Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení

Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení
Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Lyžaři používají téměř výhradně kontaktní čočky místo dioptrických brýlí. Lyžování ve všech podobách je totiž velmi rychlý sport, často ve velmi špatných klimatických podmínkách. Sjezdaři, běžkaři, skialpinisté, snowboardisté a konec konců u obyčejní turisté na lyžích se vydávají do studeného počasí, očekávají sněžení, někdy i déšť, ostré slunce a vítr.

Jízda na lyžích se při tom všem velmi rychle mění nejen co do počasí - skialpinista chvíli stoupá v rozpálené sluneční výhni po sněhové pláni, aby za pár minut sjížděl studenými mraky do údolí - ale také co do dynamiky jízdy - ze strojově upravené stopy se běžkař dostane do strmého vydřeného koryta během pár okamžiků, o sjezdařích ani nemluvě, jak se musejí adaptovat během vteřin a ve velkých rychlostech na změny směru i sklonu  tratě. A ještě o třídu výš jsou snowboardisté, kteří létají vzduchem, předvádějí triky na překážkách a stále musejí vidět, co a jak dělají.

Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.

To všechno lyžaři a snowboardisté vnímají především zrakem. Oči jim umožňují orientaci v prostoru.

Kdo špatně vidí, nemůže lyžovat. Dioptrické brýle lze samozřejmě nasadit a jezdit s nimi, ale není to pravé ořechové. Při rychlých pohybech nedrží na nose, mohou se po pádu rozbít, nevejdou se pod lyžařské brýle a černé sluneční brýle přes ně umístíte jen těžko.

A to ještě vynecháváme běžné "radosti" obrýlených lidí. Brýle se mlží, někdy se odřou, fouká pod ně, kapičky od deště nebo od potu znemožňují výhled a lepí se na ně sníh.

Překvapivě odolné čočky

Všechny tato nectnosti odstraňují kontaktní čočky

Někteří lidé se bojí používat své kontaktní čočky v zimě a mrazu. Obavy jsou ovšem zbytečné. Kontaktní čočky, které máte nasazené na očích, nezmrznou. Nezmrzne ani fyziologický roztok, který se k čočkám používá.

Čočky totiž vydrží v podstatě jakýkoliv myslitelný mráz. Roztok na čištění čoček se sice má uchovávat v pokojové teplotě, ale snáší i nulovou teplotu a krátkodobě je odolný vůči mrazu do -10° C. Pokud ho nosíte v kapse nebo v batohu, tak nízké teploty obvykle nedosáhnete. Snad pouze skialpinisté nebo zimní táborníci musejí počítat s tím, že roztok i čočky, pokud je na nos sundavají, patří do kapsy, kde jim nehrozí velký mráz. Ve spacím pytli je dost teplo, i když spíte ve stanu nebo rovnou pod na sněhu.

Při nízkých teplotách roztok nezmrzne, ale může se znehodnotit. Mohlo by dojít ke snížení jeho dezinfekčních účinků. Čočky by tak mohly po nasazení do očí pálit nebo řezat.

Periferní vidění je na sjezdovkách životně důležité

Kontaktní čočky neomezují periferní vidění oproti dioptrickým brýlím. V rychlé jízdě je to velmi důležité. Na sjezdovce je nutno vždy vědět, kdo jede vedle vás, kdo vás předjíždí, nebo koho předjíždíte vy a co přesně děláte. Srážky ve velké rychlosti jsou velmi nebezpečné, a proto na pravidla předjíždění i souběžné jízda po trati pamatují pravidla FIS (Mezinárodní lyžařská federace). Tato pravidla jsou platná i v Česku a řídí se jimi soudy, pokud někdo z lyžařů či snowboardistů zaviní úraz někomu jinému.

Horydoly.czBEZPEČNOST: Pravidla na sjezdovkách 

Špané světlo na zimních túrách

Běžkaři a skialpinisté potřebují vidět co nejlépe i za velmi špatných podmínek. Čočky s takzvanou asférickou plochou jim k tomu pomohou. Zlepšují ostrost vidění a člověk díky nim vidí ještě lépe, než přirozeně.

Každý, kdo vyrazí do divoké a opuštěné velehorské přírody to zná: buď pálí oslepující jarní slunce, nebo se valí černé lednové mraky plné sněhu, ráno a odpoledne jsou sněhové tvary nezřetelné, případně padne difuzní světlo, které úplně znemožní orientaci a ještě navíc se něm vypne spojení mezi očima a vnitřním uchem, což vyústí v naprostou zmatenost, zvracení a ztrátu orientace.

Pěší turisté, vyznavači sněžnic a zimního táboření nemají problémy s rychlostí, nebo orientací v prostoru, ale řeší jiné nepříjemnosti. Dlouhé hodiny nebo dokonce dny pobytu na sněhu jim znepříjemňuje vítr, zvláště pokud unáší drobné částečky sněhu či ledu. Vítr sám o sobě vysušuje oči, ale zhoršuje to ještě mráz, který způsobuje, že vítr je suchý, a sníh či led v něm rozptýlený. Přirozená reakce očí potom je, že slzí, aby se samy zvlhčily. Tuto nepříjemnost odstraňují kontaktní čočky.

Pro turisty je také nepříjemné, když v brýlích vstoupí ze zimy do tepla. Známe to všichni: Obrýlený člověk přijde v zimě do restaurace, na horskou chatu, nastoupí do autobus nebo do vlaku, a brýle se mu okamžitě zamlží. Kapesníkem si je potom musí otřít, jinak by přes zarosená či zamlžená skla nic neviděl. I tomu odpomohou kontaktní čočky, protože na nich se žádná mlha neusazuje.

