První noc tam venku

První noc tam venku
SDÍLEJ:
Bylo žilo jedno neotužilé batole. V době, kdy bylo ještě malým miminkem, se o něj maminka bála a když se nebála ona, bály se babičky. Kdo z vás se snaží umožnit dítěti pohyb na čerstvém vzduchu překračující obvyklé procházky v kočárku s beraním fusakem, bude se mnou souhlasit, že starostlivé babičky jsou ta nejotravnější věc na světě.

Některé maminky se však nakonec z pout prarodičovského či veřejného mínění vymaní a vrátí se k původnímu stylu života.

Pokud si již za svobodna poklepávali lidé na hlavu a divili se, co tu pěknou holku vede k tomu, aby se poflakovala po horách v tak neelegantním oblečení, s příchodem mimina se nevyžádané rady a reakce množí a přiostřují.

Chladný chlapík

Když jsem coby svobodná maminka konečně sehnala příjemně outdoorového chlapíka do party, měl synek něco přes deset měsíců a podzim se právě nachyloval do své studenější poloviny.

A do toho přišel chlapík s návrhem vyrazit na víkend pod stan. I ti méně bojovně naladění radiči zastávali názor, že otužovat ano, ale až na jaře. Ti rozhodnější mu bez okolků předpovídali zápal plic a mně vězení.

I když jsem se navenek tvářila neochvějně, opravdu jsem váhala, ale když může mlaďoch spát v kočárku na balkóně, proč by vlastně na čerstvém vzduchu neměl přežít jednu noc? Přípravu jsem zodpovědně zahájila dvacetiminutovým telefonickým rozhovorem se zkušenou outdoorovou matkou, jejíž ratolesti poznávají krásy české i jiných zemích již od novorozeneckého věku.

Rady outdoorové matky

Dozvěděla jsem se následující dvě rady – dítě nošené v šátku či krosně má vždycky studené nožičky. Není to důvod k znepokojení, přežije to. Situace se dá mírně regulovat nasazením maminčiných funkčních ponožek přes dupačky.

Druhá rada se týkala přebalování – než ve stanu přistoupíte k přebalování, zapalte kahan a stan vytopte na snesitelnou teplotu. Tento tip mi přišel naprosto geniální, určitě dokáže děťátku na cestách zpříjemnit život. V našem případě však narazil na mou lenost, bylo nad nulou a to je přece docela snesitelné. Přesto tak rychle přebalovat mě ještě nikdo nikdy neviděl.

Velkou starost mi dělal denní režim, takové to napapat, vykoupat a spinkat. Každý den stejně. Všechny příručky vám to radí, vytvořením prospěšných stereotypů prý sobě i děťátku ulehčíte život. Nakonec jsem zadoufala, že čerstvý vzduch zase ulehčí jeho plicím a pro jednou se bez večerního kyblíku s teplou vodou obejde.

Hurá mezi věže!

Sbalili jsme hromadu nezbytností (většina se během víkendu ukázala být docela zbytná) a vyrazili směr Kokořínské údolí. Na předem vytipovaném místě, které bylo zároveň blízko od auta i dostatečně nezjevné, jsme vztyčili stan a vyrazili na obhlídku okolí.

Když protesty nošence linoucí se z krosničky přesáhly po necelých dvou hodinách únosnou míru, usoudili jsme, že ta zimní kombinéza je přece docela nepromokavá a nechali ho prolézt terénem.

Málokdy jsem ho nad hračkami viděla tak spokojeného, jako když mohl zaujatě zkoumat a ochutnávat smrkové šišky, chomáčky dutohlávky sobí nebo drolivé kousky pískovce. Oheň ho okouzlil, neustále se do něj vrhal. V rámci sušení kombinézy před spaním se nad ním mohl i několikrát proletět, nejenže krásně uschnul, ale i romanticky voněl.

Rammmstein, Rammstein über alles

Noc byla, proč to nepřiznat, strašná. Malý se nám rozhodl ukázat, zač je toho outdoor. Nemyslím si, že by mu chyběly večerní stereotypy, usnul vcelku rychle, ale s každým probuzením (a že jich bylo) přicházel hysterický záchvat na téma "Kde to jsem, to není moje postýlka."

Když kolem jedné ráno nepomáhalo ani maminčino mlíčko, propadla jsem panice, zda ho ještě někdy utiším. Překvapivě, utišil chlapík prozpěvováním nějaké hitovky od Rammsteinů. Nakonec jsme se dočkali rána, s ránem i prvního sněhu a už to bylo zase jenom pěkné.

