Až místní pekař mi řekl, kde se dá lézt

Až místní pekař mi řekl, kde se dá lézt
Teddi Stadium, Jeruzalém. Nejlepší izraelská umělá lezecká stěna.
Autor snímku Michael Beránek
SDÍLEJ:

Někdo jezdí do Svaté země - Izraele, kde existuje 2800 různých rostlin, stovka rozdílných savců, kolem 80 druhů hadů a štírů a 400 čeledí ptáků - na procesí jako křesťanský nebo židovský poutník. Další má za cíl se houpat na velbloudech Negevskou pouští, jiného zajímá pěší turistika. Mě táhne do pouště zájem o horolezectví.

Až místní pekař mi řekl, kde se dá lézt
Teddi Stadium, Jeruzalém. Lezecká stěna Walltopia.
Autor snímku Michael Beránek

Moje návštěva po více než třiceti letech mi potvrdila, že se v této zemi skoro všechny věci diametrálně změnily. Tenkrát nikdo neměl myšlenky na sportování, dnes se zde jezdí divoká voda, můžete hrát golf, jezdit na koni nebo velbloudech, někteří plachtí u Tel Avivu na moři nebo se potápějí do křišťálově čisté mořské vody v Eilatu. Terén je vhodný pro cyklistiku, můžete dokonce lyžovat na hoře Hermon.

Arabský chleba se peče v Jeruzalémě.

Mě zajímal sport, ke kterému mám nostalgický vztah. Chtěl jsem vědět, jestli se dá v této zemi lézt po skalách a zda je tu nějaký klub a nadšenci, kteří se přivážou na konec horolezeckého lana.

Babo raď! V turistickém informačním středisku na mne koukali jako na blázna a hledali v telefonním seznamu, což jsem vzhledem k tomu, že neumím hebrejsky, nemohl.

Umělá lezecká stěna na stadionu Teddi

Při jedné z procházek Jeruzalémem jsem s dcerou Barborou skončil v pekárně. Jako studentka průmyslového designu na jeruzalémské univerzitě Bezalel se seznámila se synovcem místního pekaře, a tak jsme k němu šli vypít čerstvě vylisovaný džus z granátových jablek.

Pekařství má před krámem pultík, kde si můžete vypít Najjar, arabskou kávu s  kardamonovým semínkem, desítky druhů šťáv vylisovaných z exotických plodů, chroupat sladké pokroutky a jak je to v tomto koutě světa zvykem, sednout a povídat si. Nic rychlého, je to vždycky pěkně rozsáhlá a dlouhá debata. O všem.

Když přišlo při debatě na řadu horolezectví (Barbora v Evropě také lezla), místní pekař mi prozradil, kam mám jít. Na jihu Jeruzaléma stojí obrovský sportovní areál Teddi Stadium, ve kterém je také lezecká stěna. A tam prý budou určitě vědět, kam se dá v Izraeli zajet do terénu na skály a zalézt si. Pěšky je to na Teddy Stadium do ulice David Ayalon z centra pěkná dálka, ale jezdí tam autobus číslo 6, 12, 17, 31 a 132.

Lezecká stěna je vysoká. Příjemný personál hovoří především hebrejsky a anglicky. Jeden instruktor mluví rusky. Stěna je otevřená většinou od 16 hodin do večera, někdy skoro až do půlnoci. Ovšem v sobotu, když nastane židovský shabat, si nezalezete - je zavřeno. Dají se vypůjčit lezečky a úvazky. Lana jsou k dispozici, stejně jako pro lezce bez partnera i samojistící bubny.

INFO: Jeruzalem Climbing Gym

Teddi Stadium, Jeruzalém. Lezecká stěna Walltopia.

Lezení u Jeruzaléma

S rusky mluvícím instruktorem, jsme si padli hned do oka, a tak mi prozradil přírodní skály, kam jeruzalémští lezci jezdí nejraději:

Ein Fara – 15 km na severovýchod od Jeruzaléma. Jedeme po silnici č.1, později 437 k sídlišti Almon, zde vpravo a po štěrkové cestě do údolního zářezu. Je zde 100 částečně odjištěných cest v obtížnosti 5 - 8a.

Shilat – 25 km na severozápad od Jeruzaléma.

Zanoah – 30 km na západ od Jeruzaléma, 40 cest v obtížnosti 5 - 7a, výška 6 až 12 m. Skály se těžko hledají!

