam střídají. Během její existence jí prošlo 20 až 30 českých doktorů a sester a tisícovky zambijských pacientů. Klinika si na sebe ale také vydělává. Ti, kteří si zdravotní péči mohou zaplatit, ji platí. Tím je možné zdarma ošetřit právě ty nejpotřebnější. Pomáhají nám také dotace, ty by ale samy o sobě nestačily. Czech Aid pomáhá také v zambijském sirotčinci, kde žije několik desítek dětí, jejichž rodiče většinou zemřeli na AIDS nebo tuberu. Organizace provozuje též adopce na dálku, které dětem umožňují vzdělání. V Zambii působí česká sociální pracovnice, takže lze lehce dohledat, jak je o tamní děti postaráno. To je skvělé – při rozvojových pomocích se totiž často stává, že na ně dorazí jen třeba 15 procent celkových poskytnutých prostředků. Czech Aid má ošetřeno, aby tomu tak nebylo.

Jak se vám v Zambii pracuje?

Mám to tam velmi rád. Navíc jsem si utvrdil známou pravdu, že člověk pozná sám sebe až ve chvíli, kdy je právě jen sám se sebou. To plno lidí nezvládá. Je to totiž zápřah na ovládání, morálku i celkovou duševní pohodu. Doma má člověk práci, své pítko, své krmítko, členy smečky, se kterou se vídá. Když se však jedinec vyjme a vhodí do jiného kulturního prostředí, je to úplně něco jiného.

Jak to zvládáte vy, když jste v subsaharské Africe?

Musím to zaklepat, ale bez většího zaváhání. Je to možná i tím, že to není má první dlouhodobější zahraniční zkušenost. Jako lékař jsem působil asi tři týdny v Jižní Koreji a půl roku v USA. Afrika je nejpříjemnější a nejotevřenější. Lidé se tam stále usmívají. A ani s domluvou není problém, hovoří se anglicky.

S jakými nemocemi se vedle zmíněných HIV AIDS a tubery nejčastěji potkáváte?

Především s dalšími infekčními. Ať již se záněty mozkových blan, střevními parazity, například škrkavkami, záněty spojivek, například trachomem, který je v rozvojovém světě nejrozšířenější příčinou slepoty, průjmovitými onemocněními včetně cholery. Ojedinělá tam není také jinak vzácná porucha stavby červených krvinek, srpkovitá anemie. Všechny tyto nemoci se snažíme léčit. Neprovádíme ale například operace či chirurgické intervence, což je třeba u HIV pozitivních velmi rizikové.

A co ženská onemocnění?

Nejčastější jsou též infekčního charakteru, a to především v gynekologické oblasti. Nejrůznější záněty v malé pánvi pramení především z hygienických návyků, časného začátku sexuálního života a porodů v nízkém věku. V Zambii je mimochodem systém postavený na porodních asistentkách, které dojíždění či docházejí k rodičkám. Jelikož často dojedou pozdě, Czech Aid jim v rámci svého projektu "Widwives on wheels" dodává motorky, které dostupnost péče usnadňují. Ženy jsou tam více než muži nakaženy HIV AIDS. Je to dáno především tím, že třeba dívky v městských aglomeracích, jež vyrostou v sirotčinci, nemají téměř možnost sehnat práci. A tak se z nich často stávají prostitutky. V celé Subsaharské Africe je toto samozřejmě velký problém. Ty dívky totiž neumějí žádné řemeslo…

To souvisí i s možností vzdělání. Jak přístupné je pro tamní obyvatelstvo?

Škola se tam neplatí, problém ale je, že každé dítě musí mít povinnou uniformu. A ta je drahá a pro mnohé nedostupná. Kvůli tomu je mnoha dětem znemožněno školu navštěvovat. Podobné je to třeba s léky na HIV AIDS. Ty jsou také zdarma. Jenže předtím, než na ně má člověk nárok, musí podstoupit rentgeny srdce a plic, aby se zjistilo, zda má, či nemá tuberkulózu. Poté se musí nechat vyšetřit, v jakém stádiu AIDS je. Rentgen stojí několik desítek dolarů, vyšetření krve asi sto dolarů. A to je pro mnohé lidi nedostupné.

