Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení

Kontaktní čočky na zimu do hor? Lyžaři a snowboardisté je ocení
Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Lyžaři používají téměř výhradně kontaktní čočky místo dioptrických brýlí. Lyžování ve všech podobách je totiž velmi rychlý sport, často ve velmi špatných klimatických podmínkách. Sjezdaři, běžkaři, skialpinisté, snowboardisté a konec konců u obyčejní turisté na lyžích se vydávají do studeného počasí, očekávají sněžení, někdy i déšť, ostré slunce a vítr.

Jízda na lyžích se při tom všem velmi rychle mění nejen co do počasí - skialpinista chvíli stoupá v rozpálené sluneční výhni po sněhové pláni, aby za pár minut sjížděl studenými mraky do údolí - ale také co do dynamiky jízdy - ze strojově upravené stopy se běžkař dostane do strmého vydřeného koryta během pár okamžiků, o sjezdařích ani nemluvě, jak se musejí adaptovat během vteřin a ve velkých rychlostech na změny směru i sklonu  tratě. A ještě o třídu výš jsou snowboardisté, kteří létají vzduchem, předvádějí triky na překážkách a stále musejí vidět, co a jak dělají.

Dolomity, Latemar. Obereggen Snowpark.

To všechno lyžaři a snowboardisté vnímají především zrakem. Oči jim umožňují orientaci v prostoru.

Kdo špatně vidí, nemůže lyžovat. Dioptrické brýle lze samozřejmě nasadit a jezdit s nimi, ale není to pravé ořechové. Při rychlých pohybech nedrží na nose, mohou se po pádu rozbít, nevejdou se pod lyžařské brýle a černé sluneční brýle přes ně umístíte jen těžko.

A to ještě vynecháváme běžné "radosti" obrýlených lidí. Brýle se mlží, někdy se odřou, fouká pod ně, kapičky od deště nebo od potu znemožňují výhled a lepí se na ně sníh.

Překvapivě odolné čočky

Všechny tato nectnosti odstraňují kontaktní čočky

Někteří lidé se bojí používat své kontaktní čočky v zimě a mrazu. Obavy jsou ovšem zbytečné. Kontaktní čočky, které máte nasazené na očích, nezmrznou. Nezmrzne ani fyziologický roztok, který se k čočkám používá.

Čočky totiž vydrží v podstatě jakýkoliv myslitelný mráz. Roztok na čištění čoček se sice má uchovávat v pokojové teplotě, ale snáší i nulovou teplotu a krátkodobě je odolný vůči mrazu do -10° C. Pokud ho nosíte v kapse nebo v batohu, tak nízké teploty obvykle nedosáhnete. Snad pouze skialpinisté nebo zimní táborníci musejí počítat s tím, že roztok i čočky, pokud je na nos sundavají, patří do kapsy, kde jim nehrozí velký mráz. Ve spacím pytli je dost teplo, i když spíte ve stanu nebo rovnou pod na sněhu.

Při nízkých teplotách roztok nezmrzne, ale může se znehodnotit. Mohlo by dojít ke snížení jeho dezinfekčních účinků. Čočky by tak mohly po nasazení do očí pálit nebo řezat.

Periferní vidění je na sjezdovkách životně důležité

Kontaktní čočky neomezují periferní vidění oproti dioptrickým brýlím. V rychlé jízdě je to velmi důležité. Na sjezdovce je nutno vždy vědět, kdo jede vedle vás, kdo vás předjíždí, nebo koho předjíždíte vy a co přesně děláte. Srážky ve velké rychlosti jsou velmi nebezpečné, a proto na pravidla předjíždění i souběžné jízda po trati pamatují pravidla FIS (Mezinárodní lyžařská federace). Tato pravidla jsou platná i v Česku a řídí se jimi soudy, pokud někdo z lyžařů či snowboardistů zaviní úraz někomu jinému.

Horydoly.czBEZPEČNOST: Pravidla na sjezdovkách 

Špané světlo na zimních túrách

Běžkaři a skialpinisté potřebují vidět co nejlépe i za velmi špatných podmínek. Čočky s takzvanou asférickou plochou jim k tomu pomohou. Zlepšují ostrost vidění a člověk díky nim vidí ještě lépe, než přirozeně.

Každý, kdo vyrazí do divoké a opuštěné velehorské přírody to zná: buď pálí oslepující jarní slunce, nebo se valí černé lednové mraky plné sněhu, ráno a odpoledne jsou sněhové tvary nezřetelné, případně padne difuzní světlo, které úplně znemožní orientaci a ještě navíc se něm vypne spojení mezi očima a vnitřním uchem, což vyústí v naprostou zmatenost, zvracení a ztrátu orientace.

