Domácí bastlírna: Skiset na Croozer 535

Domácí bastlírna: Skiset na Croozer 535
Skiset Croozer a postroj domácí výroby. Běžkuje Petr Šlajer.
Autor snímku Pavla Levá
SDÍLEJ:

JEŽKOVY VOČI Cyklovozík Croozer 535 v létě projíždíme s podomácku vyrobeným odpružením, v zimě s podomácku vyrobeným skisetem. Současné typy mají jistě lepší komfort, ale na tenhle vozík se dá vyrobit obstojný skiset s hmotností 13 kg pro dvojmístnou verzi. A to včetně samotného vozíku, oje, opasku a lyží.

Domácí bastlírna: Skiset na Croozer 535
Přední držák lyže - pohled zepředu.
Autor snímku Petr Šlajer
Jak na to

Dětské skisety na Horydoly

PROFI: Skiset na vozík

POLOPROFI: S miminem

BASTL: Skiset na Croozer

Náklady na materiál jsou přibližně 800 Kč, množství práce 8 hodin.

K výrobě stačí běžné domácí nářadí, tedy žádná svářečka – jen středně velký svěrák na pevném stole, sada nářadí (inbusy, klíče, šroubováky), pilka na železo, plynový hořák (pokud máte doma jen varnou desku, stačí outdoorový vařič), větší kleště, kladivo, vrtačka, sada vrtáků do železa (HSS), pilník a nějaký spojovací materiál z lépe vybaveného hobbymarketu.

Na nákupní seznam si napíšeme:

Skiset Croozer a domácí výroba. 

Opasek. Na obrázku je použitý výstrojový opasek Armády České republiky, ale v prodejnách pro řemeslníky se sežene i civilní verze. Stačí bez polstrování, přes zimní oblečení to vůbec nevadí. Tedy 1x silnější opasek z umělé tkaniny.

Materiál:
* 2 x šroub M8 x 25 mm s čočkovou hlavou bez drážky
* 4 x podložka (přesahující oko se závitem)
* 2 x samojistící matka.

Skiset Croozer a domácí výroba.

Do opasku vypálíme na bočních stranách díry rozžhaveným kovovým předmětem s průměrem 8 mm. Do děr vložíme šrouby, které provlečeme oky se závitem. Samojistící matky dotáhneme tak, aby se oka volně protáčela.

Oj. Asi nejefektivnější je udělat jakýsi žebřík z plechových profilů jako na obrázku.

Materiál:
* 2x hliníková trubka 2000 x 10 mm (případně silnější, pevnější)
* 4x oko se závitem (tedy na každý konec jedno, s vhodným průměrem tak, aby se do trubky nasunulo co nejtěsněji). * Případně pořídíme hák se závitem, který ohneme ve svěráku do tvaru oka.
* Lepidlo na kov, nejlépe dvousložkové
* Plech, např. L profil na sádrokartony
* 12x šroub M5 x 20 mm (+ matky, podložky) na "žebřík."

Rozdělaným lepidlem namažeme 4x dřík ok se závitem a vnitřky trubek. Dříky ok přilepíme dovnitř – na obou koncích tak, aby vyčnívala jen oka. Na druhém konci oka pootočíme o 90°. Ještě zbývá zpevnit pár trubek oje, aby se oj při tlačení (například při jízdě z kopce) nerozjížděla, a tím neohýbala. 

Skiset Croozer a domácí výroba.

Lyže s držáky. Z vozíku sundáme přední a zadní nárazník, kola, cyklistickou oj a parkovací brzdu. Nejprve si připravíme držáky lyží na vozík, abychom věděli, kam máme vrtat do lyží.

Materiál:
* Lyže: Například starší extra dlouhé Artisky z bazaru. Lépe dřevěné, ale vruty drží i v lyžích se sklolaminátem. Lyže uřízneme tak, aby nám z nich zbylo asi 115 cm.
* 6x úhelníkový profil délky 9 cm, plech – na přední držák
* 2x plochý profil délky 12 cm, plech – na přední držák

Skiset Croozer a domácí výroba.

Dále budeme potřebovat:
* 6x M6 x 45 mm (s inbusovou hlavou), aby se nám skiset cestách lépe skládal a rozebíral
* 8x M6 x 35 mm (taktéž s inbusovou hlavou)
* 4x karosářská podložka více podložek M6 (cca 70 ks)
* 14 ks samojistících matek M6 8 x M3 x 10 mm (matka, šroub, podložka) – případně máme-li nýtovačku, tak spoj plechových profilů předních držáků přinýtujeme.
* 10 menších vrutů do dřeva (na zadní úchyty, délka 20 mm) a 16 ještě menších (na přední držáky, délka 10 mm) obdélníkový dutý železný profil 10 x 20 x 2000 mm – na zadní držáky (pokud seženeme, tak stačí metr).

Plochý plechový profil na přední držák naohýbeme dle obrázku. Úchyt na Croozeru je totiž zkosený. To zvládneme dobře mířenými údery kladivem do profilu ve svěráku za studena a poté vyvrtáme díry.