Gita – od Jeruzaléma asi dvě hodiny na severozápad, 15 km od pobřežního města Naharija, 60 cest někdy odjištěných na pevno instalovanými expreskami, obtížnost 5 - 8a+, výška 12 až 35 m. Několik bivakových možností, potraviny ve vesnici Kafr Yasif.

Skály Ben Hinom v Jeruzalémě.

Velkou horolezeckou specialitou jsou skály Ben Hinom v udolí Gey. Vypínají se totiž přímo v Jeruzalému pod vrchem Sion, pod jihozápadními hradbami Starého města. Lezení je tu zakázáno, a tak se sem chodí lézt jenom v sobotu, když vládně shabat a policie prakticky nefunguje. Jsou to nevysoké skály (10 až 15 m), nepříliš dobře zajistěné a nad nimi je postavená nebezpečně vypadající a rozpadající se zeď. Asi 60 cest v obtížnosti 5 - 8a čeká na neukázněnce.

Ve většině lezeckých oblastí se jedná o vápenec. Na jihu v Timna park červený pískovec .

Podívejte se, že izraelští lezci nejsou žádná ořezávátka:

Další videa: Wadi Qelt, Timna, Gita 1, Gita 2, Zanoah, Ein Fara

Na stránkách Izraelského horolezeckého klubu, který má kolem 1200 členů (z nichž jsou ale skutečně lezecky aktivních jen asi čtyři stovky) se najdou popisy skalních oblastí a průvodce. Je v tom ale jeden háček - většinou jsou psány hebrejsky. Našincům tedy nezbývá nic jiného než zavolat do klubu. S někým se ať už anglicky, francouzsky, německy nebo rusky domluví. Jak už to mezi lezci bývá, rádi každému ukážou skály ve své zemi, na kterou jsou velice hrdí.

Průvodce: Gita, Timna, Achbarra (bouldering)

Lezení v okolí města Haifa

Další izraelskou lezeckou oblastí jsou skály na kopcích pohoří Carmel (arabsky Dschabal al-Karmal, česky Božský vinohrad), ležícím jižně od města Haifa. Je dlouhé 23 km a 8 až 10 km široké a dosahuje výšky 546 metrů nad mořem.

Míst kde se leze, je tu několik. Horolezci zde stoupají obvykle top rope, neboli s horním jištěním):

Beit Oren – příjezd od Haify po silnici č. 672, později č. 721. Z ostré pravotočivé zatáčky vede pěšina ke skalám. Výška skal 18 m, 16 cest v obtížnosti 5b - 7c.

Deir Al-Mukhraqa - příjezd od Haify po silnici č. 672. 6 zajištěných cest v obtížnosti 6a - 7c.

Zichron Ja’akow – jižní oblast Carmelu. Výška skal 10 m, 30 cest v obtížnosti 5c - 8a.

Odlehlé skály v Izraeli

Horolezecké cesty vedou také ve skalnatém údoli Wadi Temarin. Podél Mrtvého moře vede ze severu na jih silnice č. 90. Asi 4,5 km na jih od křižovatky a odbočky vedouci k Avnat College (stanice autobusů Egged č. 421, 444, 486, 487) vede doprava cesta do skalnatého údolí. Zde je několik vícedélkových cest, které většinou nejsou odjištěny.

Do oblasti Beit Arye se jede od letiště Ben Gurion po silnici č. 4613 a pak č. 465 v palestinských územích pod správou Izraele. Nabízí tři desítky většinou odjištěných cest v obtížnosti 5a - 7c.

Lámavé skály na břehu Mrtvého moře.

Zdá se vám toho v Izraeli na lezení málo? Podmínky jsou tady trochu odlišné, než když v Čechách vyjedete na Bořeň nebo do Skaláku. Většinou se jedná o lezeni v poušti, takže několik flašek vody a na zapocené dlaně trochu magnesia se celkem hodí, pokud si lezec nechce hrát na fakira.

V některých oblastech člověk musí mít vlastní jišťění, když už se tam vydá na vlastní triko. Počítají se vklíněnce, hexcentry, stoppery nebo sada friendů. Pochopitelně když stará garda zakládá uzle a pokládá smyčky, tak místní otvírají oči, dnes to už není typický způsob jištění.

Jeruzalém. Mešita za ostnatým drátem.

Lezení za ostnatými dráty pod hlavněmi samopalů

Do některých oblastí se dostanete jenom s místními lidmi. Ti musí vytasit svůj osobní průkaz, i když vojenská hlídka váš pas bude požadovat také, než vás pustí za ostnatý drát. To je daň za ostře rozdílný a vzájemně neslučitelný životní styl, různé víry a způsobu myšlení dvou národů, které se podle mého mínění nikdy nemohou spřátelit.

