Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení

Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení
Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Lyžaři používají téměř výhradně kontaktní čočky místo dioptrických brýlí. Lyžování ve všech podobách je totiž velmi rychlý sport, často ve velmi špatných klimatických podmínkách. Sjezdaři, běžkaři, skialpinisté, snowboardisté a konec konců u obyčejní turisté na lyžích se vydávají do studeného počasí, očekávají sněžení, někdy i déšť, ostré slunce a vítr.

Jízda na lyžích se při tom všem velmi rychle mění nejen co do počasí - skialpinista chvíli stoupá v rozpálené sluneční výhni po sněhové pláni, aby za pár minut sjížděl studenými mraky do údolí - ale také co do dynamiky jízdy - ze strojově upravené stopy se běžkař dostane do strmého vydřeného koryta během pár okamžiků, o sjezdařích ani nemluvě, jak se musejí adaptovat během vteřin a ve velkých rychlostech na změny směru i sklonu  tratě. A ještě o třídu výš jsou snowboardisté, kteří létají vzduchem, předvádějí triky na překážkách a stále musejí vidět, co a jak dělají.

Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.

To všechno lyžaři a snowboardisté vnímají především zrakem. Oči jim umožňují orientaci v prostoru.

Kdo špatně vidí, nemůže lyžovat. Dioptrické brýle lze samozřejmě nasadit a jezdit s nimi, ale není to pravé ořechové. Při rychlých pohybech nedrží na nose, mohou se po pádu rozbít, nevejdou se pod lyžařské brýle a černé sluneční brýle přes ně umístíte jen těžko.

A to ještě vynecháváme běžné "radosti" obrýlených lidí. Brýle se mlží, někdy se odřou, fouká pod ně, kapičky od deště nebo od potu znemožňují výhled a lepí se na ně sníh.

Překvapivě odolné čočky

Všechny tato nectnosti odstraňují kontaktní čočky

Někteří lidé se bojí používat své kontaktní čočky v zimě a mrazu. Obavy jsou ovšem zbytečné. Kontaktní čočky, které máte nasazené na očích, nezmrznou. Nezmrzne ani fyziologický roztok, který se k čočkám používá.

Čočky totiž vydrží v podstatě jakýkoliv myslitelný mráz. Roztok na čištění čoček se sice má uchovávat v pokojové teplotě, ale snáší i nulovou teplotu a krátkodobě je odolný vůči mrazu do -10° C. Pokud ho nosíte v kapse nebo v batohu, tak nízké teploty obvykle nedosáhnete. Snad pouze skialpinisté nebo zimní táborníci musejí počítat s tím, že roztok i čočky, pokud je na nos sundavají, patří do kapsy, kde jim nehrozí velký mráz. Ve spacím pytli je dost teplo, i když spíte ve stanu nebo rovnou pod na sněhu.

Při nízkých teplotách roztok nezmrzne, ale může se znehodnotit. Mohlo by dojít ke snížení jeho dezinfekčních účinků. Čočky by tak mohly po nasazení do očí pálit nebo řezat.

Periferní vidění je na sjezdovkách životně důležité

Kontaktní čočky neomezují periferní vidění oproti dioptrickým brýlím. V rychlé jízdě je to velmi důležité. Na sjezdovce je nutno vždy vědět, kdo jede vedle vás, kdo vás předjíždí, nebo koho předjíždíte vy a co přesně děláte. Srážky ve velké rychlosti jsou velmi nebezpečné, a proto na pravidla předjíždění i souběžné jízda po trati pamatují pravidla FIS (Mezinárodní lyžařská federace). Tato pravidla jsou platná i v Česku a řídí se jimi soudy, pokud někdo z lyžařů či snowboardistů zaviní úraz někomu jinému.

Horydoly.czBEZPEČNOST: Pravidla na sjezdovkách 

Špané světlo na zimních túrách

Běžkaři a skialpinisté potřebují vidět co nejlépe i za velmi špatných podmínek. Čočky s takzvanou asférickou plochou jim k tomu pomohou. Zlepšují ostrost vidění a člověk díky nim vidí ještě lépe, než přirozeně.

Každý, kdo vyrazí do divoké a opuštěné velehorské přírody to zná: buď pálí oslepující jarní slunce, nebo se valí černé lednové mraky plné sněhu, ráno a odpoledne jsou sněhové tvary nezřetelné, případně padne difuzní světlo, které úplně znemožní orientaci a ještě navíc se něm vypne spojení mezi očima a vnitřním uchem, což vyústí v naprostou zmatenost, zvracení a ztrátu orientace.

