Kam nelézt 2005

Kam nelézt 2005
Jindřichovka. Nad skalami se páří (pohled z Valdeku).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémů na horolezeckých cestách.

Jak na to

Předem děkujeme všem lezcům za jakékoliv informace na toto téma a všechny ostatní prosíme o dodržování zásad ochrany přírody při lezení.

26. října

Konec pískovcové sezony

V pondělí 31. října končí oficiální pískovcová lezecká sezona. Až do dubna platí zákaz lezení po pískovcových skálách v Čechách. Výjimkou jsou například Suché skály, nebo některé části Kokořínska. Pískovcové lezení je i přes zimu povoleno v Sasku a na Moravě, ale dovoleno je lézt jen po suchých stěnách a věžích.

22. srpna

Glockner a Dachstein

V cestě Steinerweg na Dachstein leží mnoho sněhu na policích, na ledovcích napadalo minulý týden půl metru sněhu.

Na Grossglockneru není naopak sníh žádný. Pallaviciniho žlab je ledový a normální cesta přes Malý Glockner je v současné době skalní túra.

Podívejte se na fotogalerii.

(HO Humanita, Lezec.cz)

21. srpna

Černolice - pokračování

Obnova jištění v Černolicích ještě nebyla dokončena. Jsou vyvrtané díry pro borháky, ale kvůli komplikacím s chemickou maltou budou zalepené během příštího víkendu.

Týká se to následujících míst: Kazatelna (dobírací BH), Černý důl (BH), Jižní rys (BH nahradí poslední skobu s kroužkem), Velké chyty (BH na polici), Severní převis (BH nahradí skobu).

(Horydoly)

16. srpna

Černolice

Na Čertových skálách u Černolic dnes proběhla první část obnovy jištění. Byly odstraněny dvě staré shnilé skoby ve Třech převisech (zůstal tedy štandovací kruh a dobrá skoba v traverzu), zbytky dvou uřezaných kruhů na vrcholu Hlavní věže a dva špatně usazené borháky nad výlezem Velkého převisu. Zatím byly doplněny dobírací borhák nad cestami Plotny a Panikář, dobírací borhák na dolezu Jižního rysu a dobírací borhák nad normálkou na Severovýchodní věž. Prozatím byla odstraněna vrcholová knížka ze Tří převisů.

Obnova jištění by měla být dokončena v neděli 21. srpna.

(Horydoly)

29. července

Adršpach

V Adršpašských, Teplických a Broumovských skálách se stále nesmí lézt. Faktický zákaz vznikl chybou v komunikaci mezi zelenými byrokraty. Do jednání o výjimce z ochranného režimu národních přírodních rezervací navíc vstoupil horolezec T. Racek, který svým požadavkem na povolení lezení v Janovicích celou věc zkomplikoval a protáhnul.

Důvody zákazu lezení popisují Horydoly v tomto článku. O kontrolách horolezců se zmiňuje předseda tamního oddílu Heřman Škop.

(Český horolezecký svaz, Horydoly)

21. června

Hruboskalsko

Ve Skalním městě na Hrubé skále se objevilo několik hnízd s mláďaty. Je tedy vhodné vybrané cesty na nějakou dobu vynechat z lezeckých plánů.

Na Dominsteinu (Smítkova skála) hnízdí ptáci mezi 2. a 3. kruhem Chlumovy cesty. Na Kapelníku v traverzu Jeschkeho cesty vyvádí ptáci mladé a další hnízdo bylo pozorováno vedle Údolní cesty na téže věži.

(Hruboskalsko.cz, Lezec.cz)

15. června

Dachstein

V jižní stěně Dachsteinu leží na policích velké převěje sněhu. Steinerova ani Pichlova cesta nejsou zatím lezitelné. Lze předpokládat, že budou průstupné začátkem prázdnin, až sníh z velké části odtaje.

(HO Humanita)

13. června

Děvínské polesí

Na Jedové věži v Děvínském polesí se zřítila část skalního hřebínku u jihozápadní hrany. Velmi měkký pískovec zde tedy nedovoluje lézt zničenou Jedovatou cestu a obě okolní cesty Vávrova káva a Jižní jsou velmi nebezpečné. Zde najdete průvodce po Děvínském polesí. Podívejte se také na fotogalerii současného stavu Jedové věže.

(Horydoly)

5. června

Poříčí nad Sázavou

Levá část lomu v Měsíčním údolí je uzavřena až do 30. června pro lezení, protože zde zahnízdil výr velký. Lezení je zakázáno od Netopýra doleva. Pravá část lomu je vhodnější pro méně výkonné lezce a zákaz se jich tedy příliš nedotýká. Podmínky lezení v oblasti jsou umístěné na nástěnce pod skálami, zákazy umístěné na začátku každé cesty byly zničeny neznámým vandalem.

