Hřeben na Český štít / Ťažký štít

Hřeben na Český štít / Ťažký štít
Závěrečná část hřebene na Český štít od sedla Váha - zleva Kuba, Renča a Šárka.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Ernest Dubke s vůdcem Johannem Franzem starším na počátku 20. století sbírali prvovýstupy, první zimní výstupy a panenské vrcholy ve Vysokých Tatrách jako na běžícím pásu. Vylezli jsme v jejich stopách Český štít hřebenem od Váhy. Dnes je to lehká horolezecká túra do nejistého počasí, ale stále poskytuje famozní výhledy do Bielovodské i Mengusovské doliny a pěkné exponované lezení. 

Hřeben na Český štít / Ťažký štít
Vysoké Tatry: Vysoká (uprostřed nahoře), Ťažký štít (vlevo) a dolinka Pod Váhou. Zprava přichází hřeben Dračie Pazúriky.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doporučené vybavení

Přilba, hrudní a sedací úvazek, 2 karabiny se zámkem, 4 expresky, jistítko, lano 2x50 m, 4 smyčky - z toho jedna dlouhá, 2 prchačky, základní sada vklíněnců, pohorky, nepromokavé kalhoty a bunda, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 30 l, čelovka, mobil, mapa nebo GPS, pití nejméně 1 l, jídlo na den, tmavé brýle, opalovací krém, bivakovací pytel, lékárnička, fotoaparát nebo kamera.

Z chaty Pod Rysmi (2250 m) je okruh severozápadním hřebenovým výstupem na Český / Ťažký štít, sestup jihovýchodním hřebenem na Lavici Vysoké a návrat přes řetězy zajištěnou štrbinu pod Kohútikom a nakonec traverzem západní stěny Českého štítu, pěknou a nepříliš náročnou horolezeckou túrou na krátký den.

Vyžaduje ovšem dobrou orientaci, jistotu lezení v lehkých pasážích bez jištění a v pohorkách, a nakonec také slušnou fyzickou kondici.

Pokud to počasí dovolí, k Českému štítu se přidává ještě krátký hřebenový výstup na Vysokou stejné obtížnosti 2-3 UIAA. Český štít / Ťažký štít je konec konců pouhý předvrchol samotné Vysoké. My jsme to nestihli, protože za Vysokou se z ničeho nic vytvořil bouřkový mrak a rychle rostl. Z Českého štítu se rychle klidila nejen naše skupina, ale také dva vůdci s klienty a jeden sólolezec.

Horydoly.cz11 tipů na skvělé lezení Pod Rysmi

Horydoly.czHOROLEZECKÝ SVAZ: 100 nejlepších cest II-V v Tatrách

SEVEROZÁPADNÍ HŘEBEN od Váhy

Český štít / Ťažký štít (2520 m)

Vysoké Tatry, Mengusovská dolina

Prvovýstup

Ernest (Ernst) Dubke a vůdce Johann Franz st. 7. července 1904

Obtížnost

Nejtěžší místa na hřebeni jsou 2-3 UIAA, ale pokud nenajdeme ideální průstup, můžeme se dostat až ke čtvrtému stupni obtížnosti. Čas výstupu z Váhy 2 hodiny (pokud se příliš nejistíme), čas sestupu na chatu Pod Rysmi 2 hodiny.

VIDEO Lehké hřebenovky v okolí chaty Pod Rysmi: 

Sestup

Normální cesta na Český štít: Sestupujeme lehkým lezením jihovýchodním hřebenem směrem k Vysoké. Pokud narazíme na masivní slaňovací kruh, slaníme směrem na jih do úbočí Dračí dolinky (pod sebou vidíme Dračí pleso) na Lavici Vysoké, což je široké a schůdná, ane nejednoznačná police táhnoucí se od Vysoké pod Českým štítem až k Štrbině pod Kohútikom (2400 m). Pokud slaňovací kruh mineme, nebo nechceme slaňovat, sestupujeme systémem šikmých žlábků a stěnek poněkud doleva (2 UIAA) až na Lavici Vysoké.

Ze Štrbiny pod Kohútikom vedou dolů do západní stěny Českého štítu dlouhé řetězy, které ulehčují sestup celým zářezem až na další vodorovnou lavici. Pěšky traverzuje celou stěnu až těsně pod severozápadní hřeben, kterým jsme vystupovali nahoru. Udtud už lehce na sedlo Váha a k chatě Pod Rysmi. 

Český / Ťažký štít. Západní stěna.

