Good bye, dráhy!

Good bye, dráhy!
SDÍLEJ:
Chtěli jsme jet vlakem na výlet. Koupili si jízdenku do Českého Středohoří. ...a máme zaplatit 6500 korun. Příště raději pojedeme autem.

Jedno z mých nepříjemných setkání s nepříjemnými lidmi od Českých drah začalo nenápadně. V pátek se dohadujeme, jestli máme jet autem lézt na německý Watzmann, nebo si uděláme víkendový cyklovýlet do Středohoří. Bohužel vyhrálo tuzemsko.

V sobotu ráno přijíždíme na kolech na pražské Masarykovo nádraží. Kupujeme si dvě jízdenky pro sebe a milá paní v pokladně nás posílá k vlaku, ať si tam podáme obě kola do nákladního vagónu. Prý si máme připravit dvacet korun za bicykl.

Děkujeme jí a pomalu odvádíme kola k rychlíku R772 do Lovosic, 14. srpna, 10:20 h. Máme času dost, nespěcháme.

Na perónu stojí hrozen cyklistů. Míříme tedy k nim. Postupně přijíždějí další, objevuje se dokonce jeden lehací tandem a pár anglicky i německy mluvících zájemců o cestování českou železnicí s kolem.

Nepojedete

"Tohle určitě nevezmu," hlaloholí nad davem cyklistů postarší muž ve dveřích nákladního vagónu a ukazuje na dvojkolo. Cizinci to zjevně nechápou. Potom naloží pár balíčků, třem Němcům se podaří za jeho zády protlačit kovové oře na plošinu, ale dál už vládne tvrdou rukou: "Žádné kolo už nevezmu!"

Obracím se na mladou průvodčí postávající na vagóně s prosbou o radu. "Jeďte příštím vlakem," zní její rada. Oznamuji ji tedy, že naše dvě kola dám na plošinu osobního vagónu hned za lokomotivou. "To nesmíte," ještě pokřikuje za mými zády, když kola odvážíme dopředu okolo poloprázdných vagónů.

Vyzvedneme je na plošinu, připoutáme zámkem, aby se za jízdy neposunula, a usedáme do vedlejšího kupé.

Po nějaké době přichází ona mladá průvodčí a oznamuje nám, že kola musíme vyložit. To odmítám s tím, že za své peníze, které jsem dráze zaplatil, chci dovézt do Lovosic. Prý můžeme zkusit další vlak. "Zaručíte nám, že kola pojedou dalším spojem?" ptá se moje spolucestující. "Ne," odpovídá stručně a jasně.

Revizoři

Za průvodčí nastupují dva obtloustlí revizoři. "Zdržujete vlak, vystupte si," melou nádražáckou odrhovačku. "Zaplatil jsem si, tak pojedu," opakuji zase já.

Jeden z nich, který se představuje jen číslem 1090, vypouští z úst stěží uvěřitelnou větu: "Dráha vám sice prodala jízdenku, ale zároveň nezaručuje, že pojedete spojem, kterým chcete, a už vůbec to neznamená, že dopraví stejným vlakem vaše spoluzavazadlo." Podle Přepravního řádu Českých drah má sice pravdu, ale odporuje to zdravému rozumu. Jeho kolega ještě doplňuje: "Koupí jízdenky neuzavíráte smlouvu, že vás dopravíme v době, kdy chcete vy, ale kdy může dráha."

Navrhuji tedy řešení: "Zaplatíte mi tedy peníze za ztrátu času? Hodinu práce si cením na dvě stě korun a mé partnerky také. Když pojedeme o dvě hodiny později, zaplatíte nám osm set korun?" To revizoři odmítají.

Nervy pracují

Neplodná debata se protahuje, rychlík nabírá zpoždění, nastupují emoce, cestující nás začínají obviňovat, že nestihnou přípoje, všichni zvyšujeme hlasy. Je to klasická situace, kdy slabší (cestující) obracejí svůj hněv proti ještě slabším (my), místo aby se dožadovali nápravy u silnějšího (dráhy). Je to podobný nátlak, jako když učitelka řekne, že pokud se nepřizná žák, který spáchal přestupek, bude po škole celá třída.

