Památník Slovenského národního povstání Banská Bystrica

Památník Slovenského národního povstání Banská Bystrica
Památník Slovenského národního povstání Banská Bystrica.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Kdo nezná svoji minulost, nepochopí současnost a zopakuje staré chyby v budoucnosti. Beze zbytku si tuto pravdu ověříme v partyzánském hlavním městě Banské Bystrici. Když se nám podaří dostat pod slupku megalomanského památníku Slovenského národního povstání, prostor obrovského rozkrojeného bochníku nás pohltí a nechá přemýšlet, co se dělo koncem druhé světové války ve slovenských horách.

Památník Slovenského národního povstání Banská Bystrica
Památník Slovenského národního povstání Banská Bystrica.
Autor snímku Kuba Turek

Kam dnes chodíme s batohem na zádech, se odehrávaly scény odvahy, dobrodružství, naděje i beznaděje, nejnižších podlostí i hrdinství.

Němečtí fašisté byli krutí, ale svým způsobem čestní. Vraždili pomocníky partyzánů a vypalovali jen vesnice prokazatelně s nimi spojené.

Na život a na smrt

Proti tomuto stroji na smrt se postavili partyzáni, kterým nebyla žádná metoda zastrašování dost špatná, aby ji nepoužili. Vesničané se jich nakonec báli víc než okupantů.

Dá se vlastně o německých okupantech vůbec mluvit, když Slovensko samo bylo fašistickým státem?

Mohli partyzáni bojovat jinak? Kdo je využil? Kdo je zneužil? Kdo jim pomohl? Kdo je nechal pomřít?

Klid v horách je teprve šedesát let

Na to je dobré myslet nejen v památníku, ale také na túrách do hor, kde se bojovalo a umíralo.

