Obojek pro psa vyberte uvážlivě

Obojek pro psa vyberte uvážlivě
Kožený obojek pro psa.
Autor snímku Dogmount
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Každý pes jiná ves! Jadrné lidové rčení se vztahuje nejen na rasu a vzhled psa, ale také na jeho výbavu, tedy především obojek.  

Jak na to

Musíte si být jisti, že obojek:

* není příliš utažený a neškrtí
* není příliš tenký a nezařezává se
* není příliš volný a nevyvlékne se
* není příliš široký a neomezuje pohyb hlavy
* nemůže vést k povrchovému zranění nebo nepohodlí
* nedráždi psovi kůži
* srst se do něj nezamotává
* je dostatečně kvalitní a pevný, abyste mohli psa ovládat za jakýchkoliv situací
* není těžký vzhledem k velikosti psa

ZDROJ: Dogmount 

 Jak vybrat obojek pro psa? Není to nic složitého, ale zároveň nelze zanedbat základní pravidla.

Design a barva je poněkud podružnou záležitostí. Důležitá je velikost a pevnost obojku odpovídající psovi, jeho síle a využití v běžném životě.

Příliš utažený obojek brání psovi v pohybu a také dýchání. Zkuste si jeho obojek nasadit sami na krk a utáhnout - na vlastní kůži pocítíte nepříjemné odřeniny a také nedostatek kyslíku při rychlém pohybu, neřku-li běhání.

Naopak volný obojek popojíždí po krku, vytváří zanícené oděrky a vytrhává chlupy. Pes se ho proto pokouší zbavit a v případně příliš uvolněného obojku se mu to i povede. I to můžete vyzkoušet na vlastním krku, pokud nevěříte, že volný obojek je pro zvíře stejné zlo jako škrtící obojek.

Kromě vhodné velikosti obojku je důležitý také materiál, že kterého je vyrobený. Čím je pes větší, silnější a více pracuje, tím musí být obojek mohutnější.

Textilní obojky

Obvykle se pro pracovní plemena psů používají textilní popruhy. Nejčastěji se jedná o nylon, případně neopren. Jejich výhodou je láce, obrovský výběr tvarů, velikostí i barev, a také odolnost proti mechanickému i chemickému poškození.

Speciální obojky jsou součástí úvazů na konkrétní úkoly pro psy i jejich pány. Například musheři počítají se smečkou tahající v zimě saně a v létě terénní vozíky. Bikejöring (pes táhne cyklistu nebo koloběžkáře), canicross (pes běží s běžcem), dogtrekking (pes jde s turistou) vyžadují lehké popruhy, které ovšem člověku umožňují psa jednoduše ovládat.

Psi záchranáři dostávají od vojáků, pátračů, horské služby nejen přesné povely rukou a hlasem, ale také prostřednictvím obojku. Jsou však vycvičeni i k převážení ve vrtulnících, terénních autech, na lodích i dalších záchranných strojích a mají k tomu specializované postroje. Obojky i úvazy jsou v jejich případě nejen praktické pro psy, ale také výrazně barevné a označené, aby každý věděl, k čemu tam pes je. 

U pracovních obojků je nutno počítat s kratší životností. Jednou za čas je nutná kontrola a případně výměna. Těžce pracující pes potřebuje čas od času nové vybavení stejně jako manuálně pracující člověk.

Dogmount obojek.

Kožené obojky

Dražší a luxusní obojky jsou vyráběny z pravé kůže. Slouží buď pro pracovní psy tam, kde se příliš často nesetkají s vodou, nebo jako designové doplňky pro reprezentativní plemena. Nezáleží na tom, zda je pes malý nebo velký. Pro každého lze vyrobit kožený obojek na míru, nebo vybrat obojek v obchodě a potom ho upravit přesně na rozměry psa.

Kožené obojky jsou pevné a pro psa i pána pohodlné, na dotek přírodní a na omak příjemné. Při správném ošetřování vydrží takový obojek i přes několik psích generací. Obijek by neměl příliš často přicházet do styku s vodou, po návratu domů by ho měl nechat majitel osušit a jednou za čas ho ošetřit stejně, jako své kožené boty krémem, včelím voskem, anebo aspoň impregnací na obuv.

Dogmount obojek.

Kovové obojky

Obojky z kovu se vyrábějí v řetízkových tvarech. Jejich význam tkví především v estetice. Některá plemeny v nich vypadají důstojně, u jiných podtrhují agresivní vzhled a dalším zase řetízky sluší jako šperk.

Kovové obojky jsou vhodné jen pro krátkosrsté psy. Dlouhá srst se do nich zamotává a obojek kvůli tomu může dlouhosrstého psa nepříjemně tahat za chlupy na krku.

