Nej, nej, nej... via delle Bocchette

Nej, nej, nej... via delle Bocchette
Via delle Bocchette. Žebřík na ferátě SOSAT.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

VIA FERATA GUIDE Sedélka, štrbiny, rozsedliny – to je překlad italského názvu nejslavnější feráty světa. Trasa zajištěná ocelovými lany, kovovými žebříky a kramlemi zatlučenými do skal, nás protahuje nejdivočejšími scenériemi Dolomit v masívu zvaném Brenta.

Jak na to

Doprava

Horský hřeben Dolomiti di Brenta se táhne v severní Itálii mezi městem Trento a lyžařským střediskem Madonna di Campiglio. Jede se sem přes Mnichov nebo Salzburg, Brenner a Bolzano.

Dálnice v Rakousku jsou placené dálniční známkou, v Německu se neplatí nic, Brennerský průsmyk je zpoplatněný mýtem a italská dálnice se platí na výjezdu podle ujetých kilometrů. V Madonně jsou všechna parkoviště placená. Největší je přímo pod lanovkou na Grosté. Levnější je vícedenní parkovné, než součet jednodenních stvrzenek.

Trasa

Celý přechod Brenty po ferátách ze sedla Grosté, kam jezdí z Madonny di Campiglio lanovka, k chatě Dvanácti apoštolů a dolů do městečka Pinzolo, trvá obvykle tři dny. Spí se na chatách slavných horolezeckých jmen Tuckett, Alimonta a Pedrotti.

Ubytování stojí mezi dvaceti a třiceti eur za noc, děti platí polovinu. Průkaz Alpenvereinu zlevní ubytování o polovinu. O prázdninových víkendech zde bývá plno, a tak je potřeba si zamluvit ubytování předem. Ve všední dny to není nezbytné. Návrat do Madonny je možný místním autobusem.

Doporučené vybavení

Přilba, ferátový set, ferátové rukavice, batoh 40 l, lékárnička, outdoorový mobilmapa, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel, pevné kotníkové pohorky, čepice, kalhoty a bunda, návleky na boty, teplé rukavice, funkční prádlo, ponožky, softshellová bunda, čelovka. Peníze, doklady, pojištění, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera. Lehký spací pytel nebo vložka do spacího pytle.

Vhodné je vzít s sebou turistický cepín na případná zaledněná místa a krátké ledovce. Pokud máte s sebou slabší účastníky, vezměte horolezecké lano (20-30 m), pár karabin a několik smyček.

Úžasné srázy pod nohama střídají úzké poličky v kolmých stěnách a ostré skalní hřebeny.

Místy si připadáme jako mouchy nalepené na zdi. Držíme se jenom kusu železa připevněného do žlutavého dolomitu. Pro jistotu jsme se připnuli k ocelovému lanu pomocí karabin a horolezeckého úvazku.

Před námi defilují štíhlé i rozložité skalní věže, malé ledovce a hluboká sedla. Mezi tím kličkujeme, kudy nás vedou lana.

Via delle Bocchette vede podél centrální části hlavního hřebene Brenty. Na ni navazují další kratší, ale stejně závratné feráty. Umožňují detailně prozkoumat celé pohoří, nebo trasy různě kombinovat. Díky nim můžeme sejít z hřebene, přespat na některé horské chatě a zase se na hřeben pohodlně vrátit.

V noci přijíždíme do světoznámého italského střediska Madonna di Campiglio. Dospíme na parkovišti a hned ráno se necháme vyvézt kabinovou lanovkou na široké sedlo Grosté (2446 m). Tady se v zimě lyžuje na širokých a dlouhých sjezdových tratích.

Alfredo Benini

Jdeme po plochých škrapových polích pod Cima Grosté. Obcházíme ji zleva po stoupajících lávkách a dále do Kamzičí štrbiny. Až sem byla chůze lehká a zajištěné úseky krátké.

Tady je poslední místo k navléknutí ferátového setu. Suťovou stezkou zleva obcházíme Cima Falkner (nejvyšší místo 2950 m). Sestup absolvujeme po prudkých lanech cikcak soustavou krátkých komínů a hřbítků.

Další skalní stupně nás dovedou nad obrovské údolí, kterému vévodí štíhlá věž Campanile di Vallesinella. Nedávno odtud ustoupil ledovec, a tak se můžeme dát bez obav doprava dolů po hustých značkách. Kde se údolí prudce sklání, tam je pár ocelových lan.

