Finanční koncepce Českého horolezeckého svazu se hroutí

Finanční koncepce Českého horolezeckého svazu se hroutí
Valná hromada Českého horolezeckého svazu 2015. Jsme horolezci nebo spíš členové České unie sportu?
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Rozmáchlé plány na ekonomický rozvoj Českého horolezeckého svazu berou pomalu za své. Představy, které se rodily za minulého předsedy Zdeňka Hrubého, a pokousil se je uvést v život současný předseda Jan Bloudek, byly založeny na fungování ČHS jako firmy. 

Jenže Zdeněk Hrubý ani Jan Bloudek nebrali velké ohledy na členy a také na duch tradičního horolezeckého spolku. Navíc Bloudek není takový politický šíbr, jako býval Hrubý, což znamená pokles příjmů od státu.

Zde jsou tři varovné momenty, které najdeme v zápisu z posledního jednání Výkonného výbory Českého horolezeckého svazu: 

Neplatí stát, sponzoři ani členové

Příjmy k měsíci srpnu jsou na nižší úrovni, než bylo plánováno. Je to dáno nižší dotací ze strany MŠMT, nižšími příjmy od partnerů i zatím nižšími příjmy z členských příspěvků. 

Co to znamená: Ministerstvo školství dává svazu méně peněz, než si představoval. Na tyto peníze není žádný nárok, rozhodují o nich politici a to především ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a nepřímo ministr financí Andrej Babiš (StB, ANO, Agrofert). Zároveň velkou roli hrají ministerští úředníci a také sportovní lobbisté jako například Jiří Kejval (Český olympijský výbor) i Miroslav Jansta (Česká unie sportu).

Komerční firmy nechtějí platit tolik, kolik si Český horolezecký svaz naplánoval. Něco posílá Hudy sport, pivo na valné hromady dodává Rohozec a ČHS získal ještě nějaké drobné především ve zboží pomocí bartrových dohod. Žádné významné prostředky se nepodařilo získat - je otázkou, zda za to může špatná práce mediální komise, nejistý obraz celé organizace navenek, nebo neschopní fundraiseři. Případně předpokládaná částka byla založená na nerealistickém odhadu Výkonného výboru ČHS.

A nakonec členové platí méně příspěvků než dříve. Buď je to způsobeno poklesem  počtu členů, protože ČHS není pro horolezce z více důvodů atraktivní, nebo příspěvky platí podle poměrně složitého systému především ti, kteří nejsou plnoprávnými dospělými členy. Vloni bylo evidováno čtrnáct tisíc členů ČHS.

Chceme ovlivňovat soudy

VV vzal na vědomí informaci, že o činnost soudního znalce projevilo zájem 10 instruktorů HAL, a rozhodl, že vyhodnocení žádostí bude provedeno na příštím jednání VV, s tím, že se očekává, že ti, kdo budou vybráni, se zaváží, že budou ve funkci soudního znalce spolupracovat s ČHS. 

Co to znamená: Soudní moc potřebuje několik nových soudních znalců v oboru horolezectví a lezení. Požádala tedy o spolupráci při náboru Český horolezecký svaz. Ten teď vybírá mezi zájemci z řad instruktorů nejvyšší kvalifikace High Alpine Leader, aby soudům doporučil vhodné kandidáty. V žádném případě ovšem není možné, aby si je kdokoliv zavazoval ke spolupráci. Že si od toho ČHS slibuje nějaký finanční nebo jiný prospěch, je nasnadě.

Soudní znalec je však zásadně nezávislý a nestranný, jinak musí být ze seznamu znalců vyškrtnut, anebo v případě většího prohřešku potrestán pokutou nebo dokonce odnětím svobody. Soudní znalec skládá slib do rukou soudce: "Slibuji, že při své znalecké činnosti budu přesně dodržovat právní předpisy, že znaleckou činnost budu konat nestranně podle svého nejlepšího vědomí, že budu plně využívat všech svých znalostí a že zachovám mlčenlivost o skutečnostech, o nichž jsem se při výkonu znalecké činnosti dozvěděl."

Rakušané nám prokoukli podfuky

Širší vedení ÖAV neschválilo předjednanou bližší spolupráci ohledně kombinovaného členství.