Pěší turisté, vyznavači sněžnic a zimního táboření nemají problémy s rychlostí, nebo orientací v prostoru, ale řeší jiné nepříjemnosti. Dlouhé hodiny nebo dokonce dny pobytu na sněhu jim znepříjemňuje vítr, zvláště pokud unáší drobné částečky sněhu či ledu. Vítr sám o sobě vysušuje oči, ale zhoršuje to ještě mráz, který způsobuje, že vítr je suchý, a sníh či led v něm rozptýlený. Přirozená reakce očí potom je, že slzí, aby se samy zvlhčily. Tuto nepříjemnost odstraňují kontaktní čočky.

Pro turisty je také nepříjemné, když v brýlích vstoupí ze zimy do tepla. Známe to všichni: Obrýlený člověk přijde v zimě do restaurace, na horskou chatu, nastoupí do autobus nebo do vlaku, a brýle se mu okamžitě zamlží. Kapesníkem si je potom musí otřít, jinak by přes zarosená či zamlžená skla nic neviděl. I tomu odpomohou kontaktní čočky, protože na nich se žádná mlha neusazuje.

Latemar.

Čočky a k tomu lyžařské brýle 

Kontaktní čočky mají pro sportovce mnoho výhod zvláště v zimě, ale nelze kvůli tomu zapomínat na bezpečnost. Na slunci je třeba nosit tmavé brýle s UV filtrem a na ledovcích dokonce speciální ledovcové brýle s krycími bočnicemi a vysokým stupněm ochrany proti UV záření. Na sjezdovku a do snowparku je nutné nasazovat lyžařské brýle, které slouží nejen pro lepší vidění za jízdy, ale také k ochraně zraku před odstřikujícím sněhem zpod lyží či snowboardu a před sněhovými vločkami. Lyžařské brýle je vhodné nasadit i při freeridovém ježdění a při skialpinistických túrách, neboť hromady sněhu někdy doslova zavalují celou tvář. Nebezpečné jsou také větve a stromky, pokud lyžujeme v lese. Dokonce i běžkaři ve vánici nebo při mokrém sněžení nadsazují platový štít jako chránič celého obličeje včetně očí.

INFO: Kontaktní čočky na Kontakto.cz

Latemar Obereggen.

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2020

Plechové garáže a zahradní domky StalConcept

2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 

2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nejvyšší kopce českých, moravských a slezských okresů

Nejvyšší kopce českých, moravských a slezských okresů

77 okresů má Česko. Nejvyšší hory, kopce či vyvýšeniny přinášíme v unikátním přehledu  na Horydoly. ... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

Skialp víkend na Králickém Sněžníku a v Krkonoších

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Zimní výprava na brdský Tok vlakem, na kole a na lyžích

Zimní výprava na brdský Tok vlakem, na kole a na lyžích

SKI GUIDE V Brdech zase po letech leží dost sněhu na pořádné lyžování! To si nemohu nechat ujít. Beru horské kolo, skialpové lyže a vyrážím na nejvyšší horu Tok (865 m).
Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal has been a worldwide adventure destination in Himalayan. Since 1960 Col Jimmy Robert's had done organized the trek and Nepal succeeded in attracting the world by beautiful trekking regions.
Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

FOTOREPORT Nedělní slunečná jízda na běžkách v okolí Dolní Moravy přes Králický Sněžník. Nedaleko vesničky položené mezi Orlickými horami a Jeseníky je mnoho krásných tras na běžecké lyžování.
Úplně zbytečné hledání

Úplně zbytečné hledání "ztraceného" v Krkonoších

V neděli 31. ledna v podvečerních hodinách přijala policie oznámení od horské služby, která začala pátrat po 33letém muži. Pohřešování oznámila jeho přítelkyně, s níž a jejím bratrem byl muž v Krkonoších na výletě. Okolo
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Příbraz je zapadlá jihočeská vesnice, kam nevede cyklostezka a dokonce ani turistická značka. Jediná pamětihodnost byl do nedávna Husův sbor z roku 1925 a před šesti lety k němu přibyla katolická kaple Nejsvětějšího Srdce

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Modřanská 60 - běh Praha, Modřany 6.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč ZRUŠENO! 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov ZRUŠENO! 2.-3.4. 2.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 4.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.

Diskuse

Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 9 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků
Nesmysly Michael Beranek, 27.2.2021 10:24, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby elektrikář, 27.2.2021 10:03, 16 příspěvků
Nesmysly Petr, 27.2.2021 9:54, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 9:47, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41