Upevnění na vozík se neobešlo bez vyvrtání po jedné díře na každé straně do úchytu Croozeru. Druhou díru použijeme již stávající – tu, do které v létě strkáme pojistku oje. Ohnutý profil předního držáku přišroubujeme k Croozeru 2x šroubem M6. Držáky lyží je třeba oproti zkoseným úchytům na Croozeru notně vypodložkovat, aby šly rovnoběžně. Doporučuji poté podložky k sobě přilepit lepidlem na kov, aby se při montáži na sněhu nerozsypaly.

Skiset Croozer a domácí výroba.

Na zadní držáky lyží budeme potřebovat kovářskou práci. Nejprve si nařežeme obdélníkové profily 4 x 185 mm, přičemž řez na spodní straně bude zkosený cca 30°. Poté jeden z obdélníkových profilů pro každou stranu chytneme do kleští a důkladně nahřejeme nad plynem (nemusí to být úplně doruda), cca 10 minut.

Poté za pomocí kladiva a kovadliny na svěráku vykoveme vzpěru držáku lyží pro každou stranu, viz tvar na obrázku.

Skiset Croozer a domácí výroba.

Do obdélníkových profilů vyvrtáme potřebné díry pro šrouby M6, stejně tak do plechových úhelníkových profilů. Díry pro vruty by již měly být na profilech z výroby. Namontujeme držáky lyží na vozík, a to do děr po sundané parkovací brzdě. Pod šrouby dáme velké podložky bez ostrých hran. Při montáži držáků na rám vozíku nedotahujeme matky úplně na maximum – profily trubek rámu by mohly zploštět. Samojistící matice by měly povolení zabránit. [

Poté si nakreslíme na lyže montážní body a můžeme do nich začít vrtat. Pozor, zvláště vepředu, aby vrták neprojel skrz skluznici. Vepředu budou vruty držet velmi mělce, tak se nabízí spoj zpevnit ještě lepidlem. Je dobré vyvrtat díru o dost užší než je vrut. Pokud se začne po zašroubování vrutu skluznice boulit, je třeba vrut vyšroubovat, zkrátit a zkusit zašroubovat znovu.

Po montáži je třeba změřit geometrii, aby lyže šly rovnoběžně a případné rozdíly srovnat podložkami mezi rámem a držáky.

Do vozíku ještě koupíme a namontujeme:
* 2x tažné oko se závitem (2x M5 x cca 50 mm + 4x matka a 4x podložka), případně háky, které ohneme do tvaru oka. Do děr, které vepředu vznikly po odmontovaném nárazníku.

Matky lehce dotáhneme z obou stran. Tažná oka můžeme koupit a namontovat i dozadu pro případ, že bychom museli vozík spouštět z prudšího svahu. Spoj ok oje a ok vozíku lze provázat horolezeckou 8mm šňůrou. Malé karabiny se zámkem z hobbymarketu se pro spoj neosvědčily, praskají.

Doporučujeme na urolbované trasy

Doma vyrobený skiset na cyklovozík má nižší světlou výšku než prodávané skisety. Počítá se ale spíše s jízdou po urolbovaných cestách. Navíc je tím vozík s lyžemi stabilnější. Pokud by bylo třeba mít podvozek více zvednutý, přední držáky lyží by musely být vyrobeny z obdélníkových místo plechových profilů, kvůli pevnosti.

Horydoly.cz Ježkovy voči na Horydoly

Noc ve visu

Ustřihni spacák a strč do něj prcka

Lavinová lopata, dělníkova odplata

Udělej si hrnec do hor

Ze vzpomínek študého chudenta

Picí systém za ještě lepší cenu

Picí systém za hubičku

Přepouštěcí ventil na plyn

Tuning zimního spacáku 

40 dní vaření na dřívkáči z plechovek

Na skialp není nikdy brzy

VAROVÁNÍ
Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné materiální škody, zranění či ztráty na životech v souvislosti s napodobováním návodů popsaných v rubrice Ježkovy voči!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ježovy bulvy

Vzhledem k tomu že to bastlíř dělal pro dítě tak asi to druhé

Reaguj
Ježovy bulvy

Ježovy bulvy - vulvy?

Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Čarodějnice a 1. máj ve středních Čechách

Čarodějnice a 1. máj ve středních Čechách

Blíží se první máj - lásky čas. Tradiční polibek pod rozkvetlou třešní bude mít kouzlo například v některém z mnoha středočeských parků. V květnu se také pořádají májové slavnosti. Ještě před příchodem května je
Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

COURCHEVEL Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Rozhledna Císařský kámen Rádlo

Rozhledna Císařský kámen Rádlo

Rozhledna Císařský kámen stojí nad obcí Rádlo na zalesněném hřbetu mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Vrch Císařský kámen (637 m) je nejzápadnější částí Maršovické vrchoviny. Název upomíná na návštěvu císaře
České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

České středohoří AKTUÁLNĚ 2022

Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Cyklo Glaciensis Letohrad, Ráj Cykloturistika 20.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
Den elektrokol Příbram, Ebike Partners 28.5.

Diskuse

foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 2 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 2 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 27 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40