Kam nelézt 2005

Kam nelézt 2005
Jindřichovka. Nad skalami se páří (pohled z Valdeku).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémů na horolezeckých cestách.

Jak na to

Předem děkujeme všem lezcům za jakékoliv informace na toto téma a všechny ostatní prosíme o dodržování zásad ochrany přírody při lezení.

26. října

Konec pískovcové sezony

V pondělí 31. října končí oficiální pískovcová lezecká sezona. Až do dubna platí zákaz lezení po pískovcových skálách v Čechách. Výjimkou jsou například Suché skály, nebo některé části Kokořínska. Pískovcové lezení je i přes zimu povoleno v Sasku a na Moravě, ale dovoleno je lézt jen po suchých stěnách a věžích.

22. srpna

Glockner a Dachstein

V cestě Steinerweg na Dachstein leží mnoho sněhu na policích, na ledovcích napadalo minulý týden půl metru sněhu.

Na Grossglockneru není naopak sníh žádný. Pallaviciniho žlab je ledový a normální cesta přes Malý Glockner je v současné době skalní túra.

Podívejte se na fotogalerii.

(HO Humanita, Lezec.cz)

21. srpna

Černolice - pokračování

Obnova jištění v Černolicích ještě nebyla dokončena. Jsou vyvrtané díry pro borháky, ale kvůli komplikacím s chemickou maltou budou zalepené během příštího víkendu.

Týká se to následujících míst: Kazatelna (dobírací BH), Černý důl (BH), Jižní rys (BH nahradí poslední skobu s kroužkem), Velké chyty (BH na polici), Severní převis (BH nahradí skobu).

(Horydoly)

16. srpna

Černolice

Na Čertových skálách u Černolic dnes proběhla první část obnovy jištění. Byly odstraněny dvě staré shnilé skoby ve Třech převisech (zůstal tedy štandovací kruh a dobrá skoba v traverzu), zbytky dvou uřezaných kruhů na vrcholu Hlavní věže a dva špatně usazené borháky nad výlezem Velkého převisu. Zatím byly doplněny dobírací borhák nad cestami Plotny a Panikář, dobírací borhák na dolezu Jižního rysu a dobírací borhák nad normálkou na Severovýchodní věž. Prozatím byla odstraněna vrcholová knížka ze Tří převisů.

Obnova jištění by měla být dokončena v neděli 21. srpna.

(Horydoly)

29. července

Adršpach

V Adršpašských, Teplických a Broumovských skálách se stále nesmí lézt. Faktický zákaz vznikl chybou v komunikaci mezi zelenými byrokraty. Do jednání o výjimce z ochranného režimu národních přírodních rezervací navíc vstoupil horolezec T. Racek, který svým požadavkem na povolení lezení v Janovicích celou věc zkomplikoval a protáhnul.

Důvody zákazu lezení popisují Horydoly v tomto článku. O kontrolách horolezců se zmiňuje předseda tamního oddílu Heřman Škop.

(Český horolezecký svaz, Horydoly)

21. června

Hruboskalsko

Ve Skalním městě na Hrubé skále se objevilo několik hnízd s mláďaty. Je tedy vhodné vybrané cesty na nějakou dobu vynechat z lezeckých plánů.

Na Dominsteinu (Smítkova skála) hnízdí ptáci mezi 2. a 3. kruhem Chlumovy cesty. Na Kapelníku v traverzu Jeschkeho cesty vyvádí ptáci mladé a další hnízdo bylo pozorováno vedle Údolní cesty na téže věži.

(Hruboskalsko.cz, Lezec.cz)

15. června

Dachstein

V jižní stěně Dachsteinu leží na policích velké převěje sněhu. Steinerova ani Pichlova cesta nejsou zatím lezitelné. Lze předpokládat, že budou průstupné začátkem prázdnin, až sníh z velké části odtaje.

(HO Humanita)

13. června

Děvínské polesí

Na Jedové věži v Děvínském polesí se zřítila část skalního hřebínku u jihozápadní hrany. Velmi měkký pískovec zde tedy nedovoluje lézt zničenou Jedovatou cestu a obě okolní cesty Vávrova káva a Jižní jsou velmi nebezpečné. Zde najdete průvodce po Děvínském polesí. Podívejte se také na fotogalerii současného stavu Jedové věže.

