Klasika na Brentě: Videsott na Cima Margherita
CLIMBING GUIDE Tři horolezecká družstva vyrazila do jihojihozápadní stěny Cima Margherita. Všechna bloudila. Jedno beznadějně kličkovalo skalami, druhé se drápalo šestkovou stěnou a třetí pokračovalo v traverzu, místo aby stoupalo kolmo vzhůru skalní stěnou. Všichni se nakonec nějak dostali na vrchol.
Doporučené vybavení
Dvojité lano 50 m, helma, vklíněnce, friendy, smyčky, 8 expresek, 3 karabiny, jistící a slaňovací brzda, pohorky, lezečky, batoh 30 l, čelovka, bivakovací pytel, průvodce a nákres cesty, lékárnička, mobil, nepromokavé oblečení, jídlo a pití.
Orientace v Dolomitech, a zvláště na Brentě, není nijak jednoduchá. Ve změti pilířů, kuloárů, stěn a polic není lehké najít správný směr.
Elegantní věž mezi dvěma velikány
Cima Margherita (2845 m) je elegantní skalní věž. Pro většinu turistů se skrývá za mohutné vrcholy Cima Tosa a Cima Brenta Bassa, mezi kterými se vypíná.
Horolezci ale milují. Jižní stěna totiž poskytuje pevnou příjemnou skálu, dobré možnosti jištění, výšku tak akorát na jeden den lezení a třešničkou na dortu je nádherný výhled.
Když odpoledne vylezeme na vrchol, jako bychom pluli na zaoceánském parníku v průzračném vzduchu a okolo nás se zjevovala nejslavnější místa v pohoří Dolomiti di Brenta. Zahlédneme jednotlivé úseky nejkrásnější feráty světa Via delle Bocchette, nejhezčí věž Dolomit Campanile Basso i její větší souputnici Campanile Alto, v dálce je vidět Passo Grosté nad Madonnou di Campiglio a hluboko pod námi se spojují údolí Val Brenta a Vallesinella.
Renzo Videsott
Via Videsott je pojmenovaná po Renzu Viddesottovi, který ji vylezl roku 1926 již jako čtvrtý směr na vrchol Margherita. Byl to jeho první velký prvovýstup. Později se spojil s Domenicem Rudatisem a vylezli spolu několik extrémních cest v Dolomitech a na italské straně Mont Blancu. Jejich majstrštykem byla severní stěna Civetty roku 1929. Renzo Videsott se později stává ředitelem národního parku Gran Paradiso a umírá roku 1974.
Via VIDESOTT
Cima Margherita, jihojihozápadní stěna (2845 m n.m.)
Dolomiti di Brenta
Prvovýstup
Renzo Videsott - C. Tasin 11. srpna 1926.
Obtížnost
Jedna délka 5- (nebo 4+ A0), ve spodní část převažuje obtížnost 3 a v horní 3-4 UIAA. Výška stěny je 280 metrů, ale délka cesty téměř dvojnásobná. Obvykle se leze na osm až deset lanových délek. Čas lezení ve dvojici je okolo tří hodin. Na stanovištích a místy i v těžších krocích jsou natlučené skoby, ale vlastní jištění a štandování je nezbytné.
Sestup
Opatrně slézáme západním hřebenem do sedélka směrem k Cima Tosa. Držíme se na severní straně hřebene, nad údolím Val Brenta. Za věžičkou Bocca Margherita narazíme na mužiky, které nás svedou úžasně lámavými skalami k nástupu. Lezení dosahuje v jednotlivých krocích obtížnosti 2 UIAA a nelze slaňovat. Na chatu Pedrotti sestoupíme z vrcholu za hodinu.
Přístup
Od chaty Pedrotti po turistické cestě číslo 304 směrem na Cima Tosa. Pod jižní stěnou Cima Margherita uhneme doprava do svahu. Nástup je v pravé části stěny na začátku zdaleka viditelné spáry. Celkem 45 minut.
