Jedeme s Winterbergem: cestovní zpráva s Rudišem a Vávrou

Jedeme s Winterbergem: cestovní zpráva s Rudišem a Vávrou
Jedeme s Winterbergem.
Autor snímku Zdeněk Kukal
SDÍLEJ:

Panu Winterbergovi je sto let. Narodil se stejného dne jako Československo. Pohlédněme jeho očima skrz historii na naši "beautiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins" v rakousko-uherských a středoevropských souvislostech.

Jak se točí kolo bicyklu, i my otáčíme dějinami a literárními postavami. K naší cestě neodmyslitelně patří železnice a Baedekerův knižní průvodce Österreich-Ungarn z roku 1913.

Po pěti letech od akce Jedeme k moři live  podnikla skupina nadšenců výlet v podobném duchu, tentokrát inspirovaný románem Jaroslava Rudiše: Winterbergova poslední cesta. Putovali jsme také po místech, která se vážou k dalším románům tohoto spisovatele.

Jeli jsme na kole drážním (ČD Bike) i vlastním, vlakem, autobusem, pluli lodí. Železnice byla průsečíkem cesty Winterbergovy a vlakolásky Rudišovy.

Symbolicky jsme začali na Národní třídě podle stejnojmenného románu i filmu, kde jsme projevili vděčnost za naše osvobození před 33 lety. Cestovní kancelář Geotour je jen o pár měsíců mladší, jeho zrod byl právě tam a tehdy umožněn.

V Liberci / Reichenberg jsme navštívili nejen místa Winterbergova, ale přenocovali jsme i na Ještědu ve Stavbě 20. století. Pokračovali jsme dále kolmo a vlakmo přes Jičín, bojiště a město Hradec Králové a Brno.

Ve Vídni jsme vzali na milost autobus, jejž Winterberg použil jen v krajní nouzi, a přes Záhřeb se dali k moři do Makarské, kde jsme se nalodili na loď Sretan, ještě o 18 let starší než Winterberg.

Během kololodního týdne jsme pak na zvláštní plavební cestě Winterbergova nerozlučného společníka – Baedekera – dále citovali a dopřáli si mnohých exkurzů do české a chorvatské literatury, architektury i do historie našeho společného státu.

Personálie

Hlavní inspirant, autor a předčítač Jaroslav Rudiš
Ideový průvodce, glosant a loutkovodič David Vávra
Iniciantka a průvodkyně pozemní cesty Hana Bartáková
Průvodkyně kololodní Veronika Chladová
Hlavní následovník předčítače Filip Otruba
Pomocný průvodce a translant Zdeněk Kukal

Všichni účastníci se průběžně do programu různým způsobem aktivně zapojovali: zpěvem, hrou, kresbou, čtením, recitací, citací, deklamací, mystifikací, různými pohyby, rituální konzumací vína a jídla apod. Předpokládá se vznik pamětní knížky = cestovního deníku s různorodými příspěvky účastníků, filmíku a fotogalerie.

KOSMAS.cz: kupte knihu Winterbergova poslední cesta nebo jiné knihy od Jaroslava Rudiše

Program

PO 9.30 Odevzdání vlastních kol a tašek: VegaTour v Praze-Kunraticích, Vídeňská 142. 10.15 Společně MHD na Národní třídu. Osobní vzpomínky na 17/11/1989.
11.22 Odjezd vlakem Arriva z Prahy hl. n. přes Turnov (13.10/13.20) do Liberce – 13.55. Půjčení drážních kol (ČD Bike – mobilní pracoviště) před nádražím vpravo (u kavárny). Objezd libereckých reálií: Žároviště. Liebiegstadt. Sklenice piva v Radničním sklípku (Rathauskeller). Po dešti výjezd na Ještěd. Na kole 20 km, z toho 9 km stálého stoupání. Večeře, ubytování. Autorské čtení: Grandhotel. Vstup Davida Vávry: Ještěd a Hubáček.

