Na kole v italském regionu Abruzzo

Na kole v italském regionu Abruzzo
Abruzzo, rybářské molo na pobřeží Trabocchi.
Autor snímku Abruzzo rural property
SDÍLEJ:

Nádherné písečné a oblázkové pláže Palmové riviéry začínají v kraji Marche a pokračují na jih pod názvem Alba Adriatica až k prázdninovému středisku Pescara. Novým tahákem kraje Abruzzo na jaderském pobřeží střední Itálie je přímořská cyklotrasa, která měří 140 kilometrů.

Na kole v italském regionu Abruzzo
Cyklisté přijeli z Bologně do Campli.
Autor snímku Marie Kysilková
Jak na to

Doprava do Abruzzo 

Na letišti Pescara přistává přímá letecká linka z Prahy.  Autem se přijíždí ze severu po dálnici A 14 nebo ze západu A 24 z Říma. Rychlé spojení umožňuje železniční trať Bologna - Pescara - Bari.

Zatímco severní italské regiony Benátsko, Toskánsko, Trentino, Lombardii a jižní regiony Kalábrie a Apulie objevili turisté z Československa již před třiceti lety, Abruzzo ve střední Itálii poznávají až teď.

Sami Italové považují tento kraj téměř za posvátný. Od písečných pláží přes úrodné pahorky se krajina zvedá do výšky téměř tří tisíc metrů. Corno Grande, nejvyšší vrchol Apenin měří 2912 metrů.

Horydoly.czZIMNÍ SPORTY: Skitouring v horách Abruzzo

Itálie, Abruzzo.

46 značených cyklistických tras

Lidé v Abruzzách označují svůj kraj za zelený a jsou pyšní, že mají nejstarší národní park v Itálii. Byl založen v roce 1922. Dnes jsou tady už čtyři národní parky.

Populární je v Abruzzách nejen pobřeží, ale i vnitrozemí, a to především díky stovkám příležitostí pro pěší turisty i cyklisty.

Ve čtyřech provinciích kraje Abruzzo - Aquila, Chieti, Pescara a Teramo - vede 46 značených cyklistických tras různé obtížnosti a 42 tras pro pěší túry.

Ještě koncem 19. století bylo téměř nemožné dostat se napříč přes Apeninský polostrov z Říma k pobřeží Jadranu. Dnes jsou v národních parcích Gran Sasso, Majella a Laga značené trasy jak pro pěší turistiku, tak pro jízdu na koních nebo na horských kolech. Po značce T, může jít doslova kdokoliv, E mapuje náročnější pěší túry a na nejnáročnější cesty upozorňuje CAI (Club Alpino Italiano).

QR kódy, GPS a mapy Google jsou dobrým pomocníkem při sestavování vlastních tras. Doplňují je informační panely a směrovky. Na trasách jsou návštěvnická centra a botanické zahrady.

Národní park Gran Sasso

Jeden z nejvýše položených okruhů vede národním parkem Gran Sasso v pohoří Laga. Pětikilometrový výšlap začíná v nadmořské výšce 2127 metrů a míří do výšky 2390 metrů. K začátku trasy vyváží turisty lanovka. Nedaleko od ní je v létě otevřená botanická zahrada Giardino Botanico Alpino a přístupná je také astronomická observatoř.

Horydoly.czTRAGEDIE: Hotel Rigoipiano v Abruzzo zavalila obrovská lavina

Itálie, Abruzzo.

Pobřeží Sedmi sester

V kraji Abruzzo je největší počet modrých vlajek, kterými jsou v Evropě oceňovány nejčistší pláže.

"Této části u Jadranu s písečnými až sto metrů širokými plážemi říkáme Pobřeží Sedmi sester," upozorňuje na pobřeží Alba Adriatica Uršula Buchop, která se sem provdala z Německa a žije tady už více než čtyřicet let.

Z populárních přímořských středisek vypočítává Martinsicuro, Alba Adriatico, Tortoreto, Giulianova, Roseto degli Abruzzi, Silvi Marina a Pineto. Ale vyhledávaná a oblíbená jsou i další místa. Pescara nabízí šest kilometrů dlouhou a dobře udržovanou písečná pláž, na které se bělostné odstíny písku skví jako hedvábí. 

Od Pescary směrem na jih se pobřeží nazývá Costa dei Trabocchi, a to podle pozoruhodných dřevěných mol, jejichž lávky a malé dřevěné chatičky odedávna sloužily místním rybářům k lovu ryb, aniž by potřebovali bárky a lodě. Zvláštní historické konstrukce se dostaly na seznam památek UNESCO. Kdokoliv jede po přímořské cyklotrase, je jimi fascinován a neodmítne ochutnat čerstvě vylovené ryby v místních bistrech a restauracích. 

Horydoly.czTISKOVINY: Turistické průvodce střední a jižní Itálie zadarmo

Booking.com

Putování, jízdu na kole nebo na motocyklu si tu mladí i staří  užívají už před hlavní turistickou sezonou anebo dlouho po ní. Cestovní kanceláře a agentury připravují různé programy, od jednodenního až po desetidenní. Průvodci doprovodí jednotlivce, ale i různé skupiny. Nejčastěji bývají šesti až osmičlenné.

