Domácí bastlírna: Skiset na Croozer 535

Domácí bastlírna: Skiset na Croozer 535
Skiset Croozer a postroj domácí výroby. Běžkuje Petr Šlajer.
Autor snímku Pavla Levá
SDÍLEJ:

JEŽKOVY VOČI Cyklovozík Croozer 535 v létě projíždíme s podomácku vyrobeným odpružením, v zimě s podomácku vyrobeným skisetem. Současné typy mají jistě lepší komfort, ale na tenhle vozík se dá vyrobit obstojný skiset s hmotností 13 kg pro dvojmístnou verzi. A to včetně samotného vozíku, oje, opasku a lyží.

Domácí bastlírna: Skiset na Croozer 535
Přední držák lyže - pohled zepředu.
Autor snímku Petr Šlajer
Jak na to

Dětské skisety na Horydoly

PROFI: Skiset na vozík

POLOPROFI: S miminem

BASTL: Skiset na Croozer

Náklady na materiál jsou přibližně 800 Kč, množství práce 8 hodin.

K výrobě stačí běžné domácí nářadí, tedy žádná svářečka – jen středně velký svěrák na pevném stole, sada nářadí (inbusy, klíče, šroubováky), pilka na železo, plynový hořák (pokud máte doma jen varnou desku, stačí outdoorový vařič), větší kleště, kladivo, vrtačka, sada vrtáků do železa (HSS), pilník a nějaký spojovací materiál z lépe vybaveného hobbymarketu.

Na nákupní seznam si napíšeme:

Skiset Croozer a domácí výroba. 

Opasek. Na obrázku je použitý výstrojový opasek Armády České republiky, ale v prodejnách pro řemeslníky se sežene i civilní verze. Stačí bez polstrování, přes zimní oblečení to vůbec nevadí. Tedy 1x silnější opasek z umělé tkaniny.

Materiál:
* 2 x šroub M8 x 25 mm s čočkovou hlavou bez drážky
* 4 x podložka (přesahující oko se závitem)
* 2 x samojistící matka.

Skiset Croozer a domácí výroba.

Do opasku vypálíme na bočních stranách díry rozžhaveným kovovým předmětem s průměrem 8 mm. Do děr vložíme šrouby, které provlečeme oky se závitem. Samojistící matky dotáhneme tak, aby se oka volně protáčela.

Oj. Asi nejefektivnější je udělat jakýsi žebřík z plechových profilů jako na obrázku.

Materiál:
* 2x hliníková trubka 2000 x 10 mm (případně silnější, pevnější)
* 4x oko se závitem (tedy na každý konec jedno, s vhodným průměrem tak, aby se do trubky nasunulo co nejtěsněji). * Případně pořídíme hák se závitem, který ohneme ve svěráku do tvaru oka.
* Lepidlo na kov, nejlépe dvousložkové
* Plech, např. L profil na sádrokartony
* 12x šroub M5 x 20 mm (+ matky, podložky) na "žebřík."

Rozdělaným lepidlem namažeme 4x dřík ok se závitem a vnitřky trubek. Dříky ok přilepíme dovnitř – na obou koncích tak, aby vyčnívala jen oka. Na druhém konci oka pootočíme o 90°. Ještě zbývá zpevnit pár trubek oje, aby se oj při tlačení (například při jízdě z kopce) nerozjížděla, a tím neohýbala. 

Skiset Croozer a domácí výroba.

Lyže s držáky. Z vozíku sundáme přední a zadní nárazník, kola, cyklistickou oj a parkovací brzdu. Nejprve si připravíme držáky lyží na vozík, abychom věděli, kam máme vrtat do lyží.

Materiál:
* Lyže: Například starší extra dlouhé Artisky z bazaru. Lépe dřevěné, ale vruty drží i v lyžích se sklolaminátem. Lyže uřízneme tak, aby nám z nich zbylo asi 115 cm.
* 6x úhelníkový profil délky 9 cm, plech – na přední držák
* 2x plochý profil délky 12 cm, plech – na přední držák

Skiset Croozer a domácí výroba.

