Na kole v italském regionu Abruzzo

Na kole v italském regionu Abruzzo
Abruzzo, rybářské molo na pobřeží Trabocchi.
Autor snímku Abruzzo rural property
SDÍLEJ:

Nádherné písečné a oblázkové pláže Palmové riviéry začínají v kraji Marche a pokračují na jih pod názvem Alba Adriatica až k prázdninovému středisku Pescara. Novým tahákem kraje Abruzzo na jaderském pobřeží střední Itálie je přímořská cyklotrasa, která měří 140 kilometrů.

Na kole v italském regionu Abruzzo
Cyklisté přijeli z Bologně do Campli.
Autor snímku Marie Kysilková
Jak na to

Doprava do Abruzzo 

Na letišti Pescara přistává přímá letecká linka z Prahy.  Autem se přijíždí ze severu po dálnici A 14 nebo ze západu A 24 z Říma. Rychlé spojení umožňuje železniční trať Bologna - Pescara - Bari.

Zatímco severní italské regiony Benátsko, Toskánsko, Trentino, Lombardii a jižní regiony Kalábrie a Apulie objevili turisté z Československa již před třiceti lety, Abruzzo ve střední Itálii poznávají až teď.

Sami Italové považují tento kraj téměř za posvátný. Od písečných pláží přes úrodné pahorky se krajina zvedá do výšky téměř tří tisíc metrů. Corno Grande, nejvyšší vrchol Apenin měří 2912 metrů.

Horydoly.czZIMNÍ SPORTY: Skitouring v horách Abruzzo

Itálie, Abruzzo.

46 značených cyklistických tras

Lidé v Abruzzách označují svůj kraj za zelený a jsou pyšní, že mají nejstarší národní park v Itálii. Byl založen v roce 1922. Dnes jsou tady už čtyři národní parky.

Populární je v Abruzzách nejen pobřeží, ale i vnitrozemí, a to především díky stovkám příležitostí pro pěší turisty i cyklisty.

Ve čtyřech provinciích kraje Abruzzo - Aquila, Chieti, Pescara a Teramo - vede 46 značených cyklistických tras různé obtížnosti a 42 tras pro pěší túry.

Ještě koncem 19. století bylo téměř nemožné dostat se napříč přes Apeninský polostrov z Říma k pobřeží Jadranu. Dnes jsou v národních parcích Gran Sasso, Majella a Laga značené trasy jak pro pěší turistiku, tak pro jízdu na koních nebo na horských kolech. Po značce T, může jít doslova kdokoliv, E mapuje náročnější pěší túry a na nejnáročnější cesty upozorňuje CAI (Club Alpino Italiano).

QR kódy, GPS a mapy Google jsou dobrým pomocníkem při sestavování vlastních tras. Doplňují je informační panely a směrovky. Na trasách jsou návštěvnická centra a botanické zahrady.

Národní park Gran Sasso

Jeden z nejvýše položených okruhů vede národním parkem Gran Sasso v pohoří Laga. Pětikilometrový výšlap začíná v nadmořské výšce 2127 metrů a míří do výšky 2390 metrů. K začátku trasy vyváží turisty lanovka. Nedaleko od ní je v létě otevřená botanická zahrada Giardino Botanico Alpino a přístupná je také astronomická observatoř.

Horydoly.czTRAGEDIE: Hotel Rigoipiano v Abruzzo zavalila obrovská lavina

Itálie, Abruzzo.

Pobřeží Sedmi sester

V kraji Abruzzo je největší počet modrých vlajek, kterými jsou v Evropě oceňovány nejčistší pláže.

"Této části u Jadranu s písečnými až sto metrů širokými plážemi říkáme Pobřeží Sedmi sester," upozorňuje na pobřeží Alba Adriatica Uršula Buchop, která se sem provdala z Německa a žije tady už více než čtyřicet let.

Z populárních přímořských středisek vypočítává Martinsicuro, Alba Adriatico, Tortoreto, Giulianova, Roseto degli Abruzzi, Silvi Marina a Pineto. Ale vyhledávaná a oblíbená jsou i další místa. Pescara nabízí šest kilometrů dlouhou a dobře udržovanou písečná pláž, na které se bělostné odstíny písku skví jako hedvábí. 

Od Pescary směrem na jih se pobřeží nazývá Costa dei Trabocchi, a to podle pozoruhodných dřevěných mol, jejichž lávky a malé dřevěné chatičky odedávna sloužily místním rybářům k lovu ryb, aniž by potřebovali bárky a lodě. Zvláštní historické konstrukce se dostaly na seznam památek UNESCO. Kdokoliv jede po přímořské cyklotrase, je jimi fascinován a neodmítne ochutnat čerstvě vylovené ryby v místních bistrech a restauracích. 

