Obojek pro psa vyberte uvážlivě

Obojek pro psa vyberte uvážlivě
Kožený obojek pro psa.
Autor snímku Dogmount
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Každý pes jiná ves! Jadrné lidové rčení se vztahuje nejen na rasu a vzhled psa, ale také na jeho výbavu, tedy především obojek.  

Jak na to

Musíte si být jisti, že obojek:

* není příliš utažený a neškrtí
* není příliš tenký a nezařezává se
* není příliš volný a nevyvlékne se
* není příliš široký a neomezuje pohyb hlavy
* nemůže vést k povrchovému zranění nebo nepohodlí
* nedráždi psovi kůži
* srst se do něj nezamotává
* je dostatečně kvalitní a pevný, abyste mohli psa ovládat za jakýchkoliv situací
* není těžký vzhledem k velikosti psa

ZDROJ: Dogmount 

 Jak vybrat obojek pro psa? Není to nic složitého, ale zároveň nelze zanedbat základní pravidla.

Design a barva je poněkud podružnou záležitostí. Důležitá je velikost a pevnost obojku odpovídající psovi, jeho síle a využití v běžném životě.

Příliš utažený obojek brání psovi v pohybu a také dýchání. Zkuste si jeho obojek nasadit sami na krk a utáhnout - na vlastní kůži pocítíte nepříjemné odřeniny a také nedostatek kyslíku při rychlém pohybu, neřku-li běhání.

Naopak volný obojek popojíždí po krku, vytváří zanícené oděrky a vytrhává chlupy. Pes se ho proto pokouší zbavit a v případně příliš uvolněného obojku se mu to i povede. I to můžete vyzkoušet na vlastním krku, pokud nevěříte, že volný obojek je pro zvíře stejné zlo jako škrtící obojek.

Kromě vhodné velikosti obojku je důležitý také materiál, že kterého je vyrobený. Čím je pes větší, silnější a více pracuje, tím musí být obojek mohutnější.

Textilní obojky

Obvykle se pro pracovní plemena psů používají textilní popruhy. Nejčastěji se jedná o nylon, případně neopren. Jejich výhodou je láce, obrovský výběr tvarů, velikostí i barev, a také odolnost proti mechanickému i chemickému poškození.

Speciální obojky jsou součástí úvazů na konkrétní úkoly pro psy i jejich pány. Například musheři počítají se smečkou tahající v zimě saně a v létě terénní vozíky. Bikejöring (pes táhne cyklistu nebo koloběžkáře), canicross (pes běží s běžcem), dogtrekking (pes jde s turistou) vyžadují lehké popruhy, které ovšem člověku umožňují psa jednoduše ovládat.

Psi záchranáři dostávají od vojáků, pátračů, horské služby nejen přesné povely rukou a hlasem, ale také prostřednictvím obojku. Jsou však vycvičeni i k převážení ve vrtulnících, terénních autech, na lodích i dalších záchranných strojích a mají k tomu specializované postroje. Obojky i úvazy jsou v jejich případě nejen praktické pro psy, ale také výrazně barevné a označené, aby každý věděl, k čemu tam pes je. 

U pracovních obojků je nutno počítat s kratší životností. Jednou za čas je nutná kontrola a případně výměna. Těžce pracující pes potřebuje čas od času nové vybavení stejně jako manuálně pracující člověk.

Dogmount obojek.

Kožené obojky

Dražší a luxusní obojky jsou vyráběny z pravé kůže. Slouží buď pro pracovní psy tam, kde se příliš často nesetkají s vodou, nebo jako designové doplňky pro reprezentativní plemena. Nezáleží na tom, zda je pes malý nebo velký. Pro každého lze vyrobit kožený obojek na míru, nebo vybrat obojek v obchodě a potom ho upravit přesně na rozměry psa.

Kožené obojky jsou pevné a pro psa i pána pohodlné, na dotek přírodní a na omak příjemné. Při správném ošetřování vydrží takový obojek i přes několik psích generací. Obijek by neměl příliš často přicházet do styku s vodou, po návratu domů by ho měl nechat majitel osušit a jednou za čas ho ošetřit stejně, jako své kožené boty krémem, včelím voskem, anebo aspoň impregnací na obuv.

Dogmount obojek.

Kovové obojky

Obojky z kovu se vyrábějí v řetízkových tvarech. Jejich význam tkví především v estetice. Některá plemeny v nich vypadají důstojně, u jiných podtrhují agresivní vzhled a dalším zase řetízky sluší jako šperk.

Kovové obojky jsou vhodné jen pro krátkosrsté psy. Dlouhá srst se do nich zamotává a obojek kvůli tomu může dlouhosrstého psa nepříjemně tahat za chlupy na krku.

