Silva? Ultra!

Silva? Ultra!
SDÍLEJ:
Když jsem vás koncem dubna lákal na start nově vznikajícího ultramaratónu Silva Nortica Run (o přidruženém půlmaratónu a klasickém maratónu ani nemluvě), nebylo by jistě fér, kdybych 6. června celé to hemžení jen pozoroval z pohodlí svého gauče s nohama opřenýma o stůl a levou rukou si ležérně pohrával s lahví vychlazeného ležáku.

Protože myšlenka je matkou činů, bylo třeba se nejprve svěřit s úmyslem uběhnout 78 kilometrů svým nejbližším spoluběhačům.

Zemřeš!

Nikdo mě neplácal po zádech a nejuchal nad skvělým nápadem jak smyslů zbavený. Jedni se omezili na pochybovačně zvednuté obočí, druzí nenápadně naznačovali, že Novohradské hory nejsou nejlepším odrazovým můstkem pro začínající ultramaratónce.

Třetí vyjadřovali své pochyby tím nejlapidárnějším způsobem: "Nikdy jsi nic podobného nezkoušel! To nemůžeš zvládnout! Zemřeš!"

Všem patří můj velký dík. Ne snad proto, že by bylo třeba jim něco dokazovat (běháme přece všichni pro tu radost, kterou nám tahle droga přináší), ale proto, že byli velkým motivačním faktorem pro období přípravy.

Nechutně brzy ráno

Nic nezanedbat, nic nepodcenit, být ready for všechny eventuality. Protikřečové přípravky, dostatek tekutin, pořádně prokrémovaná chodidla, pořádné ponožky, dostatek tekutin, energetické gely, radši taky šusťákovku pro případ nepřízně počasí.

A taky toaleťák. Ne všude rostou lopuchy s beruškou.

Na start nás odváží z náměstí Nových Hradů pořadatelský autobus v nechutných 5:30 hodin. Výstřel ze startovní pistole zaznívá nad budovou bývalé celnice Nové Hrady / Pyhrabruck přesně v 6:00.

Z 38 přihlášených běžců a běžkyň se na trať vydává pětatřicet, tři neodstartovali. Další tři nedorazí do cíle. I to je zkušenost, která může běžce posouvat dál.

Už jen 75 kilometrů do cíle

Po rychlých metrech na asfaltu míříme do Terčina údolí. Stromy a traviny se kolem míhají v divokém sledu, začínám se zadýchávat a potit. Tělo opouští první kalorie přeměněné na práci nohou. Cesta krásně ubíhá a zrovna, když si říkám, že to takhle krásně uteče, míjím ceduli, jež nekompromisně, a dle jejího výrazu prý i optimisticky, hlásí: "Do cíle zbývá už je 75 kilometrů!" Brrr!

Každých pět kilometrů je občerstvovací stanice s vodou, ionťákem, energetickými müsli-tyčkami, banány, pomeranči, cukrem a solí, popřípadě i třemi druhy kozího sýra a – jak jsem experimentálně prověřil – pivem.

Pivko by nebylo?

Už to bylo nějaký ten metr, kdy mi ionty přestaly chutnat a kdy se voda z dromedářího pytlíku začala zajídat. Na pokraji lesa pěkná občerstvovací stanice s obsluhujícími čtyřmi švarnými dobrovolnými hasiči. "Ahój! Co tu máte dobrýho?! Hm, hm, žvýk, žvýk – a pivo by nebylo?"

Nejhbitější ze čtveřice sahá za odstavenou služební dodávku. Oko mé modravé spatřuje celou basu. "Cssst! Na zdraví!" Nohy se rozbíhají v novém, netušeném rytmu. Průběžný čas na kilometr se zkracuje. Plíce dýchají, svaly pracují, srdce pumpuje, stěrače stírají...

Jo, jo, zkušení měli pravdu – běhání na dlouhé tratě je hlavně o psychice. Té mé zrovna dochází, že když si pospíšíme, další pivo v cíli nám možná nezteplá. Ale popořádku.

Kterýsi blb strhal značky

Obdivné pohledy do vůkolní přírody na šplouchající potůčky a šumící jehličnanoví střídají návaly nejčistších dávek endorfinů. Leč ouha! Z neznámých důvodů dobíhám poměrně velkou skupinu stojících běžců. Nejspíš jsem tak dobrý a chystám se drtivým způsobem převálcovat odpadávající kusy.

I kdepak! Kterýsi blb strhal na českém území kus značení trasy ze stromů a my tápeme tak říkajíc ve tmě. Ha! Na to jsem ve své přípravě nepomyslel. Lidská blbost na sebe bere mnoho podob. Naštěstí má zkušený rakouský běžec u sebe mapu a snad jsem tam zahlédl i nějakou buzolu. Neštěstí je zažehnáno, zdárně doklopýtáme k další občerstvovačce.

Skupina se po malé chvíli znovu roztrhává na jednotlivé běžce a každý zůstává na trase sám, sám v zajetí svých myšlenek, uprostřed krásy hor.