Právě i v tom jim pomáhá vaše klinika. A co se týče školství, tam je jistě dobrou pomocnicí již zmíněná Adopce na dálku, která dětem umožní absolvovat školní docházku.

To nepochybně, Adopce na dálku je výborný systém. V Zambii totiž můžeme zřídit x nemocnic, vyslat tam armádu vyškolených lékařů z Evropské unie, ti ale nezůstanou a odjedou. To je málo. Nutná je systémová pomoc. Důležité je umožnit tamním dětem vzdělat se. Aby věděly, jaké je hlavní město Velké Británie, co to je Evropská unie, že je potřeba zalévat pole, aby rostla kukuřice, či krmit ryby v rybníce, aby se pak daly sníst. To je pro nás triviální, protože se už ve slabikáři učíme, že dědeček zalévá jablůňku, aby se urodila jablíčka. Tam tyto vědomosti ale chybí kvůli nedostupnosti školství. Navzdory tomu, že tamní učitelé jsou dobří a nutný základ jsou dětem schopni poskytnout.

Na nedávném semináři v české sněmovně jste se nechal slyšet, že lékaři a lékařky znají člověka nejlépe, protože se s ním rodí, pak s ním stonají a nakonec s ním umírají. Jak jste v tomto směru poznal Zambijce a Zambijky?

Lidé se tam usmívají, když se rodí, když marodí, i když umírají. To je krásné. Stejně jako jsem poznal, že třeba Japonci nebo Korejci umírají smířeni, bez hysterie. Přitom celá řada z nich zemře záhy poté, co se narodí. Přesto jsou schopni prožít tak krátký život v dětské radosti, což nemyslím nijak pejorativně. Řada Evropanů hledí povýšeně na Afričany jako na usměvavé černoušky, na děti. To ale nejsou děti, to jsou dospělí lidé, kteří mají své city, myšlenky, ambice. Štěstí není závislé na hmotných statcích. Vždyť třeba nejšťastnějším národem na světě jsou lidé v Nigérii, což je jedna z nejchudších zemí světa.

Jak vidíte v tomto ohledu Českou republiku?

Ta je v radosti až na chvostu. A to navzdory tomu, že máme dostatek jídla a pití. Nebo možná právě proto. Češi, kteří většinou pláčou už při narození, se kupříkladu od Zambijců liší i v přístupu k nemocem. Češi, aniž bych chtěl paušalizovat, se ke svému tělu a zdraví často chovají velmi nezodpovědně. Nekvalitně jedí, stresují se, mají málo pohybu. V šedesáti letech náhle pociťují problémy a začnou obtěžovat špatně placeného lékaře, aby s tím tělem, kterému za šedesát let nic dobrého nedali, za pomoci dvou prášků udělal zázrak. Aby je vrátil čtyřicet let nazpátek. To ale samozřejmě nelze. Češi se pak na doktora rozčilují a dávají mu vinu. Pracuji na neurologii, a tak vím, že mnohem skromnější a statečnější jsou lidé, kteří jsou vlivem třeba genetické dispozice či souhry životních okolností předem diskvalifikováni od ranného věku a ve svém životě ani nedostali možnost tělo si zhuntovat.

Lidé v Zambii se ke svému tělu chovají lépe než v Česku?

To ne, také si ho huntují, ale k lékaři přistupují s pokorou, nic si nevynucují. Přitom tam jsou opravdu těžce nemocní a brzy umírající lidé. Mému nejstaršímu pacientovi bylo pouhých šedesát let a ten už tam byl brán za vyloženého kmeta. Přesto lidé přijdou a usmívají se. Do ordinace tím, přes všechno těžké, vnesou dobrou náladu.