Dolomiti di Brenta: Via delle Bocchette.

Ondru bolí hlava z výšky, opouštíme tedy hlavní hřeben a sestupujeme ke dvěma malým chatám Tuckett a Sella. V jedné večeříme a do druhé, vzdálené padesát metrů, jdeme spát. Bolení hlavy zaháníme pitím a acylpirinem.

Dolomiti di Brenta, ubytování v chatě Sella.

SOSAT

Druhý den vyrážíme za úsvitu. V jedenáct hodin dopoledne se totiž Brenta obvykle zahalí do mlhy. Chceme být v tu dobu už na lanech.

Stezka SOSAT je středně těžká a dobře zajištěná. Vede v pravém úbočí Cima Brenta. Úžasnou ji činí několik kolmých žebříků, které nám umožňují překonat hluboké strže.

Dolomiti di Brenta: Via delle Bocchette.

Mlha opravdu přišla, pohledy do skalních srázů jsou o to působivější. Ve výšce míjíme chatu Dei Brentei a u chaty Alimonta se napojujeme na hřebenovou túru. Po malém ledovci zasypaném kamením vystoupáme na sedélko Degli Armi (2749).

 

Bocchette Centrali

Úzkým hřebínkem rychle stoupáme pomocí žebříků a kramlí. Za čtvrt hodiny stojíme zadýchaní na začátku lávky Figari. Není těžká. Je úžasná!

Kolmou stěnu narušuje jen vodorovná lávka široká několik desítek centimetrů. Jištění je nataženým ocelovým lanem. Pokračujeme přes Sfulmini a Campanili Alto.

Dolomiti di Brenta: Via delle Bocchette.

Kličkujeme štrbinami, hřebínky, komíny a stěnkami. Lano vede chvílemi po vlhké a studené severní straně, chvílemi po horkém jihu. Grandiózní závěr feráty obstarají lávky vysoko ve stěnách nad údolím Brenta Alta. Dovádějí nás na sedlo Di Brenta (2552).

Sestup je ubíjející. Klesáme bezútěšným ledovcovým údolím, pod sutí tušíme led, ale vodu k pití nenacházíme. Ta je až v chatě Dei Brentei (2182). Déšť nás žene rychle dolů.

Dolomiti di Brenta. Symbolický hřbitov v údolí Val Brenta.

Když vcházíme do lesa, čeká nás bohužel ještě dlouhé stoupání přes boční skalnatý hřeben do údolí Vallesinella a ke stejnojmenné chatě. Závidíme automobilistům, kteří tady parkují. My musíme dorazit po silničce do Madonny.

Matějovi vypovídají ve městě nohy. Rozbrečí se vyčerpáním. Nedivíme se mu. Byl to dlouhý a náročný den. Pro auto na horním konci města je to ještě tři kilometry, dojdeme pro něj s Ondrou. Mámu necháme s Matějem odpočívat v pod stříškou, kam neprší.

INFO: Dolomiti di Brenta - turistické informace

Horydoly.czPrůvodce na Horydoly: FERÁTY


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ferratova brzda?

Pro děti - horolezce, které tehdy lezly ve velkých stěnách čtyřky, by tehdy byl tlumič zcela zbytečný. Jednak ho reálně na této ferátě nepotřebovaly, a jednak v té době nebyl k dispozici  na trhu žádný tlumič, který by pracoval s třicetikilogramovou postavou. Ostatně i dnes jsou na trhu jen asi dva nebo tři modely, které to dokážou.

Reaguj
Ferratova brzda?

Ferratova brzda pre deti je az moc velky mainstream?

  • Autor Dan
  • Datum a čas 21.5.2018 00:04
Reaguj
Prodloužení treku

Většina co jde dál jde před 12 apoštolů. Je tam ještě feráta a žebříky. A můžeš se vrátit do údolí Madonny.

Reaguj
Prodloužení treku

Jesti pojedeš lanovkou na Groste, jeď brzo ráno a doporučuju spát až na chatě Alimonta - je to sice daleko ale dá se to stihnout. Pak dojdeš v pohodě na Pedrotti nebo až na Agostini nebo Dodici Apostole. A pak už budeš jenom klesat k jezu Molveno nebo Sarca. Už to není tak exponované, ale příroda je tam pořád divoká. To co popisuje KT, je základní verze, ale dá se to prodloužit na obě strany.