Dále budeme potřebovat:
* 6x M6 x 45 mm (s inbusovou hlavou), aby se nám skiset cestách lépe skládal a rozebíral
* 8x M6 x 35 mm (taktéž s inbusovou hlavou)
* 4x karosářská podložka více podložek M6 (cca 70 ks)
* 14 ks samojistících matek M6 8 x M3 x 10 mm (matka, šroub, podložka) – případně máme-li nýtovačku, tak spoj plechových profilů předních držáků přinýtujeme.
* 10 menších vrutů do dřeva (na zadní úchyty, délka 20 mm) a 16 ještě menších (na přední držáky, délka 10 mm) obdélníkový dutý železný profil 10 x 20 x 2000 mm – na zadní držáky (pokud seženeme, tak stačí metr).

Plochý plechový profil na přední držák naohýbeme dle obrázku. Úchyt na Croozeru je totiž zkosený. To zvládneme dobře mířenými údery kladivem do profilu ve svěráku za studena a poté vyvrtáme díry.

Upevnění na vozík se neobešlo bez vyvrtání po jedné díře na každé straně do úchytu Croozeru. Druhou díru použijeme již stávající – tu, do které v létě strkáme pojistku oje. Ohnutý profil předního držáku přišroubujeme k Croozeru 2x šroubem M6. Držáky lyží je třeba oproti zkoseným úchytům na Croozeru notně vypodložkovat, aby šly rovnoběžně. Doporučuji poté podložky k sobě přilepit lepidlem na kov, aby se při montáži na sněhu nerozsypaly.

Skiset Croozer a domácí výroba.

Na zadní držáky lyží budeme potřebovat kovářskou práci. Nejprve si nařežeme obdélníkové profily 4 x 185 mm, přičemž řez na spodní straně bude zkosený cca 30°. Poté jeden z obdélníkových profilů pro každou stranu chytneme do kleští a důkladně nahřejeme nad plynem (nemusí to být úplně doruda), cca 10 minut.

Poté za pomocí kladiva a kovadliny na svěráku vykoveme vzpěru držáku lyží pro každou stranu, viz tvar na obrázku.

Skiset Croozer a domácí výroba.

Do obdélníkových profilů vyvrtáme potřebné díry pro šrouby M6, stejně tak do plechových úhelníkových profilů. Díry pro vruty by již měly být na profilech z výroby. Namontujeme držáky lyží na vozík, a to do děr po sundané parkovací brzdě. Pod šrouby dáme velké podložky bez ostrých hran. Při montáži držáků na rám vozíku nedotahujeme matky úplně na maximum – profily trubek rámu by mohly zploštět. Samojistící matice by měly povolení zabránit. [

Poté si nakreslíme na lyže montážní body a můžeme do nich začít vrtat. Pozor, zvláště vepředu, aby vrták neprojel skrz skluznici. Vepředu budou vruty držet velmi mělce, tak se nabízí spoj zpevnit ještě lepidlem. Je dobré vyvrtat díru o dost užší než je vrut. Pokud se začne po zašroubování vrutu skluznice boulit, je třeba vrut vyšroubovat, zkrátit a zkusit zašroubovat znovu.

Po montáži je třeba změřit geometrii, aby lyže šly rovnoběžně a případné rozdíly srovnat podložkami mezi rámem a držáky.

Do vozíku ještě koupíme a namontujeme:
* 2x tažné oko se závitem (2x M5 x cca 50 mm + 4x matka a 4x podložka), případně háky, které ohneme do tvaru oka. Do děr, které vepředu vznikly po odmontovaném nárazníku.

Matky lehce dotáhneme z obou stran. Tažná oka můžeme koupit a namontovat i dozadu pro případ, že bychom museli vozík spouštět z prudšího svahu. Spoj ok oje a ok vozíku lze provázat horolezeckou 8mm šňůrou. Malé karabiny se zámkem z hobbymarketu se pro spoj neosvědčily, praskají.