(Horydoly)

5. června

Poříčí nad Sázavou

Levá část lomu v Měsíčním údolí je uzavřena až do 30. června pro lezení, protože zde zahnízdil výr velký. Lezení je zakázáno od Netopýra doleva. Pravá část lomu je vhodnější pro méně výkonné lezce a zákaz se jich tedy příliš nedotýká. Podmínky lezení v oblasti jsou umístěné na nástěnce pod skálami, zákazy umístěné na začátku každé cesty byly zničeny neznámým vandalem.

(Horydoly)

30. května

Chřiby

O víkendu 4.-5. června budou místní lezci přejišťovat cesty na Kozlovi v Chřibech. Nebude tedy možné lezení na tuto dominantní skálu.

(HO Uherské Hradiště)

11. května

Ještědský hřbet

Na Malé Věži na Vajoletkách u Křižan (též Krkavčí skály) je přibližně nad Schmidtovým komínem krkavčí hnízdo. "Jestli tam polezete, tak na něj dejte bacha," uvádí Martin Sivek.

(Lezec.cz)

7. května

Hruboskalsko

V horolezecké cestě Fifanův sokolík na Ocún v Hruboskalském pískovcovém městě je poštolčí hnízdo. Autoři zprávy žádají horolezce, aby si na čas nechali zajít chuť na tuto cestu a okolní výstupy DG 301, Easy Rider a 3. cenová skupina.

(Hruboskalsko.cz)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: To neni pravda
Taky mě to napadlo. Odkud je zdroj informací, že jsou tyhle vyjmenované oblasti zavřené.
  • Autor Michal
  • Datum a čas 31.10.2005 16:53
Reaguj
To neni pravda
31.10. konci sezona na piscich Ceskeho Raje a dalsich mekkych piscich. Tisa, Rajec, Ostrov, Labak se muze lezt celorocne
  • Autor Aleš
  • Datum a čas 27.10.2005 07:58
Reaguj
Re: dobry!
Tahle rubrika je dobrá tak pro vykradače hnízd, stačí informace pod nástupem cest. A ne to dost hloupě dávat na net, byť nejspíš s dobrým úmyslem...
  • Autor Jarda J.
  • Datum a čas 4.7.2005 19:53
Reaguj
Re: Vejrám
V tomto konkrétním případě Poříčí to je stále stejný pták - výr velký. V CHKO a NP zakazuje/povoluje lezení místní správa chráněné krajinné oblasti nebo národního parku, jinde (což je případ Poříčí) většinou krajské úřady, které mají na ochranu přírody své odbory. Kromě přímé kontroly (strážci v terénu, kteří rozdávají pokuty), využívají ochránci také tlak na horolezce ("jestli bude zákaz porušován, tak vám to tady zavřeme úplně"). Takže benešovský oddíl, jehož je to domovská oblast, se snaží, aby byl zákaz dodržován.
Reaguj
Vejrám
Co se týče toho poříčí, je to nějakej novej pták nebo furt ten samej?Byl jsem tam lézt asi před měsícem a v levé části byl zákaz. Odpoledne tam nějací typové lezli a my na ně jako co tam dělají a oni prý že už tam nic nehnízdí, ale cedule tam furt byla... Docela by mě zajímalo, kdo tohle povoluje/zakazuje nebo tak.
  • Autor PetrŠ
  • Datum a čas 13.6.2005 09:54
Reaguj
dobry!
Velmi zasluzna rubrika, Kubo! To cumim. A prej furt ze bulvar... :o))))
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečnost a “umět jezdit kole“, ovládat techniku jízdy hrají stále větší prim. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Základem je edukativní koncept pro výuky bezpečné a správné jízdy... celý článek

Armádní překážkový běh Army Run běží do srdce Prahy

Na pivo vlakem do Velkých Popovic

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Mariánská hora v Jizerských horách

Mariánská hora v Jizerských horách

AKTUALIZACE Mariánská hora se rozkládá nad obcí Albrechtice v Jizerský horách. Horské chaloupky jsou nepravidelně rozesety po stráních od Světlého vrchu až po úpatí kopce, který nese stejný název jako osada.
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Barchan Jemnice 14.-17.6. 14.6.
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08