Ledový ráj Labská jáma

Ledový ráj Labská jáma
SDÍLEJ:
Nejlepší tuzemské ledové lezení najdete nepochybně v krkonošské Labské jámě. Pokud byste si po zdejší zmrzlé vodě chtěli vylézt pár výstupů, museli byste ovšem stejně jako desítky dalších horolezců lézt potajmu, protože lezení je zde zakázané.
Jak na to

ROZHOVOR s vedoucí oddělení ochrany přírody Krkonošského národního parku Janem Vaňkem:

Jaký je konkrétní důvod zákazu horolezecké činnosti na celém území Krkonoš?

Zákaz provozování horolezectví je dán přímo v zákoně o ochraně přírody, který ho povoluje kromě míst vyhrazených se souhlasem orgánu ochrany přírody. Správa KRNAP vyhradila čtyři taková místa, která se ovšem netýkají lezení po ledopádech.

Zákonodárce tak vytváří prostor pro realizaci odstupňované ochrany přírodního fondu národního parku před rušivou činností člověka. První zóna ochraňuje jeho nejcennější části z hlediska geologicko-geomorfologického, botanického i zoologického a má tedy nejpřísnější ochranný režim.

Náš přední znalec mechorostů Jan Váňa zpracoval posudek týkající se případného provozování horolezectví v Labském dole. Ze zprávy uvádím: „V Labském dole jsou mimo jiné unikátní ukázky skalní bryoflóry lesního pásma krkonošských karů, která by byla na teráskách skal, ve štěrbinách a podobně horolezci nejvíce narušena. Navíc přístupová oblast, kamenné moře s padlými kmeny a mohutnými polštáři mechorostů, je též unikátním biotopem mechů. Eventuelním přístupem na lokalitu a dalšími činnostmi jako je seskupení osob, uložení materiálu či odpočinková místa by byla tato společenstva velmi narušena a vedla by k zániku některých druhů na území Krkonoš.“ Skalní stěny Labského dolu jsou tradičním hnízdištěm kriticky ohroženého sokola stěhovavého, které je obsazováno již od konce ledna a rušení hnízdního páru v citlivém předhnízdním období může vést k opuštění hnízdiště.

Obdobné důvody jako pro Labský důl platí i v Obřím dole.

Proč bylo dříve lezení povoleno a v současné době je nelegální?

Povolení horolezecké činnosti v minulosti pramenilo z tehdejšího státního zřízení a jeho direktivního působení na ochranu přírody. Také znalosti kvality přírodního fondu nebyly na dnešní úrovni, což v souběhu vedlo k benevolentnějšímu přístupu ve využívaní některých míst v Krkonoších.

Máte konkrétně doložené negativní efekty, které má horolezectví v Krkonoších na svědomí?

Doložit konkrétní poškození či zničení některého z objektů ochrany je velmi složité a prozatím takový případ nemůžeme poskytnout. Princip předběžné opatrnosti však dovoluje takové poškození předpokládat. Jde například o uvolnění drnu z teras nebo řícení skal a ledu.

Horolezecká činnost je pro přírodu ledovcových karů rizikem navíc a mohla by přispět například ke zničení lokality vymírajícího koniklece jarního na travnatých terasách v Obřím dole, kde v současné době přežívá pouhých dvacet rostlinek.

Legalizace lezení na některých místech v karech by vedlo ke zvýšení návštěvnosti na celém jejich území a jeho ještě bezohlednějšímu využívání.

Doporučené vybavení

Kladivocepín a cepín

Mačky

Plastové šněrovací boty

Lano 50 m

5 ledovcových skob

7 expresek

3 smyčky

slaňovací a jistící brzda

přilba

nepromokavé kalhoty a bunda

návleky na boty

nepromokavé teplé rukavice

funkční prádlo

brýle

lékárnička

čelovka

mobil

(pro přístup k ledopádům se mohou hodit běžky)

Sněhové a o něco později i ledové výstupy v Krkonoších vykonali poprvé v tehdejších Riesengebirge turisté před první světovou válkou. Jejich králem byl lezec světové třídy Rudolf Kauschka, který se svými kamarády kombinoval lezení, lyžování a bivakování na túrách alpských rozměrů. Za dva dny například zvládli přejít z Liberce přes Harrachov do Obřího dolu, tam vylézt dva dlouhé výstupy, a na lyžích se vrátit domů.

Mezi světovými válkami zde zkoušeli své umění sudetští Němci před výjezdy do Alp. Za války tu cvičil wehrmacht jednotky určené pro boj v horách a polárních končinách. Po druhé světové válce v Krkonoších trénovali Češi na Vysoké Tatry a v osmdesátých letech minulého století mohli díky skotské ledové technice Češi a Poláci zdolat poslední kolmé a převislé směry. Budoucnost zřejmě směřuje k obtížným mixovým cestám v ledu a skále.

LABSKÁ JÁMA - průvodce

Labská jáma je rokle, která uzavírá Labský důl. Nejjednodušší přístup je na lyžích k Labské boudě (funguje pouze kiosek). Od boudy sejdeme dolů na hranu rokle k vyhlídkovému zábradí a od něho už ledy dobře vidíme.