Doporučujeme na urolbované trasy

Doma vyrobený skiset na cyklovozík má nižší světlou výšku než prodávané skisety. Počítá se ale spíše s jízdou po urolbovaných cestách. Navíc je tím vozík s lyžemi stabilnější. Pokud by bylo třeba mít podvozek více zvednutý, přední držáky lyží by musely být vyrobeny z obdélníkových místo plechových profilů, kvůli pevnosti.

Horydoly.cz Ježkovy voči na Horydoly

Noc ve visu

Ustřihni spacák a strč do něj prcka

Lavinová lopata, dělníkova odplata

Udělej si hrnec do hor

Ze vzpomínek študého chudenta

Picí systém za ještě lepší cenu

Picí systém za hubičku

Přepouštěcí ventil na plyn

Tuning zimního spacáku 

40 dní vaření na dřívkáči z plechovek

Na skialp není nikdy brzy

VAROVÁNÍ
Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné materiální škody, zranění či ztráty na životech v souvislosti s napodobováním návodů popsaných v rubrice Ježkovy voči!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ježovy bulvy

Vzhledem k tomu že to bastlíř dělal pro dítě tak asi to druhé

Reaguj
Ježovy bulvy

Ježovy bulvy - vulvy?

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Dolní Klabava na podzim na kajaku

Dolní Klabava na podzim na kajaku

RIVER GUIDE Letošní podzim je pro vodáky ideální. Ačkoliv byly zrušeny téměř všechny tradiční hromadné akce s vypouštěním přehrad a rybníků, voda valí z hor do rovin sama od sebe. Není jí ani... celý článek

Na tom bošileckym mostku hrály dvě panny v kostku

Rybáři na jihu Čech zahajují výlovy

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Výlovy rybníků 2020 září

Výlovy rybníků 2020 září

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O nadcházejícím víkendu se budou vylovovat zajímavé rybníky Stavičný u Strakonic, Zmola v Kunovicích a Letadlo u Aše.
Na tom bošileckym mostku hrály dvě panny v kostku

Na tom bošileckym mostku hrály dvě panny v kostku

Jihočeský Bošilec je stranou hlavních silnic, ale jeho kostel je vidět do daleka. Cesta ze vsi ke kostelu svatého Martina vede odedávna po bošileckém mostku. Most i kostel mají gotické základy
Rybáři na jihu Čech zahajují výlovy

Rybáři na jihu Čech zahajují výlovy

Na jihu Čech startují letošní podzimní výlovy. U hrází největších jihočeských rybníků bude znovu k vidění unikátní činnost zástupců Petrova cechu, pokračovatelů jednoho z tradičních řemesel, jehož postupy se po celá staletí nezměnily.
Alpy AKTUÁLNĚ 2020

Alpy AKTUÁLNĚ 2020

GROSSGLOCKNER Co je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Dolní Klabava na podzim na kajaku

Dolní Klabava na podzim na kajaku

RIVER GUIDE Letošní podzim je pro vodáky ideální. Ačkoliv byly zrušeny téměř všechny tradiční hromadné akce s vypouštěním přehrad a rybníků, voda valí z hor do rovin sama od sebe. Není jí ani

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Domažlice, Čakan 19.-25.10. 19.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Jablunkov, centrum kultury a informací 23.-25.10. 23.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Uherský Brod, Máj 25.10.
Zamykání Ostravice Ostrava 26.-27.9.  26.10.
Lampionový průvod Bukovany 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00

Diskuse

Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků
Komfort nošení Petr Š., 22.10.2020 9:59, 8 příspěvků
Kontakty z mobilu Milda, 22.10.2020 9:58, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18
Signal festival byl zrušen Horydoly , 19.10.2020 16:07
Nejdůležitější věc při ko... milan šupa, 15.10.2020 19:50
Běh o koláč panny z Dívčí... Horydoly , 14.10.2020 13:03
Ekofilm Horydoly , 14.10.2020 11:07
Polygon Singing Rock Horydoly , 14.10.2020 10:11
Festival Life letos nebud... Horydoly , 13.10.2020 9:22