Do kraje Abruzzo se jezdí nejen k moři, ale také na vinobraní, sběr oliv, kvůli rybaření, na různé festivaly. Můžete si jen tak vyjet od pobřeží na některý z půvabných pahorků s tisíci hektary vinic, olivových a kaštanových hájů, pomerančovníkových i mandloňových sadů a pečlivě obdělaných polí.

Anebo vyměnit čvachtání v moři za několik dnů v pohořích Majella, Gran Sasso a Laga. A trávit čas buď na horských trasách a pěšinách, v historických městech a vesnicích, či v blízkosti klášterů a zámků.

Poznávací výlety si často lidé zpestřují třídenním putováním za vínem z přímořského střediska Montesilvano do historických měst Teramo a Campli doplněné návštěvou jedné z největších evropských středověkých vojenských pevností Civitella del Tronto. Ochutnávají se různé odrůdy vín a především mnoha cenami ověnčené červené Montepulciano d´Abruzzo, bílé Trebbiano d´Abruzzo a růžové Cerasuolo d´Abruzzo.

Nedaleko od Civitella del Tronto si milovníci přírody neodpustí dvouapůlhodinovou pěší túru Salinello, klikatící se ve výšce 540 až 730 metrů. Přitahuje je Grotta dell Angelo, jedno ze skalních obydlí poustevníků.

 

Cílem je Campli

Častým cílem cyklistů i turistů je Campli, jedno z nejvýznamnějších historických měst provincie Teramo. Campli vděčí za svou slávu především rodině Farnese, šlechticům z Parmy a Piacenzy. Před palácem Farnese, kde rodina vládla a obchodovala od 16. století, se hloučky rozhlížejí mezi katedrálou ze 14. století Chiesa di Santa Maria in Platea a dalšími kostely a renesančními stavbami.

Díky šlechtickým mecenášům se i dnešní návštěvníci mohou těšit z děl umělců škol malířů a architektů Giotta a Raffaela Santi.

V uličce naproti františkánskému kostelu stojí Dům lékaře a hned vedle Dům lékárníka. Od středověku se příliš nezměnily. Říkalo se jim Specziera a právě tady se každý den určovala cena koření pro celé tehdejší království.

U kostela svatého Pavla je zvláštní chodba Scala Sancta (Svaté schody). Tady bylo věřícím od roku 1772 udělováno odpuštění poté, co modlíce se zdolali po kolenou 28 dubových schodů. Chodbu se schody zdobí na každé straně tři fascinující výjevy z utrpení Krista. Tuto římskokatolickou tradici založila svatá Helena (též Helena Augusta), matka římského císaře Konstantina Velikého, která v roce 326 nechala přenést z Jeruzaléma do Říma schody, které souvisejí s pašijemi. V průběhu století pak byly na některých místech postaveny obdobné symboly a jeden z nich je i v Campli.

Obrazně řečeno, své síly a schopnosti musí při cestě do Campli překonat i cyklisté. Středověké město má své centrum ve výšce téměř 700 metrů nad mořem.

Několik chrámů a archeologické muzeum dovolí návštěvníkovi zorientovat se alespoň trochu ve více než třítisícileté historii tohoto místa a jeho okolí. V nedalekém Campovalanu byly objeveny hrobky z konce doby železné a z období Římské říše. Bylo jich prozkoumáno na šest set, ale výzkum pokračuje a ukazuje se, že svědectví pohřebních míst z okolí Campli bude mnohem obsáhlejší, nekropole zahrnuje dvacet tisíc hrobů.

INFO: Vivere Italia

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Poznámky k čistým horám pro turisty, horolezce, cyklisty, lyžaře i vodáky

Poznámky k čistým horám pro turisty, horolezce, cyklisty, lyžaře i vodáky

Divočina je velká hodnota a čistota přírody je k tomu bezpodmínečně nutná. Turisté proto často přemýšlejí, jak se chovat, aby krajinu nechali v takovém stavu, v jakém do ní vstoupili. ... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

Slovensko AKTUÁLNĚ 2021

CYKLODOPRAVA Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský. Přečtěte si, kdy se na devadesátikilometrové
Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Polabské lány jsou na první pohled nudné, rovina je neutěšená a les aby pohledal. Nad nimi se zvedá jediná hora. Bájný Říp, kam přiovedl praotec Čech své lidi, aby se zde
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

BEZDĚZ Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Hostivařská přehrada 2021

Hostivařská přehrada 2021

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Valašsko z lufta - diashow Vsetín, zámek Přednáší Jan Husák 7.12. 17:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Race Across America - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Daniel Polman 14.12. 18:00
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.

Diskuse

Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Horydoly, 3.12.2021 17:03, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Linda, 3.12.2021 13:44, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 3.12.2021 11:01, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56