Na chorvatské ostrovy je nejlepší se vydat na kole. Nejlepší období je podzim nebo jaro. Obě roční období mají své kouzlo. Na podzim je krajina sice vyprahlá, ale cesty a silničky lemují vinice obtěžkané šťavnatými hrozny. Jaro je plné barev a vůní.
Cyklistika mezi mrňavými vinicemi, kde vinaři láskyplně oprašují letošní úrodu, má své kouzlo.
Víno, fíky a granátová jablka
Některé malé vinice o velikosti vesnického dvorku jsou opuštěné. Celé generace vinařských rodin lopotně sbíraly kamení z černé hlíny a stavěly z něho zídky na okraji vinic. Jejich potomci ale odešli do měst.
V Chorvatsku volně v přírodě dozrávají fíky a granátová jablka, což dělá radost nejednomu znavenému a hladovému cyklistovi.
Podzimní prázdné pláže
K cykloturistice patří také posezení v útulných konobách (rodinných vinárnách), kde se podává domácí víno i jiné lahodné moky. K jídlu bývá pršut (šunka), mořské plody a občas i skopové maso na rožni.
Když vystoupáme na vrcholky přímořských pohoří a přehlédneme nedozírné moře s četnými ostrůvky, připadáme si hrozně malí.
Po celodenní jízdě na unaveného cyklistu čeká příjemné osvěžení v mořských vlnách. Pláže jsou opuštěné a člověk tu může v klidu poslouchat šumění vln.
VIDEO Cykloturistika na ostrovech v Chorvatsku
Jarní krajina ve žlutém hávu
Jarní krajina je úplně jiná. Všechno je živé a svěží. Vinice zatím úrodu jen slibují, zato všude je spousta barev a vůní. Oči přecházejí pod záplavou žlutých květů čilimníků. Jindy trávu doslova prorůstají stovky vlčích máků se spoustou rudých květů.
Člověk stěží uvěří, že květiny a keře nejlépe rostou v místech, kudy dříve prošel požár a spálil vše živé na prach. Nádherné pohledy donutí na chvíli se zastavit a nechat barvy na sebe působit.
Koupání na jaře je studenější, nicméně smočit se lze.
Fialový ostrov Hvar
Lidé jezdí na kolech a vnímají krajinu, stavby, památky. Málokdy si ale ze svých cest zapamatují vůně, barvy a zvuky. Tady je to ale jinak.
Na jaře jsem projela několik ostrovů. Hvar byl nejbarevnější. Kromě rudých vlčích máků a žlutých čilimníků tu kvetla všudypřítomná fialová šalvěj. Červen tu je vůbec ve znamení fialové, protože hned po šalvěji rozkvétají rozsáhlé porosty levandule a ostrov sytě provoní.
Na ostrově Brač mě cestou na nejvyšší vrchol Vidovu Goru zaujal borovicový les oživlý silným zpěvem ptactva. Na ostrovech je takový les neobvyklý. V přístavu Milna se v podvečer překřikovaly jiřičky hnízdící pod střechami domů.
Růže z Jericha na Visu
Dodnes si vybavuji, jak mě při noční procházce kamennými uličkami městečka Vis na stejnojmenném ostrově praštila do nosu silná vůně růží z Jericha a rozkvetlých jasmínů. Když padají na zem zralé citrony, jejich vůně se tlačí starodávnými úzkými uličkami.
Na ostrovech čas plyne daleko pomaleji než v hektickém velkoměstě. Jejich krásu cyklista vnímá všemi smysly. Určitě stojí za to si ji užít dokud je čas. Ještě než přijde studená a větrná zima.
REPORTÁŽ Na cyklisty čeká v Praze mnoho nebezpečí. Rozpadlé chodníky, zarostlé cyklotrasy, frekventované ulice, zlí řidiči. Vše jsme si užili během jízdy z Letňan do Hostivaře. Deset kilometrů propojuje důležité pražské periferie
Orlické Záhoří je šest vesnic propojených do jedné obce, jejímž tradičním centrem je Kunštát. Ve 13. století zde stával hrad. Byl dřevěný, takže z něj nic nezůstalo. Pozdější propojení majetků a hranic
Ondřej Cink už přemýšlel o konci kariéry, ale teď poprvé vyhrál závod Světového poháru cross country na horských kolech. Podařilo se mu to ve 34 letech na trati v rakouském Leogangu.
Po velmi úspěšném loňském roce, během něhož ovládl mistrovství světa v klasickém ironmanu na Havaji a přidal stříbro na světovém šampionátu na poloviční distanci (70.3) na Novém Zélandu, vstupuje paratriatlonista Jan Tománek
Ideální městská lokalita pro horská kola byla postavena na umělém kopci za pražským sídlištěm Letňany. 60 metrů převýšení vydalo 5 kilometrů zajímavých singltrailů.