Novák Jiří: Severní vápencové Alpy

Novák Jiří: Severní vápencové Alpy
SDÍLEJ:

Na první pohled luxusní dvoudílný horolezecký průvodce, který vyšel před půl rokem, popisuje oblasti nižších Alp severně od hlavního hřebene. Z českých hranic do většiny z nich není dál než pět či šest hodin jízdy autem.

Jak na to

Publikaci koupíte v Kiwi nebo Horokupectví

Verdikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace
** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo
*** za ty peníze to stojí
**** výborná a poučná publikace
***** to musíte mít

Žádné z nich nepřesahují nadmořskou výšku tří tisíc metrů, většinou jim chybí ledovce a výstupové trasy v nich bývají dobře zajištěné. Nelze tu tedy zažít pravý alpinismus, osamělý boj s velehorami horami a přírodními živly, nepředvídatelnými lavinami a skrytými ledovcovými trhlinami (za nečekané změny počasí se lezení stejně mění na boj o holý život!). Severní vápencové Alpy za to nabízejí pohodové i nároční lezení po vyhřátých skalách stovky metrů nad zemí. Tady se odehrává tichý, ale za to vytrvalý boj o přenesení nejvyšší obtížnosti lezení z umělých stěn a cvičných skal do vysokých hor.

Tohle všechno autor průvodce, předseda Českého horolezeckého svazu a dlouholetý československý horolezecký reprezentant Jiří Novák ve svém díle respektuje. Vybírá relativně bezpečné, dobře zajištěné a krásné výstupy. V každé oblasti a pokud možno i na každém vrcholu popisuje lehčí, těžší i supertěžké cesty. Největší důraz klade na výstupy v horolezecké klasifikaci hodnocené stupněm 4 až 7, což je obtížnost vhodná pro zkušené rekreační horolezce.

Zkušenost je ovšem nutná nejen při samotném horolezectví, ale i při používání průvodce. Slovní popisy cest jsou často vágní, a spíše než směr udávají charakter lezení. Typické jsou věty jako například : "Krásná cesta s logickou linií, v několika úsecích je lámavá skála," (Abderhalden na Drusenturm) nebo "Elegantní a logická cesta," (Pilíř na Hocheck) či "Zajímavá cesta v převážně pevné skále," (Velký kout na Hochkogel).

Nákresy cest jsou elegantní, zkušenému lezci postačí k základní orientaci ve stěně, ale na dlouhé nebo komplikovanější cesty je lepší si sehnat ještě slovní popis z jiného průvodce. Za eleganci se ovšem platí závažnou nepříjemností: směry výstupů jsou sice vytištěny tučnou černou přerušovanou čárou, ale okolní skála s vyznačením převisů, komínů, ploten a všech ostatních důležitých útvarů včetně údajů o vzdálenostech mezi jednotlivými jistícími stanovišti, je vytištěna jemnou okrovou barvou. Horší kopírky či domácí počítačové tiskárny ji nezvládnou okopírovat a lezci tak musí na výstup tahat v batohu celou tlustou knížku.

1. díl: Montana, Brno 2001. Vázané. Orientační cena 320 Kč.

2. díl: Montana, Brno 2002. Vázané. Orientační cena 370 Kč.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kam nelézt 2026

Kam nelézt 2026

STŘEDOMOŘÍ Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Horolezecký slovník

Horolezecký slovník

Důležité výrazy, které vám pomohou orientovat se na horách a skalách, uvádíme česky, anglicky, německy, italsky a francouzsky. To jsou základní jazyky, kterými se muví v Alpách.
Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Východní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Východní Žeruchová veža je populárním horolezeckým vrcholem nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se na ni leze hřebenovkou a v létě jižní stěnou.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

LOMNICKÉ SEDLO Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.
Kam nelézt 2026

Kam nelézt 2026

STŘEDOMOŘÍ Které skály vynechat z horolezeckých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v lezeckých terénech.
Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Západná Žeruchová veža je populární horolezecký vrchol nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se leze hlavně jako součást hřebene na Kozí štít, případne jen jako traverz věže. V létě se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 12.-16.4. Myslivost a lesnictví 12.4.
Patrouille des Glaciers Švýcarsko, Zermatt 13.-19.4. Skialpinismus 13.4.
Travelcon - konference České Budějovice 15.-16.4. 15.4.
50 let na vrcholu - diashow Řež, Polepšovna Ducha Přednáší Jan Tráva Trávníček 18.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Semily, Jitřenka Přednáší Jan Trávníček 19.4. 17:00
Vrabinec - zákaz lezení
  Zákaz 20.4.-20.6. 20.4.
Tráva 50 tour - diashow Litoměřice, Máj Přednáší Jan Trávníček 20.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Rokycany, Vila Fitz Přednáší Jan Trávníček 21.4. 19:00
Tráva 50 tour - diashow Jablonec nad Nisou, Stage Přednáší Jan Trávníček 22.4. 19:00
Final Expedition - diashow Zlín, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 24.4.

Diskuse

Dlouhý vrch u Litoměřic Kuba Turek, 13.4.2026 21:42, 2 příspěvky
Dlouhý vrch u Litoměřic Martin, 13.4.2026 18:38, 2 příspěvky
Ukrajina - vyletni misto? Horydoly, 12.4.2026 12:34, 3 příspěvky
Ukrajina - vyletni misto? Honza, 11.4.2026 17:03, 3 příspěvky
Inu Honza, 11.4.2026 16:58, 1 příspěvek
Ukrajina - vyletni misto? Michael Beranek, 10.4.2026 12:45, 3 příspěvky
Malá Jizera Kuba Turek, 9.4.2026 10:23, 4 příspěvky
Malá Jizera Jirka, 9.4.2026 9:18, 4 příspěvky
Malá Jizera Kuba Turek, 9.4.2026 8:48, 4 příspěvky
Malá Jizera Jirka, 9.4.2026 8:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Ministerstvo hospodářství? Horydoly , 14.4.2026 17:40
Městská cyklistika a Cykl... Horydoly , 10.4.2026 22:47
Dvořák vede JOB AIR Technic Horydoly , 8.4.2026 23:08
Re: Ponožky na zimu kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:43
5 tipů, jak se vyhnout pr... kiheto6821 kiheto6821, 8.4.2026 17:42
Monínec uschoval sníh pro... uxeuen@mailto.plus, 8.4.2026 15:48
Velikonoce v Lošticích Horydoly , 3.4.2026 22:52
Velikonoce v Jizerkách Horydoly , 3.4.2026 22:48