Sjezdovky nebo běžky pro děti?

Sjezdovky nebo běžky pro děti?
Lyžování je zábava pro celou rodinu.
Autor snímku Happy Sport
SDÍLEJ:

Dobrý den, řešíme s manželem s čím u našich dětí začít. Či je naučit nejdříve na běžkách, nebo raději je vozit do lyžařské školy na sjezd.

Co je vhodnější, aby se naučily dříve? Běžkování nebo jezdování?

Dětem je 6 a 8 let. S manželem pouze běžkujeme.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: Běžky nejsou lyže?
díky za vaše názory - Husky a Joe, máme dvě cácorky a chceme to s manželem dělat nějak podobně. manžel hodně běžkuje a ta starší (3,5 let)chce od ježíška skialpy - tak co pro dítko neudělat? - sháníme bazarběžky. tak uvidíme po sezoně.
Reaguj
Re: jak na běžky
Doporučovala bych vyjet do míst, kde je strojově projetých stop více - např. na Šumavu, se zásobou vosků a pozorovat "šikovnější", kteří možná jen líp namazali. Většinou se schopnější běžkaři o své zkušenosti rádi podělí a na místě předvedou.Děti bych raději svěřila lyžařské škole, pokud sám nemáte zkušenosti - abyste je neodradil. Na běžky je nejlepší vyrazit s dětmi ve skupině, aby mohli mezi sebou závodit a neměli pocit, že je rodiče někam bezdůvodně ženou.
 • Autor Kamila
 • Datum a čas 29.1.2007 12:17
Reaguj
jak na běžky
Když už jste to tady nakousli..rád bych začal učit na běžkách 5-ti letého kluka, ale má to jeden háček-neumím to sám. Zimní sporty mě nikdy nelákaly a běžky jsem zvolil až loni, kvůli dlouhé zimě a hromadám sněhu znemožňujícím jiný pohyb. Bydlím na vesnici, všude kolem jsou krásné a hluboké lesy (stopy jsou vyjeté jen místy, prošlapávám svoje), ale každý výlet na běžkách je pro mě boj o život...jsem fakt tak nešikovný? Nebo je to normální? Neznáte nějaké odkazy někam, kde bych třeba vyčetl co asi dělám špatně?? Za každou radu díky
 • Autor Pepe
 • Datum a čas 29.11.2006 12:51
Reaguj
Re: Re: Re: Běžky nejsou lyže?
My to doma řešíme skialpama už od začátku. Napřed ježdění v nosítku spíš z kopce (cca od 1 1/2 roku), potom túry v nosítku (do 3 let), potom ježdění na sjezdovkách (4 roky), túry v lanovém zápřahu (od 5 let), skialpové vložky do sjezdového vázání (do 10 let) a nakonec skialpové vázání na hřebenovky (od 11 let). Kombinujeme tak skitouring (a trošku skialp), freeride a sjezdovky na jedněch lyžích.
Reaguj
Re: Re: Re: Běžky nejsou lyže?
Hochu hochu, ty si opravdu myslíš, že mezi loučkou a sněžnicemi nic není? Nic proti tvé free-exhibici, tvůj názor, ale propříště bych to s tak přehnanou argumentací nepřeháněl.
 • Autor ivan
 • Datum a čas 28.11.2006 10:50
Reaguj
Re: Re: Běžky nejsou lyže?
Běžky jsou lyže. Téměř jako jediné moderní lyže odpovídají prapůvodním lyžím. Rozhodně lépe, než výzbroj moderních těžkooděnců, co klopýtají v přezkáčích a po 100 metrech chůze jsou hotoví. Úplně nejvíce "lyže" jsou back country běžky a telemarková výzbroj, ve vysokých horách pak je na místě skialp. Radosti z jízdy v hlubokých náklecích na širokých běžkách pannenským sněhem po louce někde na Vysočině se nevyrovná žádná urolbovaná sjezdovka - ani v Alpách. Jenže to se musí umět lyžovat... Aby bylo jasno - také sjezduji a jezdím teď krátké funcarvery. Stejně jako většina lidí nepije jen bílé nebo červené, i já to rád prostřídám. Ale jako více "lyže" vnímám běžky. I když ta superúzká párátka vhodná jen do perfektní stopy také nepovažuji za lyže v prapůvodním smyslu. Dotaz byl jasný - co pro malé děti. Já říkám běžky. Naučí předozadní stabilitě, naučí citu pro sníh, mají blíže k přírodě, naučí, že nic není zadarmo.
 • Autor husky
 • Datum a čas 28.11.2006 10:39
Reaguj
Re: Re: Běžky nejsou lyže?
Kdybych zobecnil názory v diskusi, je to asi jako otázka, zda s dítětem raději plavat či lézt nebo zda je nevést raději k hudbě. Na takovou otázku není jednoznačná dopověď. Důležitější je otázka, zda dítě vést některým směrem, zda spíše naslouchat co jej baví a jak to vše zkombinovat s finančními a časovými možnostmi rodiny. A nejdůležitější je jak naznačeno v mém předchozím provokativním příspěvku, nenechat jej propadnout stereotypu konzumu, ale naučit jej, jak snít a realizovat své sny.Až budu mít dítě, co nejdřív dostane pořádný doma šitý péřák, z ratanu a popruhů si uděláme sněžnice, bágl asi koupíme, na ten si netroufám. Aby viděl, jaké to je být nezávislý a toulat se po lesích, aby zažil východ slunce na zimním hřebeni, kdy mu celý svět leží u nohou. Jestli ho to nechytne, koupit pololyže umožňující jen pohyb dolů, bude stát fronty a sjede si jen pár louček, které mu předpisy a peníze dovolí, prostě zařadí se do stáda ovcí, které dělají jen to, co jim ovčák, pes a ohrady dovolí, to už je jeho věc.
 • Autor Joe
 • Datum a čas 28.11.2006 10:35
Reaguj
Re: Běžky nejsou lyže?
Běžky jsou hybridlyže! Jinak k dotazu: já přestože oba mí rodiče byli běžkaři, jsem byl od malinka (tak 3 let veden spíše ke sjezdovkám. Později si i rodiče pořdili sjezdovky a na běžkách jsme byli jen párkrát. A běžky mi nikdy nějak neučarovaly. A to se nepoažuji za člověka líného. Léto trávím chozením po horách, v zimě zkouším skialpy i sněžnice, ale prostě běžky mi nějak nesedí. do kopce je to zbytečná makačka (a záleží jak sm namazal, tedy na naprosto nesportovní činnosi), po rovině taky nic moc a z kopce rozdělím do dvou skupin: 1) malé-záleží ja sem namazal, viz výše, 2) velké-rozbiju si hubu. Upozorňuju, že je to subjektivní, nikdy jsem na běžkách příliš neuměl, neměl jsem moderní běžky s tím novým vázáním a nedejbože s hranama. Navíc velká nevýhoda běžek-mrzou mi v nich prsty u nohou, to na sněžnicích ani na skialpech vzhledem k povaze příslušné obuvi tolik nehrozí.
 • Autor Vojta
 • Datum a čas 27.11.2006 19:52
Reaguj
Běžky nejsou lyže?
Chraň mě minimálně lokální božstva veškerých světových pohoří, vychovat někdy ubožáky, co se na kopec nedostanou vlastní silou, co jsou závislí na mafii vlekařů a lanovkářů, na jejich železe, které hyzdí naše hory!
 • Autor Joe
 • Datum a čas 27.11.2006 19:02
Reaguj
Re: Běžky ne.
Já jen popsal osobní zkušenost - běžky byly u mých dětí mnohem oblíbenější než sjezdovky do jejich cca 13 let. Hodně záleží na rodičích, jak zábavný program dokáží udělat. O kvalitě výuky lyžování pak nemá smysl diskutovat. Dobrý běžkař při přechodu na sjezdovky je prakticky ihned dobrým sjezdařem (nemluvím o carvingu - tam je obrácená motorika nohou a nemohu to ani posoudit z vlastní zkušenosti, neb oba kluci se nejprve naučili smýkané oblouky a teprve pak přišel carving), protože má mnohem lepší cit pro rovnováhu a oddělené vedení lyží. Opět mohu dokladovat na dětech.
Snad jedna rada. Koupit běžky širší s hranami (tzv. BC modely - viz www.sporten.cz) a učit telemark.
 • Autor husky
 • Datum a čas 27.11.2006 15:23
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Připravujete své dítě na školní lyžařský výcvik? Lyžování v nádherně zasněženém horském prostředí prospívá nejen fyzické kondici, ale celkově posiluje zdraví, tříbí osobnostní vlastnosti – vybízí k zodpovědnosti, disciplíně, vytrvalosti, cílevědomosti a zdravé... celý článek