Po silném sněžení a na jaře hrozí laviny.

Sektory

A: Severní stěna, 50-90 stupňů, 50 m

B: Náteky a záclony, 40 - 90 stupňů, 50 m

C: Labský vodopád, 70 stupňů, 50 m

D: Žlutá stěna, 80-90 stupňů, 25 m

E: Ledový kuloár, 60 - 80 stupňů, 35 m

F: Záclony, 20 m

Plánky najdete ve Fotogalerii.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: egoizmus a nic víc
To je dobře, že se ani nepodepíšeš, mohl bych tě taky někdy potkat a viděl bych tvoje trošičku mongoloidní očička, splácnuté čelíčko, ošklivou postavičku, nekoordinované pohyby a zelenou kamizolku a to by mi vzalo poslední zbytky úcty k zeleným mužíkům a mužatkám. Čau na ledech!
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 18.7.2005 13:55
Reaguj
Ach ta neomylnost
Teda, clanek je uz asi starsiho data, ale tak jak je poskladany: popis a navod s rozhovorem s Honzou V. tak asi pekne vystihuje moralni vlastnosti Kuby Turka. Kubovi by prospelo trochu pokory. Vsimla jsem si, ze na svych strankach je "dokonale neomylny". Nikdy se nikomu neomluvil, ac z mnohych prispevku ctenaru jasne plyne na ci strane je pravda. Clanky z teto rubriky jsou dokola - stejna pisnicka (obcas uz trochu nudne, zvlast ty o ledopadech v Labaku). Ale jsem moc rada, ze si tam muzu precist i nesouhlasne nazory dalsich ctenaru, pac jinak bych asi dospela k nazoru, ze uz ani mezi lidma provozujicima "sporty v prirode" vymreli lidi, kteri nekoukaji jen a na sve zajmy a svuj profit. Honzu V. znam osobne - Kubu T. a jeho nazory bere se svym nadhledem a humorem. Ono se ti to, mily Kubo, Kubicku, nekdy vrati...a pak si vzpomen na tu pokoru.
  • Autor Happy
  • Datum a čas 5.5.2005 19:15
Reaguj
egoizmus a nic víc
Vzhledem k "obdivuhodné" serióznosti webu který pro jistotu nezaznamenává rok u jednotlivých příspěvků (asi aby byl stále aktuální), nevím, nakolik jsem out. Ale rád bych veřejně poděkoval Kubovi a dalším autorům článků o lezeckých aktivitách v čase a oblastech, kde to není "košér". Spolu s dalšími obdobnými weby dělají opravdu příkladnou reklamu vztahu lezců k respektování pravidel. Pokud něco porušuji a ještě se tím veřejně prezentuji, jen vyjadřuje moje pohrdání pravidly. Takto děláme z pracovníků CHKO id.oty neschopné vymoci si plnění pravidel. Je strašně fajn vzájemně diskutovat s odpovědnými pracovníky na CHKO a oboustranně vědět, že existují lidé, kteří pravidly veřejně pohrdají. Jde jen o to, než množství podobných aktivit překročí kritickou mez a ani budou muset reagovat. Ne chtít, ale muset. Pamatuj, že tvoje svoboda končí tam, kde začíná moje.
Reaguj
Re: Ochrana, ale bez fundamentalismu
Miloši. Vcelku proti tomu co povídáš nic nemám, jde jen o to, že je třeba stanovit pravidla za jakých se co děje. Možná, že ty pravidla jsou dnes až příliš přísné. Pak se ale musíme snažit zákonou cestou o jejich změnu. Národní parky jsou vyhlašovány zákony, pak je nezbytné měnit zákon. Od toho máme jednak svoje poslance (pomiňme teď jejich činost v parlamentním bufetu), a jednak můžeme využít různých peticí, podpisových akcí, médií s jejich šťouravými pořady, internetu, tiskovin,..... Nelze však stanovená pravidla porušovat. Jde totiž o to, že tobě se bude zdát, že tak jak porušíš ty pravidlo se nic neděje. Pak přijde někdo další a poruší pravidlo jinak. Třeba přijede motorkář, a bude jezdit na asfaltové cetě, s tím že na asfaltě se přeci nic neděje, pak třeba přijdou báby kořenářky a některé třeba vyrvou všelijaké vzácné květiny - vždyť přeci dorostou, atd atd. Kdo pak určí kde je hranice?
Reaguj
Ochrana, ale bez fundamentalismu
Jasne, na jedne strane musi byt tvrdi, neuplatniochranari a na druhe strane milovnici hor, kteritreba nejaka ta pravidla v pripade nutnosti setrnym zpusobem porusuji... Jedna vec je snazit se vyhanet komerci z centra narodniho parku - v tom bych s ochranari souhlasil bezvyhradne. Druha vec je alenebyt nekdy tak trochu paranoidni... Treba radovat se nad padem obrovske laviny - neb ona je to, ktera po poslednich 10 000 let udrzuje krkonosske karyv stavu tak zajimavem pro botaniky a jine prirodozpytce- a na druhe strane striktne branit aktivitam poskozujicim ten mistni biotop o nekolik radu mene.Navic v soucasnosti je prece mozno snadno vsechny takoveto narusitele mit pod prubeznou kontrolou, vest evidenci navstev a pripadnych poskozeni. Verim, ze vetsina tech narusitelu by naopak bylo ochotna tem horam v pripade potreby nejak pomoct, treba letni brigadou jako kompenzaci vstupenky do zakazanychoblasti v zime apod. Nejhorsi vzdy je, kdyz"ochranci" v terennich automobilech vyhaneji pesakyz travniku a cyklisty z asfaltovych cest...
Reaguj
Re: To je síla...
Kubo Turku. Koukám, že i čtení ti dělá problémy. Píše se na oněch stránkách, že aktivity jsou na hranici zákona. Vstup na území chráněné proti vstupu již není na hranici zákona, ale je za jeho hranicí. Jsem zvědav co budeš dělat až bude někdo provozovat motokros v centru národního parku protože to zrovna bude "ono". Budou na to mít, tedy spíše nemít, stejné právo jako ty. Jsi totální SOBEC.
Reaguj
\"Zakázané\" aktivity
Jak se na zveřejňování "zakázaných" aktivit dívá redakce, je uvedeno v základním materiálu Co je Horydoly.cz?
Reaguj
Teda já nestačím zírat. To, že ty (Kubo) a ten tvůj spolek lezete ledy v zakázaný oblasti Labskýho dolu si už musel všimnout z toho kvanta článků snad úplně každej. Co nechápu, je proč neustále CHRLÍŠ články, který na jednu stranu upozorňujou, že je to zakázaný a na druhou stranu říkáš, že porušovat zákaz je v pohodě (vymyslel ho asi nějakej blbec, že?), ještě v nich radíš jak na to a vše dokumentuješ spoustou vlastních fotek. To, že pak udělaš rozhovor s ochranářem a nakonec se mu vysměješ to už je jenom vrchol ignorantsví a zoufalství. Fakt mi uniká co tím sleduješ. Možná ti jde o to, aby se lezení ledů v Krkonoších opět povolilo, ale věř, že takový články jaký píšeš budou mít přesně opačnej výsledek. Takže díky...
  • Autor Pavel Trnka
  • Datum a čas 23.1.2004 11:28
Reaguj
Tak tady jsi to Kubíčku už fuckt přehnal! Ty o těch ledech v Krkonoších musíš mlet pořád dokola a všude a o sto péro. Sice jsi konečně dokázal uznat, že by mohli existovat jisté důvody zákazu, ale zesměšnil si je natolik, až si lidi musí myslet, že lezení v Krkonoších je věc legální a když nelegální, tak tolerovaná - to by byl ale omyl, dámy a pánové - TUREK, TENTOKRÁT LŽE!!!
  • Autor 6ka
  • Datum a čas 20.1.2004 16:24
Reaguj
Autor se prokázal jako dokonalý sobec
Autor příspěvku, připojením nutného vybavení pod rozhovor s pracovníkem KRNAPu, jasně prokázal že je totální sobec. Kromě svých zájmů ho nezajímá vůbec nic, stylem po mě potopa. Chová se jako malej kluk, kterej protě musí mít svoji hračku stůj co stůj, bez schopnosti se ovládat.
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

