Jak se připravit na nouzové volání

Jak se připravit na nouzové volání
SDÍLEJ:
Příští týden se chystám na dovolenou, máme pronajatou chatičku na Chrudimsku, uprostřed lesa, daleko od jakékoliv civilizace. Nedávno jsem si ale s hrůzou uvědomil, že taková samota má jednu velkou nevýhodu – pokud se něco stane, těžko se dovolám pomoci. Podle internetové mapy tam není moc signál na mobil a hlavně si nedokážu představit, jak rozrušený popisuji do telefonu, kde jsem a co se stalo. Existuje něco, co by mohlo v takovém případě pomoci?

Na poradnu pardubického občanského sdružení Rescueinfo se obrátil čtenář, který chce být zodpovědný ke svému zdraví a případně ulehčit práci lékažů či jiných záchranářů, kdyby je potřeboval.

Mnozí možná namítnou, že Česká republika je malá země a prakticky neexistuje místo, na které by se nedostala pomoc.

To je samozřejmě pravda, obzvlášť z pohledu cestovatelů do exotických zemí, jenže v případě ohrožení života jde často o minuty a každé zdržení může rozhodovat o životě i smrti.

Jistě není nutné připomínat, že v Česku existují čtyři linky, přes něž lze přivolat pomoc:

112 - Evropské tísňové volání

150 – Hasičský záchranný sbor

155 – Zdravotnická záchranná služba

158 – Policie ČR

Není účelem tohoto článku, vyvolávat flame war o to, jestli je lepší volat národní linku nebo 112, takže jen ve stručnosti:

V případě, kdy událost vyžaduje zásah pouze jedné složky Integrovaného záchranného systému, voláme raději její přímé tísňové číslo. Naopak linku 112 je výhodnější použít v okamžiku, kdy zásah bude vyžadovat součinnost více složek (např. dopravní nehoda, hledání ztracené osoby, vyproštění z nepřístupného místa).

VIDEO
Stáhněte ZÁCHRANA HOROLEZCE - TRENING (681 MB, AVI, 12:07 min)
Podívejte na YouTube:

Co udělat předem?

Staré vojenské přísloví tvrdí, že těžko na cvičišti a lehko na bojišti. Uvádíme proto základní úkony, které může předem udělat každý, kdo plánuje delší pobyt v přírodě.

Hodit se mohou nejen turistům a chalupářům, ale třeba také vedoucím dětských a mládežnických oddílů během táboření, nebo při zimním pobytu v lesní chatě. Kdo ze zkušených vedoucích nikdy nepotřeboval pro své svěřence pomoc lékaře, ať hodí kamenem...

Prakticky všechny vozy záchranné služby a dalších složek záchranného systému využívají satelitní navigaci. Jednou z prvních věcí, kterou bychom proto měli udělat, je zjištění přesné polohy místa, kde budeme trávit prázdniny, dovolenou nebo třeba jen víkend.

Pokud GPS navigaci nevlastníme, nemusíme zoufat. Na internetu je dostupných mnoho map, na nichž můžeme přesně určit souřadnice určitého místa. V případě, že cesta nevede až k chatě, je vhodné si zapsat také souřadnice místa, kam až lze zajet s vozidlem a tyto souřadnice pak nadiktovat během případného tísňového volání. V opačném případě se může stát, že navigace záchranářů vybere jiné místo, které je blíž, ale mezi ním a chatou či tábořištěm je rokle nebo jiná neprostupná překážka.

Od věci ani není porozhlédnout se po okolí a vytipovat místo, kde by případně mohl přistát vrtulník a opět si zapsat jeho souřadnice. Takovým místem může být prostor o rozměrech alespoň 20 x 20 metrů, kde v okolí nejsou žádné vysoké předměty. Pozor na elektrická vedení. Konečné místo přistání ale vždy určuje pilot.

Pomoci také mohou orientační body a stručný plánek, jak se pěšky dostat od konce cesty k místu pobytu. Vhodné jsou turistické značky, nezaměnitelná místa v krajině a podobně. Všechny výše uvedené věci je samozřejmé nezbytné mít uložené na jednom místě, o němž zároveň vědí i všichni ostatní na dovolené. Rozhodně není vhodné je ukládat pouze do mobilu formou poznámky.

Mobil je malým velkým pomocníkem

Alespoň přibližné určení polohy je možné přes telefonní linku 112 a někde také 155. Musíme si ale uvědomit, že takovéto určení polohy vychází z rozmístění základnových stanic mobilních operátorů a v přírodě není tak přesné jako ve městech.

Kde je hustá síť vysílačů, může operátor určit polohu volajícího na jednotlivé stovky metrů, ale třeba v Krkonoších už může být přesnost zcela nedostatečná, protože operátor zjistí, že se mobil nachází ve východních nebo západních Krkonoších. Přesnější být z technických důvodů nemůže.