(Horydoly)

30. května

Chřiby

O víkendu 4.-5. června budou místní lezci přejišťovat cesty na Kozlovi v Chřibech. Nebude tedy možné lezení na tuto dominantní skálu.

(HO Uherské Hradiště)

11. května

Ještědský hřbet

Na Malé Věži na Vajoletkách u Křižan (též Krkavčí skály) je přibližně nad Schmidtovým komínem krkavčí hnízdo. "Jestli tam polezete, tak na něj dejte bacha," uvádí Martin Sivek.

(Lezec.cz)

7. května

Hruboskalsko

V horolezecké cestě Fifanův sokolík na Ocún v Hruboskalském pískovcovém městě je poštolčí hnízdo. Autoři zprávy žádají horolezce, aby si na čas nechali zajít chuť na tuto cestu a okolní výstupy DG 301, Easy Rider a 3. cenová skupina.

(Hruboskalsko.cz)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: To neni pravda
Taky mě to napadlo. Odkud je zdroj informací, že jsou tyhle vyjmenované oblasti zavřené.
  • Autor Michal
  • Datum a čas 31.10.2005 16:53
Reaguj
To neni pravda
31.10. konci sezona na piscich Ceskeho Raje a dalsich mekkych piscich. Tisa, Rajec, Ostrov, Labak se muze lezt celorocne
  • Autor Aleš
  • Datum a čas 27.10.2005 07:58
Reaguj
Re: dobry!
Tahle rubrika je dobrá tak pro vykradače hnízd, stačí informace pod nástupem cest. A ne to dost hloupě dávat na net, byť nejspíš s dobrým úmyslem...
  • Autor Jarda J.
  • Datum a čas 4.7.2005 19:53
Reaguj
Re: Vejrám
V tomto konkrétním případě Poříčí to je stále stejný pták - výr velký. V CHKO a NP zakazuje/povoluje lezení místní správa chráněné krajinné oblasti nebo národního parku, jinde (což je případ Poříčí) většinou krajské úřady, které mají na ochranu přírody své odbory. Kromě přímé kontroly (strážci v terénu, kteří rozdávají pokuty), využívají ochránci také tlak na horolezce ("jestli bude zákaz porušován, tak vám to tady zavřeme úplně"). Takže benešovský oddíl, jehož je to domovská oblast, se snaží, aby byl zákaz dodržován.
Reaguj
Vejrám
Co se týče toho poříčí, je to nějakej novej pták nebo furt ten samej?Byl jsem tam lézt asi před měsícem a v levé části byl zákaz. Odpoledne tam nějací typové lezli a my na ně jako co tam dělají a oni prý že už tam nic nehnízdí, ale cedule tam furt byla... Docela by mě zajímalo, kdo tohle povoluje/zakazuje nebo tak.
  • Autor PetrŠ
  • Datum a čas 13.6.2005 09:54
Reaguj
dobry!
Velmi zasluzna rubrika, Kubo! To cumim. A prej furt ze bulvar... :o))))
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná čísla svého příjmu na Bongacams

V roce 2020, kdy kvůli pandemii byl doslova celý svět online, začalo mnoho lidí hledat pracovní příležitosti online a objevili sféru webcam.... celý článek

Jen tak se proběhnout v Praze

Skialpinisté se vrátili na sjezdovku Razula

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Vlakem do Chorvatska

Vlakem do Chorvatska

AKTUALIZACE Každý rok sledujeme, zda je vlakové spojení z Česka do Chorvatska v provozu, kolik stojí jízdenka a jak dlouho se rychlík kodrcá, než dojede z Prahy do Rijeky či Splitu. Loni převzal  RegioJet
Lower Mustang Trek - Annapurna Region Trekking

Lower Mustang Trek - Annapurna Region Trekking

An amazing beautiful Lower Mustang Trek is a short and easy experience of Mustang region, the trek leads a moderate trek through the famous region of Annapurna and Mustang with mesmerizing mountains views of Annapurna
Čertovica - kultovní skiareál v Nízkých Tatrách

Čertovica - kultovní skiareál v Nízkých Tatrách

Kultovní archaické lyžařské středisko Čertovica se rozkládá na hlavním hřebenu Nízkých Tater. Krátké strmé sjezdovky jsou proložené terény pro freeride. 
Vyšná Boca - středně velký skiareál v Nízkých Tatrách

Vyšná Boca - středně velký skiareál v Nízkých Tatrách

V Nízkých Tatrách je mnoho lyžařských středisek střední velikosti. Mezi ně patří Bačova roveň v obci Vyšná Boca pod sedlem Čertovice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Ziitauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 25.4.
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27