Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?

Dětská sedačka dopředu nebo dozadu?
Dětskou cyklosedačku využívá Kristián Hynek.
Autor snímku Feva
SDÍLEJ:

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Venku je krásné počasí, ideální na kolo, a je třeba skloubit cyklistiku s rodinným výletem neboli funny biking pro celou rodinu. Váš malý biker přece musí jet s vámi. Ideální variantou je pořídit bezpečnou a komfortní dětskou sedačku. Jenže kam s ní: vpřed či vzad?

Jak na to

TIP HORYDOLY

Feva Seat Star je pěnová dětská sedačka, která se montuje na horní rámovou trubku pomocí popruhů. K montáži není potřeba žádné nářadí. Sedačka je určená pro děti od dvou do pěti let. Lze ji snadno rozložit a uložit do batohu či tašky.

Cyklosedačka Feva Seat Star.

"Sedačka Feva Seat Star má kvalitní upínací mechanismus bezpečnostních pásů, nastavení opěrek nohou i polstrování. Umožňuje také pohodlný posed, dítě tak sedí na sedacích hrbolech, svaly trupu aktivně udržují bederní lordózu, tj. fyziologické prohnutí v dolní části páteře," poukazuje jeden z našich nejlepších závodníků na horském kole Kristián Hynek. Své děti vozí právě na tomto typu sedačky.

Orientační cena: 1490 Kč

Vzpomínky na dětství 

Možná si vzpomenete, že vás rodiče jako malý cyklistický potěr posadili do kovové sedačky, která byla namontovaná na rámu skládačky nebo jiného té době odpovídajícího bicyklu.

Řešení to bylo jistě milé, vy jste se vezli, kochali se krajinou a tatínek či maminka s vámi vesele konverzovali. Takže historicky vzato vyzkoušená alternativa.

Kdy může dítě do sedačky?

Kdy může dítě do cyklosedačky? Jednoduché pravidlo říká, že až tehdy, když je schopno samo dlouhodobě sedět. Nejnižší hranicí pro bezpečné použití sedaček je věk 18 měsíců. Při tom je třeba zohlednit vitalitu dítěte.

Kam s ní?

Uchytit dětskou sedačku na rám kola je možné dopředu neboi dozadu. Je to vůbec důležité řešit?

To si pište, že ano! Jde o pohodlí a bezpečnost vaší ratolesti.

Příliš živé dítě by mělo být pod neustálou kontrolou, tedy sedět vepředu. Klidnější dítě se může přepravovat v zadní cyklosedačce. K oběma typům cyklosedaček se váží jak klady i zápory. Výběr bude ovšme pouze na vás.

Proč vepředu?

Pokud namontujete přední sedačku, máte dítě neustále pod kontrolou a společně si užíváte radost z jízdy. 

Proč vzadu?

Zadní sedačka je pro dítě pohodlnější a hodí se tak na delší cesty. Rodič nesmí zapomenout s dítětem komunikovat, i když ho sleduje jen periferním viděním. Ideální je, pokud jede ještě nejméně jeden dospělý, kterého může dítě za jízda sledovat.

Zadní sedačky se připevňují k rámové trubce (jsou tedy samonosné), jiné na nosič, který by měl mít nosnost aspoň 25 kg, což není samozřejmost.

Horydoly.czINSPIRACE: S prckem na kole v předjaří

Cyklosedačka Feva Seat Star.

Dětská cyklistická sedačka vepředu

Plusy

+ Kontrola a bezpečnost: máte dítě pod kontrolou.
+ Větší zábava: dítě se zapojí do průběhu cyklovýletu. 
+ Hodí se na každé kolo: sedačku lze namontovat na různá kola - horské, silniční, trekkingové i městské, a není třeba řešit materiál, že kterého jsou vyrobena.
+ Nízká hmotnost: je o mnoho lehčí než sedačka dozadu.
+ Rychlá a snadná montáž: žádné komplikované montování.

