Kdo jezdí na kole, nezlobí. Cyklistika musí děti hlavně bavit!

Kdo jezdí na kole, nezlobí. Cyklistika musí děti hlavně bavit!
Beany Blaster.
Autor snímku Beany
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Potomci vášnivých cyklistů brázdí na rodinných výletech stezky v podstatě už od plenek. K tomuto faktu samozřejmě nahrává i současná doba, kdy omezená možnost cestování vybízí k trávení volného času v sedle kola třeba v Krkonoších nebo na Šumavě. Dětská cyklistika zažívá boom: rozšiřují se možnosti, zlepšuje se výbava i dopravní osvěta. A zdokonalují se rovněž samotná dětská kola, která přestala být pouze zmenšeninou těch dospělých.

Kdo jezdí na kole, nezlobí. Cyklistika musí děti hlavně bavit!
Roman Blažek.
Autor snímku Beany
Jak na to

"Při nesprávném posedu na kole se naruší optimální biomechanické podmínky, což může mít vliv nejen na efektivitu, jistotu a dobrý pocit z jízdy ale dokonce i na přetížení v pohybovém systému," říká Tereza Nováková, specialistka na fyzioterapii v pediatrii a sportu na Fakulttě tělecké výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

ROZHOVOR Třebíčský rodák Roman Blažek je nadšeným milovníkem sportu, který založil úspěšnou značku Westige a po narození dvou dětí se rozhodl vytvořit ryze českou značku Beany, specializující se pouze na dětský sportovní sortiment, včetně jízdních kol. Rodičům se nabízejí široké možnosti a především roste zájem samotných dětí.

Patří malé dítě na kolo nebo je to především rozmar rodičů, kteří jsou vášniví cyklisté? A od kolika let je vhodné začít?

Rozhodně děti na kolo patří, je to zdravý sport i rozptýlení. Do přibližně dvou a půl let je ideální odrážedlo, kde se naučí držet rovnováhu a ovládat řidítka, zhruba od tří let tedy mohou přesedlat na kolo.

Mohou rodiče dlouhými trasami dítě přetížit?

Myslím, že pokud je vhodně vybraný terén a kolo, trasa mu neuškodí, i když je delší – nejdůležitější ale je, aby ho jízda bavila! Asi nikdo šestiletého prcka nevytáhne na šestihodinový výlet v kuse. Je potřeba vymyslet zastávky a nějaké rozptýlení po cestě. Pokud to dítě nebaví, samo se zasekne – dřív, než dojde k přetížení... Stalo se mi to u syna samozřejmě také. Když mu bylo asi pět let, v Maďarsku si po hodině a půl jízdy lehl doprostřed silnice a řekl, že dál prostě nejede.

Jak má vypadat posed na kole, aby ani při delší jízdě nezpůsobil zdravotní problémy?

Důležité bude rozložení váhy těla na kole. Kvalita posedu bude ovlivňovat i schopnost dítěte šlapat nohama do pedálů. Dítě by mělo být v mírném předklonu: nesedět vzpřímeně jako paní radová, ale zároveň nebýt předkloněné natolik, že bude muset při jízdě výrazně zaklánět hlavu, pak by ho bolelo za krkem. Paže mají být lehce pokrčené v loktech, aby v případě najetí na překážku jako je kámen nebo výmol měl cyklista prostor manévrovat – je to důležitý způsob, jak může jezdec reflektovat terén. Postoj nohou by měl být takový, že když je šlapka dole, není koleno zcela natažené, ale mírně pokrčené. Dokud si dítě na kole není stoprocentně jisté, mělo by dosáhnout na zem špičkami nohou, později lze však upravit nastavení tak, aby byl posed ideální.

Jaké jsou nejčastější chyby při seřízení?

Nejčastější chybou je špatná výška sedla nebo dlouhý představec, kvůli kterému je dítě příliš natažené. Někteří výrobci dělají rámy nepřiměřeně dlouhé, protože pouze zmenšili dospělé kolo, aniž by vzali v potaz poměr tělesných proporcí dítěte. Dále pak šířka řidítek by měla být na šířku ramen dítěte plus asi pět až deset centimetrů. S širšími řidítky malý jezdec obtížněji zatáčí a manipuluje s kolem. Když jsou ruce naopak moc u sebe, nemůže být dítě napřímené, a navíc vzniká menší páka a malý cyklista pak není schopen dostatečně zareagovat na aktuální terénní nebo dopravní situaci.

Dětské kolo Beany.

Na co se zaměřit při výběru dětského kola?

Zásadní je velikost rámu! Menší rám může být klidně osazen na větších kolech! Bohužel většina rodičů má zkreslené představy o tom, jaká kritéria použít při výběru kola. Většina výrobců totiž staví svá doporučení stran vhodné velikosti jízdního kola na obecně zažitém konceptu, že určitá výška dítěte vyžaduje konkrétní průměr samotných kol. Obvykle pak z tohoto stereotypu pramení doporučení, že dítě výšky 95-115 cm potřebuje 16palcová kola, 110–120 cm 20 palcová kola, 120 -140 cm 24 palcová kola a 135 -155cm 26 palcová kola. Přitom ve skutečnosti je pro dítě určité velikosti zásadní hlavně správná velikost rámu. Menší rám může být klidně osazen na větších kolech, alespoň to dítěti lépe pojede.

Nanejvýš vhodné je, pokud má malý biker možnost se na kole projet, vyzkoušet si ho.