Reaguj
Prodloužení treku

Ahoj, chtěl bych trek prodloužit na 3 dny (2x spaní na chatách). Je lepší prodloužit začátek (začít někde před Madonnou di Campiglio) nebo raději natáhnou konec, popřipadě něco ještě nadejít během trasy? Dík za radu a zkušenost.

  • Autor Dan
  • Datum a čas 17.5.2018 10:53
Reaguj
Superrukavice

Ahoj,
já jsem ten mladej. A rukavice bych si nevzal. Ani teď ve svých třiadvaceti je na ferraty (mimo té u Bechyně) nenosím.

Reaguj
Re: rukavice
mam nejradeji tydle rejpaly.
  • Autor maťa
  • Datum a čas 13.1.2009 20:03
Reaguj
rukavice
rukavice patria do doporučenej výbavy
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 13.6.2007 21:58
Reaguj
Re: Superrukavice
Prostě si přetáhl rukávy přes ruce. A taky nosí kapuci od mikiny na hlavě i v horku. A dělá podivné hiphopové pohyby. A taky něco drmolí, místo aby zpíval. To je snad v jeho věku normální, ne?
Reaguj
Superrukavice
Do doporučeného vybavenia si mohol Kubo napísať aj rukavice. Podľa mladého na snímku, no neviem... Zvlášť pri tvojich neprekonateľných skúsenostiach.
  • Autor Matjo
  • Datum a čas 13.6.2007 12:39
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)... celý článek

Bruslení v Praze 2023/2024

Přírodní atrakce zadarmo v Nassfeldu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Lyžařští trpaslíci: v Kaiserwinkl lyžují děti od 3 let

Lyžařští trpaslíci: v Kaiserwinkl lyžují děti od 3 let

Děti mohou už během pár dní hrdě dělat první obloučky na sněhu. Zábavný faktor, bezpečnost a empatie - s nimi dokážou instruktoři lyžařských škol v Kaiserwinklu proměnit menší i větší děti v nadšené lyžaře. Zvládnou to
Sněhu ubývá. Lyžování vyžaduje lepší přípravu

Sněhu ubývá. Lyžování vyžaduje lepší přípravu

Ve většině tuzemských skiareálů je sníh už jen na sjezdovkách, řada z nich už provoz předčasně ukončila. Vlivem vysokých teplot a deště sníh rychle taje a sjezdovky jsou kvůli náročnému terénu zejména v odpoledních
Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

AKTUALIZACE Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. 
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)
Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Hrady a zámky ve středních Čechách nachystaly pro návštěvníky řadu novinek. Speciální prohlídky, přednášky a bohatý program připravili kasteláni už na Velikonoce. Na své si o velikonočních svátcích přijdou hlavně děti. Hlavní sezona

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Šemberské stezky - otevření Tuchoraz 29.3.
Velikonoce Turnov, Dlaskův statek 30.3.
Chrudimka - splutí Seč 30.3.
Pool Party Špindlerův Mlýn, Svatý Petr 8.-9.12. 31.3.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 31.3.
Banální situace, fatální následky - přednáška Praha, Městská knihovna Prevence úrazů páteře 3.4. 17:00
Hannibal - sněhové divadlo Rakousko, Sölden 5.4.
Doubrava - splutí Ronov 6.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 6.4. 11:00
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 6.-7.4. 6.4.

Diskuse

strašná rychlost Skiák, 26.3.2024 17:25, 1 příspěvek
INU Horydoly - Andrea Černá, 25.3.2024 13:57, 2 příspěvky
INU Honza, 25.3.2024 13:26, 2 příspěvky
Nebudeme přece poukazovat... Michael Beranek, 25.3.2024 9:42, 5 příspěvků
INU Pišišvor, 24.3.2024 23:21, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 16:35, 5 příspěvků
re kladivo, 23.3.2024 14:08, 2 příspěvky
O otázku jak se nám všem ... Michael Beranek, 23.3.2024 13:49, 6 příspěvků
Holandsko - země byciklů Michael Beranek, 23.3.2024 13:15, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Karel IV. Horydoly , 28.3.2024 15:06
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:46
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:45
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:42
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:40
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:37
Re: Karel IV. Horydoly Open, 28.3.2024 14:36
Re: Karel IV. Kuba Turek, 28.3.2024 14:35