Mínusy 

- Na krátké pojížďky stačí pohodlí dítěti i cyklistovi, ale na dlouhé jízdy to není.
- Dítě není chráněno před čelním větrem.

Výlet na cyklosedačce v Rakousku u městečka Rauris.

Dětská cyklistická sedačka vzadu

Plusy

+ Bezpečnost: při pádu nemůže cyklista spadnout na dítě.
+ Komfort: vhodné pro delší vzdálenosti.

Mínusy

- Dítě nemáte na očích: ztížená kontrola jeho chování.
- Chybí aktivní kontakt: dítě není zapojené do výletu či vyjížďky.
- Horší stabilita: boční vítr znepříjemňuje řízení.
- Nedostatek místa: cyklista může mít na zádech jen malý batůžek.

Horydoly.czJINÝ POHLED: Vozík kontra cyklosedačka 

 

Vozí ji světový šampioni i rekreační sportovci

Cyklosedačku umístěnou na kole vpřed vozí své děti i závodníci jako Kristian Hynek, Martin Vítek nebo Nino Schurter. Konkrétně používají unikátní pěnovou sedačku Feva Seat Star. Dále také hobby sportovci Michal Včeliš a další.

Michal Včeliš, hobby sportovec a PR manažer sportovních značek:

"S dětskou cyklistickou sedačku jezdím pravidelně a vcelku často. Když vozím syna do školky, na cvičení, na výlety... Odmalička ho jízdy na kole baví, takže nikdy neměl problém ani s delšími cestami.

Naopak se snažil tahat kolo z garáže častěji, než bylo možné jezdit. V minulosti jsme s manželkou používali zadní sedačku, protože jsme vlastně ani neznali alternativu. V tuhle chvíli ale jezdíme už jen s přední. Těch výhod je spousta. Kolo je ovladatelnější, nemusí čelit tak výrazným tlakům při bočním větru, mám syna pod kontrolou. A co je na tom nejlepší, tak ho to i víc baví, protože je zapojeny do dění. Už není jenom pasažér. Může se podílet na řízení, což mi nevadí, pokud ho zrovna nenapadne cvaknout mi těžší převod v ostrém stoupání.

Často se setkávám s tím, že to lidem přijde nebezpečné. Ale když se nad tím zamysli, pochopí, že to tak není. Riziko pádu s přední sedačkou je mnohem menší, dítě je navíc chráněné mým tělem a rukama."

Horydoly.czCARGO BIKE: Táta, tři synové a náklad na jednom bicyklu

Šárka Hynková  a cyklosedačka Feva Seat Star.

Šárka Hynková, architektka, aktivní maminka, manželka závodníka Kristiána Hynka

"Cyklistická sedačka ano nebo ne? Rozhodně ano! Pokud se to dítěti líbí, získá tím kladný vztah ke kolu. Vidí rodiče, které sport baví a motivuje ho kolo co nejdříve vyzkoušet také.

Vyzkoušela jsem sedačku vzad, vozík za kolo i sedačku vpřed. U té poslední zmíněné jsme již zůstali. Dítě se aktivně podílí na jízdě, vím přesně, jak se cítí, zda je vše OK. Zkrátka požitek pro obě dvě strany. Navíc je sedačka enormně lehká a ve spojení umístění hned za řídítky vůbec minimálně neovlivňuje jízdu. Doporučuji Feva Seat Star, sedačka je lehká a velmi skladná. Ideální pro ty, kteří si hlídají gramy na svém kole. Především pro maminky, které obvykle se sedačkou za sedlem vezou několik kilogramů navíc."