Přicházejí tři pořízci v policejních uniformách a profesionálně od nás oddělují vzrušené cestující. Přesně vědí, jaký odstup mezi kým mají udržet.

Policisté

"Máte jejich totožnost?" pokřikuje na policisty blonďatá výpravčí, která dorazila na pomoc. "Ne. Nikdo nás o to nepožádal," kontrují policisté. V kupé se k nám jeden obrací a říká, že sám jezdí na kole, ale do vlaku by ho nikdy nevzal. "Prosím o zjištění totožnosti cestujících," přichází k nim s prosíkem průvodčí. Policisté si tedy zapisují naše občanské průkazy, ale do sporu o vyklizení kol z vlaku se nemíchají.

"Zatkněte ho, zabavte mu ten foťák, on mě fotil," ječí blonďatá průvočí a sápe se mi po fotoaparátu. "Nedotýkej se mého foťáku," křičím na ni a odstrkuji její ruku z mého objektivu. "Jsem novinář, mé jméno znáte," představuji se. Od té chvíle se všichni aktéři sporu kromě policistů točí ke mě zády. Ti jen potvrzují, že můžu fotit, co chci.

Nabrali jsme již čtvrthodinové zpoždění, nervy pracují. Mašinfíra a koloťukové, kteří se mezi tím shromáždili u vagónu, mi začínají tykat. Padají vulgární nadávky.

Dispoziční výpravčí kola povoluje

Objevuje se mladý muž, který se představuje jako dispoziční výpravčí. Vypadá na to, že se chce dohodnout. Není divu, protože potřebuje vypravit vlak od perónu, kam za chvíli má přijet další vlak.

Opakuje se kolotoč argumentů jako s průvodčími a revizory. "Nemůžete tady kola nechat, bez nich nepojedeme, potom si musíte vystoupit, ale přece jsme si koupili jízdenky." Posíláme ho zeptat se, zda by přece jen nebylo místo pro naše dva bicykly v nákladním vagónu. Po chvíli se vrací a říká, že nákladní průvodčí kola odmítá vzít. "Jsem sice nadřízený toho, kdo nakládá, ale nemůžu mu naložení vašich kol nařídit."

Nakonec se s námi opravdu domlouvá. "Můžete nechat kola na přední plošině, tam kde jsou. Vystoupíte v Lovosicích." Dvacet minut poté, kdy měl vlak odjet, tedy padá rozhodnutí, že s koly můžeme cestovat. Mladá výpravčí, která nás nechtěla pustit do vlaku, od nás ještě inkasuje čtyřicet korun za dopravné, kontroluje osobní jízdenky a policie nás chrání celou cestu. Policisté s námi jedou diskrétně ve vedlejším kupé. Jeden z nich mě zavolá a se spikleneckým úsměvem říká: "Ve vedlejším vagóně stojí kočárek na stejném místě jako vaše kola. To se také nesmí... Já ty železničáře taky nemám rád."

Zaplaťte šest a půl tisíce korun

Přichází ještě jednou průvodčí a předává nám hlášenku, ve které stojí, že máme zaplatit 6500 korun za třicetiminutové zpoždění vlaku. Mezi řečí nám sděluje, že kdybychom jeli osobním nebo zrychleným vlakem, kola by mohla stát tam, kam jsme je dali. V rychlíku to také ještě před pár měsíci šlo, ale vedení Českých drah to na přelomu roku zakázalo. "Proč? To nevím," bezelstně odpovídá mladičká průvodčí, která na nás před pár desítkami minut poštvala revizory, dispozičního průvočího, policii a vlakovou četu.

Proč nechci zaplatit zpoždění?

1) Zaplatil jsem za přepravu a tak jsem chtěl jet.

2) Kdyby nám paní u pokladny řekla, že vlak je plný, jízdenky bych vůbec nekoupil.

3) Neměl jsem jistotu, že pojedu dalším vlakem.

4) Nemám rád aroganci modré armády.