Pochodili jsme po okolí, překonali výškový rozdíl z Dolní do Horní Vidimi, tam pojedli, co nám dali, propocená nosička usušila mokrá záda (tímto děkuji panu hostinskému a vedoucímu smíšeného zboží v jedné osobě za zapůjčení suchého trička) a nastal čas vrátit se k autu.

To se bez buzoly v ne zcela známém terénu snáz řekne, než udělá. Ale co, bylo to pěkné kufrování, i na autostop došlo. V Praze jsme pro jistotu dva tři dny počkali, jestli dítě skutečně vážně neonemocní, a když bylo jasné, že přežilo bez následků, teprve jsme se k našemu dobrodružství přiznali. Hrdě.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Re: No, nevím
To jsem rád, že mi aspoň někdo rozumí. A ještě k tomu i v dnešní době jezdí na čundry... :-) Díky.V. p.s.: Abych byl zcela upřímný, já bych potomka též rval do lodi tak dva týdny po narození. Naštěstí mám ženu, co mě trochu krotí, zaplať Pánbůh za ni :-)
 • Autor Václav
 • Datum a čas 19.2.2008 17:44
Reaguj
Re: Re: Re: No, nevím
Václave,tak to jsem tě původně ne zcela přesně pochopil.Páč teď mám pocit, že si zcela rozumíme.Včetně těch čundrů. Ostatně, my tomu tak říkáme dosud.
 • Autor Bob
 • Datum a čas 19.2.2008 17:26
Reaguj
Re: Re: No, nevím
Chlape, když cituješ, čiň tak přesně (jinak děláš to, co můj potomek - přizpůsobuješ si realitu k obrazu svému :-)- psal jsem:"snad jen to lezení po lesní zemi je pro ně zábavné a přirozené, ale na to je nemusím vytrhovat z klidu a jistoty jejich domova na dva dny". Tedy nic o nějakém "přirozeném prostředí". Pokud je Tvým dětem v lese dobře stejně jako Tobě, je vše, myslím, o.k. Já se jen bojím situace, kdy nějaký "outdoorový" pomatenec vezme kojence na Mount Everest a bude mi tvrdit, že je vše o.k., a že si to děcko náramně užilo. p.s.Jsem starý traper, horolezec a vodák, co si bez těchto aktivit kdysi neuměl představit svět, tak Ti snad trochu rozumím a rozumím i autorce. Ale možná jsou moje umírněně radikální názory ovlivněny tím, že jsem vyrůstal v době, kdy se jezdilo na čundry a nikoliv "outdoorovat"... :-)
 • Autor Václav
 • Datum a čas 19.2.2008 17:06
Reaguj
Re: No, nevím
Václava,nemůžu mluvit za autorku, ale páč taky jezdím s malýma dětma do lesa, prozradím ti, proč to dělám - ony jsou tam totiž naprosto šťastné.Ale protože ještě u dvouapůlletého děcka máš obavu, abys ho "nevytrhl z jeho přirozeného prostředí", pak asi nikdy nepochopíš, o čem mluvím.
 • Autor Bob
 • Datum a čas 18.2.2008 22:54
Reaguj
Re: No, nevím
Ahoj.No a? Proč se nepřiznat k tomu, že jde o uspokojení mých potřeb? Uškodí mu to? Budou nesmazatelné šrámy na duši? Těžko. Ahoj Tomáš
 • Autor Trdlo
 • Datum a čas 18.2.2008 11:34
Reaguj
Re: Re: No, nevím
Člověče, fakt si to užívá. Chvíli - a pak ho pohltí zase něco jiného. V tom je právě ten "problém", v rámci objevování světa a opojení podněty dost skáče, bojím se, že je na delší sezení v lodi ještě malej. Jasně že to v létě zkusíme - opatrně, pomalu, s přestávkami a zábavou. A uvidíme. Ono je ještě docela zábavné, jak si přizpůsobuje realitu kolem sebe svému vnitřnímu světu (odborně se to nazývá "akomodace", jestli se nepletu), takže loď je často "auto" a moje házečka "buchta". I proto jsem maximálně opatrnej a snažím se odlišit své a jeho potřeby. Tedy to, o čem jsem psal - mít zmapováno, co dělám skutečně kvůli dítěti a co spíše kvůli sobě.
 • Autor Václav
 • Datum a čas 17.2.2008 22:27
Reaguj
Re: No, nevím
Baví ho pádlovat na suchu doma v pokoji? Nebyl by radši, kdyby okolo něho šplouchala voda a on mohl pozorovat stromy, brouky, nebe...?
Reaguj
No, nevím
Vždycky, když čtu podobné příspěvky "outdoorových" rodičů, přemýšlím, o koho při realizaci podobných aktivit již od kojeneckého věku vlastně jde. Jestli o uspokojení neuspokojených rodičů neztotožněných se svojí rolí i s tím, že holt znamená nejen obrovské obohacení, ale též určité omezení.Nebo o "prima chlapíky", které si tím chceme udržet. Nebo o ta mimina,co z delšího sezení v krosně a spaní ve stanu určitě nemají žádný požitek.Snad jen to lezení po lesní zemi je pro ně zábavné a přirozené, ale na to je nemusím vytrhovat z klidu a jistoty jejich domova na dva dny. Navíc si myslím, že krosna jim v takhle malém věku při delším nošení przní páteř, když už, prferoval bych šátek. Takže - o koho tedy při "outdooru" s miminy jde na prvním místě? Nebylo by vhodnější sehnat si hlídání, když už mám pocit, že to bez vyspání v lese nepřežiji? p.s.: Já se taky strašně těším, až se mnou můj dvouapůletý potomek usedne do lodi. Ale kdo si počká, ten se dočká - třeba až ho to opravdu bude bavit a užiji si to nejen já, ale také on. Zatím to trénujeme na nafukovacích plavidlech, co zabírají půlku pokoje....
 • Autor Václav
 • Datum a čas 17.2.2008 13:16
Reaguj
Příliš velké dítě
Mno jo, není divu, že děcko v noci tak vyvádí, když se do přírody dostane až v tak "pokročilém" věku.Naše děti a děti většiny našich kamarádů jsou v roce už dávno zvyklé - bereme je ven už tak v měsíci věku. Není důvod, proč by jim to mělo vadit - jediná podmínka je možnost rychlého transportu do civilizace pro případ nějakého náhlého zdravotního průšvihu.
 • Autor Bob
 • Datum a čas 12.2.2008 13:37
Reaguj
Celkem 9 příspěvků v diskuzi


Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zatoužíte opustit každodenní život, užít si nedotčenou přírodu a dýchat čerstvý horský vzduch? Vydat se na procházku tichou zimní zasněženou krajinou, ozářenou sluncem, daleko od hluku velkoměsta a masové turistiky? Máme pro... celý článek

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Tři králové nebo tři mudrci

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Tři králové nebo tři mudrci

Tři králové nebo tři mudrci

6. ledna roku 1 našeho letopočtu dorazila do Betlému záhadná parta. Říká se jí Tři králové, spíše to ovšem byli kazatelé, nebo mágové, případně mudrci či dokonce učení muži. Nejspíš to
Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2022

TÁBOR Poklidné jižní Čechy ukrývají spoustu zajímavostí. Přinášíme turistické, cyklistické a outdoorové novinky z tohoto kraje.
Protivínský novoroční ohňostroj bude největší v jižních Čechách

Protivínský novoroční ohňostroj bude největší v jižních Čechách

Oblohu nad Protivínem rozzáří v podvečer Nového roku velkolepý ohňostroj. Protivínská pyrotechnická supershow se uskuteční 1. ledna. Ohňostroj bude opět jedním z největších v Česku a jednoznačně největším na jihu Čech.
Začíná tajemný Advent

Začíná tajemný Advent

Každý si pamatujeme kousek předvánočních, vánočních a povánočních zvyků, koled, svátků či obřadů. Přinášíme data nejdůležitějších adventních svátků a jejich význam. Advent letos začíná v neděli 3. prosince.
Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci žijí v díle Karla Václava Raise v jakémsi Pozdětíně, což je fiktivní vesnice někde v Podkrkonoší. Spisovatel využil podrobné zápisky Věnceslava Metelky z Pasek nad Jizerou. Památník zapadlých vlastenců poskytuje vhled do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 21.-29.1. 21.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 27.-29.1. 27.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 27.-29.1. 27.1.
Sexuálního obtěžování na táborech Praha, Skautský institut Workshop 27.1. 15:00
Kolem světa Plzeň Cestovatelský festival 28.1. 13:00
Vánoční výstava Sokolov, zámek 23.11.-29.1. 29.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.

Diskuse

Turek píše kraviny Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 25.1.2023 22:58, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Vašek Koďousek, 25.1.2023 21:39, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 25.1.2023 14:50, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Michal Skalka, 25.1.2023 14:30, 9 příspěvků
Skialp Honza, 25.1.2023 8:32, 9 příspěvků
Člověk nesmí být zhýčkaný... Lukas B., 24.1.2023 18:48, 12 příspěvků
Skialp Horydoly, 24.1.2023 16:57, 9 příspěvků
Skialp Šlojíř, 24.1.2023 16:43, 9 příspěvků
INU Honza, 24.1.2023 16:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.1.2023 16:33, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42