Výstup
Šikmá police stoupá dolní částí stěny zprava doleva. Dostaneme se na ni kolmou spárou (3-, 40 m).
Po široké pohodlné polici, která se mění v zářez, lezeme doleva tři délky (3, 120 m).
Police se zúží na lávku a vodorovným traverzem doleva se dostaneme pod kolmou stěnu, vystoupáme mírně doprava do štrbiny (4, 15 m).
Exponovaný traverz doleva a potom nazpátek doprava po velmi jemných stupech a chytech (5- nebo 4+ A0, 45 m). Pozor na výběr správného směru! Všude okolo jsou bludné smyčky a skoby.
Na skalní ostří uhneme čtyři metry vpravo a lezeme po něm až na další výraznou římsu (3+, 40 m).
Následuje spárokomín nazpátek doleva na terasu (3, 30 m).
Z vrcholu spárokomínu lezeme tmavou stěnkou přímo vzhůru na vrcholový blok (4-, 30 m).
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Tři čeští skialpinisté zahynuli pod lavinou u Pusterwald
Vosecká bouda rozšířila fotovoltaickou elektrárnu
Nejčtenější články
Vaječný koňak připravte doma
Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku
Franta Kutta byl správnej fík
Horolezci naposledy slanili ve Svatém Janu
Kde se natáčela Pyšná princezna
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| La Grande Odyssée | Francie, Haute Maurienne | 10.-22.1. Mushing | 10.1. | |
| Boot - veletrh | Německo, Düsseldorf | 17.-25.1. | 17.1. | |
| CMT - veletrh | Německo, Stuttgart | 17.-25.1. | 17.1. | |
| Alpin Ballooning | Rakousko, Kaiserwinkl | 18.-23.1. | 18.1. | |
| Fitur - veletrh | Španělsko, Madrid | 21.-25.1. | 21.1. | |
| Vídeňský ledový sen - bruslení | Rakousko, Vídeň | 22.1.-8.3. | 22.1. | |
| Vodácký bál | Plzeň, Pod Kopcem | 23.1. | 18:30 | |
| DownMall | Praha, Arkády | Sjezd na horských kolech | 24.1. | |
| Winter Survival | Jeseníky | 25.-30.1. Armádní závod | 25.1. | |
| FESPO - veletrh | Švýcarsko, Curych | 29.1.-1.2. | 29.1. |
Diskuse
| smutná zajímavost | Petr, 19.1.2026 7:47, 1 příspěvek |
| Dobře odvedená práce | simon, 19.1.2026 7:07, 9 příspěvků |
| Узнайте максимум о компан... | Spravkiegz, 18.1.2026 20:16, 4 příspěvky |
| Если вам срочно нужен кач... | Spravkiqzf, 18.1.2026 19:57, 4 příspěvky |
| Для собственников машин в... | Spravkixhz, 18.1.2026 19:51, 4 příspěvky |
| айфон 17 купить в ульяновске | AlbertElork, 18.1.2026 19:27, 3 příspěvky |
| амаркет | CharlesEvink, 18.1.2026 19:22, 14 příspěvků |
| айфон 17 уфа | JasonWix, 18.1.2026 11:04, 3 příspěvky |
| Подыскиваете личную медкн... | Spravkitcw, 18.1.2026 9:37, 4 příspěvky |
| apple iphone купить уфа | ThomasEvest, 18.1.2026 7:55, 3 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Slušný ředitel Lesů ČR Ša... | Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30 |
| Re: Nordic Scating brusle | kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26 |
| Re: Důvěra ve odborníka | jonas williams, 12.1.2026 21:57 |
| Důvěra ve odborníka | freide freide, 12.1.2026 21:55 |
| Proč většina lidí nepozná... | milan šupa, 9.1.2026 19:49 |
| Sexuální trendy roku 2026 | Horydoly , 6.1.2026 11:06 |
| Loď i loď | Horydoly , 2.1.2026 13:40 |
| Advent v Livignu | Horydoly , 30.12.2025 13:00 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH