Libor Uher vylezl na všechny karakoramské osmitisícovky

Libor Uher vylezl na všechny karakoramské osmitisícovky
Libor Uher (vpravo) a Marek Novotný.
Autor snímku Libor Uher a Marek Novotný
SDÍLEJ:

Dvojici Libor Uher a Marek Novotný podařilo vystoupit na hlavní vrchol Broad Peak (8047 m). Libor tím završil takzvanou Korunu Karákóramu, tedy zlezení všech karakoramských osmitisícovek K2, Gasherbrum I, Gasherbrum II a Broad Peak. 

Libor Uher vylezl na všechny karakoramské osmitisícovky
Pohoštění při návštěvě Radka Jaroše v BC pod K2.
Autor snímku Libor Uher a Marek Novotný
Jak na to

Ještě včera jsme nevěděli, jestli expedici nezrušíme

Těsně před odletem horolezecké expedice na Broad Peak se podařilo Libora Uhra zastihnout přímo na ruzyňském letišti a položit mu několik otázek.

Spadl z tebe stres nebo to celé teprve teď začíná?

Obojí asi. Jedna etapa končí, taková ta dřina, hektická příprava, balení a tréninky. Člověk se těší na to, proč to celé absolvoval a je na startu nového dobrodružství. Zároveň se těšíme na cestu a doufám, že naší dřinu patřičně zúročíme.

Trénuješ hlavně v Beskydech. Zůstáváš stále na domácích kopcích?

Já nebyl skoro nikde jinde, ale Mára si těsně před odjezdem odskočil na Mont Blanc. Byl jsem akorát na jaře na soustředění v Tatrách, jinak jsem byl hlavně doma v Beskydech. Poslední příprava proběhla na bruslích. Zkrátka jsem si to odbruslil. (Pozn. red.: Libor každoročně organizuje vytrvalostní závod 24 hodin kolem Olešné, kterého se také sám účastní.)

Máš informace o bezpečnostní situaci?

Je to tam teď trochu divoké, ale podobně divoké bylo, abychom vůbec mohli odcestovat. Ještě včera v 11 hodin jsme měli informaci, že nikam nejedeme z důvodu konání bezpečnostní akce, díky které je Pákistán pro turisty zcela uzavřen. Po dvanácté hodině pak konečně přišla informace, že akce je ukončená a teprve dneska cestou na letiště jsme si mohli jet vyzvednout pasy, které byly celou dobu na ambasádě. My jsme vlastně skoro celou dobu ani nevěděli, proč nám ty pasy nechtějí vydat. My jsme mysleli, že jsme nějací průseráři, když nás tam nechcou. Až teprve po intervenci zahraničního výboru Senátu České republiky se to podařilo prolomit.

Platí plán na výstup normálkou, tedy západním žebrem?

Ano, plán platí. Jedině, kdyby byly nějaké extra výhodné podmínky a byli jsme hodně rychlí. Zatím se to ale jeví tak, že si v klidu jdeme užít normálku. Teda alespoň já! Třeba se Mára přidá k nějaké rychlejší skupině.

Kolik dalších expedic bude na kopci?

O tom nemáme žádné informace, jediné co víme je, že jsme na společném permitu společně se třemi Španěly a jedním Američanem.

Nezajímá tě to kvůli fixování lan?

Ne, vůbec mě to nezajímá. Lana máme svoje, nějaké úseky jsme schopní si zafixovat a vůbec se nespoléháme na to, že by nám to někdo odšlapal, nebo že bychom byli vázáni na nějakou velkou expedici, za kterou bychom se vezli

Pojďme se trochu podívat na čísla.

Vybavení a jídla máme zhruba 200-250 kilogramů na hlavu, trekaři budou mít pochopitelně méně. Určitě budeme mít nějakých 25-30 nosičů. V base campu bude kuchař, pomocník a styčný důstojník. Pokud teda styčák neonemocní a neodejde za tři dny dolů. Někdy se mu nechce sedět měsíc na ledu, a tak z base campu odejde a za měsíc se zase vrátí.

Expedice jsi pouze ty a Marek Novotný. Není to na osmičku málo?

No, já nesehnal ani více lidí, ani více peněz! Dá se to lézt i sólo, nicméně na Broad Peaku dvoučlenná expedice není nic výjimečného ani nic, co by nám mělo výstup ztěžovat. Do BC s vámi půjde Pavel Horák, výherce soutěže hlavního sponzora expedice adidas.

Jak těžké bylo udělat finální výběr na přípravném kempu v Beskydech?

Snažíš se vybrat jednoho z dvanácti lidí – někoho, s kým si nejlíp sedneš. Bylo to strašně těžké, protože všichni účastníci přípravného kempu byli super lidi a my jsme museli vybrat jednoho jediného a tím zbylých jedenáct odmítnout. Nicméně Pavel je skvělý kluk a na společnou cestu do BC se moc těšíme!