5) Zpoždění bylo 20 minut.

6) Dispoziční výpravčí vydal pokyn k přepravě našich kol a průvodčí na ně posléze vydala jízdenku. Tím pádem oba potvrdili, že naše doprava byla legální.

7) Přepravní řád je nesmyslný a je v přímém rozporu s prohlášeními vedení Českých drah, že jejich podnik bude přátelský k cestujícím.

Tímto extempore mě České dráhy odradily od dalších cest vlakem. Good bye, hromadná dopravo. Příště pojedu raději bez potíží autem do Rakouska místo vlakem po Česku. Vyjde mě to levněji a ještě se nebudu vztekat.

Na závěr citát z internetových stránek Českých drah: "Cílem Českých drah je nejen vytvářet příjemné prostředí na nádražích, ale nabízet v nich veškerý potřebný servis."

O komentář k případu žádáme vedení Českých drah. Zároveň budeme informovat na Horydoly o vývoji sporu o zaplacení zpoždění.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Redaktor
Je vidět,že redaktor je jedním z lidí kteří nehodlají respektovat zákony a již vůbec ne přepravní podmínky.Plete si demokracii s anarchismem.Takoví jako on a jeho paní jen obtěžují okolí a vymlouvají se na novinářskou imunitu.Co se týká policie, tak místo aby chránili právo a cestující např.před zloději ve vlaku tak si vozí prdele v jedničkách a na vše jen kecají že nemají pravomoce,nebo že to není jejich rajón.Že jim zákon přikazuje zasáhnout, to je nezajímá.Bohužel tak zvané OSOŽ zrušili, ale byla by ve vlacích a na nádražích ochranka potřeba.
 • Autor Kolomaz
 • Datum a čas 24.3.2008 10:58
Reaguj
Re: Re: Uaaaaaa, jen do nich!
no ja čumim že ta soudruška průvodčí na tohle uměla sepsat hlašenku, jako zpožděnku by to asi neuměla :-)jj, bordel a je to horší a horší
 • Autor Petr
 • Datum a čas 17.6.2007 20:42
Reaguj
Re: Musím se těch nádražáků trochu zastat...
Nabízet, to dobře ví, je tak školená.
 • Autor lazy
 • Datum a čas 13.8.2006 08:00
Reaguj
Provozujte vlak
Je vidět, že se zde scházejí pouze prudiči, kteří žijí asi na Marsu.Pokud máte kolo tak lítejte letadlem nebo autobusem, případně si dejte 5 kol na střechu auta.Dráhy nabídly omezený počet míst pro kola a ještě jsou divní?Je to podnik jako každý, kdy se něco nabízí a když už není prostor tak konec a odjezd.Diskutovat u autobusu, letadla nebo kolotoče, že chci taky .....jsem nikdy neviděl. Zkrátka rozhodnutí ČD je takovéto": Kola nechceme přepravovat, protože za 20 Ká je to neekonomické,a je to jen v sobotu když je hezky a ještě nést odpovědnost za kola v řádech desetitisíců.Běžte si k někomu komerčně kolo schovat , to s Váma cenově pěkně vyběhne. Běžte o tom diskutovat do Německa nebo Rakouska a dejte zprávu o tom jak jste dopadli,když průvodčí oznámil vyprodáno a vy zpozdili vlak stovkám jiných lidí.
 • Autor xxx
 • Datum a čas 10.5.2006 19:46
Reaguj
Musím se těch nádražáků trochu zastat...
Mám známou osobní pokladní. Jeden nadřízený ji vytknul,že nenabízí zákazníkům akviziční slevy. Kdzž je začala nabízet (nechcete zpáteční,skupinpvou, SONE+ atd.), vytknul ji jiný (vyšší) nadřízený, že se nechová tržně a připravuje ČD o tržby. Co má,holka dělat...?
Reaguj
Re: jen se divim