Co to znamená: Loňské neetické a podvodné jednání Výkonného výboru Českého horolezeckého svazu ohledně spolupráce s Rakouským alpským spolkem (ÖAV) nezůstalo bez následků. Rakušané se proti tomu postavili a spolupráci odmítli. Zda se dají věci do pořádku a spolupráce bude obnovena, není vůbec jisté. Kombinované členství letos využily asi dva tisíce členů ČHS. Mimo to je v rakouském, německém či italském alpském spolku více než deset tisíc Čechů, často členů ČHS.

O co šlo? Hlavně o dvě záležitosti - ČHS spolupracuje pouze s jedním dealerem členství v ÖAV, což je společnost Alpy patřící Ladislavu Jiráskovi, a všechny ostatní odstavil od spolupráce. Znamená to ovšem také, že fakticky celý ČHS nabírá členy pouze do jedné sekce Innsbruck, kterou Ladislav Jirásko v Česku obhospodařuje a to se zřejmě nelíbí ostatním Rakušanům. Zároveň ÖAV má stanovené nejnižší členské příspěvky a k nim si jednotlivé sekce přidávají  své poplatky. ČHS ve spolupráci se společností Alpy toto nařízení obešel a čeští členové fakticky platí méně, protože jim Alpy vrací zpětně jakýsi bonus.

INFO: Zápis z jednání VV ČHS 29.8.2015

Horydoly.czČtěte o poslední Valné hromadě: Horolezci - Higway to Hell

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Anonymita v internetu je nešvar....

Ahoj, analýzu žádnou nemáme, ale diskuse samotné zase tak moc k návštěvnosti nepřispívají. Vracející se lidé přímo do diskusí představují mizivou část všech návštěvníků, jsou to denně pouze jednotlivci (a návštěvnost se měsíčně pohybuje těsně pod sto tisíci reálných uživatelů a okolo čtvrt milionu návštěv).

Diskuse ale necháváme otevřené a co nejjednodušeji přístupné kvůli ideovým důvodům - už od vzniku Horydoly.cz jsme deklarovali co největší otevřenost, transparentní pozadí článků a k tomu patří také možnost, aby se mohli čtenáři vyjádřit k čemukoliv a jakkoliv, a pokud je to potřeba, abychom jim odpovídali.

Daní za to je samozřejmě občasná diskuse jako tato. Vzhledem k tomu, že já jsem hlavní "ksicht" Horydoly a zároveň šéfredaktor, tak si to nechávám líbit. Pokud někdo napadne osobně v diskusích kohokoliv jiného (ať už z redakce, spolupracovníků či diskutérů), jeho diskusní příspěvek mažeme a necháváme pouze poznámku, proč jsme tak učinili.

Horydoly to mají ještě v celku dobré, ačkoliv několik kverulujících jednotlivců se občas najde. Jednou za čas také někomu v diskusi ujedou nervy, ale to je normální a prostě to smažeme a on to pak obvykle napíše ještě jednou, ale v přijatelné formě bez urážek.

Na www.desitka.cz , které také vydáváme (regionální obecné zpravodajství z Prahy 10) , jsme museli přistoupit k omezení diskuse, protože nebylo jasné, kdo je kdo a na rozíl od outdooru se v tom točilili místní politici ze Zátoky sviní, jejich nohsledi a podržtaškové. Tam to řešíme tak, že diskuse je vedená přes Facebook a je tedy vidět, kdo je kdo. Omezení je to ovšem pro čtenáře, kteří Facebook z různých důvodů nepoužívají. To bychom na Horydoly nechtěli udělat. 

A ještě k ceně reklamy - záleží spíš na počtu a případně struktuře návštěvníků, než na kvalitě diskusí. Vzhledem k tomu, že naprostou většinu zobrazené reklamy na Horydoly činí inzerce přes media buyery, než od přímých zadavatelů, tak je to v podstatě jedno. Podívej se na takové žumpy, jako například Parlamentní listy :-)

Reaguj
Anonymita v internetu je nešvar....

docela by mě, Kubo, zajímalo, jestli máš nějakou analýzu nebo aspoň odborný odhad nebo něco podobného co by ti provedla návštěvnost a cena reklamy a vůbec kdybys diskusi dramaticky zkrouhnul, a třeba ótéčka a anonymy nemilosrdně mazal. (třeba byly kdysi velmi rozhořčené reakce na vypnutí diskusí a potom diskuse pouze pro přihlášené na Neviditelném psu, a Neff tvrdí, že to návštěvnost a tedy i cenu reklamního prostoru vůbec neovlivnilo. já si teda myslím, že to asi platí pro veliký prostor a že malém autdůrovém rybníčku by to nebylo úplně stejné, že spousta lidí jde po článcích kde diskuse žije, ale třeba by možná při menší návštěvnosti a slušném neznechucujícím prostoru byla cena reklamy vyšší).

no nic, dělej jak rozumíš.