Výstup

Ze sedla Váha (2337 m) míříme po lehkých skalách přímo po hřebeni doprava jihovýchodním směrem. 1-2

První výrazný výšvih překonáváme po plotnách těsně vpravo od hřebenu. Hlubokým komínkem dolezeme k velké šikmé plotně, kterou překonáme vodorovným ručkováním doprava po jejím horním konci. Komínek lze také obejít zprava a traverzujeme pod plotnou. 2-3

Ocitneme se na vodorovné lávce protínající dva pilíře. Buď vylezeme zářezem mezi nimi na hřeben a přetraverzujeme do výrazného sedélka pod kolmou stěnkou, nebo do tohoto sedélka vylezeme dlouhým komínem za druhým pilířem. 2

Kolmou stěnkou několik metrů přímo vzhůru na hřeben. 2-3

Lehce po hřebeni 1-2, zleva okolo výrazného skalního bloku 2-3, a lehčím terénem vpravo pod kolmými skalami. 1-2

Strmou stěnkou s malými chyty vpravo nad poslední štrbinu v hřebeni. Výraznou a zdaleka viditelnou kolmou spárou na vrchol. 3

colt1.jpg

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY a Chata Pod Rysmi


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Malajsie: etnicky rozmanitá muslimská země

Malajsie: etnicky rozmanitá muslimská země

Malajsie / Malaysia se rozkládá v jihovýchodní Asii. Jihočínské moře ho dělí na Malajský poloostrov a Východní Malajsii na ostrově Borneo. Obě části země jsou podobné. Pobřežní roviny se zvedají do kopců a vysokých... celý článek

Amtmann neboli Hadovka je osamělý skalní kyj na Dlouhém hřebeni nad Litoměřicemi

Brdy AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Východní Žeruchová veža je populárním horolezeckým vrcholem nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se na ni leze hřebenovkou a v létě jižní stěnou.
5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack

5x Vysočinou na kole: cykloturistika, gravel, singletrack

Vysočina patří mezi atraktivní cyklistické regiony. Nabízí pestrou škálu tras od nenáročných cyklostezek přes terény pro gravel až po technické singletracky a moderní pumptracky. Vyrazit můžete například na okruh kolem Vírské
Termofolie - záchrana života nebo placebo?

Termofolie - záchrana života nebo placebo?

Aneb význam ztráty tělesného tepla sáláním pro bivakujícího v tepelné nouzi.
Jarní veletržní víkend v Letňanech

Jarní veletržní víkend v Letňanech

Nenechte si ujít konglomerát outdorových veletrhů v Praze Letňanech. V Pražském veletržním areálu se koná Holiday World (cestovní ruch), Kolem světa (cestovatelský festival), For Bikes (cyklistika) a Sport Expo (sport).
Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Domácí silový trénink je stále populárnější. Mnoho lidí chce posilovat pravidelně bez návštěvy fitness centra. Proto roste zájem o kvalitní fitness vybavení.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 12.-16.4. Myslivost a lesnictví 12.4.
Patrouille des Glaciers Švýcarsko, Zermatt 13.-19.4. Skialpinismus 13.4.
Mafie - hra Praha 9.3.-14.4. 14.4.
Norsko - diashow Ústí nad Labem, Hraničář Přednáší Martin Loew 15.4. 18:00
Travelcon - konference České Budějovice 15.-16.4. 15.4.
Norsko - diashow Dobřany, Káčko Přednáší Martin Loew 16.4. 19:00
Mže - čištění řeky Světce 18.4.
50 let na vrcholu - diashow Řež, Polepšovna Ducha Přednáší Jan Tráva Trávníček 18.4. 19:00
Ještěd Skyrace Ještěd Běh 18.4.
Kamenice - rafting Plavy 18.-19.4. 18.4.

Diskuse

slon1 at slon7 cc Kennethsinia, 14.4.2026 3:29, 13 příspěvků
FobertProft OLanebal, 14.4.2026 2:47, 124 příspěvků
Lewiskit Timsothyenush, 14.4.2026 2:44, 124 příspěvků
Earnesthaide Dichaelrerce, 14.4.2026 2:43, 124 příspěvků
IsmaelEvirm Lhanebal, 14.4.2026 2:38, 124 příspěvků
Dichaelrerce OLanebal, 14.4.2026 2:15, 124 příspěvků
Dlouhý vrch u Litoměřic Kuba Turek, 13.4.2026 21:42, 2 příspěvky
Dlouhý vrch u Litoměřic Martin, 13.4.2026 18:38, 2 příspěvky
Ukrajina - vyletni misto? Horydoly, 12.4.2026 12:34, 3 příspěvky
Ukrajina - vyletni misto? Honza, 11.4.2026 17:03, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Městská cyklistika a Cykl... Horydoly , 10.4.2026 22:47
Dvořák vede JOB AIR Technic Horydoly , 8.4.2026 23:08
Re: Ponožky na zimu kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43
5 tipů, jak se vyhnout pr... kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42
Monínec uschoval sníh pro... uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48
Velikonoce v Lošticích Horydoly , 3.4.2026 22:52
Velikonoce v Jizerkách Horydoly , 3.4.2026 22:48
Na Budějovicku začíná 11 ... Horydoly , 3.4.2026 22:42