Orientační tabulka velikosti dětských rámů Beany

 

Výška dítěte

Velikost rámu

Kolo Beany

90–110 cm

8"

zero 16

105–120 cm

10"

zero 20

115-130 cm

11"

zero 24

125–140 cm

12"

zero 26

135–155 cm

13,5"

zero 27,5

150–165 cm

15"

zero 27,5

Jaký typ kola?

Důležitá otázka při výběru zní: Kde bude dítě jezdit? Do velikosti 20 se typ kola neliší, až poté lze vybírat mezi silničním, vhodným do města a na cyklostezky, a terénním – to má silnější gumy a odpruženou vidlici. Obvykle bývá pružinová, což ale kolu přidává na hmotnosti (až kilogram a půl). Lehké dítě ji však svou vahou často neumáčkne, nemá patřičnou váhu. Oproti tomu vzduchová vidlice jde nastavit již od 20 kilogramů váhy, je však dražší.

Dětské kolo Beany.

Geometrie + hmotnost?

Vedle geometrie a tvaru rámu je hmotnost nejpodstatnějším aspektem dětského kola – a to i pro rodiče, kteří jej nakládají do auta či nosí do patra domu. Pokud jede šestnáctikilové dítě na třináctikilovém kole, stojí ho to podobné úsilí, jako by jel osmdesátikilový člověk na sedmdesátikilovém bicyklu. Vyrábíme proto tzv. superlighty, u šestnáctipalcového kola jsme se dostali na 5,3 kilogramů.

Brzdy?

Do velikosti šestnáct je většina kol s takzvaným torpédem, což bych nedoporučoval, protože hodně dětí se naučí brzdit pákou na odrážedle a není dobré, aby se učili brzdit torpédem, když už od 20“ kola se budou muset učit nový způsob brždění pákou. Proto doporučujeme klasické, pákové brzdy na řidítkách, je však důležité, aby byly dobře seřiditelné a malé prsty je dokázaly stisknout.

Dětské kolo Beany.

Design?

Zatímco při pořizování kola rodiče hledí na vlastnosti, děti zajímá především vzhled. Pro designéra je dětské kolo výzva. Ze své zkušenosti mohu říci, že od velikostí 20 už jsou děti dospělejší než dříve a nechtějí žádné obrázky a postavičky, žádají spíše sportovní design, podobný tomu, jaký mají rodiče; u starších slečen je například oblíbená kombinace bílé a oranžové, ale jen těžko lze mluvit o nějakých trendech. Děti jsou neúprosní kritici, nechodí kolem horké kaše jako dospělí a naplno řeknou, když se jim něco nelíbí.

BEANY ZERO 26

Nejlehčí 26“ dětské kolo v Česku, váha pouhých 8,6 kg, pro výšku 125-145 cm, ryze dětská geometrie rámu.

Dětské kolo Beany.

Orientační cena: 11 900 Kč

BEANY BLASTER 26

Opravdové horské dětské kolo, váha 11,5 kg, vzduchová vidlice plně funkční od 25 kg váhy dítěte, hydraulické kotoučové brzdy, pro jízdu v jakémkoli terénu pro výšku 130–155 cm.

Orientační cena: 18 990 Kč

 

Dětské kolo Beany.

PULSE 26

Dětský gravel biket, váha 9,9 kg, frčí na silnici i polních cestách, vhodné pro výšku 135-160 cm.

Orientační cena: 14 990 Kč

Dětské kolo Beany.

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2020

Kryt na mobil Catalyst Impact iPhone 11

Pouzdro na bezdrátová sluchátka Catalyst AirPods Case 

Outdoorové oděvy Fjällräven Abisko a Greenland

Cestovní kufry

Nafukovací křídlo Wasp

Kontaktní čočky na zimu do hor?

Plechové garáže a zahradní domky StalConcept

2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 

2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Big Challenge 2021: jak přežít na kole 210 kilometrů v Brdech

Big Challenge 2021: jak přežít na kole 210 kilometrů v Brdech

Někdy před třiceti lety jsem začal lézt po skalách. Na podzim v dvaadevadesátém roce jsem se skupinkou vrstevníků přespával pod Černolickými skalami, bylo takové sychravé říjnové ráno, zima a vydatná rosa, promočené... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Kutná Hora na elektrokole z půjčovny

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

ELEKTROKOLA Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

CYKLOBUSY Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Sázava AKTUÁLNĚ 2021

Sázava AKTUÁLNĚ 2021

POSÁZAVSKÝ PACIFIK Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Horní Falc pěšky i na kole

Horní Falc pěšky i na kole

AKTUALIZACE Chcete si někam na svátky vyšlápnout, ale nevíte kam? Nesnášíte těžký batoh na zádech? Přesto si chcete užít turistický týden za slušné peníze? Lesy a kopce Horní Falce čekají na
Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Eurobike se stěhuje do Frankfurtu

Největší světový veletrh jízdních kol Eurobike se stěhuje z Friedrichshafenu do Frankfurtu. Ve hře byl i Mnichov, ale souboj německých veletrhů nakonec vyhrál Frankfurt. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 26.-30.7. Horská kola 26.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Hostěnický triatlon Hostěnice 31.7.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Bike Čeladná - cyklomaraton Čeladná Horská kola 21.8.
Tour de aleje Poodří 8.7.-5.9. Cykloturistika 5.9.
Enduro Špičák 10.-12.9. Horská kola 10.9.

Diskuse

Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36