Eurovelo 13: Železná opona

Eurovelo 13: Železná opona
Cykloturistika v jižních Čechách. Zde stávala rozhledna Hýlačka.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Železná opona byla spuštěna na konci 2. světové války. Rozdělila Evropu na svobodné státy a teritorium komunistického teroru. Táhla se v délce sedm tisíc kilometrů od severního Barentsova k jižnímu Černému moři. Po jejím směru dnes vede cyklotrasa Eurovelo číslo 13. Zároveň plní funkci přírodního zeleného pásu protínající celý kontinent.

Winston Churchill prohlásil zcela jasně již v roce 1946: "Od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu byla napříč celým kontinentem spuštěna železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starých států střední a východní Evropy. Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie, všechna tato proslulá města i s obyvatelstvem jejich zemí se ocitla v oblasti, kterou musím nazvat sovětskou sférou a všechna jsou vystavena nejen té či oné formě sovětského vlivu, ale i vysoké a v mnoha případech rostoucí míře ovládání z Moskvy."

Horydoly.czČtěte o podařeném útěku: Vlak svobody z Aše do Selbu

Eurovelo 13, cyklostezka podél Železné opony.

Železná opona nejen že oddělovala dvě ideologie - svobodný svět a zločineckou totalitu, ale především bránila v útěku lidem ze socialismu do kapitalismu. Kdyby ji komunisté nevytyčili, utekla by jim obrovská skupina obyvatel na Západ. Na konci 40. a začátku 50. let, kdy byla hranice ještě částečně prostupná, zmizely elity mnoha národů. Jako pára nad hrncem mizeli například politici, vojáci, nekomunistická inteligence, technická inteligence, ale i rozkulačení zemědělci, zničení živnostníci a předvídaví dělníci.     

Jak bylo v Československu

Během komunistického puče v Československu, tak zvaného Vítězného února, komunisté hned na začátku zrušili všechny cestovní pasy. Stalo se tak 23. února 1948. Během října téhož roku zavedli nový trestný čin nedovolené překročení státních hranic. V roce 1949 ztratili občané právní národ na cestovní doklady.

Přesto ještě v roce 1951 opustilo socialistické Československu dvanáct tisíc lidí. Většina šla pěšky přes Šumavu a Český les do Bavorska, které spadalo pod západní okupační správu. Přechod do Rakouska byl nejistý, protože to bylo až do roku 1955 pod sovětskou vojenskou správou a českým kopečkářům tedy hrozilo rychlé zatčení.

Horydoly.czJak vypadala Železná opona v 80. letech: Polský kanál

Po roce 1951 Komunistická strana Československa ruku v ruce se Státní bezpečností a Československou lidovou armádou na hranicích přitvrdily. Některé úseky státní hranice obehnaly dráty pod vysokým napětím (1952-1963), další zaminovaly (1952-1963) a jinde umístily kotce pro samostatně útočící psy (ještě v roce 1988). Na těchto ženijních zátarasech zahynulo nejméně 150 občanů, kteří chtěli opustit komunistický ráj, který považovali za rudé peklo. Zároveň s nimi zemřelo 27 pohraničníků po zásahu vysokého napětí a 18 po výbuchu miny. Později tyto všeobecně nebezpečné prostředky nahradila signální stěna z ostnatých drátů, různé nástražné systémy, pozorovací věže, komunikace, spojovací prostředky a propracovaný systém hlídek v civilu, v uniformách i se psy a vždy ochotných střílet ostrými náboji.

Velkým přínosem pro efektivitu zrůdného systému Železné opony byla spolupráce s civilními obyvateli. Nespolehliví byli vystěhováni a politicky spolehliví se stali oficiálními pomocníky Pohraniční stráže, mladými ochránci hranic, tajnými spolupracovníky i ad hoc nahlašovateli pohybu tak zvaných narušitelů státních hranic.

Horydoly.czVáclav Sloup je hajzl. Vždycky jsem si to myslel a myslet budu

Ještě v roce 1989 se pokusilo nelegálně utéci přes Železnou oponu z Československé socialistické republiky do Rakouska či Německa více než tisíc lidí. Povedlo se to jenom několika šťastlivcům.

Ich bin ein Berliner!

