Daleké jarní rozhledy ze Svišťového štítu

Daleké jarní rozhledy ze Svišťového štítu
Svišťový štít zdolává slepý horolezec Honza Říha.
Autor snímku Michal Beránek Brezík
SDÍLEJ:

"Máme všichni lana, cepíny, mačky, přilby a lavinové vyhledávače?" probíhá rutinní kontrola horolezeckého družstva. Pět jeho členů před Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách pečlivě kontroluje své vybavení. V ranním slunci všichni nasazují černé brýle a začínají se brodit hlubokým sněhem pod nedaleké skály.

Daleké jarní rozhledy ze Svišťového štítu
Svišťový štít - z fotky není jasné, kdo z nich nevidí.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Severovýchodní hřeben na Svišťový štít

Obtížnost: 1 UIAA

Čas výstupu: 2-3 h od chaty

Nebezpečí: Převěje a odpolední laviny na Svišťovém sedle, laviny v hlubokém sněhu závěrečného žlabu.

Sestup: Svišťovým chrbátem (jedno krátké slanění v první třetině sestupu, nad skalním výšvihem je několik slaňovacích skob). Nesestupujeme po letní žluté turistické značce, protože je velmi ohrožována lavinami.

Popis: Od Zbojnické chaty vidíme široké sedlo v hřebeni mezi Svišťovým štítem a Hranatou věží. Zimní výstup vede obvykle mírně vlevo od spádnice Hranaté věže (a tedy vizuálně k pravému okraji hřebene). V něm je úzký zásek, do kterého vystoupáme po sněhu. Kombinovaným terénem se dáme doleva, překonáme Rovienkovou stěnu a opatrně kráčíme po ostrém hřebeni ke Svišťovému štítu. Pokud je pevný sníh, lze lézt i přímo sněhovými plotnami na nejnižší místo sedla uprostřed hřebene. Překonáme kamennou bariéru a dostaneme se do širokého sněhového žlabu. Jím vystoupáme doprava na hřeben, který dosáhneme pár metrů pod vrcholem.

Cílem jejich výstupu je Svišťový štít o výšce 2382 metrů nad mořem, který poskytuje nejkrásnější rozhled na Velkou Studenou dolinu.

Po půlhodině perné chůze v bořícím se sněhu jsou všichni pod roklí. Tudy vede jejich cesta. Z batohů putují stoupací železa a cepíny. Každý si bere do ruky jeden pikl, jen Honza dva. Prudkým svahem vykopává Gobo jako vedoucí družstva mačkami jeden stup za druhým a jako perličky jich vysází na neposkvrněný svah několik stovek. Celé úmorné stoupání má v patách Honzu, ostatní oddychují a na sedélko na vrcholu se dostávají o něco později.

"Vem to pravou rukou, tady je bočák a bacha na rozchrastanou skálu," slyšíme pokyny. Všech pět horolezců pokračuje po vodorovném hřebeni Svišťového sedla. Po levé ruce mají úžasné sněhové plotny bez jediného přerušení ke Zbojnickým plesům, vpravo spadá kolmý půlkilometrový sráz do Bielovodské doliny. My čtyři obdivujeme letecké výhledy a trochu se bojíme pohlédnout dolů.

"Já se hloubky bát nemusím," vytahuje s lišáckým úsměvem svůj oblíbený bonmot Honza. Od narození totiž nevidí. "Kdyby se někdo bál moc, ať to řekne a vytáhneme z batohů lano na jištění," pronáší naučenou formulku Gobo. Míří tím spíše než na Honzu na dvě horolezkyně, které jsou poprvé na horách v zimě. Honza i já už máme nějaké zkušenosti.

Horydoly.czSKIALPINISMUS: Ze Svišťáku do Šmeksu

Svišťový štít (2383 m), Vysoké Tatry.

Vodorovný hřeben končí a Svišťový štít ho jakoby vtahuje do svých boků. Gobo šátrá cepínem po skále. "Je to tady rozbitý. Honzo, polez." I on šátrá a je vidět, že v této disciplíně je nejlepší z nás. Ačkoliv si nevidí pod nohy, podaří se mu pětimetrový výšvih nad hrozivou hlubinou zdolat bez velkého váhání. "Pro mě není problém pevný sníh nebo kolmá skála, ale nejsem si jistý na hromadě kamení, která se může kdykoliv rozpadnout a zřítit," říká nad výšvihem Honza.

K mé smůle se o tom mám hned v následujících metrech přesvědčit. Spolu s Gobem narazili na stopy našich předchůdců a upalují, co jim nohy a cepíny v rukách stačí. Stěží popadám dech a ženu se za nimi. Nedaří se mi to, jsou rychlejší. Naštěstí se jim do cesty staví skála a tak zase slyším: "Tady dlouhý krok, o půl metru vlevo je led, do něj sekni cepín, nad hlavou máš velký chyt." Tam Honza trochu zpomalí, hledá si cestu a já mám možnost je dohonit.