ÚT Autorské čtení u snídaně. Na kole Ještěd – (10 km stálého klesání za jiskrného dopoledne) – Sychrov – Turnov – Rovensko p. T. (část skupiny uskakuje do vlaku ČD) – Jičín. Na kole bez úskoku 80 km. Uložení kol, ubytování, večeře, část sauna – hotel Restart, Revoluční 1267, Jičín. Desertní autorské čtení: Český ráj.

ST Přejezd na nádraží. Vrácení kol.
9.35 Odjezd vlakem ČD Jičín – Sadová – 10.33. Půjčení mobilních drážních kol (ČD Bike) a na nich po dějišti Bitvy u Hradce Králové (1866): Svíbský les, Chlum. Autorské čtení v plenéru.
13.30 Oběd à la carte & kompletní předvedení písně „Kanonýr Jabůrek“ v původní i upravené verzi v hospodě „U kanonýra Jabůrka“. Odjezd na kolech do Předměřic/L. a podél Labe do středu Hradce Králové. Architektonická projížďka (David Vávra).
17.40 Odevzdání kol před nádražím v Hradci Králové. Na kole celkem 40 km.
18.03 Odjezd vlakem ČD přes Choceň (19.04/19.26) do Brna – 21.02. Ubytování dle Baedekera v Grandhotelu, Benešova 18, Brno.

ČT Závěrečné autorské čtení u snídaně. Tramvají na Ústřední hřbitov – osobnosti na odpočinku a architektura. Žároviště. Rychlý oběd v restauraci Padowetz.
13.36 Odjezd vlakem ČD do Břeclavi – 14.15.
14.27 Odjezd osobním vlakem (OeBB) do Vídně – 15.58. Ubytování v hotelu Motel One Wien Hauptbahnhof, Gerhard-Bronner-Straße 11 s výhledem na kolejiště. Restaurace Sarajevo dle Winterberga. Tramvají do Opernviertel. Cafe Hawelka.

PÁ Snídaně v Cafe Goldegg. Arsenal i s Filipovým čtením.
14.30 Odjezd výletním autobusem (s vlekem s vlastními koly a taškami předtím naloženými v Praze) do Záhřebu – 20.30. Opulentní balkánská večeře (Magazinska klet pri staroj smokvi). Večer a půlnoc v Záhřebu – nádraží, Donji grad, Gornji grad.

SO 1.30 Odjezd busu do Makarské – tam po ránu. Nalodění na loď SRETAN. Po poledni odplutí do Sućurje (ostrov Hvar). Očistná, vpravdě osvěžující koupel na kotvě.

NE Lovište – Trstenik. Loď i kolo (ca 60 km) po Pelješci. Konoba Antunović, Mali Matuško, Veli Matuško – víno.

PO Trstenik – Ston (loď). Ston – Slano (loď i kolo – ca 40 km).

ÚT Slano – výjezd na kole (30 km) do Hercegoviny (Zavala) nebo pozemní výlet (bus) do Dubrovníku. Loď na místě.

ST Ostrovy Šipan a Lopud. Odpočinkový den od kola. Hromadná recitace Viktora Dyka u jeho pomníku nad pláží Šunj. David Vávra: Architekt Nikola Dobrović a Lopud.

ČT Ráno odplutí na ostrov Mljet. Okuklje – Pomena (loď i kolo – 40-50 km). Oběd v Babině Polji.

PÁ Ráno odplutí do Sućurje (ostrov Hvar). Sućuraj – Pokrivenik (loď i kolo – ca 40 km). Oběd Kod Kućera. V podvečer odplutí do Makarské.

SO Po snídani vylodění. Volno k procházce, projížďce (Dan až na Sv. Jure 1762 m/m), koupání, prohlídce. V 18 h odjezd busu z Makarské.

NE Návrat do Prahy po ránu.

Ubytováni jsme byli většinou ve dvoulůžkových pokojích: na Ještědu, v Jičíně, v Brně a ve Vídni; na lodi pak ve dvoulůžkových kajutách.

