Až místní pekař mi řekl, kde se dá lézt

Až místní pekař mi řekl, kde se dá lézt
Teddi Stadium, Jeruzalém. Nejlepší izraelská umělá lezecká stěna.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Někdo jezdí do Svaté země - Izraele, kde existuje 2800 různých rostlin, stovka rozdílných savců, kolem 80 druhů hadů a štírů a 400 čeledí ptáků - na procesí jako křesťanský nebo židovský poutník. Další má za cíl se houpat na velbloudech Negevskou pouští, jiného zajímá pěší turistika. Mě táhne do pouště zájem o horolezectví.

Až místní pekař mi řekl, kde se dá lézt
Teddi Stadium, Jeruzalém. Lezecká stěna Walltopia.
Autor snímku Michael Beránek

Moje návštěva po více než třiceti letech mi potvrdila, že se v této zemi skoro všechny věci diametrálně změnily. Tenkrát nikdo neměl myšlenky na sportování, dnes se zde jezdí divoká voda, můžete hrát golf, jezdit na koni nebo velbloudech, někteří plachtí u Tel Avivu na moři nebo se potápějí do křišťálově čisté mořské vody v Eilatu. Terén je vhodný pro cyklistiku, můžete dokonce lyžovat na hoře Hermon.

Arabský chleba se peče v Jeruzalémě.

Mě zajímal sport, ke kterému mám nostalgický vztah. Chtěl jsem vědět, jestli se dá v této zemi lézt po skalách a zda je tu nějaký klub a nadšenci, kteří se přivážou na konec horolezeckého lana.

Babo raď! V turistickém informačním středisku na mne koukali jako na blázna a hledali v telefonním seznamu, což jsem vzhledem k tomu, že neumím hebrejsky, nemohl.

Umělá lezecká stěna na stadionu Teddi

Při jedné z procházek Jeruzalémem jsem s dcerou Barborou skončil v pekárně. Jako studentka průmyslového designu na jeruzalémské univerzitě Bezalel se seznámila se synovcem místního pekaře, a tak jsme k němu šli vypít čerstvě vylisovaný džus z granátových jablek.

Pekařství má před krámem pultík, kde si můžete vypít Najjar, arabskou kávu s  kardamonovým semínkem, desítky druhů šťáv vylisovaných z exotických plodů, chroupat sladké pokroutky a jak je to v tomto koutě světa zvykem, sednout a povídat si. Nic rychlého, je to vždycky pěkně rozsáhlá a dlouhá debata. O všem.

Když přišlo při debatě na řadu horolezectví (Barbora v Evropě také lezla), místní pekař mi prozradil, kam mám jít. Na jihu Jeruzaléma stojí obrovský sportovní areál Teddi Stadium, ve kterém je také lezecká stěna. A tam prý budou určitě vědět, kam se dá v Izraeli zajet do terénu na skály a zalézt si. Pěšky je to na Teddy Stadium do ulice David Ayalon z centra pěkná dálka, ale jezdí tam autobus číslo 6, 12, 17, 31 a 132.

Lezecká stěna je vysoká. Příjemný personál hovoří především hebrejsky a anglicky. Jeden instruktor mluví rusky. Stěna je otevřená většinou od 16 hodin do večera, někdy skoro až do půlnoci. Ovšem v sobotu, když nastane židovský shabat, si nezalezete - je zavřeno. Dají se vypůjčit lezečky a úvazky. Lana jsou k dispozici, stejně jako pro lezce bez partnera i samojistící bubny.

INFO: Jeruzalem Climbing Gym

Teddi Stadium, Jeruzalém. Lezecká stěna Walltopia.

Lezení u Jeruzaléma

S rusky mluvícím instruktorem, jsme si padli hned do oka, a tak mi prozradil přírodní skály, kam jeruzalémští lezci jezdí nejraději:

Ein Fara – 15 km na severovýchod od Jeruzaléma. Jedeme po silnici č.1, později 437 k sídlišti Almon, zde vpravo a po štěrkové cestě do údolního zářezu. Je zde 100 částečně odjištěných cest v obtížnosti 5 - 8a.