Slečna se pouští do mých lýtek

Zhruba v půlce závodu je lákavě prosluněná občerstvovací stanice v krásně zatravněné zatáčce lesní cesty. "Pojďte si dát masáž," láká mne lepá dívka, studentka fyzioterapie na Jihočeské univerzitě. Rutinně beru půlku loupaného banánu a pořádně ji zabořím do misky se solí, zapíjím vodou a ionty. "I kdepak! To by mě moc zdrželo!"

"Jen pojďte, nohy budou jako nové, uvidíte, jak se vám potom lehce poběží!"

"Ne-e, neni čas. Ani pivo tu nemáte," chabě zkouším poslední výmluvy. Paní od občerstvovačky pobaveně sleduje náš rozhovor. "Já vám skočím pro pivko támhle do hospody!" Čas pro totální kapitulaci: "No tak dobře, ale ať je dobře vychlazené!"

S úlevou se hroutím do plátěného skládacího křesla a slečna se pouští do mých tuhnoucích lýtek. Jemné dlaně zkušenými pohyby oživují okolí stařeckých kolen a po končetinách se rozlévá nečekané blaho. Paní konečně přibíhá s orosenou sklenicí. Áaa! "Uctivé díky! A ty nohy – no jako nový, to vám povidám!"

Byla to ultramaratónkyně

Na padesátém kilometru mne dobíhá svěží slečna a zapřádá krátký přátelský rozhovor. "To snad nemůže být běžkyně ultramaratónu. Je tu někde na chalupě a teď si vyběhla na své obvyklé tři kilometříky," říkám si. Po chvíli se se mnou loučí s tím, že se jí teď běží docela dobře a překvapivě stoicky, až bych řekl, že optimisticky, bere informaci, že do cíle ultramaratónu zbývá 27 kilometrů.

Vzzzzm! A byla pryč. A byla to ultramaratónkyně. A byla to Klára Jakešová, druhá z žen v cíli. A mě zatím dochází dech. A toaletní papír. Poslední dvacítka kilometrů se stává osamoceným bojem zpestřeným občerstvovacími stanicemi.

Rakouští hasiči se dobře baví na můj účet

Na rakouské straně potkávám u občerstvovačky poněkud rozveselené muže dobrovolného fojrwéru. Zcela nepokrytě si ve svém párty-stanu dopřávají mocnými doušky piva hned ze dvou bas. "Ukaž, dej to sem, já to mám ještě daleko!"

S povzbuzenou psychikou a za mocného smíchu rakouských ohňových mužíků se vydávám vstříc cíli. Posledních pět kilometrů už neběží nohy, ale hlava. A té to zrovna dvakrát nejde. Cíl vidí za každým bukem, ale on je zatím až támhle za tím kopcem, ve staré celnici.

Zatínám zuby, zatlačím slzy bolesti i štěstí a peru se šnečími kroky s poslední nepříznivě nakloněnou rovinou. Na vrcholku drobného stoupání konečně vidím cílovou nafukovací bránu a zaslechnu konejšivý hlas komentátora Štěpána Škorpila.

Sprcha, masáž, steak. Radost, únava, štěstí. Ultravýborný ultramaratón!


Zobrazit místo Šumava na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pivo
Dobře napsáno...a pak, že po pivu tvrdnou nohy... :-))
  • Autor Pavel
  • Datum a čas 17.6.2009 09:13
Reaguj
Nádhera..
Pěkně napsáno a parádní výkon!Gratuluji!
  • Autor Houba
  • Datum a čas 17.6.2009 08:14
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Pavel Polák se stal pražským cyklokoordinátorem. Stejnou funkci zastával již v letech 2002-2010 v době vlády Pavla Béma (ODS) na Magistrátu. Tehdy se účastnil mohutného rozvije cyklostezek, ale vaz mu zlomila velmi... celý článek

Bikerské Peklo severu 2019

Ralsko AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Bikerské Peklo severu 2019

Bikerské Peklo severu 2019

Peklo Severu je seriál závodů horských kol v Lužických horách pro širokou veřejnost. I přes to, že všechny závody jsou fyzicky náročné a že zde startují velmi kvalitní závodníci, na závod se může
Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Polák se stal znovu pražským cyklokoordinátorem

Pavel Polák se stal pražským cyklokoordinátorem. Stejnou funkci zastával již v letech 2002-2010 v době vlády Pavla Béma (ODS) na Magistrátu. Tehdy se účastnil mohutného rozvije cyklostezek, ale vaz mu zlomila velmi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Český ráj - cyklomaraton Branžež, Nová Ves Horská kola 20.4.
Plzeňská amatérská liga horských kol Město Touškov  Horská kola 21.4.
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 27.4.
Bajkonur - orientační závod na kolech Dobříš Scorelauf dvojic 27.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 27.4.
Otvorenie cyklosezony v retro štýle Stará Ľubovňa 27.4.
Neznámá země Zlín 15.-30.4. Cestovatelský festival 30.4.
Cukroušův mazec - cyklomaratron Praha, Zbraslav Horská kola, koloběžky 1.5.

Diskuse

nabízím Josef, 21.4.2019 19:08, 11 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 21.4.2019 16:03, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 21.4.2019 14:52, 6 příspěvků
Porod císařem Michala, 21.4.2019 10:38, 6 příspěvků
Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 3 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 6 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 6 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 3 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54