Symbolem Železné opony byla Berlínská zeď. Západní Berlín byl totiž shodou okolností na konci 2. světové ostrůvkem svobody v rudém moři komunistických států. Spojenci, jako vítězové nad nacisty, měli nárok na část dobytého hlavního města nepřítele, a udrželi ho po celou dobu existence sovětské Říše zla.

Od roku 1949 do 1961 tudy na Západ utekly tři miliony východních Němců. Tuto cestu využila k útěku svobodu také legendární skupina bratří Mašínů.

Horydoly.czHistorie: Berlínská zeď už dvacet let není

To byl tak velký odliv pracovních a intelektuálních sil, že komunistům už nešlo ani tak o ideologii, jako o hospodářské přežití Německé demokratické republiky. 13. srpna 1961 tedy během pár dnů bez jakéhokoliv varování obehnali Západní Berlín vysokou zdí o délce 165 kilometrů. Kdo zůstal vně této zdi, měl smůlu a už se na svobodu nedostal. Kdo se o to pokusil, byl nemilosrdně zastřelen. Kdo byl uvnitř, také neměl vyhráno. Sověti totiž ve spolupráci s německými komunisty zablokovali pozemní zásobovací koridor mezi Západním Německem a Západním Berlínem a pokusili se město vyhladovět a vymrznout. Americký prezident John Fitzgerald Kennedy tehdy musel vyřešit stejný problém, jak jeho předchůdce Harry S. Truman, když Sověti zavedli blokádu v letech 1948-1949. V obou případech pomohl dvěma milionům Berlíňanů letecký most. Letadla přivážela především uhlí a potraviny.

Tehdy pronesl J.F.Kennedy u zdi slavný projev zakončený ještě slavnější větou: "Jsem Berlíňan!"

INFO: Eurovelo (Evropa) a Greenway Železná opona (Česko)

Horydoly.czFotogalerie: Bourali jsme vesele, zeď z betonu, z ocele

Stezka Železné opony protíná celou Evropy od severu k jihu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Mnoho z nás s příchodem jara opět opráší svoje kola a vyjede do města či přírody. Jak se ne nadarmo říká, bezpečnost především! Neměli byste tedy vyjíždět bez bezpečností helmy. Tu by kromě... celý článek

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

AKTUALIZACE Nejkrásnější běžkařský závod světa Birkebeiner měří sice pouhých 54 km, ale vede přes kopce a po náhorních planinách nádhernou norskou krajinou. Kromě zimní lyžařské varianty má také letní běžeckou a cyklistickou
Jarní Bahno se pojede a poběží v Karlových Varech

Jarní Bahno se pojede a poběží v Karlových Varech

Oblíbený seriál sobotních cyklistických závodů Jarní Bahno 2023 na úvod sezony je rozšížený také na běžce a vyznavače canicrossu (běhu se psem). Na čtyřech místech v okolí Karlových Var se čtyři soboty
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

AKTUALIZACE Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na
Parkovací dům v Brandýse: Bikeboxy? Proč by měly fungovat?

Parkovací dům v Brandýse: Bikeboxy? Proč by měly fungovat?

Parkovací dům v Brandýse je plný příběhů, co zvorala radnice a na co se vykašlala. Předchozí vedení dvojměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav jej postavilo, ale vůbec nepromyslelo přístup do něj a velkou
Hornonitrianska Enduro Séria 2023

Hornonitrianska Enduro Séria 2023

Lokální pohár závodů na horských kolech se koná pod názvem Hornonitrianska Enduro Séria na západním Slovensku.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Bahno Karlovy Vary, Tři Kříže Horská kola, běh, canisross 25.3.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Bahno Karlovy Vary, letní kino Horská kola, běh, canisross 1.4.
Rychlebské stezky - začátek sezony Rychlebské stezky Horská kola 1.4.
Hanácké stezky - otevření sezony Záhoří Horská kola 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Morkovské baj - cyklomaraton Morkovice Horská kola 8.4.
Bahno Karlovy Vary, Čankov Horská kola, běh, canicross 8.4.

Diskuse

sem asi ne Pišišvor, 23.3.2023 22:00, 1 příspěvek
Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek
INU Lomnické sedlo Skiák, 15.3.2023 13:21, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44