Kam nelézt 2005

Kam nelézt 2005
Jindřichovka. Nad skalami se páří (pohled z Valdeku).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémů na horolezeckých cestách.

Jak na to

Předem děkujeme všem lezcům za jakékoliv informace na toto téma a všechny ostatní prosíme o dodržování zásad ochrany přírody při lezení.

26. října

Konec pískovcové sezony

V pondělí 31. října končí oficiální pískovcová lezecká sezona. Až do dubna platí zákaz lezení po pískovcových skálách v Čechách. Výjimkou jsou například Suché skály, nebo některé části Kokořínska. Pískovcové lezení je i přes zimu povoleno v Sasku a na Moravě, ale dovoleno je lézt jen po suchých stěnách a věžích.

22. srpna

Glockner a Dachstein

V cestě Steinerweg na Dachstein leží mnoho sněhu na policích, na ledovcích napadalo minulý týden půl metru sněhu.

Na Grossglockneru není naopak sníh žádný. Pallaviciniho žlab je ledový a normální cesta přes Malý Glockner je v současné době skalní túra.

Podívejte se na fotogalerii.

(HO Humanita, Lezec.cz)

21. srpna

Černolice - pokračování

Obnova jištění v Černolicích ještě nebyla dokončena. Jsou vyvrtané díry pro borháky, ale kvůli komplikacím s chemickou maltou budou zalepené během příštího víkendu.

Týká se to následujících míst: Kazatelna (dobírací BH), Černý důl (BH), Jižní rys (BH nahradí poslední skobu s kroužkem), Velké chyty (BH na polici), Severní převis (BH nahradí skobu).

(Horydoly)

16. srpna

Černolice

Na Čertových skálách u Černolic dnes proběhla první část obnovy jištění. Byly odstraněny dvě staré shnilé skoby ve Třech převisech (zůstal tedy štandovací kruh a dobrá skoba v traverzu), zbytky dvou uřezaných kruhů na vrcholu Hlavní věže a dva špatně usazené borháky nad výlezem Velkého převisu. Zatím byly doplněny dobírací borhák nad cestami Plotny a Panikář, dobírací borhák na dolezu Jižního rysu a dobírací borhák nad normálkou na Severovýchodní věž. Prozatím byla odstraněna vrcholová knížka ze Tří převisů.

Obnova jištění by měla být dokončena v neděli 21. srpna.

(Horydoly)

29. července

Adršpach

V Adršpašských, Teplických a Broumovských skálách se stále nesmí lézt. Faktický zákaz vznikl chybou v komunikaci mezi zelenými byrokraty. Do jednání o výjimce z ochranného režimu národních přírodních rezervací navíc vstoupil horolezec T. Racek, který svým požadavkem na povolení lezení v Janovicích celou věc zkomplikoval a protáhnul.

Důvody zákazu lezení popisují Horydoly v tomto článku. O kontrolách horolezců se zmiňuje předseda tamního oddílu Heřman Škop.

(Český horolezecký svaz, Horydoly)

21. června

Hruboskalsko

Ve Skalním městě na Hrubé skále se objevilo několik hnízd s mláďaty. Je tedy vhodné vybrané cesty na nějakou dobu vynechat z lezeckých plánů.

Na Dominsteinu (Smítkova skála) hnízdí ptáci mezi 2. a 3. kruhem Chlumovy cesty. Na Kapelníku v traverzu Jeschkeho cesty vyvádí ptáci mladé a další hnízdo bylo pozorováno vedle Údolní cesty na téže věži.

(Hruboskalsko.cz, Lezec.cz)

15. června

Dachstein

V jižní stěně Dachsteinu leží na policích velké převěje sněhu. Steinerova ani Pichlova cesta nejsou zatím lezitelné. Lze předpokládat, že budou průstupné začátkem prázdnin, až sníh z velké části odtaje.

(HO Humanita)

13. června

Děvínské polesí

Na Jedové věži v Děvínském polesí se zřítila část skalního hřebínku u jihozápadní hrany. Velmi měkký pískovec zde tedy nedovoluje lézt zničenou Jedovatou cestu a obě okolní cesty Vávrova káva a Jižní jsou velmi nebezpečné. Zde najdete průvodce po Děvínském polesí. Podívejte se také na fotogalerii současného stavu Jedové věže.

(Horydoly)

5. června

Poříčí nad Sázavou

Levá část lomu v Měsíčním údolí je uzavřena až do 30. června pro lezení, protože zde zahnízdil výr velký. Lezení je zakázáno od Netopýra doleva. Pravá část lomu je vhodnější pro méně výkonné lezce a zákaz se jich tedy příliš nedotýká. Podmínky lezení v oblasti jsou umístěné na nástěnce pod skálami, zákazy umístěné na začátku každé cesty byly zničeny neznámým vandalem.

(Horydoly)

30. května

Chřiby

O víkendu 4.-5. června budou místní lezci přejišťovat cesty na Kozlovi v Chřibech. Nebude tedy možné lezení na tuto dominantní skálu.

(HO Uherské Hradiště)

11. května

Ještědský hřbet

Na Malé Věži na Vajoletkách u Křižan (též Krkavčí skály) je přibližně nad Schmidtovým komínem krkavčí hnízdo. "Jestli tam polezete, tak na něj dejte bacha," uvádí Martin Sivek.

(Lezec.cz)

7. května

Hruboskalsko

V horolezecké cestě Fifanův sokolík na Ocún v Hruboskalském pískovcovém městě je poštolčí hnízdo. Autoři zprávy žádají horolezce, aby si na čas nechali zajít chuť na tuto cestu a okolní výstupy DG 301, Easy Rider a 3. cenová skupina.