Pěší turisté, vyznavači sněžnic a zimního táboření nemají problémy s rychlostí, nebo orientací v prostoru, ale řeší jiné nepříjemnosti. Dlouhé hodiny nebo dokonce dny pobytu na sněhu jim znepříjemňuje vítr, zvláště pokud unáší drobné částečky sněhu či ledu. Vítr sám o sobě vysušuje oči, ale zhoršuje to ještě mráz, který způsobuje, že vítr je suchý, a sníh či led v něm rozptýlený. Přirozená reakce očí potom je, že slzí, aby se samy zvlhčily. Tuto nepříjemnost odstraňují kontaktní čočky.

Pro turisty je také nepříjemné, když v brýlích vstoupí ze zimy do tepla. Známe to všichni: Obrýlený člověk přijde v zimě do restaurace, na horskou chatu, nastoupí do autobus nebo do vlaku, a brýle se mu okamžitě zamlží. Kapesníkem si je potom musí otřít, jinak by přes zarosená či zamlžená skla nic neviděl. I tomu odpomohou kontaktní čočky, protože na nich se žádná mlha neusazuje.

Latemar.

Čočky a k tomu lyžařské brýle 

Kontaktní čočky mají pro sportovce mnoho výhod zvláště v zimě, ale nelze kvůli tomu zapomínat na bezpečnost. Na slunci je třeba nosit tmavé brýle s UV filtrem a na ledovcích dokonce speciální ledovcové brýle s krycími bočnicemi a vysokým stupněm ochrany proti UV záření. Na sjezdovku a do snowparku je nutné nasazovat lyžařské brýle, které slouží nejen pro lepší vidění za jízdy, ale také k ochraně zraku před odstřikujícím sněhem zpod lyží či snowboardu a před sněhovými vločkami. Lyžařské brýle je vhodné nasadit i při freeridovém ježdění a při skialpinistických túrách, neboť hromady sněhu někdy doslova zavalují celou tvář. Nebezpečné jsou také větve a stromky, pokud lyžujeme v lese. Dokonce i běžkaři ve vánici nebo při mokrém sněžení nadsazují platový štít jako chránič celého obličeje včetně očí.

INFO: Kontaktní čočky na Kontakto.cz

Latemar Obereggen.

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2020

Plechové garáže a zahradní domky StalConcept

2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 

2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mikulášské, čertovské a vánoční jízdy vlakem

Mikulášské, čertovské a vánoční jízdy vlakem

Nostalgické vlaky, parní lokomotivy, nazdobené spoje - to vše jezdí po železnici během Adventu. Přinášíme přehled všech zvláštních spojů, ať už chcete prožít zimní čas s čertem, Mikulášem nebo Ježíškem.  ... celý článek

Kam v Praze na běžky?

Vašínová reprezentuje Česko ve skialpinismu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 
Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Palác Valdek na Náměstí Míru - všimli jste si ho?

Palác Valdek na Náměstí Míru - všimli jste si ho?

Palác Valdek je kvalitní moderní dům na Náměstí Míru v Praze. Málokdo si ho všimne. O to více stojí za pozornost.
Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Směs grafitu a jílu b tuze určuje tvrdost tužky. Čím měkčí, tím je lepší pro výtvarníky, a čím tvrdší, tím se více hodí technikům. Nejčastější označení tvrdosti je H - B - F.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Berlín 30.11.-3.12. Lodě 30.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-31.12. 1.12.
Pražská stovka Milín 1.-3.12. 1.12. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Český Těšín, Petrklíč 1.-3.12. 1.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 1.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Světozor 2.-3.12. 2.12.
Slánská Pohoda a Pohodička Slaný 2.-3.12. Horolezecké závody 2.12.
Rozsvícení vánočního stromu Klášterec nad Ohří, zámek 3.12.
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 2.11.-3.12. 3.12. 18:00

Diskuse

Zaevidoval bych to E, 2.12.2023 10:53, 49 příspěvků
Proboha . . . . Kuba Turek, 1.12.2023 21:32, 49 příspěvků
Proboha . . . . Zadna JPP, 1.12.2023 20:55, 49 příspěvků
Proboha . . . . Michael Beranek, 1.12.2023 19:32, 49 příspěvků
Proboha . . . . Honza, 1.12.2023 14:55, 49 příspěvků
Proboha . . . . Matej, 30.11.2023 22:39, 49 příspěvků
Proboha . . . . Michael Beranek, 30.11.2023 16:33, 49 příspěvků
Shrnuti X, 30.11.2023 13:45, 49 příspěvků
Shrnuti nejdůležitější Kapitán Amerika, 30.11.2023 12:08, 49 příspěvků
Pohádka Krkonoše Jana Boksova, 30.11.2023 11:07, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10
Zima môže začať Horydoly , 20.11.2023 0:04
Re: Pojištění Horydoly Open, 16.11.2023 23:12