Horydoly.cz Outdoorové vybavení 2019

Dětská cyklosedačka Feva Seat Star

Fotopast KeepGuard KG860N

Fotopast ScoutGuard

Kolimátory Holosun

Skialpinistické vázání ATK Bindings

2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 
2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

sdačka na kolo

Jak tady píše Pavka, záleží po jakých trasách chceš s prckem jezdit a jak dlouhé trasy. My jsme zvolili sedačku vzadu :-)

  • Autor LenkaS
  • Datum a čas 30.3.2021 21:34
Reaguj
sedačka na kolo

Shrnutí za mě - jinak to mají hezky popsané tady a podle toho uvažování jsem se řídil https://www.horydoly.cz/cykliste/vozik-kontra-cyklosedacka.html

Sedačka dopředu - krátké popojíždění s malým a lehkým dítětem třeba po cyklostezce k rybníku nebo do školky, ideální na cestovní nebo městské kolo nejlíp s dámským rámem

Sedačka dozadu - delší výlety na den nebo víkend, trochu do terénu (třeba po turistických značkách)

Trailgator - pro větší děti na kratší jízdy jen po asfaktu  

Cyklovozík - pro 1-2 děti, na dlouhé putování třeba na týden na rovinaté cyklostezky, také pro úplně malé mimino s vložkou na ležení 

  • Autor Pavka
  • Datum a čas 27.3.2021 22:23
Reaguj
sedačka na kolo

A tak je lepší mít sedačku vepředu nebo vzadu? Hodně vidívám spíše vzadu. Čeká mě taky výběr, tak teď hodně pročítám články a diskuze :-)

Reaguj
sedačka na kolo

My jsme si nechali poradit v cyklomania.cz  a koupili sedačku Polisport a jsme s ní velmi spokojeni.

Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2023

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2023

SNĚŽKA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců... celý článek

Austria UCI Pump Track World Championships

Elektrické koloběžky a elektrokola 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

Cyklomaratony pro každé kolo 2024

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populární nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2023

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2023

RYCHLEBY Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách

Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách

Cyklostezka Bezručovým údolím vede z Chomutova k Hoře Svatého Šebestiána na hřebeni Krušných hor.  V dolních partiích teče hluboce zaříznutá říčka Chomutovka, ve středních části je zalesněné smrkovými lesy a na hřebenech se táhnou
Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

CYKLOSTEZKA Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Fantastický triatlonový říjen pro české barvy

Fantastický triatlonový říjen pro české barvy

Český triatlon prožil fantastický říjen. Tereza Kuříková zářila v Brazílii. Za 4. místo na Světovém poháru získala klid na olympiádu. Amatérky Barbora Besperát a Jana Richtrová vyválčily zlaté medaile ve svých věkových kategoriích

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 28.-30.11. 28.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 30.11.-3.12. Lodě 30.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Český Těšín, Petrklíč 1.-3.12. 1.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 1.12.
Koloběh z Řípu do Prahy Říp Závod dvojic běžec - cyklista / koloběžkář 2.12.
Laviny - přednáška Liptovský Mikuláš, Múzeum ochrany prírody Konference 2.12. 17:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Světozor 2.-3.12. 2.12.
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 2.11.-3.12. 3.12. 18:00

Diskuse

Nechapes? Huze, 28.11.2023 22:56, 39 příspěvků
Nechapes? Dancing, 28.11.2023 16:25, 39 příspěvků
INU Honza, 28.11.2023 14:29, 4 příspěvky
Nechapes? Huze, 28.11.2023 11:47, 39 příspěvků
Možná škoda psát... Lezec, 28.11.2023 10:06, 39 příspěvků
Možná škoda psát... Karešák, 28.11.2023 9:34, 39 příspěvků
Možná škoda psát... Lezec, 27.11.2023 20:57, 39 příspěvků
Možná škoda psát... Kuba Turek, 27.11.2023 19:35, 39 příspěvků
Možná škoda psát... Karešák, 27.11.2023 18:38, 39 příspěvků
Možná škoda psát... Kuba Turek, 27.11.2023 16:10, 39 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10
Zima môže začať Horydoly , 20.11.2023 0:04
Re: Pojištění Horydoly Open, 16.11.2023 23:12
Vertical Pro Horydoly , 13.11.2023 22:23
Movember je tu Horydoly , 9.11.2023 11:23
Projekt 6x5 oslovil 3,5 m... Horydoly , 7.11.2023 15:55