Je to marasmus trvající půl století, který začal 14. května 1948. Tehdy v Izraeli skončil britský mandát a židovský stát se stal skutečností. Báťuška Stalin, který tenkrát viděl v nových občanech židovského státu spojence a předmostí své moci v oblasti Levanty, vydal příkaz do socialistického tábora čerstvě přibyvšímu Československu, aby vyzbrojilo mladý Izrael proti arabské invazi. Přepočítal se! Izraelci místo aby si navlékli moskevský chomout, začali hovořit americkou angličtinou. A to trvá do dnes a intelektuální levice dodnes Izrael nemá rada.

O palestinských lezcích, případně jejich horolezeckém klubu, se mi nepodařilo získat žádné informace. Asi mají jiných starostí dost. Navázání na společné lano by snad mohlo být miniprůlomem v nepřátelské frontě mezi oběma etniky.

Horydoly.czČtěte o běhání: Zrození Jeruzalémského maratonu


Zobrazit místo Umělé lezecké stěny - Climbing Walls na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Konečně

Pěkný článek Michale, jen tak dál.

  • Autor Marťan
  • Datum a čas 14.3.2014 13:36
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jeseníky AKTUÁLNĚ 2019

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2019

EBERHARD Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.... celý článek

Ředitelem CzechTourism se stal Jan Herget

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2019

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2019

AJ MY SME TATRY Zprávy, novinky, fotografie a videa z Vysokých Tater,  z nejvyššího pohoří Karpat.
Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Crossing: nejhezčí jednodenní trek Nového Zélandu

Tongariro Alpine Crossing - jeden z nejkrásnějších treků planety. Jak se na něj připravit, co očekávat? Jak funguje parkování a shuttle bus?
Skialpové lyže v mém životě

Skialpové lyže v mém životě

AKTUALIZACE Skialpová sága pokračuje. Věnuji tichou vzpomínku deseti párům lyží, které se mnou prožily 27 let na skialpinistických túrách. První skialpové radosti jsem si užil v roce 1992. Tehdy se mi
Sportovní letiště Most pro parašutisty, větroně a ultralighty

Sportovní letiště Most pro parašutisty, větroně a ultralighty

Letiště Most slouží především amatérským sportovcům. Startují odtud ultralehká letadla, malá soukromá letadélka, větroně a hodně se tady skáče padákem. Parašutismus je zde provozován také komerčně v tandemu.
Jaro začne ve středu před půlnocí

Jaro začne ve středu před půlnocí

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Cape Epic - etapový cyklomaraton Jihoafrická republika 17.-24.3. 17.3.
Mackenzie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Milan Pachlopnik 21.3. 18:30
Hledání jara Praha, Toulcův dvůr Vycházka 21.3. 16:00
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 21.-23.3. Skialpinismus 21.3.
Nanga Parbat - premiéra filmu Praha, Kayak BeachBar 21.3. 19:00
Zanzibar a Tanzánie - diashow Pardubice, Východočeské muzeum Přednáší Pavel Chlum a Petr Kvarda 21.3. 18:00
Balaton Supermarathon Maďarsko, Badacsonytomaj Běh 21.-24.3. 21.3.
Írán - diashow Košice, Úsmev Přednáší Whisky 21.3. 19:00
Sibiř - diashow Praha, Vnitroblock 21.3. 19:45
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.

Diskuse

Snad jo Skiák, 20.3.2019 19:16, 2 příspěvky
Czech Tourism PK, 20.3.2019 18:07, 2 příspěvky
Průdušky Jarka, 20.3.2019 17:36, 7 příspěvků
Koloběžka Podrobnosti, 20.3.2019 13:18, 10 příspěvků
Koloběžka Karel, 20.3.2019 11:10, 10 příspěvků
Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků
Koloběžka Lenka, 19.3.2019 11:18, 10 příspěvků
imunita Daniela, 19.3.2019 10:37, 14 příspěvků
Koloběžky Kuba Turek, 18.3.2019 22:59, 10 příspěvků
Krkonošský survival Horydoly , 18.3.2019 22:03, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Léto 2019: Lesnická praco... Horydoly , 20.3.2019 22:48
Přivítejte jaro ve Středo... Horydoly , 20.3.2019 22:38
Ekologie Horydoly , 20.3.2019 22:33
Na Šumavě odstartoval dru... Horydoly , 20.3.2019 9:22
Průměrný Čech na dovolené? Horydoly , 20.3.2019 9:15
Handbike Horydoly , 20.3.2019 9:11
Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21