INFO: Múzeum SNP a Banská Bystrica

Horydoly.cz Přečtěte si také: Live sledovanie Cesty SNP


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

SNP
Nedá mi to, aby som nereagoval. Veľmi sa mi páči reakcia, hoci 3 roky stará, pána s menom Kamzík. Ako by mi z duše rozprával. Nuž zdá sa mi úsmevné, keď niekto, kto sa nevie ani podpísať tvrdí, že sme museli vyhlásiť SNP, aby sme boli po vojne medzi víťazmi. Podľa mňa je to úplná sprostosť. Môj starý otec by vám o tom vedel porozprávať, keby ešte medzi nami bol. Chcem vidieť ľudí, ktorí nás teraz považujú za Hitlerových spojencov, ako by sa oni zachovali, keby boli na našom mieste. Jednoducho niekedy v roku 1943 prišiel veľkému počtu mladých chlapcov na Slovensku povolávací rozkaz a museli ísť bojovať proti Sovietom. Nevedeli za koho ani prečo. Keď v ZSSR riskovali svoje životy a prešli na druhú stranu, tak sa k nim Sovieti chovali ako k zvieratám. Našťastie sa v ZSSR podarila vybudovať veľká armáda (aj za účasti Čechov) a ako cieľ si stanovila pomôcť SNP. Samotný starý otec bol počas Dukelskej operácie 4x postrelený (bojoval ako vycvičený paragán v 2. parabrigáde pod vedením gen.Svobodu). 4x mal obrovské šťastie!!! Naozaj si myslíte, že po vojne by sme patrili medzi porazených, keď sa nám podarilo oslobodiť Slovensko spolu so Sovietmi? Samozrejme aj u nás žili zradcovia, najmä Hlinková garda. Ale kto z vás by sa správal inak, keby dostal zo dňa na deň za úlohu vyhlásiť Slovenský štát? Veď by sme ako neozbrojení boli napadnutí dobre pripravenými Maďarmi! Veď obranné pevnosti sa predsa budovali na nemeckej hranici! Veď pár mesiacov pred vyhlásením sme stratili slovenské územia, ktoré nám zobralo Poľsko! Nech mi niekto vysvetlí ako mal postupovať Tiso, keď dostal (myslím, že 13.3.39) za úlohu vyhlásiť samostatný štát! Pravdou naozaj je, že Rusi sa počas oslobodzovania vôbec nesprávali priateľsky, znásilňovali ženy, kradli, boli jednoducho ako zvery.
 • Autor Rezo
 • Datum a čas 24.5.2011 19:11
Reaguj
Čestný Turek
Asi je pravdou, že za SNP postupovaly obě strany mnohdy dost drsně (a to je slabé slovo). Nicméně napsat, že "němečtí fašisté byli čestní" je HNUS, a pouze doufám, že to je jen další z "tureckých" pokusů jak přilákat více "clicků".
 • Autor Petr
 • Datum a čas 18.5.2011 13:45
Reaguj
Husákovo paměti
Vřele doporučuju sehnat si některé starší vydání (neprobrané ÚV KSČ) Husákových "Vzpomínek na SNP". Najdete tam věci, o kterých se veřejně nikdy nemluvilo (třeba jak slovenští radikálové chtěli Slovenskou sovětskou republiku) a spoustu informací o zákulisních čachrech.
 • Autor Střelec
 • Datum a čas 18.5.2011 06:57
Reaguj
Re: fašizmus
Pravdou je, je s tou čestností je to dost úsměvná poznámka, protože o žádnou čest a podobně samozřejmě nešlo. Jen o to, že německé jednotky byly součástí oficiáních struktur, a tak musely být takto i řízeny a organizovány. Takže zatímco partyzáni si mohli více méně dělat co chtěli, protože to byly nezávislé skupinky bez přímého velení, německé jednotky se takto chovat nemohly. Jinak řečeno, mohly se chovat neskutečně svinským způsobem(což velmi často také činily), ale organizovaně.Na druhou stranu s tím porovnáváním mezi Českem a Slovenskem bych byl hodně opatrný. Pražské povstání přišlo samozřejmě s křížkem po funuse, ale na druhou stranu nebylo SNP ničím jiným, než pokusem si za pět minut dvanáct zachránit před Sověty s prominutím prdel. Ono čistě z pozice Slovenského štátu, věrného spojence Říše a Vůdce, by se RA vítala jako osvoboditelka dost blbě;-).
 • Autor Nedá mi to
 • Datum a čas 16.5.2011 13:13
Reaguj
fašizmus
Prepáčte nikdy by som sa takto nevyjadroval ale ako sa dá reagovať na to že nemeckí fašisti boli čestní ľudia? Boli to vrahovia a zločinci akých história dovtedy nepoznala! Boli čestní aj vo vtedajšom Sovietskom zväze alebo v Juhoslávii? A čo Česko? Podľa logiky Jakuba Turka boli asi čestní aj tí fašisti ktorí vypálili Lidice. Čestný bol aj Adolf Hitler a ďalší nacistickí pohlavári? Fašisti kade chodili tak neľútostne vraždili a rozhodne nie čestným spôsobom! A čo obete v koncentračných táboroch? Podľa Logiky Jakuba Turka boli vraždení čestnými ľudmi. Slovenské národné povstanie je právom považované za svetlú kapitolu slovenských dejín. Česi sa zobudili až 5. mája 1945 keď už tí " čestní " fašisti mali úplné iné starosti. Na záver len toľko že nie som nejaký starý komunista mám 34 rokov a na rozdiel od niekoho poznám históriu slovenského národa.
 • Autor partizán
 • Datum a čas 21.9.2008 09:07
Reaguj
Re: Re: Re: Partyzáni x fašisté
Nemáte se za co omlouvat. Naopak děkuji za podnětnou diskusi.
Reaguj
Re: Re: Partyzáni x fašisté
Dobry den, pane Turku.Omlouvám se, za to šťournutí do Vašeho článku a samozřejmě to nic nemění na tom, že i nadále čtu rád Vaše články. To víte, když nejsem někde v horách, tak jsem pravá, vystresovaná, kancelářská krysa, takže mi občas nezbývá než cestovat alespoň s Vašim webem :-)Mějte se.
Reaguj
Re: Re: Partyzáni x fašisté
pravidelná armáda si na rozdíl od partyzánů může dovolit ten luxus, že dodržuje pravidla a navenek se slušně chovat prostě musí. a excesy musí aspoň naoko trestat. a to i na území s nepřátelsky naladěným obyvatelstvem. pro bojovníky skryté v lesích je pak teror civilního obyvatelstva velmi účinným a zhusta nepostradatelným pomocníkem pro přežití.pak vypjatá situace partyzánského odboje je ideální živnou půdou pro vypuknutí všelikých úchylek. někdy je to ještě možné nazývat hrdinství a odvaha, jindy je to za hranou.jiná věc je, že historie SNP (představa o SNP u veřejnosti) je zabordelena spoustou komunistického balastu.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 15.9.2008 09:47
Reaguj
idiot turek
Redakce HORYDOLY vymazala diskusní příspěvek kvůli vulgárním nadávkám.
 • Autor partizán
 • Datum a čas 14.9.2008 21:23
Reaguj
Re: Partyzáni x fašisté
Děkuji za podnětnou reakci. Myslím, že takové otázky by si měl klást každý z nás a pokoušet se na ně odpovědět, ačkoliv žijeme v období, kdy zrovna naše obě země neválčí. (Jenom drobné upřesnění - samozřejmě původcem všeho zla bylo v případě SNP nacistické Německo. O tom nemůže být žádného sporu.)
Reaguj
Celkem 10 příspěvků v diskuzi


Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)... celý článek

Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Oslavit Velikonoce můžete ve středočeských zámcích a hradech Loučeň, Mcely, Okoř, Křivoklát a Týnec nad Sázavou.
Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Hrady a zámky ve středních Čechách nachystaly pro návštěvníky řadu novinek. Speciální prohlídky, přednášky a bohatý program připravili kasteláni už na Velikonoce. Na své si o velikonočních svátcích přijdou hlavně děti. Hlavní sezona
Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Jaro na vsi můžete zažít ve skanzenu Přerov nad Labem. V celém areálu se budou připomínat od 16. března do 7. dubna staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období
Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

AKTUALIZACE Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. 
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Tamzpátky Dolánky u Turnova Koloběžky a kanoe 13.4.
Chrudimka - odemykání Chrudim, Pumberky 13.4. 10:15
Českým rájem kros Skokovy 14.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Pošemberský ultra kros Český Brod Běh 20.4.
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.

Diskuse

ggycbrcu wegovy 14mg tablets, 12.4.2024 16:19, 117 příspěvků
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků
Zimní cesta Tom, 8.4.2024 5:17, 1 příspěvek
INU Honza, 7.4.2024 20:10, 1 příspěvek
ekologické dálnice Co to je za nápad?, 6.4.2024 12:22, 4 příspěvky
ekologické dálnice Honza, 6.4.2024 10:36, 4 příspěvky
ekologické dálnice Novinář, 5.4.2024 13:11, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21