Latemar.

Čočky a k tomu lyžařské brýle 

Kontaktní čočky mají pro sportovce mnoho výhod zvláště v zimě, ale nelze kvůli tomu zapomínat na bezpečnost. Na slunci je třeba nosit tmavé brýle s UV filtrem a na ledovcích dokonce speciální ledovcové brýle s krycími bočnicemi a vysokým stupněm ochrany proti UV záření. Na sjezdovku a do snowparku je nutné nasazovat lyžařské brýle, které slouží nejen pro lepší vidění za jízdy, ale také k ochraně zraku před odstřikujícím sněhem zpod lyží či snowboardu a před sněhovými vločkami. Lyžařské brýle je vhodné nasadit i při freeridovém ježdění a při skialpinistických túrách, neboť hromady sněhu někdy doslova zavalují celou tvář. Nebezpečné jsou také větve a stromky, pokud lyžujeme v lese. Dokonce i běžkaři ve vánici nebo při mokrém sněžení nadsazují platový štít jako chránič celého obličeje včetně očí.

INFO: Kontaktní čočky na Kontakto.cz

Latemar Obereggen.

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2020

Plechové garáže a zahradní domky StalConcept

2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 

2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak vybrat sportovní podprsenku na lyžování?

Jak vybrat sportovní podprsenku na lyžování?

Lyžování je náročný sport, při kterém se musíte cítit pohodlně. Je důležité, abyste zůstali v suchu a teple. Základem je kvalitní funkční oblečení a také spodní prádlo.... celý článek

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

Pravá zima by se měla letos opět vrátit. Vytáhněte teplé oblečení a myslete na základy bezpečné jízdy!

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Slovenská Firo-tour zkrachovala, česká část firmy k tomu nemá daleko

Slovenská Firo-tour zkrachovala, česká část firmy k tomu nemá daleko

Slovenská pobočka Firo-tour zkrachovala. Česká pobočka této cestovní kanceláře je už půl roku chráněná před insolvencí mimořádným moratoriem, které nad ní vyhlásil soud. 
Outdoorinfo.cz je v klinické smrti

Outdoorinfo.cz je v klinické smrti

Outdoorový web Outdoorinfo přestal vydávat nové články.
Nouzové slanění: Co je to prchačka?

Nouzové slanění: Co je to prchačka?

Horolezeci nosí s sebou do hor mimo veškerého lezeckého vybavení tak zvané prchačky, někdy též zvané utíkačky. Jsou to nejlépe kulaté smyčky nařezané ze starého lana. Slouží k upevnění na skalní hroty,
Lezecká skalka Lojzovka u Středokluk

Lezecká skalka Lojzovka u Středokluk

CLIMBING GUIDE Zdálo by se, že Praha a okolí jsou horolezecky dokonale prozkoumané, ale kupodivu se pořád nacházejí další skály vhodné k lezení. Nejnovějším objevem je skalka u Středokluk pár kilometrů za letištěm
Proč stojí za to hrát v online kasinu

Proč stojí za to hrát v online kasinu

Dnes není žádný problém si vybrat online kasino, protože na internetu vždy můžete najít aktuální přehledy, kde jsou popsána jak nová online kasina, stejně tak stará. A okamžitě vyvstává otázka: proč

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Šediváčkův long Deštné v Orlických horách. 26.-31.1. Psí spřežení a sněžná kola 26.1.
Sherpa cup - závod nosičů Sněžka 30.1.
Marcialonga - běžky Itálie, Moena 70 km klasicky 31.1.
Zapalovač Pardubice, Vinice Kurz pro oddílové vedoucí 4.2.
Jizerská 50 - běžky Bedřichov 50 km klasicky 14.2.
Šumavský Skimaraton Modrava 27.-28.2. Běžky 27.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Ďumbier - konec lezení   Lezení povoleno 15.12.-28.2. 28.2.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 3.-5.3. Železnice 3.3.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 3.-7.3. 3.3.

Diskuse

terminologie? Jana Bokšová, 27.1.2021 15:20, 1 příspěvek
A čo tak TRIPLE Blend od... Borek, 26.1.2021 11:03, 1 příspěvek
rady nad zlato Jana Bokšová, 26.1.2021 2:23, 1 příspěvek
Závist je sviňa Pavel, 23.1.2021 17:08, 132 příspěvků
Batoh - cena? Novinář, 20.1.2021 22:22, 2 příspěvky
Erekce David, 19.1.2021 21:33, 4 příspěvky
Faberlic zkušenosti faberlic, 18.1.2021 21:42, 1 příspěvek
Erekce Karel, 18.1.2021 11:58, 4 příspěvky
Batoh Šlojíř, 16.1.2021 16:44, 2 příspěvky
Kolem Prahy Šlojíř, 16.1.2021 15:23, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Polské řeky a jezera Kuba Turek, 23.1.2021 21:18
naléhavý dotaz Horydoly , 23.1.2021 19:50
Emirates bude jako jedna ... Horydoly , 20.1.2021 22:59
Lidovci kritizují diskrim... Horydoly , 16.1.2021 15:36
Destinační společnost pro... Horydoly , 12.1.2021 18:21
Schválení kompenzací pro ... Horydoly , 11.1.2021 22:25
Ladovská zima Horydoly , 8.1.2021 1:55
Krkonoše na kole Horydoly , 6.1.2021 13:43