Svišťový štít (2383 m), Vysoké Tatry.

Obě děvčata dolézají chvilku za mnou, aby zahlédla už jen Honzovy nohy, jak mizí nad převisem. Zbývá pár kroků na vrchol. U geodetické pyramidy si podáváme ruce, odkládáme brýle a teprve teď se dá poznat, kdo z nás je slepý.

Horydoly.czHONZA ŘÍHA: Nebojím se výšek - nevidím


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvazekjistítko3 delší smyčky2 karabiny3 karabiny50 m lano pro všechny účastníky výstupu, přilba, prchačky, horolezecké pohorky, batoh 30 l, oblečení do zimy a deště, čelovka, lékárnička, bivakovací pytelmobilchytré hodinky, buzolapojištění, tmavé brýle, jídlo a pití. V zimě turistický cepín, mačky a lavinová výbava. Lze též lézt ve skialpovém vybavení a sjet na lyžích dolů. Nezapomeňte fotoaparát!

Hodí se dalekohled, protože vyhlídka je opravdu krásná.

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.cz Inspirace: 100 nejlepších cest ve Vysokých Tatrách II-V

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY

MAPA: Hlaváčkova podrobná mapa Vysoké Tatry

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

LOMNICKÉ SEDLO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Horolezecký slovník

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Smrtelný pád na Pantheonu

Smrtelný pád na Pantheonu

ČERNÁ VDOVA Lezec Jan z Hrádku nad Nisou se zřítil na Pantheonu v Malé Skále 13. března. Desetimetrový pád nepřežil.
Stráník je znovu mistrem republiky v lezení

Stráník je znovu mistrem republiky v lezení

Nezničitelný Martin Stráník se stal mistrem České republiky v lezení na obtížnost pro rok 2026.
Zprávy od horolezců 2026

Zprávy od horolezců 2026

Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?
Horolezecký slovník

Horolezecký slovník

Důležité výrazy, které vám pomohou orientovat se na horách a skalách, uvádíme česky, anglicky, německy, italsky a francouzsky. To jsou základní jazyky, kterými se muví v Alpách.
Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Východní Žeruchová veža je populárním horolezeckým vrcholem nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se na ni leze hřebenovkou a v létě jižní stěnou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Valná hromada ČHS Praha 11.4.
Valné zhromaždenie JAMES Žilina, Dom techniky   11.4.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 12.-16.4. Myslivost a lesnictví 12.4.
Patrouille des Glaciers Švýcarsko, Zermatt 13.-19.4. Skialpinismus 13.4.
Travelcon - konference České Budějovice 15.-16.4. 15.4.
50 let na vrcholu - diashow Řež, Polepšovna Ducha Přednáší Jan Tráva Trávníček 18.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Semily, Jitřenka Přednáší Jan Trávníček 19.4. 17:00
Vrabinec - zákaz lezení
  Zákaz 20.4.-20.6. 20.4.
Tráva 50 tour - diashow Litoměřice, Máj Přednáší Jan Trávníček 20.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Rokycany, Vila Fitz Přednáší Jan Trávníček 21.4. 19:00

Diskuse

Поставки редкоземельных м... Sheilalox, 6.4.2026 20:29, 3 příspěvky
Kareemyndsfd wodoga4807 wodoga4807, 6.4.2026 19:38, 5 příspěvků
Inu Honza, 4.4.2026 9:21, 1 příspěvek
Lidl ne Pišišvor, 2.4.2026 12:32, 1 příspěvek
článek Lukas B., 31.3.2026 9:48, 5 příspěvků
Co je bezpečnější v lavin... dedek Bretislav, 30.3.2026 18:57, 5 příspěvků
článek dumulen, 30.3.2026 16:50, 5 příspěvků
článek Lukas B., 30.3.2026 11:19, 5 příspěvků
Děkuji za upozornění na c... Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 28.3.2026 13:24, 3 příspěvky
Inu Honza, 28.3.2026 12:50, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velikonoce v Lošticích Horydoly , 3.4.2026 22:52
Velikonoce v Jizerkách Horydoly , 3.4.2026 22:48
Na Budějovicku začíná 11 ... Horydoly , 3.4.2026 22:42
Velikonoce ve středních Č... Horydoly , 3.4.2026 22:39
Sváteční menu na hladině ... Horydoly , 3.4.2026 22:37
Velikonoce a duben na zám... Horydoly , 3.4.2026 22:33
Velikonoce Mělník Horydoly , 3.4.2026 22:29
Re: gamess sokarovskiy sokarovskiy, 1.4.2026 15:00