(Hruboskalsko.cz)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: To neni pravda
Taky mě to napadlo. Odkud je zdroj informací, že jsou tyhle vyjmenované oblasti zavřené.
  • Autor Michal
  • Datum a čas 31.10.2005 16:53
Reaguj
To neni pravda
31.10. konci sezona na piscich Ceskeho Raje a dalsich mekkych piscich. Tisa, Rajec, Ostrov, Labak se muze lezt celorocne
  • Autor Aleš
  • Datum a čas 27.10.2005 07:58
Reaguj
Re: dobry!
Tahle rubrika je dobrá tak pro vykradače hnízd, stačí informace pod nástupem cest. A ne to dost hloupě dávat na net, byť nejspíš s dobrým úmyslem...
  • Autor Jarda J.
  • Datum a čas 4.7.2005 19:53
Reaguj
Re: Vejrám
V tomto konkrétním případě Poříčí to je stále stejný pták - výr velký. V CHKO a NP zakazuje/povoluje lezení místní správa chráněné krajinné oblasti nebo národního parku, jinde (což je případ Poříčí) většinou krajské úřady, které mají na ochranu přírody své odbory. Kromě přímé kontroly (strážci v terénu, kteří rozdávají pokuty), využívají ochránci také tlak na horolezce ("jestli bude zákaz porušován, tak vám to tady zavřeme úplně"). Takže benešovský oddíl, jehož je to domovská oblast, se snaží, aby byl zákaz dodržován.
Reaguj
Vejrám
Co se týče toho poříčí, je to nějakej novej pták nebo furt ten samej?Byl jsem tam lézt asi před měsícem a v levé části byl zákaz. Odpoledne tam nějací typové lezli a my na ně jako co tam dělají a oni prý že už tam nic nehnízdí, ale cedule tam furt byla... Docela by mě zajímalo, kdo tohle povoluje/zakazuje nebo tak.
  • Autor PetrŠ
  • Datum a čas 13.6.2005 09:54
Reaguj
dobry!
Velmi zasluzna rubrika, Kubo! To cumim. A prej furt ze bulvar... :o))))
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

ČERNÁ VDOVA V lavině na severovýchodě Kyrgyzstánu zahynuli tři čeští a jeden slovenský lyžař. Neštěstí se odehrálo v pohoří Aksu, které je součástí horského systému Ťan-šan.... celý článek

Připravuje Švýcarsko obyvatele na jadernou válku?

Zillertal: pivní lahůdky v zimě v létě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

10 netradičních pálenek. Kolik z nich znáte?

10 netradičních pálenek. Kolik z nich znáte?

Pálenky mají ve světě alkoholu nezastupitelné místo. Se slivovicí, hruškovicí, či dokonce calvadosem se lze setkat běžně. Ale co ty ostatní? Mezi destiláty můžeme najít poklady z druhé strany zeměkoule, jež
Tatranská Kupola na lyžích

Tatranská Kupola na lyžích

SKI GUIDE Kupola sedí jako čepice nad Zbojnickou chatou ve Vysokých Tatrách. Štít je to impozantní, vysoký, ale zároveň málokdy navštěvovaný. Turisté o něj nemají zájem a horolezcům připadají její stěny nehezké. Zbývají
Wazamba aneb běžecký průvodce sportovním sázením

Wazamba aneb běžecký průvodce sportovním sázením

Pokud se dáte na sportovní sázení na běžecké závody, budete je určitě silně prožívat. Je ovšem jasné, že nejlepší je prožít závod přímo na trati v roli závodníka. Ne vždy se
Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Sportovní sázení: tipněte, jak skončí biatlon v Novém Městě na Moravě?

Všem milovníkům běžeckého lyžování a biatlonu se blíží obrovský svátek. Nové Město na Moravě v srdci Vysočiny bude po 11 letech opět hostit IBU BMW Mistrovství světa v biatlonu. Bude to velká událost,
HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

HGH Somatropin - výhody a nevýhody užívání růstového hormonu

Ve dnešním fitness světě lidé často hledají metody, jak zvýšit výkonnost a dosáhnout optimálních výsledků. Somatropin, syntetická forma lidského růstového hormonu (hGH), si získal pozornost pro své potenciální výhody ve fitness.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Horolezecký večer - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Robo Gálfy a Mára Holeček 29.2. 19:00
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Úvalno - zimní táboření Nízký Jeseník, Strážiště 1.-3.3. 1.3.
Bieg Piastow Polsko, Jakuszyce ZRUŠENO 1.-3.3. Běžky 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Karlův běh Boží Dar ZMĚNA TERMÍNU! 2.-3.3. Běžky 2.3.
Biela stopa - běžky Kremnica, Skalka 2.-3.3. 48 km klasicky 2.3.

Diskuse

goufvvyf wegovy buy from canada, 29.2.2024 7:07, 119 příspěvků
ucayn mmjot hrfol Bobbygooms, 29.2.2024 1:19, 119 příspěvků
zyzjtxfk semaglutide ozempic, 29.2.2024 0:55, 119 příspěvků
The most apt unadorned pr... Michaelgak, 28.2.2024 22:11, 1 příspěvek
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
solving captcha WilliamRhisy, 28.2.2024 21:18, 18 příspěvků
Kdo? Pavka, 26.2.2024 23:51, 2 příspěvky
Kdo? Skiák, 26.2.2024 22:59, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57