Reaguj
Anonymita v internetu je nešvar....

Takže jako obvykle. Anonymní pokřikování za rohem. Od ustrašeného člověka, který odmítá stát za svým názorem. Nic víc... Přeji co nejlepší pobyt v džungli.

Reaguj
Anonymita v internetu je nešvar....

Mně to je jedno, na přídavném jménu "dobrovolně" nebazíruji. Klidně ho mohu vynechat.

Ale prozraď mi, kde podle tebe začíná a končí dobrovolnost?

Problém hodnocení snášenlivosti je subjektivní. Sám si můžeš myslet, že něco snášíš dobře a přitom budíš na okolí dojem, že to snášíš těžko. To je o pocitech z textu.

Odjíždím na čtrnáct dnů do džungle. Takže se tu měj hezky.

Imrich

Reaguj
Anonymita v internetu je nešvar....

"Na rozdíl od tebe, který jsi dobrovolně na vojně podepsal spolupráci s vojenskou kontrarozvědkou - odnoží stB. Toť také fakta, která tu sám uvádíš Turku." 

Nebylo to dobrovolně a nikdo jsem nic takového neuvedl.

..."ty bys měl s ohledem na svou vojenskou minulost o těchto věcech mlčet. V opačném případě to je od tebe drzost."

 

Nejsem drzý a ty nemůžeš nikoho umlčovat.

"Tvůj problém je, že tu máš diskuzi a velmi těžko snášíš, pokud ti někdo napíše pravdu a ty nevíš jak vypadá, nevidíš jeho občanku."

 

Snáším to velmi dobře. Pouze se nehodlám bavit s anonymy, kteří osobně útočí.

Doufám v osobní omluvu za tyto Tvé lživé výroky.

Reaguj
Anonymita v internetu je nešvar....

Turku, kde ti kdo nadává a kde o tobě kdo v této diskuzi píše lži? Prosím o konkrétní uvední. díky

Reaguj
Anonymita v internetu je nešvar....

Milý Imrichu aka Vero aka Neděle aka... To je jednoduché: Ty prostě nejsi Imrich, Vera ani Neděle, stále ještě jsi se nepředstavil. Michael Beránek je reálné jméno reálného člověka. V tom je obrovský rodíl, víš...? A jestli nevíš, proč tomu tak je, zkus se zeptat rodičů. Rozdíl je mimo jiné ve slušném vychování.

Nevím v čem vidíš problém, ale pro mě je dost zásadní problém hovořit s někým, kdo mi nadává, kdo o mě píše lži a kdo o mě prohlašuje, že lžu, a při tom se normálně nepředstaví. Až tak učiníš, rád Ti odpovím, na co budeš chtít. Nabídl jsem Ti to v této diskusi již jednou, ale zřejmě jsi si to nepřečetl anebo nepochopil. Takže nabídku opakuji. Není to nic nového, protože takto komunikuji se všemi čtenáři, kteří se me na cokoliv zeptají, a já znám odpověď.

Reaguj
Anonymita v internetu je nešvar....

Beránku, až si pročteš celou tuto diskuzi, tak zjistíš, že problém je v tom označení StB a ne v anonymitě. Ta je naprosto podružná a poukazuje se na ni, aby se odpoutalo od téma požadavku důkazu. Když to pochopíš, tak nám zase něco hezkého napiš.

P.S.

I ty jsi pro mne anonym. Anonym s nickem Michael Beránek. Neznám tě, neviděl jsem tvůj obličej, tvou občanku, netuším, jestli se podepisuješ pravým jménem. A je mi to i celkem jedno kdo jsi. Ale oba dva, já i ty, dodržujeme pravidla zdejší diskuze, protože nikdo víc, než vyplnit příslušnou kolonku, po nás nepožaduje a oba píšeme slušně. Jasný? Kdyby to bylo naopak, tak se tu náš příspěvek nezobrazí, nebo ho někdo smaže ( i když i smazání bývá pochybné a může zavánět cenzurou).

Reaguj
Anonymita v internetu je nešvar....

