Lidové Velikonoce na východní Moravě

Lidové Velikonoce na východní Moravě
Velikonoce Uherské Hradiště.
Autor snímku Skanzen Rochus
SDÍLEJ:

Východní Morava nabízí autentické zážitky lidových Velikonoc tak, jak je prožívali lidé před desetiletími, ba staletími. Návštěvníci si dokonce mohou vybrat, zda uvidí a zažijí Velikonoce hanácké, valašské či slovácké.

Lidové Velikonoce na východní Moravě
Muzeum v přírodě Rymice.
Autor snímku Centrála cestovního ruchu Východní Morava

"Někdo má Velikonoce spjaty pouze s pondělní pomlázkou, Velikonoční doba je však mnohem delší," osvětluje ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová a dodává: "Nejenže se půst držel a leckde i drží celých čtyřicet dní před Velikonocemi, ale všechny dny Svatého týdne, největšího křesťanského svátku, který vyvrcholí o Velikonoční neděli a pondělí jsou provázeny řadou tradičních zvyků. S mnohými z nich se můžete seznámit například v rámci Velikonočních programů v muzeích Zlínského kraje."

V sobotu 9. dubna se uskuteční ve Skanzenu Rochus ve slováckém hlavním městě Uherském Hradišti program Od Fašanku do Velikonoc. Ideální pro všechny, kdo si chtějí udělat jasno v tom, co znamená na Slovácku masopust, co půst, co je pašijový týden a jak se slaví. A samozřejmě, jaké zvyky jednotlivá údobí v tomto bohatém kraji provázejí. Těšit se můžete na mečové tance, pletení pomlázek nebo obchůzku hrkačů a šlaháčů a cimbálovou muziku.

Ve stejný den prožijete v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí Velikonoce v muzeu. Můžete si nazdobit kraslice, uplést tatar nebo upéct tradiční jidášky. Pokud se chcete seznámit s fenoménem tradiční rožnovské kraslice, nenechte si ujít výstavu Kraslice a výšivka z Rožnovska na zámku Vsetín.

Ukázky výroby tradičních zvykoslovných předmětů jako jsou batikované kraslice, kraslice zdobené slámou, dřevěné píšťalky, hrkače, klepače jsou na programu akce Velikonoce ve Slováckém muzeu, která se koná ve dnech 11.-13. dubna ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Velikonoce.

Pestrý program s tvořivými dílnami, ukázkami různých stylů zdobení kraslic, pletení pomlázek i výrobou velikonočních dekorací z vizovického pečiva nabídne Zelený čtvrtek Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Období pašijového týdne a Velikonoc si zde veřejnost může připomenout také panelovou výstavkou Vajíčko malované, z lásky darované, která je doplněná o ukázku reprezentativní kolekce kraslic ze sbírky muzea.

V Holešově připravili na období velikonočních svátků ve dnech 15.-17. dubna jarní prohlídky Malého muzea kovářství v Holešově s velikonoční tematikou a výstavou kraslic.

Krásný program připravilo také Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Na Bílou sobotu 16. dubna tady propukne třídenní festival Velikonoce na Valašsku plný hudebního i gastronomického programu, chybět nebudou ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků.

Sám stěžejní den Velikonoc i celého křesťanského roku - Velikonoční neděli neboli Boží hod můžete strávit také v hanáckém koutě východní Moravy v Rymicích. Ve zdejším muzeu v přírodě připravila jeho zastřešující organizace Muzeum Kroměřížska program pod názvem Velikonoční neděle v Rymicích. Projdete si chaloupky areálu Hejnice, uvidíte a zkusíte si uplést pomlázku či nazdobit kraslici.

S Velikonocemi je již tradičně spojena také Tulipománie, výstava tulipánů, jejich vazeb a aranžmá dalších jarních květin na zámku v Buchlovicích, která probíhá ve dnech 15.-18. dubna.

INFO: Východní Morava

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2025

Alpy AKTUÁLNĚ 2025

MERIBEL Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Kde se natáčelo Krakonošovo tajemství?

Historické železnice a nostalgické vlaky

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.
Hostivařská přehrada 2025

Hostivařská přehrada 2025

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Letní vstupné 170 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2025

NOVÍ CHATAŘI Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Historické železnice a nostalgické vlaky

Historické železnice a nostalgické vlaky

AKTUALIZACE Přinášíme přehled historických železnic, nostalgických vlaků a železničních muzeí.
Kde se natáčelo Krakonošovo tajemství?

Kde se natáčelo Krakonošovo tajemství?

Televizní pohádka Krkonošovo tajemství se sice odehrává v Krkonoších a Podrkonoší, ale slovenský režisér Petr Bebjak za německé peníze ji točil na mnoha místech Čech a Moravy.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Botanická zahrada 250 let Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-21.9 15.9.
Mělnické vinobraní Mělník 19.-21.9. 19.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 19.-21.9. 19.9.
Pražská 50 - cyklomaraton Praha, Dejvice Horská kola 20.9.
Cidlina - splutí Žehuň 20.9.
Andulky - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 20.-21.9. 20.9.
Pohár Plzeňského kraje XCO Plzeň, Božkov Horská kola 20.9.
Zažít město jinak Praha Sousedská slavnost 20.9.
Den železnice Nymburk 20.9.
La Skala Cup Žilina, La Skala Lezecké závody 20.9.

Diskuse

...a to jsi vynechal Dülf... Kuba Turek, 18.9.2025 12:52, 2 příspěvky
Vy jste rodinka! Novinář, 18.9.2025 9:16, 2 příspěvky
sem asi ne Klekí Petra, 16.9.2025 23:13, 1 příspěvek
Inu Honza, 13.9.2025 20:53, 12 příspěvků
Inu Kuba Turek, 13.9.2025 14:11, 12 příspěvků
Inu Honza, 13.9.2025 12:52, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Lukas B., 12.9.2025 12:22, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Honza, 11.9.2025 14:41, 12 příspěvků
Chyba v článku Ondráčková, 11.9.2025 14:30, 5 příspěvků
Pomoc Horal, 11.9.2025 13:24, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

CzechTourism Horydoly , 18.9.2025 13:44
Zažít město jinak Horydoly Open, 18.9.2025 13:35
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 9.9.2025 22:28
Filmový festival Voda, mo... Horydoly , 9.9.2025 4:03
Re: Galasova cyklojízda Horydoly , 8.9.2025 11:48
Využite priaznivé počasie... Horydoly , 8.9.2025 11:46
Prague Horydoly Open, 8.9.2025 11:34
NN NIGHT RUN Horydoly , 5.9.2025 1:24