Kovové obojky se zásadně nepoužívají pracovní psy z více důvodů: v zátahu psa škrtí, jsou oproti textilním popruhům těžké, mohou ve špatných podmínkách korodovat a jejich nasazování je náročnější na čas.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Opasek pro sebe a obojek pro psa 

Dogmount obojek.

K čemu slouží obojek? 

Základní funkcí obojku je ovládání psa. Výcvik by měl zvládnout každý pes i jeho majitel. 

Výcvikové obojky jsou konstruované jako stahovací. Sloužící k odnaučení nežádoucího tahu psa. Zjednodušeně řečeno: pokud pes chce běžet někam jinam nebo jinou rychlostí než jeho pán, výcvikový obojek ho nepříjemně stáhne a ve velkém tahu přiškrtí. Příště si proto svoji neposlušnost rozmyslí.

Dogmount obojek.

U reprezentativních plemen psů je obojek pokládán za módní doplněk, nebo dokonce šperk. Psí obojek lze sladit materiálem i barvou s doplňky jeho pána - například s obuví, opaskem, či diářem.

Dogmount obojek.

Masivní obojky slouží také jako ochrana před jinými psy nebo dokonce dalšími zvířaty. K tomu se hodí pevné kožené obojky osazené kovovými hroty či pyramidkami. Útočník často míří rovnou na krk a obojek zastaví jeho vražedný útok.

Dogmount obojek.

Antiparazitní obojky fungují proti klíšťatům a blechám. Jsou napuštěné chemikálií, která parazity odpuzuje. Je potřeba je měnit podle doporučení výrobce, neboť chemická látka je účinná jen po určitý čas.

Jiné obojky omezují nepříjemný štěkot. Další jsou osazené svítícími diodami, nebo aspoň reflexními nášivkami na večerní procházky.

Zvláštní obojky monitorují pohyb psa pomocí miniaturních přístrojů na základě telefonních karet a lokátorů GPS. Elektronický obojek může být navíc doplněn o zařízení, které psa upozorní, že se příliš vzdálil od majitele, nebo se zaběhl do zakázané zóny. Signál je automaticky vydáván zvukem, vibrací, nebo dokonce elektrický impulsem. 

GPS tracker / obojek pro psa.

Obojky jsou také místem, kam se zapisují identifikační údaje. Běžná je známka o vakcinaci proti vzteklině. Často se přidává psí známka. Prozíraví majitelé píší na obojek jméno psa, adresu a telefon. To je velmi užitečné, když se pes ztratí a najdou ho náhodní chodci, případně policisté.

INFO: Dogmount 


Zobrazit místo Outdoor business na větší mapě 

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2019

Nafukovací čluny Gumotex

Dřevěná kola Samorost

Dětská cyklosedačka Feva Seat Star

Fotopast KeepGuard KG860N

Fotopast ScoutGuard

Kolimátory Holosun

Skialpinistické vázání ATK Bindings

2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 
2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Odhalení skrytých vzorců za výkyvy cen kryptoměn

Odhalení skrytých vzorců za výkyvy cen kryptoměn

Trh s kryptoměnami, často vnímaný jako divoká horská dráha plná vzestupů a pádů, skrývá víc, než se zdá. Při pohledu na povrch se mohou zdát cenové pohyby náhodné a nepředvídatelné, ale bližší zkoumání
Pronájem chalupy Vajglov

Pronájem chalupy Vajglov

Pronajmeme chalupu pro 6/14 osob v Jeseníkách. 
Proč je díky kryptu zkušenost s hazardem unikátní: výhody používání kryptoměn

Proč je díky kryptu zkušenost s hazardem unikátní: výhody používání kryptoměn

V poslední době je možné sledovat rozšířené používání kryptoměn v každodenních transakcích, které lidé provádí přes internet. Bitcoin, litecoin, ethereum a dogecoin patří mezi pár z mnoha kryptoměn o kterých v poslední době slýcháme v éře, kdy
Bezdrátová sluchátka: Změňte svůj zážitek z běhu

Bezdrátová sluchátka: Změňte svůj zážitek z běhu

RADY DO OBCHODU Běhání je jedním z nejlepších sportů, uděláte něco dobrého pro své tělo i mysl. Při běhu totiž můžete zapomenout na každodenní starosti – a nejlépe to jde s hudbou. Ideálním společníkem jsou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů - televize TV Noe 9.12. 20:05
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Zimní slunovrat Česko 22.12.
Vánoční výstava Čáslav, Kalabousek 1661 10.11.-23.12. 23.12.
Vilém Heckel - fotovýstava Adršpach, zámek 20.5.-31.12. 31.12.
Urbanismus a Benešov - výstava Benešov, Městská výstavní síň 20.3.-31.12. 31.12.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 10.-12.1. Horské technologie 10.1.

Diskuse

Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 6.12.2023 8:19, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 14:07, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 13:59, 36 příspěvků
Svět se mění . . . . Michael Beranek, 5.12.2023 13:58, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 13:51, 36 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10