Poté, co se Libor s Markem aklimatizovali výstupem do C2, odpočinkem v BC a následně výstupem do C3 už oba čekal jen další dvoudenní odpočinek před útokem na vrchol.

Nechval dne před večerem

Předpověď počasí na následující dny byla dobrá a tak nebylo kam chvátat, jak psal Libor ve zprávě ze satelitního telefonu 22. července:  "Dnes šli všichni na útok. Jsme s Markem v Base Campu úplně sami. Zítra jdem na poštu. Pošlem fotky."

Následující den ovšem kluci dostali aktualizovanou předpověď, která hlásila zvrat počasí dříve, než předpokládali: "Tak všechno jinak. Podle nejnovější předpovědí má být od 27. července zhoršené počasí. Takže nechcem, aby nám ujel vlak a ráno startujeme do C2... Tedy startujeme na náš pokus o vršek. Nemáme na výběr."

O výborné fyzické připravenosti hovoří fakt, že se klukům podařilo z BC za den vystoupat až do C3, odkud hned týž den o půlnoci společně s Poláky vyrazili na vrchol, na kterém stanuli ve 13:30 j pákistánského času.

Prbní Summit není hlavní Rocky Summit

Ještě je vhodné zmínit, o který vrchol vlastně šlo, protože řada horolezců končí na předvrcholu, tzv. Summit, nikoli na hlavním vrcholu Rocky Summit (8047 m).

"Kdybych nezažil, jaký je v těchto dvou slovech nebo místech rozdíl, asi bych se nad tím nepozastavoval," píše Libor v poslední zprávě z expedice. “Nejprve začnete uvažovat o tom slavném rocky summitu, jenže to co spatříte jako první je jakási skalnatá a vysoká hrana, o které se domníváte, že je to ten váš Rocky. Jenže to je ten omyl. S vypětím všech sil na něj asi po hodině vylezete a zjistíte, že za ním je další a ještě větší skalní hrana. Začnete pochybovat o svých zbytcích sil a přemýšlíte nad tím, kolik takových překvapení asi ještě bude," líčil Libor, kterému se nakonec i s Markem podařilo dosáhnout hlavního vrcholu.

Sto kilometrů pěšky dolů do Askole

"Můj spodní ret připomíná kubánského trumpetistu, co může hrát na dvě trubky současně. Snažím se to mazat jelením voskem, ale nemůžu se toho ani dotknout," popsal Libor Uher svůj stav těsně před stokilometrovým pochodem nazpátek do střediska Askole pod horami a dál do Skardu, odkud expedici čekal už jenom letecký přesun domů.

Horydoly.cz Broad Peak a masiv Gasherbrum

Horolezci dostali cenu Fair Play za Broad Peak

Hofmanová zemřela na Broad Peak

Plulík zemřel na Broad Peak

Jiří Daněk zemřel pod vrcholem

Možná se dotknu K2

Výlet po Karakoram Highway

Dva úspěšné výstupy na Gasherbrum I.

Výstup na Gasherbrum I. klasickou cestou

Češi na Gasherbrum II.

Double Gasherbrum

Broad Peak je součástí masivu Gasherbrum a vypíná se vedle další osmitisícovky K2. V této oblasti tvoří pohoří Karakoram hranici mezi Čínou a Pákistánem.

Horu označili angličtí zeměměřiči technickým termínem K3. Zeměpisci jí poté dali jméno Broad Peak (Široký štít) podle dlouhého vrcholového hřebenu, což je překlad domorodého jména Faichan Kangri.

Broad Peak.

Masiv Gasherbrum (Gašerbrum)

Gasherbrum I (Hidden Peak) 8068 m 
Broad Peak 8047 m 
Gasherbrum II 8035 m 
Gasherbrum III 7952 m 
Gasherbrum IV 7925 m 
Gasherbrum V 7321 m 
Gasherbrum VI 7003 m


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


TEST Cyklistická helma Crussis

TEST Cyklistická helma Crussis

Helma Crussis patří do střední cenové kategorie přileb na cyklistiku, koloběžky a in-line bruslení. Jezdíme v ní už skoro dva roky a jsme spokojeni. Za tisíc korun to byla dobrá koupě.... celý článek

Evropský soud určil, že za zpožděný let platí pasažérům aerolinky, kde si let koupili

V údolí Roklice postavil Bělina další ferátu, horolezci mu chtějí zabránit v pokračování

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
Bystrická dolina - povolené lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 15.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.

Diskuse

Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 10 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 10 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky
Všechno Špatně Prkoš, 8.7.2019 12:27, 3 příspěvky
Všechno Špatně Peter, 8.7.2019 11:09, 3 příspěvky
Všechno Špatně Smrk, 7.7.2019 22:20, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Buy Fake UK ID CARD, FAKe... Patela Patela, 15.7.2019 16:13
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29