.....mne je celkem jedno, co kdo za moje jmeno napise, jen kdyz to udela transparentne a otevrene. A take pri nejake diskuzi by mne nikterak nezarazilo, kdyby lide z publika otevrene tvrdili, ze jsem agent, StBak anebo spion. S tim jsem vyrovnan, vestu mam cistou, na hlave maslo nemam a tak bych jim dal jen otevrene otazku jak na to prisli - a protoze by stali mne tvari v tvar tak by asi zacali koktat anebo delat nejake uhybne manevry. Neco takoveho se tak jako tak nikdo neodvazi jednomu vmest primo a osobne do tvare - to je jednodussi anonymne psat pismenko k pismenku i kdyz smysl tech slov neni treba pravdivy. Nekomu to mozna udela dobre, prosim. ja se s necim takovym nezabyvam. Nemam tendence vstoupit do politiky, ani zalozit nejakou stranu - proste necemu takovemu se smeju,.

Na druhou stranu demokraticky chapu, ze i ten kdo neco otevrene neco tvakoveho tvrdi ma k tomu jiste pravo - na rozdil nejakych anonymu skrytych za zavojem anonymity v internetu. Byt  provozovatelem nejakych stranek bych proste pozadoval od diskuteru aby se otevrene prihlasili svym jmenem, adresou, to bych si nejak overil a kdyz by to nesouhlasilo - sup s temi slovy do odpadu. Otevrene at si lide tvrdi co budou chtit. Ale to oni neudelaji, protoze v pripade nejakych velkych lzi by se mohl nekdo takto po nich vozit - zatimco co by kdo mohl chtit po anonymovi. 

Reaguj
Burešova obhajoba

Milá Věrko či Veverko, nebo ještě jiný maile, podezření, že Novinář jsem já, už tady na Horydoly řešili jiní kabrňáci... Takže nejsem. Většinou se s ním ovšem shodnu a v základních obrysech je tomu i tentokrát.

Reaguj
Celkem 29 příspěvků v diskuzi


Proč je opravdu výhodná platební brána Pays a v čem je lepší než konkurence?

Proč je opravdu výhodná platební brána Pays a v čem je lepší než konkurence?

Pokud vás zajímá, proč je platební brána Pays nejlepší na trhu, pak přeskočme úvodní vysvětlení, co je platební brána, protože s tímto termínem přicházíte do styku zřejmě dnes a denně.... celý článek

Prague City Tourism slaví 65. narozeniny

Švýcaři spustili vlak nabitý technologiemi od podvozku po palubu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2022

TÁBOR Poklidné jižní Čechy ukrývají spoustu zajímavostí. Přinášíme turistické, cyklistické a outdoorové novinky z tohoto kraje.
Jaro začíná dnes v podvečer

Jaro začíná dnes v podvečer

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

Chorvatsko hlásí: úspěšný rok 2022. Jaký bude letos?

České cestovní kanceláře hledí do příštího roku s nejistotou. Nechají chorvatští hoteliéři dost místa pro naše turisty, nebo budeme tak trochu vycpávka pro mezery v příjezdech Němců?
Deset miliard franků mají Rusové uloženo ve Švýcarsku

Deset miliard franků mají Rusové uloženo ve Švýcarsku

10 200 000 000 SFr mají ruští občané a ruské firmy uložené na bankovních kontech ve švýcarské konfederaci. Ruští multimilionáři mají zálibu ve švýcarských bankách, takže 98 % z nich má své
Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Levit alias BP Lumen nejspíš čeká katastrofa

Finanční potíže cyklistické společnosti BP Lumen se rozkrývají. Spadla do insolvence, má napůjčováno tři čtvrtě miliardy korun, nikdo její kola nechce a úvěry v bankách zaplatí díky Andreji Babišovi všichni občané České

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 21.-29.1. 21.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 27.-29.1. 27.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 27.-29.1. 27.1.
Kolem světa Plzeň Cestovatelský festival 28.1. 13:00
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.

Diskuse

Turek píše kraviny Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 25.1.2023 22:58, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Vašek Koďousek, 25.1.2023 21:39, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 25.1.2023 14:50, 9 příspěvků
Turek píše kraviny Michal Skalka, 25.1.2023 14:30, 9 příspěvků
Skialp Honza, 25.1.2023 8:32, 9 příspěvků
Člověk nesmí být zhýčkaný... Lukas B., 24.1.2023 18:48, 12 příspěvků
Skialp Horydoly, 24.1.2023 16:57, 9 příspěvků
Skialp Šlojíř, 24.1.2023 16:43, 9 příspěvků
INU Honza, 24.1.2023 16:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.1.2023 16:33, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42