Myslím, že kritika Českých drah v článku je přehnaná. Vlakem s kolem jezdím často a i když ve vlaku někdy jelo hodně cyklistů, vždycky mě nechali nastoupit. Průvodčí, se kterými jsem se setkal, se k cyklistům rozhodně chovali laskavě. Podle mého názorů není čeho se obávat a podle chování několika nádražáků nelze posuzovat celé české dráhy. Navíc, pokud jedete na letní týdenní dovolenou, a náhodou by Vás s bicyklem do nějakého vlaku nepustili, není podle mě tak velký problém počkat na další vlak nebo popojet na kole k dalšímu nádraží. Velice si vážím toho, jak hustou mají ČD železniční síť a pokud jedu někam na výlet, jedu skoro vždycky vlakem.
Reaguj
jen se divim
na rozdil od ostatnich dopisovatelu se moc neraduji. Planuji letosni dovolenou po Cechach a Slovensku - vlakem. Tohle me trochu odrazuje. Jen doufam ze to snad nebude tak hrozne. Kola s sebou urcite brat nebudeme, ale ma nekdo nejkaou radu do zivota jak takove cestovani zaraidit a neprijit o nervy?
Reaguj
Re: nechtel bych delat pruvodciho
VSICHNI JSTE STRASNE CHYTRY,ALE UZ NEDOMYSLITE,ZE TEN PRUVODCI NEBO VLAKVEDOUCI MUSI DODRZOVAT SVE PREDPISY A POKUD TO NEUDELA A PRIJDOU MU NA TO JE POTRESTAN.MYSLIM SI,ZE ZA TO JIM NESTOJIME.ONI S TIM NIC NEUDELAJI.nADAVAT BY JSTE MELI NA VEDENI A NE NA ZAMESTNANCE.
 • Autor VERA
 • Datum a čas 7.10.2005 11:59
Reaguj
Re: Uaaaaaa, jen do nich!
SOUHLASIM S TIM,ZE NA DRAHACH JE BORDEL CO SE TYKA PREDPISU.TO,ZE JSOU VAGONY SPINAVE A POCMARANE ZA TO SI MUZEME MY CESTUJICI.TEN BORDEL V NICH DELAME MY.
 • Autor vera
 • Datum a čas 7.10.2005 11:52
Reaguj
Re: Uaaaaaa, jen do nich!
Já si nemůžu pomoct,ale tohle se mi nezdá moc logické...asi fakt v téhle situaci záleží na lidech...já osobně znám dost výpravčích i průvodčích(trať Brno-Přerov) a myslim, že ti svou práci dělají dobře(na to, jak je podhodnocená). A ke kultuře cestování...já si nemůžu ve většině případů stěžovat...a to jezdím vlakem skoro denně...Položme si tedy otázku:Čím je způsobena snížená kultura cestování?...Já vám na ni rovnou odpovím: Vandalským chováním některých cestujících(viz rozpárávání sedaček nebo sprejování po vozech...Takže bych celou vinu nesvalovala jenom na železničáře...
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 28.6.2005 15:27
Reaguj
Celkem 75 příspěvků v diskuzi


Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglocknerská vysokohorská silnice / Grossglockner Hochalpenstrasse vede napříč přes nejkrásnější rakouský národní park Hohe Tauern pod nejvyšší rakouskou horou Grossglockner.... celý článek

Bikepark Kopřivná také pro začátečníky a bázlivé bikery

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

TERÉNNÍ CYKLISTIKA Novinky ze západočeské metropole a okolí.
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Outdoorové novinky z Anglie, Skotska, Irska a Walesu. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.

Diskuse

INU re Kuba Turek učitelka češtiny, 9.8.2022 23:00, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Kuba Turek, 9.8.2022 22:55, 7 příspěvků
INU re Kuba Turek Honza, 9.8.2022 22:03, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 12:44, 7 příspěvků
INU Jirka, 9.8.2022 11:59, 7 příspěvků
INU Kuba Turek, 9.8.2022 11:27, 7 příspěvků
INU Pišišvor, 9.8.2022 11:24, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:25, 2 příspěvky
INU Honza, 9.8.2022 10:20, 7 příspěvků
propast Pišišvor, 8.8.2022 21:52, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41