Cyklotoulky II: Rumunským rájem a moldavským peklem do neuznaného Podněstří

Cyklotoulky II: Rumunským rájem a moldavským peklem do neuznaného Podněstří
Cyklotoulky II. S dětmi, vozíkem a nočníkem.
Autor snímku Cykloknihy
SDÍLEJ:

RECENZE. Sedli na kola, zapojili vozík s dětmi, naložili spacáky, stan a jídlo a odjeli k Baltu. Tak začínala loňská recenze cykloturistického cestopisu rodiny Zigáčkových-Hroudových. Letos vyšel druhý díl. Nenapadá nás po jeho přečtení nic jiného, než vyměnit Balt za Černé moře.

Jak na to

RECENZE: verdikt Horydoly *** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Knihu lze koupit u vydavatele Cykloknihy.

Přesně takhle to totiž udělali Luděk Zigáček a Markéta Hroudová se svými dvěma dětmi Víťou (tři roky) a Šárkou (necelé dva roky).

Auto je dovezlo do rumunského Brašova. Tam nabalili dvě kola na těžko, připojili vozík s prcky a vydali se k Černému moři. Nazpátek se vrátili přes Moldávii, Podněstří a podél ukrajinsko-rumunských hranic do Košic, kde nasedli do vlaku domů. 

Celou cestu poctivě odšlapali s výjimkou Dunajské delty. Tam to jinak než lodí nešlo. V obrovských bažinách a spleti kanálů i přírodních toků cesty pro lidi, natož pak kola, nevedou. 

Oproti loňskému prvnímu dílu, který čtenáře zavedl na sever k Baltskému moři, se autorka (psala především ona), krotila v hodnocení ostatních lidí a také už není tolik zahledněná do sebe a své rodiny. Ego si zřejmě promasírovala dostatečně v minulém sáhodlouhém líčení své sportovní kariéry před usednutím na kolo, a tak teď ve druhém díle můžeme číst už jenom cestopis.

Je zřetelné, že zatímco v prvním díle ještě na knižní vydání nemyslela, ve druhém díle po cestě na jih se k tomu připravovala. Fotky už nejsou jenom s dětmi na odpočívadlech, ale je na nich občas vidět krajina nebo pamětihodnost. Žádné umění fotograf ani fotografka nepěstují, ale představu o cestě si čtenář díky jejich snímkům může udělat.

V textu se věnuje nejen papání, kakání, čůrání a spaní, ale také popisuje krajinu a občasná setkání s místními lidmi.

Chcete-li Cyklotoulky II. číst jako inspiraci pro své putování o příštích prázdninách, koupili jste si správnou knihu. Potřebujete-li praktického cykloturistického průvodce, sáhli jste v knihkupectví na vedlejší polici. Hledáte-li výpravnou fotografickou knihu, politicko-ekonomický rozklad nebo uměleckou prózu, jste úplně mimo.

Rodinné vyprávění dává ochutnat, co se vaří v ešusu, co se dá koupit ve východoevropské samoobsluze, jaká je voda ze studně, jak se spí ve stanu ve škarpě, jak vypadá Leninova socha a jak si to všechno může spolu užít celá rodina. Cesta zabrala pět týdnů a měřila dva a půl tisíce kilometrů.

Horydoly.cz RECENZE: Cyklotoulky I. s dětmi, vozíkem a nočníkem

Cyklotoulky II. S dětmi, vozíkem a nočníkem.

Plzeň, Cykloknihy 2012. Vázané. Orientační cena 300 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Od autorky knihy

Dobrý den, děkuji za recenci mojí knihy. 

Celkem mi ani tak žíly netrhá, že naše knížky nejsou Vaše krevní skupina, na svůj názor máte právo a i jej dnes můžete (bohudíky) i veřejně prezentovat. Co mi ale  vadí, a proč sem píšu, tak to jsou vyložené blbosti, které ve své recenzi píšete.

1) Cestu po Moldávii jsme neskončili v Košicích, nýbrž v Michalovcích. V Košicích jsme skončili cestu letošní, což ale pochybuju, že víte, tak Vás to nemohlo zmást.

2) Nevím proč půlka recenze pojednává o knize první, když toto měla být recenze na knihu druhou, ale budiž, asi Vám to nějak leží v žaludku, nebo nevím.

3) Nevím, kde jste vzal toto: Je zřetelné, že zatímco v prvním díle ještě na knižní vydání nemyslela, ve druhém díle po cestě na jih se k tomu připravovala. Vydavatelství Cykloknihy jsem poprvé oslovila v září roku 2010, tedy v době, kdy byly obě cesty už dávno za námi, fotky vyfoceny a texty sepsány. Nabídla jsem jim rovnou oba rukopisy. Původně to totiž měla být jedna knížka (se dvěma cestami), nakonec jsou z toho knížky dvě. Tak si, prosím, kdyžtak příště tyhle rádoby informace ověřte předem, díky. Server Hory doly jste tím shodil na úroveň bulvárního plátku, který taky píše věci, co si myslí (ale často nejsou pravda). 

4) To samé toto: Fotky už nejsou jenom s dětmi na odpočívadlech, ale je na nich občas vidět krajina nebo pamětihodnost. Fotky vybírá vydavatelství z našich dodaných cca 1000 fotek. Do knížky se jich dostane zlomek. Kdo si knížku objedná přímo od nás, obdrží spolu s knihou CD právě s těmi do knihy nezařazenými fotkami v kvalitním rozlišení. Nebo je naleznete na našem webu www.epastorek.cz. To že tam v knize takové nebo makové fotky, není o tom, co fotí autoři. Díky za pochopení.