Vlak v úsecích Praha – Liberec (Arriva), (Rovensko pod Troskami – Jičín – Hradec Králové, Hradec Králové – Brno, Brno – Wien (České dráhy). Oficiálním dopravcem cesty byly České dráhy

Půjčení drážních kol v úsecích Liberec – Jičín, Sadová – Bitva – Hradec Králové zajistily České dráhy speciální mobilní půjčovnou

7 dní jsme měli základnu na tradiční lodi Sretan s posádkou - kapitán Mate, šéfkuchařka Tatjana, stevard Zoran, plavčík Mate - a zajímavou polopenzí.

Autobus Wien – Makarska a Makarska – Praha (VegaTour).

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2025

TŘEBOŇ Poklidné jižní Čechy ukrývají spoustu zajímavostí. Přinášíme turistické, cyklistické a outdoorové novinky z tohoto kraje.... celý článek

Okolo jižních Čech na silničních kolech

Cyklonovinky 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

Ralsko AKTUÁLNĚ 2025

MUKAŘOV Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?
Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

Elektrokoloběžky a elektrokola 2025

PLZEŇ Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Hostivařská přehrada 2025

Hostivařská přehrada 2025

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Letní vstupné 170 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Rauchfuss završil zlatý hattrick na Bike Čeladná. Mezi ženami obhájila titul Tvarůžková

Rauchfuss završil zlatý hattrick na Bike Čeladná. Mezi ženami obhájila titul Tvarůžková

Všichni jezdci se při Bike Čeladná museli vypořádat s chladným a větrným počasím. Hlavní závod na 50 kilometrů ovládl potřetí za sebou Marek Rauchfuss. V kategorii žen se stejně jako loni z prvenství radovala
Příprava na boj o světové medaile vrcholí. Tománek se v generálce představil českým fanouškům, formu doladí v Itálii

Příprava na boj o světové medaile vrcholí. Tománek se v generálce představil českým fanouškům, formu doladí v Itálii

Paratriatlonista Jan Tománek zahájil závěrečnou fázi přípravy na světový šampionát v klasickém ironmanu. V posledním závodním testu před obhajobou titulu mistra se český reprezentant představil domácím fanouškům v Hradci Králové. Následně zamířil na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 19.-21.9. 19.9.
Pražská 50 - cyklomaraton Praha, Dejvice Horská kola 20.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Klokočůvek u Oder Horská kola 20.9.
Pohár Plzeňského kraje XCO Plzeň, Božkov Horská kola 20.9.
Zažít město jinak Praha Sousedská slavnost 20.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 24.-27.9. 24.9.
Tourism Expo - veletrh Japonsko, Tokio 25.-28.9. 25.9.
Karpatskými výhledy Nivnická riviéra 26.-28.9. Koloběžky 26.9.
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 27.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 29.-30.9. 27.9.

Diskuse

...a to jsi vynechal Dülf... Kuba Turek, 18.9.2025 12:52, 2 příspěvky
Vy jste rodinka! Novinář, 18.9.2025 9:16, 2 příspěvky
sem asi ne Klekí Petra, 16.9.2025 23:13, 1 příspěvek
Inu Honza, 13.9.2025 20:53, 12 příspěvků
Inu Kuba Turek, 13.9.2025 14:11, 12 příspěvků
Inu Honza, 13.9.2025 12:52, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Lukas B., 12.9.2025 12:22, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Honza, 11.9.2025 14:41, 12 příspěvků
Chyba v článku Ondráčková, 11.9.2025 14:30, 5 příspěvků
Pomoc Horal, 11.9.2025 13:24, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

CzechTourism Horydoly , 18.9.2025 13:44
Zažít město jinak Horydoly Open, 18.9.2025 13:35
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 9.9.2025 22:28
Filmový festival Voda, mo... Horydoly , 9.9.2025 4:03
Re: Galasova cyklojízda Horydoly , 8.9.2025 11:48
Využite priaznivé počasie... Horydoly , 8.9.2025 11:46
Prague Horydoly Open, 8.9.2025 11:34
NN NIGHT RUN Horydoly , 5.9.2025 1:24