Obojek pro psa vyberte uvážlivě

Obojek pro psa vyberte uvážlivě
Kožený obojek pro psa.
Autor snímku Dogmount
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Každý pes jiná ves! Jadrné lidové rčení se vztahuje nejen na rasu a vzhled psa, ale také na jeho výbavu, tedy především obojek.  

Jak na to

Musíte si být jisti, že obojek:

* není příliš utažený a neškrtí
* není příliš tenký a nezařezává se
* není příliš volný a nevyvlékne se
* není příliš široký a neomezuje pohyb hlavy
* nemůže vést k povrchovému zranění nebo nepohodlí
* nedráždi psovi kůži
* srst se do něj nezamotává
* je dostatečně kvalitní a pevný, abyste mohli psa ovládat za jakýchkoliv situací
* není těžký vzhledem k velikosti psa

ZDROJ: Dogmount 

 Jak vybrat obojek pro psa? Není to nic složitého, ale zároveň nelze zanedbat základní pravidla.

Design a barva je poněkud podružnou záležitostí. Důležitá je velikost a pevnost obojku odpovídající psovi, jeho síle a využití v běžném životě.

Příliš utažený obojek brání psovi v pohybu a také dýchání. Zkuste si jeho obojek nasadit sami na krk a utáhnout - na vlastní kůži pocítíte nepříjemné odřeniny a také nedostatek kyslíku při rychlém pohybu, neřku-li běhání.

Naopak volný obojek popojíždí po krku, vytváří zanícené oděrky a vytrhává chlupy. Pes se ho proto pokouší zbavit a v případně příliš uvolněného obojku se mu to i povede. I to můžete vyzkoušet na vlastním krku, pokud nevěříte, že volný obojek je pro zvíře stejné zlo jako škrtící obojek.

Kromě vhodné velikosti obojku je důležitý také materiál, že kterého je vyrobený. Čím je pes větší, silnější a více pracuje, tím musí být obojek mohutnější.

Textilní obojky

Obvykle se pro pracovní plemena psů používají textilní popruhy. Nejčastěji se jedná o nylon, případně neopren. Jejich výhodou je láce, obrovský výběr tvarů, velikostí i barev, a také odolnost proti mechanickému i chemickému poškození.

Speciální obojky jsou součástí úvazů na konkrétní úkoly pro psy i jejich pány. Například musheři počítají se smečkou tahající v zimě saně a v létě terénní vozíky. Bikejöring (pes táhne cyklistu nebo koloběžkáře), canicross (pes běží s běžcem), dogtrekking (pes jde s turistou) vyžadují lehké popruhy, které ovšem člověku umožňují psa jednoduše ovládat.

Psi záchranáři dostávají od vojáků, pátračů, horské služby nejen přesné povely rukou a hlasem, ale také prostřednictvím obojku. Jsou však vycvičeni i k převážení ve vrtulnících, terénních autech, na lodích i dalších záchranných strojích a mají k tomu specializované postroje. Obojky i úvazy jsou v jejich případě nejen praktické pro psy, ale také výrazně barevné a označené, aby každý věděl, k čemu tam pes je. 

U pracovních obojků je nutno počítat s kratší životností. Jednou za čas je nutná kontrola a případně výměna. Těžce pracující pes potřebuje čas od času nové vybavení stejně jako manuálně pracující člověk.

Dogmount obojek.

Kožené obojky

Dražší a luxusní obojky jsou vyráběny z pravé kůže. Slouží buď pro pracovní psy tam, kde se příliš často nesetkají s vodou, nebo jako designové doplňky pro reprezentativní plemena. Nezáleží na tom, zda je pes malý nebo velký. Pro každého lze vyrobit kožený obojek na míru, nebo vybrat obojek v obchodě a potom ho upravit přesně na rozměry psa.

Kožené obojky jsou pevné a pro psa i pána pohodlné, na dotek přírodní a na omak příjemné. Při správném ošetřování vydrží takový obojek i přes několik psích generací. Obijek by neměl příliš často přicházet do styku s vodou, po návratu domů by ho měl nechat majitel osušit a jednou za čas ho ošetřit stejně, jako své kožené boty krémem, včelím voskem, anebo aspoň impregnací na obuv.

Dogmount obojek.

Kovové obojky

Obojky z kovu se vyrábějí v řetízkových tvarech. Jejich význam tkví především v estetice. Některá plemeny v nich vypadají důstojně, u jiných podtrhují agresivní vzhled a dalším zase řetízky sluší jako šperk.

Kovové obojky jsou vhodné jen pro krátkosrsté psy. Dlouhá srst se do nich zamotává a obojek kvůli tomu může dlouhosrstého psa nepříjemně tahat za chlupy na krku.