Kovové obojky se zásadně nepoužívají pracovní psy z více důvodů: v zátahu psa škrtí, jsou oproti textilním popruhům těžké, mohou ve špatných podmínkách korodovat a jejich nasazování je náročnější na čas.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Opasek pro sebe a obojek pro psa 

Dogmount obojek.

K čemu slouží obojek? 

Základní funkcí obojku je ovládání psa. Výcvik by měl zvládnout každý pes i jeho majitel. 

Výcvikové obojky jsou konstruované jako stahovací. Sloužící k odnaučení nežádoucího tahu psa. Zjednodušeně řečeno: pokud pes chce běžet někam jinam nebo jinou rychlostí než jeho pán, výcvikový obojek ho nepříjemně stáhne a ve velkém tahu přiškrtí. Příště si proto svoji neposlušnost rozmyslí.

Dogmount obojek.

U reprezentativních plemen psů je obojek pokládán za módní doplněk, nebo dokonce šperk. Psí obojek lze sladit materiálem i barvou s doplňky jeho pána - například s obuví, opaskem, či diářem.

Dogmount obojek.

Masivní obojky slouží také jako ochrana před jinými psy nebo dokonce dalšími zvířaty. K tomu se hodí pevné kožené obojky osazené kovovými hroty či pyramidkami. Útočník často míří rovnou na krk a obojek zastaví jeho vražedný útok.

Dogmount obojek.

Antiparazitní obojky fungují proti klíšťatům a blechám. Jsou napuštěné chemikálií, která parazity odpuzuje. Je potřeba je měnit podle doporučení výrobce, neboť chemická látka je účinná jen po určitý čas.

Jiné obojky omezují nepříjemný štěkot. Další jsou osazené svítícími diodami, nebo aspoň reflexními nášivkami na večerní procházky.

Zvláštní obojky monitorují pohyb psa pomocí miniaturních přístrojů na základě telefonních karet a lokátorů GPS. Elektronický obojek může být navíc doplněn o zařízení, které psa upozorní, že se příliš vzdálil od majitele, nebo se zaběhl do zakázané zóny. Signál je automaticky vydáván zvukem, vibrací, nebo dokonce elektrický impulsem. 

GPS tracker / obojek pro psa.

Obojky jsou také místem, kam se zapisují identifikační údaje. Běžná je známka o vakcinaci proti vzteklině. Často se přidává psí známka. Prozíraví majitelé píší na obojek jméno psa, adresu a telefon. To je velmi užitečné, když se pes ztratí a najdou ho náhodní chodci, případně policisté.

INFO: Dogmount 


Zobrazit místo Outdoor business na větší mapě 

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2019

Nafukovací čluny Gumotex

Dřevěná kola Samorost

Dětská cyklosedačka Feva Seat Star

Fotopast KeepGuard KG860N

Fotopast ScoutGuard

Kolimátory Holosun

Skialpinistické vázání ATK Bindings

2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 
2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

Veletrhy Holiday World v Praze a GO/Regiontour v Brně byly přesunuty na říjen a listopad. Jisté ovšem není nic, protože všechno závisí na tom, zda Andrej Babiš ve funkci předsedy vlády zvládne pandemii koronaviru.... celý článek

Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

Golfové hole – z jakého materiálu jsou vyrobené?

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Lisy na plastové lahve a plechovky usnadňují třídění odpadu

Lisy na plastové lahve a plechovky usnadňují třídění odpadu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Každý rok se prodá miliarda plastových lahví a čtvrt miliardy plechovek. Nápoje vypijeme, obaly vyhodíme do kontejnerů, na recyklačních linkách z nich vyrobí hliník či plast a koloběh se opakuje. Technologie
České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

Veletrhy Holiday World v Praze a GO/Regiontour v Brně byly přesunuty na říjen a listopad. Jisté ovšem není nic, protože všechno závisí na tom, zda Andrej Babiš ve funkci předsedy vlády zvládne pandemii koronaviru.
Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

Průtržné membrány. Co to je a jak funguje?

KOMERČNÍ SDĚLENÍ V každém zařízení by měla být bezpečnost na prvním místě. Zvláště když na tom závisí lidské zdraví a život. Proto je nesmírně důležité používat prověřená a především efektivní řešení. Současný trh

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
ITB - veletrh Německo, Berlín 9.-12.3. Virtuální veletrh 9.3.
Koruna světa - diashow On-line Přednáší Radek Jaroš 9.3. 20:00
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.

Diskuse

štěrk v zatáčce - to nechceš Pišišvor, 4.3.2021 17:37, 4 příspěvky
Značka “ Zákaz vjezdu jí... bi, 3.3.2021 11:48, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Lukas B., 3.3.2021 10:00, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... ČEMBA, 2.3.2021 20:41, 12 příspěvků
Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 12 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ITB Berlin NOW Convention Horydoly , 2.3.2021 20:50
Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56