Zdroj: tisková agentura gitA

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Zambijská klinikaMarek WOLLNER, moderátor--------------------Léčit chudé v Zambii, to mělo být posláním kliniky, na jejíž chod jsme přispěli i my ze svých daní. Státní dotace se zhruba za osm let vyšplhaly na desítky milionů korun. Jenže teď se ukazuje, že špitál má ke vznešeným ideálům daleko. Jeho zakladatel Stanislav Kusý se sice rád nazývá samaritánem, ve skutečnosti mu však jde spíš o soukromý byznys. Svědčí o tom jak ministerské kontroly, tak vlastní zkušenosti reportérů Lukáše Landy a Markéty Kutilové.Stanislav KUSÝ, lékař /z dokumentu Kolik šancí, tolik životů/--------------------Všichni jsme měli sen jako kluci se dostat do Afriky, tak jsem se snažil a možná i medicínu jsem proto studoval, protože v každým zdravotníkovi je kus samaritána, takže spojení té samaritánské a cestovatelské duše se mi podařilo naplnit v Africe.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Takhle nějak jako samaritána sám sebe prezentuje český lékař Stanislav Kusý. V roce 2000 začal v Zambii budovat takzvanou polikliniku a výukové centrum medicíny, které mělo bezplatně pomáhat hlavně těm nejpotřebnějším Zambijcům. Na kliniku i kvůli tomuto ušlechtilému cíli pak z Česka přijelo pracovat mnoho mladých nadšenců. Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------Tak já jsem byla nadšená. Chtěla jsem do Afriky, v podstatě se mi splnil sen pracovat v Africe a vypadalo to, že pan doktor Kusý jako ví, co chce.Helena LUKEŠOVÁ, bývalá zdravotní sestra--------------------Mluvilo se o tom, že to je klinika, kde se prostě poskytuje pomoc chudým lidem, takže jsem si myslela, že to bude jako zajímavý, že se něco dovím z tropický medicíny.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Jenže záhy po příjezdu zjistili, že ne všechno funguje tak, jak doktor Kusý v Česku sliboval. Helena LUKEŠOVÁ, bývalá zdravotní sestra--------------------Pan doktor Kusý je pro mě podvodník prostě a na tom si trvám.Lukáš LANDA, redaktor--------------------A proč je podvodník?Helena LUKEŠOVÁ, bývalá zdravotní sestra--------------------Protože prezentuje v Čechách věci, který se v Zambii nedějou, a žádná tropická medicína se tam neděje. Je to normální luxusní klinika, kde se ošetřuje rýma a vysokej tlak. Michal RISLER, lékař--------------------Vcházíme do kliniky /nesrozumitelné/. Pojďte dál. Tady je recepce, tohle je hlavní ordinace.Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------Z té pomoci, tak jak tam funguje, jsem odjížděla strašně zklamaná a bez všech iluzí, které jsem kdy měla.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Iluze o rozvojových plánech doktora Kusého neztratily jen tyto dvě slečny, ale mnoho dalších lidí, kteří v Zambii působili, ale dnes se bojí o fungování kliniky veřejně mluvit. Podveden by se ale neměl cítit jen personál kliniky, nýbrž všichni daňoví poplatníci. Na výstavbu kliniky totiž doktoru Kusému v rámci zahraniční rozvojové spolupráce a právě kvůli pomoci těm nejpotřebnějším přispělo ministerstvo zdravotnictví šestnácti miliony korun.Jaroslav OLŠA, bývalý velvyslanec v Zambii--------------------Tehdy přišel doktor Kusý s návrhem, už nevím, jestli na ministerstvo zdravotnictví nebo sem na ministerstvo zahraničí, s tím, že toto by mohl být jeden z projektů.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Bylo tam specifikováno, jestli se mají léčit chudí, anebo bohatí?Petr JELÍNEK, Česká rozvojová agentura MZV--------------------Tak to zadání skutečně je až zarážející, jak prostě málo toho tam závazného bylo. V podstatě se jednalo o velice obecné, obecné zadání a určitě tam nebylo specifikováno, kolik pacientů by mělo být kdy ošetřeno a z jakých mají být cílových skupin.Lukáš LANDA, redaktor--------------------A tohoto vágního zadání dokázal pan doktor Kusý využít. Ještě než byla klinika vůbec otevřena, vychýlil se od původního záměru a zaměřil se na tu nejbohatší klientelu.Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------Těch nemajetných tam bylo hodně málo. Většinou jenom, když tam byl nějaký lékař vlastně na praxi jako jiný než pan doktor Kusý, tak ten si tam občas někoho vodil.Helena LUKEŠOVÁ, bývalá zdravotní sestra--------------------Pan doktor nerad viděl, takže se to snažil omezovat. Tvrdil, že to nepůsobí dobře na ty bohatý pacienty, který tam docházejí.Lukáš LANDA, redaktor--------------------A kolik se třeba platí za to ošetření tady?Michal RISLER, lékař--------------------To musí pan doktor Kusý. O penězích máme zakázáno. Jozef BREZA--------------------Já osobně také tam nechodím na vyšetření. Zaplatit sto padesát dolarů za vyšetření v podstatě malárie ... Jestli to můžu dostat u dalšího lékaře, kterého mám jako rodinného lékaře, za dvacet dolarů, je strašný nepoměr.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Pan Breza je dlouholetý známý doktora Kusého. Byl u toho, když se klinika v roce 2001 stavěla. Sám doktor Kusý, který tráví asi polovinu roku tady v Česku, se s námi bavit nechtěl. Nejprve schůzku přesunul, pak zrušil úplně.Pane doktore, ono je důležitý, abyste se k nějakým věcem vyjádřil, protože ...Stanislav KUSÝ, lékař--------------------Já se nechci k ničemu vyjadřovat, je natočený o tom film, který šel osmkrát v repríze. Takže si z toho kupte ty záběry, který tam jsou, a budete mít veškeré moje vyjádření. Lukáš LANDA, redaktor--------------------Při sledování filmu, o kterém doktor Kusý mluví, máte pocit, že zachraňuje Afriku. Léčí bohaté prý proto, aby za vydělané peníze ošetřoval chudé mimo kliniku.Stanislav KUSÝ, lékař /z dokumentu Kolik šancí, tolik životů/--------------------Jezdili jsme každých čtrnáct dní do buše dělat mobilní kliniku. To kousek od Lusaky, šedesát kilometrů.Helena LUKEŠOVÁ, bývalá zdravotní sestra--------------------No, to nevím kdy, ale když jsem tam byla já, tak se bylo asi jenom dvakrát za ten celej čas. To znamená za třičtvrtě roku.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Minimální rozvojový přínos kliniky potvrdila i kontrolní zpráva rozvojového střediska Ústavu mezinárodních vztahů z roku 2003. Ta říká, že nejen klinika, ale i vzdělávání zambijských zdravotníků, které mělo na klinice probíhat, prakticky nefunguje. Například v roce 2003 byli za tři miliony korun vyškoleni pouze dva zambijští doktoři. Stanislav KUSÝ, lékař /z dokumentu Kolik šancí, tolik životů/--------------------Jednak se vyškolilo kolem třiceti porodních bab.Helena LUKEŠOVÁ, bývalá zdravotní sestra--------------------Tohle to, koukám, že je v našem obejváku, kde jsem bydlela. Když jsem tam byla já, tak žádné školení zambijských sester neprobíhalo. Michal RISLER, lékař--------------------Vzdělávání místních lékařů ..., já o ničem takovém nevím, že by tady probíhalo. Petr JELÍNEK, Česká rozvojová agentura MZV--------------------V podstatě nedalo se mluvit o tom, že by nějaký lékař zambijský skutečně si výrazným způsobem zvýšil svoji kvalifikaci v důsledku působení na této poliklinice.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Pochybností kolem kliniky je hodně. Chceme se tedy na vlastní kůži přesvědčit, jak funguje, a vysíláme tam fiktivní pacientku. Schválně volíme takovou, o kterou by na klinice měli mít zájem, tedy bohatší bělošku.Ruth MWENYA--------------------Inzerují tady velice dobré služby. Je zajímavé, že tady píší například o možnosti evakuace ze země, když to budu potřebovat. To je něco, co mi zatím nikdo nenabídl. Zajímalo by mě, co by mě taková služba stála. Lukáš LANDA, redaktor--------------------Do deseti minut je ale Ruth zpátky. To bylo velmi rychlé.Ruth MWENYA--------------------Ano, bylo to rychlé. Když jsem se jich zeptala, jestli se u nich můžu zaregistrovat, tak mi řekli, že to vůbec není možné, že tam ani nemají lékaře. Lukáš LANDA, redaktor--------------------A proč tedy klinika dotovaná šestnácti miliony korun z peněz daňových poplatníků vlastně existuje? Chudí tam vůbec nepřijdou a bohaté tam taky nepřijímají. Pan doktor Kusý totiž vymyslel lepší způsob, jak ji využívat. Ten ale nemá s rozvojovou pomocí vůbec nic společného.Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------Na klinice je další budova vlastně, kde jsou jenom byty a které se pronajímají.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Komu?Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------Různě. Místní Zambijci, cizinci, kteří se doslechnou, že jsou tam byty k pronájmu. Martin NÁPRSTEK, Česká rozvojová agentura MZV--------------------Pokud by tam někdo provozoval jaksi ubytovací zařízení dotované z peněz projektu zahraniční rozvojové spolupráce z peněz daňových poplatníků, tak je to samozřejmě zcela nepřípustné.Lukáš LANDA, redaktor--------------------To by samozřejmě mělo vědět i ministerstvo zdravotnictví, které finance uvolnilo a které na kliniku posílalo vlastní kontroly. Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------Pro návštěvy se vždycky něco zorganizovalo. Vlastně kromě výletu na safari a k vodopádům, tak se organizovalo, jako aby bylo vidět, co všechno se tam děje. David RATH, bývalý ministr zdravotnictví /ČSSD/--------------------Vím, že jsme tam posílali nějakou kontrolní skupinu přímo z ministerstva. Pokud si to dobře vybavuji, tak spíše konstatovali, že ty projekty fungují velmi uspokojivě a že jde o slušně vynaložené finanční prostředky na rozvojovou pomoc.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Výsledky této kontroly byly ale ojedinělé. Všechny ostatní upozorňovaly na obrovské nedostatky a přísun peněz byl dokonce na čas zastaven. Je tedy s podivem, že v roce 2004 získává doktor Kusý další dotaci. Tentokrát třicet milionů na další dva projekty. V tom prvním se zaměřil na porodní asistentky. Stanislav KUSÝ, lékař /z dokumentu Kolik šancí, tolik životů/--------------------Dostaly každá balíček do terénu, do buše, který se obnovuje každé tři měsíce, kde jsou základní věci, které potřebují k porodu, a zároveň dostaly sedmdesát motokol z České republiky, tak aby mohly objet co nejvíce pacientek během, během dne.Martin NÁPRSTEK, Česká rozvojová agentura MZV--------------------V době naší návštěvy nebyl ten personál, který byl přítomný na místě, schopen nám předložit předávací protokoly za mopedy, které byly údajně distribuovány těm porodním asistentkám.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Tato motokola, každé v hodnotě padesáti tisíc, měla být distribuována přes nadaci první dámy Zabije. Jenže ředitelka nadace při naší návštěvě věděla jen o zlomku z nich. Miriam J K NKUNIKA, ředitelka nadace MMCI--------------------Původně domluva zněla, že dostaneme sto motokol. Nejdříve jsme dostali dvě a pak třicet. Ještě jich tedy spoustu očekáváme. Ty ale zatím vůbec nepřišly.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Paní ředitelka nám ale dala seznam míst, kde bychom deset mopedů měli najít. A skutečně, na náhodně vybraném místě jsme jedno motokolo našli, bylo ale zavřené v garáži, zjevně nepoužívané a navíc nefunkční. Richie SAMBA--------------------Minule jsme jeli asi třicet šest kilometrů daleko a když jsme se vraceli, tak to po pár kilometrech úplně přestalo jet a museli jsme to asi třicet kilometrů tlačit. Prostě to nefungovalo.Martin NÁPRSTEK, Česká rozvojová agentura MZV--------------------Já mám taky vážné pochybnosti o tom, že motokolo je skutečně vhodné do afrického terénu. Tak samozřejmě někdo udělal chybu. Někdo, kdo schválil projekt a poskytl na něj finanční prostředky. Logicky je to prostě chyba.Stanislav KUSÝ, lékař--------------------Já mám postgraduál na rozvojové země, jo, a tak dále, takže jestli nějaký pitomec, který tam byl měsíc nebo týden, dělá nějaký takovýhle věci, tak mě to nezajímá. Lukáš LANDA, redaktor--------------------Když někdo třeba zpochybní ten rozvojovej přínos ...Stanislav KUSÝ, lékař--------------------Je mi to jedno. Já si myslím, že to neumí, protože já dělám rozvojovou pomoc od roku 1964.