5) Zajímavý je i tento názor: V textu se věnuje nejen papání, kakání, čůrání a spaní ...  protože kdybyste četl knihu pozorně, věděl byste, že naše knihy se právě od těch, které pojednávají hlavně o papání, kakání atd. liší. Jenže v této knize je to právě naopak. Tomu kakání a papání se tam věnujeme hned dokonce v několika kapitolách (doslova popisujeme, jak to vypadalo, když nás v Moldávii přepadly nakolikadenní žaludeční a střevní problémy). 

6) Ve škarpě jsme nespali ani jednou. Místa na nocleh si vždy pečlivě vybíráme ;-) a ve škarpě je to moc našikmo ;-) 

7) A už vůbec nechápu, kde jste vzal toto: Chcete-li Cyklotoulky II. číst jako inspiraci pro své putování o příštích prázdninách, koupili jste si správnou knihu. Potřebujete-li praktického cykloturistického průvodce, sáhli jste v knihkupectví na vedlejší polici. Hledáte-li výpravnou fotografickou knihu, politicko-ekonomický rozklad nebo uměleckou prózu, jste úplně mimo.

Já nikomu necpu, že kniha má být praktickým průvodcem, natož výpravná kniha, politicko-ekonomický rozbor, umělecká próza už vůbec ne, tak co to tady plácáte? (pardon, ale jiné vhodnější sloveso mě opravdu nenapadlo) 

Kniha měla popsat naši dobrodružnou cestu s dětmi po východní Evropě, přiblížit alespoň maličko ne příliš známé Moldavsko a Podněstří, plus opomíjené kouty Rumunska. Ukázat, že děti i rodiče si můžou cestování užívat. 

Dostala jsem poměrně dost emailů od různých čtenářů (většinou čtenářek), v kterých se mi svěřují s tím, že je naše cestování inspirovalo k tomu, že celá rodina nasedli na kola a vyrazili i s dětmi na několikadenní putování. Třeba jen podél Bečvy nebo do Českého lesa - ale právě tohle měl být pravý smysl knihy. A to si myslím, že není málo a celá za práce nám za to stála!

Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Lyžování a zimní dovolená na farmách Roter Hahn

Lyžování a zimní dovolená na farmách Roter Hahn

Ráno se probudíte a už jen letmý pohled z okna vám slibuje báječnou lyžovačku. Kde? No přece v Jižním Tyrolsku! Pokud si pro svoji zimní dovolenou vyberete ubytování na jedné z farem Roter Hahn,... celý článek

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

Bruslení v Jammertalu na kluzišti pod Nuselským mostem

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Matiční jezero vidělo první hokej v Pardubicích

Matiční jezero vidělo první hokej v Pardubicích

Před 111 lety se odehál první hokejový mač v Pardubicích na Matičním jezeře. Vodní nádrž vznikla pouhé tři roky před tím, když se regulovala Chrudimka. Večer jsem si na slavné ledové
Höllental: Ďáblova koupelna

Höllental: Ďáblova koupelna

Pekelné údolí v domácích horách Vídeňanů skrývá krajinově velkolepou ferátu stylového jména Ďáblova koupelna. Teufelsbadstube v Höllentalu patřící do Wiener Hausberge není těžká, ale určitě na ní budete dlouho vzpomínat.
Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

AKTUALIZACE Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na velkých zimních stadionech, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři už měli k dispozici
Bruslení na Václavském náměstí

Bruslení na Václavském náměstí

Kluziště na Václavském náměstí má podmanivou atmosféru. Vrací nás do minulosti, kdy Václavák nebyl jen kašírovanou turistickou atrakcí a domy ještě nepatřily italské mafii a ruské věrchušce. Na bývalý Koňský trh se
Bruslení v Praze: Šeberák a rybníky v okolí

Bruslení v Praze: Šeberák a rybníky v okolí

Když Pražané chtějí bruslit na přírodním ledu, nejčastěji jedou na Džbán na sever nebo na Šeberák na jih metropole. Mezi Kunraticemi a Šeberovem jsou teď mnohé rybníky ve výborném ledovém stavu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 19.-21.2. 19.2.
Diáky festival IV - diashow Praha, Bio Oko 20.-21.2. 20.2. 18:00
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 22.-25.2. Rybářství a myslivost 22.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 22.-25.2. Lov a rybářství 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 23.-25.2. Cestovní ruch 23.2.
Popelka - výstava Německo, Moritzburg 22.11.-25.2. 25.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.

Diskuse

mndol qrvbe krcwj cheap ed drugs, 21.2.2024 14:08, 117 příspěvků
ZAHRÁDKY 1000 Skiák, 21.2.2024 14:07, 4 příspěvky
Kde je Happy Bus Libu, 20.2.2024 20:27, 35 příspěvků
Správci skal Lukas B., 19.2.2024 15:14, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:15, 3 příspěvky
INU Honza, 19.2.2024 14:11, 1 příspěvek
Správci skal Štand, 19.2.2024 11:32, 3 příspěvky
Кому, для кого? Horydoly, 17.2.2024 22:27, 2 příspěvky
Hluboce dojat. Roman, 17.2.2024 7:55, 1 příspěvek
Кому, для кого? Роман, 17.2.2024 7:02, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57
Užijte si jarní prázdniny... Horydoly Open, 15.2.2024 8:53
Cestovní ruch v Česku nab... Horydoly Open, 15.2.2024 8:50
Prohlídka Masarykova okruhu Horydoly Open, 15.2.2024 8:44
Mše zamilovaných na Vyšeh... Horydoly Open, 15.2.2024 8:43
Kaňkovský masopust Horydoly Open, 15.2.2024 8:41