Shilat – 25 km na severozápad od Jeruzaléma.

Zanoah – 30 km na západ od Jeruzaléma, 40 cest v obtížnosti 5 - 7a, výška 6 až 12 m. Skály se těžko hledají!

Gita – od Jeruzaléma asi dvě hodiny na severozápad, 15 km od pobřežního města Naharija, 60 cest někdy odjištěných na pevno instalovanými expreskami, obtížnost 5 - 8a+, výška 12 až 35 m. Několik bivakových možností, potraviny ve vesnici Kafr Yasif.

Skály Ben Hinom v Jeruzalémě.

Velkou horolezeckou specialitou jsou skály Ben Hinom v udolí Gey. Vypínají se totiž přímo v Jeruzalému pod vrchem Sion, pod jihozápadními hradbami Starého města. Lezení je tu zakázáno, a tak se sem chodí lézt jenom v sobotu, když vládně shabat a policie prakticky nefunguje. Jsou to nevysoké skály (10 až 15 m), nepříliš dobře zajistěné a nad nimi je postavená nebezpečně vypadající a rozpadající se zeď. Asi 60 cest v obtížnosti 5 - 8a čeká na neukázněnce.

Ve většině lezeckých oblastí se jedná o vápenec. Na jihu v Timna park červený pískovec .

Podívejte se, že izraelští lezci nejsou žádná ořezávátka:

Další videa: Wadi Qelt, Timna, Gita 1, Gita 2, Zanoah, Ein Fara

Na stránkách Izraelského horolezeckého klubu, který má kolem 1200 členů (z nichž jsou ale skutečně lezecky aktivních jen asi čtyři stovky) se najdou popisy skalních oblastí a průvodce. Je v tom ale jeden háček - většinou jsou psány hebrejsky. Našincům tedy nezbývá nic jiného než zavolat do klubu. S někým se ať už anglicky, francouzsky, německy nebo rusky domluví. Jak už to mezi lezci bývá, rádi každému ukážou skály ve své zemi, na kterou jsou velice hrdí.

Průvodce: Gita, Timna, Achbarra (bouldering)

Lezení v okolí města Haifa

Další izraelskou lezeckou oblastí jsou skály na kopcích pohoří Carmel (arabsky Dschabal al-Karmal, česky Božský vinohrad), ležícím jižně od města Haifa. Je dlouhé 23 km a 8 až 10 km široké a dosahuje výšky 546 metrů nad mořem.

Míst kde se leze, je tu několik. Horolezci zde stoupají obvykle top rope, neboli s horním jištěním):

Beit Oren – příjezd od Haify po silnici č. 672, později č. 721. Z ostré pravotočivé zatáčky vede pěšina ke skalám. Výška skal 18 m, 16 cest v obtížnosti 5b - 7c.

Deir Al-Mukhraqa - příjezd od Haify po silnici č. 672. 6 zajištěných cest v obtížnosti 6a - 7c.

Zichron Ja’akow – jižní oblast Carmelu. Výška skal 10 m, 30 cest v obtížnosti 5c - 8a.

Odlehlé skály v Izraeli

Horolezecké cesty vedou také ve skalnatém údoli Wadi Temarin. Podél Mrtvého moře vede ze severu na jih silnice č. 90. Asi 4,5 km na jih od křižovatky a odbočky vedouci k Avnat College (stanice autobusů Egged č. 421, 444, 486, 487) vede doprava cesta do skalnatého údolí. Zde je několik vícedélkových cest, které většinou nejsou odjištěny.

Do oblasti Beit Arye se jede od letiště Ben Gurion po silnici č. 4613 a pak č. 465 v palestinských územích pod správou Izraele. Nabízí tři desítky většinou odjištěných cest v obtížnosti 5a - 7c.

Lámavé skály na břehu Mrtvého moře.

Zdá se vám toho v Izraeli na lezení málo? Podmínky jsou tady trochu odlišné, než když v Čechách vyjedete na Bořeň nebo do Skaláku. Většinou se jedná o lezeni v poušti, takže několik flašek vody a na zapocené dlaně trochu magnesia se celkem hodí, pokud si lezec nechce hrát na fakira.