HORSKÉ CHATY Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

Horolezecký lom v Doubí u Prosečnice

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

10 horolezců zemřelo v květnu na Mount Everest

10 horolezců zemřelo v květnu na Mount Everest

ČERNÁ VDOVA Mount Everest si během tohoto měsíce vzal 10 horolezců, kteří zemřeli na jeho svazích. Dalších 8 horolezců ztratilo život v nepálské části Himálaje na nižších horách.
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
V Kornu spadl horolezec ze skály

V Kornu spadl horolezec ze skály

Ze skal u Korna v Českém krasu se zřítil horolezec. Osmimetrový pád přežil. Se zhmožděnými zády a žebry musel být odvezen do nemocnice.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2019

TETE ROUSE Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

HORSKÉ CHATY Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Olympijský šplh Nové Město nad Metují, Husovo náměstí 29.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Vlhošť - začátek lezení
Kokořínsko Lezení je povoleno od 1.7. 1.7.
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Vladislav Jagellonský na hradě Kunětická hora 14.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Zadiel - začátek lezecké sezony
  Povolené lezení 1.8.-31.1. 1.8.

Diskuse

Lidl oblečení Kája, 24.6.2019 20:06, 11 příspěvků
Deutsche Sprache - schwer... Michael Beranek, 24.6.2019 11:35, 1 příspěvek
Mravenci v domě Denisa, 24.6.2019 10:46, 5 příspěvků
Mravenci v domě Eva, 20.6.2019 23:16, 5 příspěvků
Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: články Kuba Turek, 23.6.2019 22:45
Výšlap romantickou přírod... Horydoly Open, 23.6.2019 22:35
Re: články Horydoly Open, 23.6.2019 22:33
Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00