Pokud už dojde k situaci, která vyžaduje přivolání pomoci telefonem, může nastat několik problémů:

Nouzový signál

V případě, kdy mobil na displeji zobrazuje hlýšku "Jen nouzové volání" nebo "SOS," znamená to, že sice nemá signál své vlastní sítě, ale je k dispozici signál konkurence. Jediné číslo, které je v tomto případě možné volat, je 112.

Žádný signál

Horší je situace, kdy mobil signalizuje, že nemá žádný signál. V takovém případě nezbývá, než se ho pokusit najít. Mnohdy stačí přejít o několik metrů vedle, případně na blízký kopec.

Slabý signál

Pokud náš mobilní telefon zachytil slabý signál, může se podařit sestavit hovor, ale ten bude nesrozumitelný. Možným řešením je využít SMS, které se spokojí i se slabším signálem. Bohužel je nelze odeslat přímo na tísňové linky, takže nezbývá, než se domluvit s někým, kdo mobil nikdy nevypíná a pomoc by mohl zprostředkovat. Problém se špatným signálem je možné vyřešit externí směrovou anténou, pokud mobilní telefon umožňuje její připojení.

Alternativní způsob komunikace

V současné době se objevil ještě jeden způsob, jak přivolat pomoc. Je jím satelitní komunikátor, který umožňuje textovou komunikaci. Jeho nevýhodou je ovšem vyšší cena a nutnost pravidelných poplatků. Pro osamělé osoby trávící často delší dobu mimo civilizaci ale může být vhodným řešením.

Autor vydává server Rady v nouzi.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: GPS a zachranka
Sestřičky neumí s GPS asi
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 22.11.2011 12:50
Reaguj
GPS a zachranka
Nevim jake mate kdo zkusenosti, ale moje osobni je...ze i po zadani pozice jak na tisnovou linku zachr. sluzby i s posadkou sanitky.../hlavne v miste, kde chvili byl a nebyl signal/, takze jsem jim to posilal i SMSkou do sanitky, jsem se s nimi pak cca 20 minut nahanel po okoli, kde jsme si telefonovali a nemohli me v lese (kousek od turisticke cyklostezky) najit...tak jsem musel na kolo, do nejblizsi vesnice (asi 4km), tam jsme se potkali a po lesni ceste trada zpet na pomoc kolegovi.Tez jsem predpokladal, ze v dnesni dobe neni problem najit podle pozice, kde se clovek nachazi. Otazkou je, jestli to bylo lokalitou (okoli Hodonina), lidma ci to neni jeste tak uplne 100%.Moje volani bylo na 155 (Sanitka).
  • Autor Twada
  • Datum a čas 22.11.2011 12:48
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Paseky nad Jizerou, příjemné lyžování na loukách

Paseky nad Jizerou, příjemné lyžování na loukách

Skiareál v Pasekách nad Jizerou je ideální pro rodiny a děti, které už trochu umějí lyžovat, ale k dokonalosti jim ještě hodně chybí. Obsluhují ho dvě sedačkové lanovky, dva vleky a jeden pojízdný koberec.... celý článek

Pražský lyžařský pohár lyžařů se jel na Vypichu

České hory aktuálně 2018/2019

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Bruslení v Praze 2018 / 2019

Bruslení v Praze 2018 / 2019

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na ledu velkých zimních stadionů, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři zatím nemají k dispozici
České hory aktuálně 2018/2019

České hory aktuálně 2018/2019

BESKYDY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Zimní zábava pro celou rodinu!

Zimní zábava pro celou rodinu!

Region Serfaus-Fiss-Ladis se nachází ve výšce od 1200 do 1400 metrů nad mořem na slunečné náhorní plošině nad údolím Innu. Obklopují ho alpské vrcholy pohoří Samnaungruppe a Ötztalských Alp.  Nabízí vše, co si mohou hosté
Učitel naživo otevírá 4. ročník akreditovaného výcviku

Učitel naživo otevírá 4. ročník akreditovaného výcviku

Unikátní výcvik pro všechny lidi, kteří se chtějí stát učiteli, je určen absolventům nepedagogických oborů vysokých škol, kteří chtějí učit děti na druhém stupni základní školy nebo na střední škole.
Ostravský City Cross Sprint se poběží okolo Gongu

Ostravský City Cross Sprint se poběží okolo Gongu

Závod na běžkách City Cross Sprint se tradične koná v unikátní lokalitě - technické památce Dolní oblast Vítkovice v Ostravě. V sobotu 23. února je otevřený pro veřejnost a zároveň je to exhibice českých i světových lyžařských

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.
City Cross Sprint Ostrava, Bělský les Běžky 23.2.
Orchideje - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 15.-24.2. 24.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-3.3. 1.3.

Diskuse

hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků
schíza na šumavě Pišišvor, 13.2.2019 23:31, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35
Přednášky o české šlechtě... Horydoly , 7.2.2019 16:31
Špindl Horydoly , 7.2.2019 16:04