V některých oblastech člověk musí mít vlastní jišťění, když už se tam vydá na vlastní triko. Počítají se vklíněnce, hexcentry, stoppery nebo sada friendů. Pochopitelně když stará garda zakládá uzle a pokládá smyčky, tak místní otvírají oči, dnes to už není typický způsob jištění.

Jeruzalém. Mešita za ostnatým drátem.

Lezení za ostnatými dráty pod hlavněmi samopalů

Do některých oblastí se dostanete jenom s místními lidmi. Ti musí vytasit svůj osobní průkaz, i když vojenská hlídka váš pas bude požadovat také, než vás pustí za ostnatý drát. To je daň za ostře rozdílný a vzájemně neslučitelný životní styl, různé víry a způsobu myšlení dvou národů, které se podle mého mínění nikdy nemohou spřátelit.

Je to marasmus trvající půl století, který začal 14. května 1948. Tehdy v Izraeli skončil britský mandát a židovský stát se stal skutečností. Báťuška Stalin, který tenkrát viděl v nových občanech židovského státu spojence a předmostí své moci v oblasti Levanty, vydal příkaz do socialistického tábora čerstvě přibyvšímu Československu, aby vyzbrojilo mladý Izrael proti arabské invazi. Přepočítal se! Izraelci místo aby si navlékli moskevský chomout, začali hovořit americkou angličtinou. A to trvá do dnes a intelektuální levice dodnes Izrael nemá rada.

O palestinských lezcích, případně jejich horolezeckém klubu, se mi nepodařilo získat žádné informace. Asi mají jiných starostí dost. Navázání na společné lano by snad mohlo být miniprůlomem v nepřátelské frontě mezi oběma etniky.

Horydoly.czČtěte o běhání: Zrození Jeruzalémského maratonu


Zobrazit místo Umělé lezecké stěny - Climbing Walls na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Konečně

Pěkný článek Michale, jen tak dál.

  • Autor Marťan
  • Datum a čas 14.3.2014 13:36
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


10 horolezců zemřelo v květnu na Mount Everest

10 horolezců zemřelo v květnu na Mount Everest

ČERNÁ VDOVA Mount Everest si během tohoto měsíce vzal 10 horolezců, kteří zemřeli na jeho svazích. Dalších 8 horolezců ztratilo život v nepálské části Himálaje na nižších horách.... celý článek

V Kornu spadl horolezec ze skály

Zlatá stezka a Zlatá cesta u Kašperských Hor

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

HAVRAN U JÍTRAVY Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Chyťte vodu na Smědé

Chyťte vodu na Smědé

RIVER GUIDE Málo známá říčka Smědá stéká z Jizerských hor na sever. Je tedy pro Čechy "za horama," a proto také tak málo známá. Navíc mívá vodu jen málokdy. Dokonce i když hodně
Na vodu v Dolním Slezsku

Na vodu v Dolním Slezsku

AKTUALIZACE Horské i nížinné přítoky polské řeky Odra představují ideální prostředí pro rekreační i závodní kanoistiku. Souhrnná délka dolnoslezských vodních toků vhodných k jízdě na kánoi nebo kajaku činí 635 km. To je
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 24.5.
Dřevosochání motorovou pilou Desná v Jizerských horách 27.5.-1.6. 27.5.
Jiří Bouda a Cyril Bouda - výstava grafik Kladno, Radost Vernisáž 28.5.
Den otevřeného arboreta
Luže, Hamzův park 28.5.
IVCA Rally Velká Británie, Edinburgh 29.5.-3.6. Historická kola 29.5.
Dračí lodě Třeboň, Svět 31.5.-1.6. 31.5.
Brodský skauting - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 31.5.-1.9. 31.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Budějovický půlmaraton České Budějovice 1.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov Horská kola 1.6.

Diskuse

gorily babička Magda, 26.5.2019 19:05, 3 příspěvky
fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 3 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Cestovatelské články Henry Jones, 27.5.2019 13:14
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02