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Jen pro orientace, v roce 1964 bylo doktoru Kusému dvanáct let. I poslední projekt v Zambii doktoru Kusému ne zcela vyšel. Peníze dostal na to, aby se staral o děti ulice v severozambijské Chingole. Jenže tam projekt fungoval jen chvíli a pak se přesunul do hlavního města Lusaky, pár kilometrů od kliniky.Kolik ten projekt mohl stát?Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------No, já jsem na rozjetí tady těhle projektů dostala od pana doktora Kusého milion kwacha, což je v přepočtu asi dvě stě třicet dolarů podle tehdejšího kursu. Lukáš LANDA, redaktor--------------------Na jak dlouho?Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------A to bylo na celou tu dobu, co jsem tam byla.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Na osm měsíců?Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------Na osm měsíců. Lukáš LANDA, redaktor--------------------Na osm měsíců tedy necelých šest tisíc korun. Doktor Kusý ale na celý čtyřletý projekt požadoval neuvěřitelných jedenáct milionů. Jozef BREZA--------------------Standa Kusý je podnikatel. Pokud by mu to nevynášelo, tak by do toho nešel. Standa Kusý není lékař.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Účetnictví firmy Czech Aid doktora Kusého prochází v těchto dnech hloubkovou kontrolou současného ministerstva zdravotnictví. Jejich experti se vydali i do Zambie.Tomáš CIKRT, mluvčí ministerstva zdravotnictví--------------------Přijeli s tím, že to tam v pořádku není. Jak už jsem řekl, neměli možnost vidět všechno, nebylo jim všechno ukázáno, na něco chybí doklady, které i tady v Čechách se snažíme z pana doktora vypáčit. Jeden z problémů, potvrzuji vám, je s dietami. Lukáš LANDA, redaktor--------------------Vy jste pracovala v zahraničí, to byste měla dostávat taky diety. Marcela KORÁBOVÁ, bývalá sociální pracovnice--------------------No, teoreticky měla, prakticky jsme nedostávali žádné diety nikdo, kdo jsme tam pracovali.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Přitom diety nejsou v celkovém účetnictví žádná malá položka. Jen v roce, kdy na klinice pracovala Marcela Korábová, tak jejich výše dosahuje na každý z projektů téměř osm se tisíc korun.Martin NÁPRSTEK, Česká rozvojová agentura MZV--------------------Projekty, o kterých se tady bavíme, svým záměrem nejsou vůbec špatně nastavený. Otázka je spíš, jakým způsobem byly realizovány. Tomáš CIKRT, mluvčí ministerstva zdravotnictví--------------------Pokud tam prostě bylo, když to řeknu lidově, několik milionů vyloženě promrháno a vyhozeno oknem, no tak předpokládám, že pak dojde i k trestnímu oznámení ze strany finančního úřadu zřejmě a že to bude na policii. Lukáš LANDA, redaktor--------------------Když někdo zpochybní vaši práci třeba a vy se k tomu nevyjádříte?Stanislav KUSÝ, lékař--------------------To je jeho problém. Až závistivci a pitomci udělají hodně práce, tak se s vámi budu bavit. Nemám čas na takovýhle kraviny.Lukáš LANDA, redaktor--------------------Já myslím, že to je docela důležitý, vzhledem k tomu ...Stanislav KUSÝ, lékař--------------------Pro mě ne.Lukáš LANDA, redaktor--------------------... co nám jako říkali třeba jiný lidi, tak když ...Stanislav KUSÝ, lékař--------------------Pro mě to důležitý není.
  • Autor toto
  • Datum a čas 21.12.2008 20:46
Reaguj
...no to snad ne. To bych už čtyři roky přesluhoval :-)
Reaguj
Som nevedel ze Zambia a CR maju rovnaky priemerny vek, CR ma kusok cez 38....
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 1.9.2007 16:39
Reaguj
Dobrý
Hodně zajímavej článek. Díky!
  • Autor Dag
  • Datum a čas 31.8.2007 08:50
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.... celý článek