Horydoly.czTISKOVINY: Turistické průvodce střední a jižní Itálie zadarmo

Booking.com

Putování, jízdu na kole nebo na motocyklu si tu mladí i staří  užívají už před hlavní turistickou sezonou anebo dlouho po ní. Cestovní kanceláře a agentury připravují různé programy, od jednodenního až po desetidenní. Průvodci doprovodí jednotlivce, ale i různé skupiny. Nejčastěji bývají šesti až osmičlenné.

Do kraje Abruzzo se jezdí nejen k moři, ale také na vinobraní, sběr oliv, kvůli rybaření, na různé festivaly. Můžete si jen tak vyjet od pobřeží na některý z půvabných pahorků s tisíci hektary vinic, olivových a kaštanových hájů, pomerančovníkových i mandloňových sadů a pečlivě obdělaných polí.

Anebo vyměnit čvachtání v moři za několik dnů v pohořích Majella, Gran Sasso a Laga. A trávit čas buď na horských trasách a pěšinách, v historických městech a vesnicích, či v blízkosti klášterů a zámků.

Poznávací výlety si často lidé zpestřují třídenním putováním za vínem z přímořského střediska Montesilvano do historických měst Teramo a Campli doplněné návštěvou jedné z největších evropských středověkých vojenských pevností Civitella del Tronto. Ochutnávají se různé odrůdy vín a především mnoha cenami ověnčené červené Montepulciano d´Abruzzo, bílé Trebbiano d´Abruzzo a růžové Cerasuolo d´Abruzzo.

Nedaleko od Civitella del Tronto si milovníci přírody neodpustí dvouapůlhodinovou pěší túru Salinello, klikatící se ve výšce 540 až 730 metrů. Přitahuje je Grotta dell Angelo, jedno ze skalních obydlí poustevníků.

 

Cílem je Campli

Častým cílem cyklistů i turistů je Campli, jedno z nejvýznamnějších historických měst provincie Teramo. Campli vděčí za svou slávu především rodině Farnese, šlechticům z Parmy a Piacenzy. Před palácem Farnese, kde rodina vládla a obchodovala od 16. století, se hloučky rozhlížejí mezi katedrálou ze 14. století Chiesa di Santa Maria in Platea a dalšími kostely a renesančními stavbami.

Díky šlechtickým mecenášům se i dnešní návštěvníci mohou těšit z děl umělců škol malířů a architektů Giotta a Raffaela Santi.

V uličce naproti františkánskému kostelu stojí Dům lékaře a hned vedle Dům lékárníka. Od středověku se příliš nezměnily. Říkalo se jim Specziera a právě tady se každý den určovala cena koření pro celé tehdejší království.

U kostela svatého Pavla je zvláštní chodba Scala Sancta (Svaté schody). Tady bylo věřícím od roku 1772 udělováno odpuštění poté, co modlíce se zdolali po kolenou 28 dubových schodů. Chodbu se schody zdobí na každé straně tři fascinující výjevy z utrpení Krista. Tuto římskokatolickou tradici založila svatá Helena (též Helena Augusta), matka římského císaře Konstantina Velikého, která v roce 326 nechala přenést z Jeruzaléma do Říma schody, které souvisejí s pašijemi. V průběhu století pak byly na některých místech postaveny obdobné symboly a jeden z nich je i v Campli.

Obrazně řečeno, své síly a schopnosti musí při cestě do Campli překonat i cyklisté. Středověké město má své centrum ve výšce téměř 700 metrů nad mořem.

Několik chrámů a archeologické muzeum dovolí návštěvníkovi zorientovat se alespoň trochu ve více než třítisícileté historii tohoto místa a jeho okolí. V nedalekém Campovalanu byly objeveny hrobky z konce doby železné a z období Římské říše. Bylo jich prozkoumáno na šest set, ale výzkum pokračuje a ukazuje se, že svědectví pohřebních míst z okolí Campli bude mnohem obsáhlejší, nekropole zahrnuje dvacet tisíc hrobů.

INFO: Vivere Italia

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Triatlon v Sokolově vyhráli junioři Grebík a Svobodová

Triatlon v Sokolově vyhráli junioři Grebík a Svobodová

Mladí triatlonisté zazářili na jezeře Michal. City triathlon Sokolov, který se uskutečnil jako závod Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu, ovládli junioři Radim Grebík a Tereza Svobodová.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Hostivařská přehrada 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Šumava AKTUÁLNĚ 2019

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

OPRAVY LESNÍCH CEST Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ROKYTKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

ZIMNÍ OLYMPIÁDA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

BERGELL Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.
Krušnoman Most, Matylda Terénní triatlon 21.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Mezi Polevskými obry - cyklomaraton Polevsko Horská kola 27.7.
Xterra Hradec Králové Plavání, MTB, kros 28.7.

Diskuse

Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 10 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 10 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky
Všechno Špatně Prkoš, 8.7.2019 12:27, 3 příspěvky
Všechno Špatně Peter, 8.7.2019 11:09, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48