Kovové obojky se zásadně nepoužívají pracovní psy z více důvodů: v zátahu psa škrtí, jsou oproti textilním popruhům těžké, mohou ve špatných podmínkách korodovat a jejich nasazování je náročnější na čas.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Opasek pro sebe a obojek pro psa 

Dogmount obojek.

K čemu slouží obojek? 

Základní funkcí obojku je ovládání psa. Výcvik by měl zvládnout každý pes i jeho majitel. 

Výcvikové obojky jsou konstruované jako stahovací. Sloužící k odnaučení nežádoucího tahu psa. Zjednodušeně řečeno: pokud pes chce běžet někam jinam nebo jinou rychlostí než jeho pán, výcvikový obojek ho nepříjemně stáhne a ve velkém tahu přiškrtí. Příště si proto svoji neposlušnost rozmyslí.

Dogmount obojek.

U reprezentativních plemen psů je obojek pokládán za módní doplněk, nebo dokonce šperk. Psí obojek lze sladit materiálem i barvou s doplňky jeho pána - například s obuví, opaskem, či diářem.

Dogmount obojek.

Masivní obojky slouží také jako ochrana před jinými psy nebo dokonce dalšími zvířaty. K tomu se hodí pevné kožené obojky osazené kovovými hroty či pyramidkami. Útočník často míří rovnou na krk a obojek zastaví jeho vražedný útok.

Dogmount obojek.

Antiparazitní obojky fungují proti klíšťatům a blechám. Jsou napuštěné chemikálií, která parazity odpuzuje. Je potřeba je měnit podle doporučení výrobce, neboť chemická látka je účinná jen po určitý čas.

Jiné obojky omezují nepříjemný štěkot. Další jsou osazené svítícími diodami, nebo aspoň reflexními nášivkami na večerní procházky.

Zvláštní obojky monitorují pohyb psa pomocí miniaturních přístrojů na základě telefonních karet a lokátorů GPS. Elektronický obojek může být navíc doplněn o zařízení, které psa upozorní, že se příliš vzdálil od majitele, nebo se zaběhl do zakázané zóny. Signál je automaticky vydáván zvukem, vibrací, nebo dokonce elektrický impulsem. 

GPS tracker / obojek pro psa.

Obojky jsou také místem, kam se zapisují identifikační údaje. Běžná je známka o vakcinaci proti vzteklině. Často se přidává psí známka. Prozíraví majitelé píší na obojek jméno psa, adresu a telefon. To je velmi užitečné, když se pes ztratí a najdou ho náhodní chodci, případně policisté.

INFO: Dogmount 


Zobrazit místo Outdoor business na větší mapě 

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2019

Nafukovací čluny Gumotex

Dřevěná kola Samorost

Dětská cyklosedačka Feva Seat Star

Fotopast KeepGuard KG860N

Fotopast ScoutGuard

Kolimátory Holosun

Skialpinistické vázání ATK Bindings

2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 
2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Zásuvky, vypínače, krabice, konektory, rámečky... Vše co potřebuje elektrikář, dodává velký polský e-shop Kontakt-Simon. ... celý článek

Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Calzedonia Intimissimi otevírá největší plochu v Outlet Arena Moravia

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.
Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Jak na hubnutí zdravě a udržitelně

Drastické hubnutí může způsobit zdravotní problémy a není dlouhodobě udržitelné. Existují ale způsoby, jak zhubnout zdravě a trvale.
Nejlepší rukavice pro profesionální práci

Nejlepší rukavice pro profesionální práci

Jarní práce čekají nejen zahrádkáře a domácí kutily, ale také na vyznavače outdoorových aktivit. Bikeři zprovozňují své traily, vodáci opravují díry v lodích, lyžaři čistí divoká prkna před uloženém do sklepa, horolezci
Jak na interiér plný přírody a zvířat, který bude působit za všech okolností maximálně přirozeně

Jak na interiér plný přírody a zvířat, který bude působit za všech okolností maximálně přirozeně

Milovníci zážitků, v nichž hraje hlavní roli příroda a cestování, si většinou nemohou pomoci ani ve svém soukromí. Rádi se zkrátka obklopujeme tím, co milujeme – a v současnosti velmi oblíbený přírodní styl
Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Elektroinstalační materiál Kontakt-Simon

Zásuvky, vypínače, krabice, konektory, rámečky... Vše co potřebuje elektrikář, dodává velký polský e-shop Kontakt-Simon. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Horolezecká brigáda Adršpach, parkoviště Info: martin.mrazek@centrum.cz 22.5. 09:00
Valná hromada ČHS Praha 29.5.
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.

Diskuse

Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků
Dálniční známky Marek, 5.5.2021 16:38, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22
Outdoor Outlets Říčany Horydoly , 11.5.2021 12:11
Re: Fotopasti v Brdech Horydoly , 9.5.2021 12:06