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Tři králové nebo tři mudrci

Tři králové nebo tři mudrci

6. ledna roku 1 našeho letopočtu dorazila do Betlému záhadná parta. Říká se jí Tři králové, spíše to ovšem byli kazatelé, nebo mágové, případně mudrci či dokonce učení muži. Nejspíš to
Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Připravujete své dítě na školní lyžařský výcvik? Lyžování v nádherně zasněženém horském prostředí prospívá nejen fyzické kondici, ale celkově posiluje zdraví, tříbí osobnostní vlastnosti – vybízí k zodpovědnosti, disciplíně, vytrvalosti, cílevědomosti a zdravé
Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zatoužíte opustit každodenní život, užít si nedotčenou přírodu a dýchat čerstvý horský vzduch? Vydat se na procházku tichou zimní zasněženou krajinou, ozářenou sluncem, daleko od hluku velkoměsta a masové turistiky? Máme pro
Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci: Rais nebo Metelka?

Zapadlí vlastenci žijí v díle Karla Václava Raise v jakémsi Pozdětíně, což je fiktivní vesnice někde v Podkrkonoší. Spisovatel využil podrobné zápisky Věnceslava Metelky z Pasek nad Jizerou. Památník zapadlých vlastenců poskytuje vhled do
Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v Čechách a patří mezi nejnavštěvovanější hory v celé zemi. Krásné scenérie jsou tu během všech čtyř ročních období. Jsou zde náročnější i jednodušší výlety a možnosti jednodenních i vícedenních treků. Sněžka,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19