Europe's top campsite is located in Austria

Nový vlak z Litvy do Lotyšska

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.
Europe's top campsite is located in Austria

Europe's top campsite is located in Austria

On the basis of ratings by campers Camping.info , one of Europe's top camping guides, has selected the most popular from over 23,000 campsites in 44 European countries.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 26.3.
Island - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  3.4. 19:00
Banální situace, fatální následky - přednáška Praha, Městská knihovna Prevence úrazů páteře 3.4. 17:00
Island - diashow Dobřany, Káčko Přednáší Martin Loew 4.4. 19:00
Hannibal - sněhové divadlo Rakousko, Sölden 5.4.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 6.-7.4. 6.4.
Vars - konec lyžování Francie, Vars 7.4.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 7.-11.4. Myslivost a lesnictví 7.4.
ILTM - veletrh luxusního cestování Jižní Afrika, Cape Town 7.-9.4. 7.4.
Island - diashow České Budějovice, Kotva 8.-11.4. Přednáší Martin Loew 8.4. 17:30

Diskuse

strašná rychlost Skiák, 26.3.2024 17:25, 1 příspěvek
INU Horydoly - Andrea Černá, 25.3.2024 13:57, 2 příspěvky
INU Honza, 25.3.2024 13:26, 2 příspěvky
Nebudeme přece poukazovat... Michael Beranek, 25.3.2024 9:42, 5 příspěvků
INU Pišišvor, 24.3.2024 23:21, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 16:35, 5 příspěvků
re kladivo, 23.3.2024 14:08, 2 příspěvky
O otázku jak se nám všem ... Michael Beranek, 23.3.2024 13:49, 6 příspěvků
Holandsko - země byciklů Michael Beranek, 23.3.2024 13:15, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklistika jako národní s... Horydoly Open, 27.3.2024 0:51
Zdeno Chára se zúčastní z... Horydoly Open, 27.3.2024 0:46
Česko běží modře Horydoly Open, 27.3.2024 0:42
Běžecké závody 2024 Horydoly Open, 27.3.2024 0:40
Poklady Moravskoslezského... Horydoly Open, 15.3.2024 2:17
Vyberte si dovolenou z ve... Horydoly Open, 15.3.2024 2:14
Střední Čechy přivezou na... Horydoly Open, 15.3.2024 2:12
HOLIDAY WORLD & REGION WORLD Horydoly Open, 15.3.2024 2:10