Oldies but goldies VI.

Oldies but goldies VI.
Eiger: The Beckoning Silence.
Autor snímku archiv Viasat
SDÍLEJ:

Po policích v antikvariátech se válí spousta staré horolezecké beletrie. Marek Drápal přibližuje v poslední části šestidílného seriálu recenzí podle svého vkusu aspoň některé z běžně dostupných knížek. Jeho názor nemusí být nutně objektivní. Uvítáme proto názory na zveřejněné publikace nebo dokonce krátké poznámky o dalších knihách.

Jak na to

Vedikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** dobře, že něco takového vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Simpson Joe: Temné stíny nad námi

Verdikt Horydoly ***

Kniha se zabývá dvěma tématy. Zajímavější část pojednává o etických a morálních aspektech komerčního horolezectví. Joe popisuje až neuvěřitelně kruté příběhy, které se odehrály neuvěřitelně nedávno. V druhé části líčí svůj nedokončený výstup na Pumori.

Opravdu velmi zajímavá kniha. Při čtení jsem často nevěřil vlastním očím, čeho je schopen (ne)tvor rodu Homo sapiens sapiens.

Praha, BB art 1999

Suchl Jan: Vteřiny mezi životem a smrtí

Verdikt Horydoly *****

Tato kniha se skládá vlastně ze dvou naprosto odlišných částí. Akce HS pojednává o záchranných výjezdech horské služby v Tatrách a Krkonoších. Jedná se o neobyčejně zajímavé a velmi poučné příběhy. K jednotlivým akcím je většinou připojen náčrt a fotografie.

K horské službě je neorganicky přilepený Huascarán, kde byla celá česká expedice zasypána kamennou lavinou vyvolanou zemětřesením.

Klasika na českém knižním trhu!

Ústí nad Labem, Severočeské nakladatelství 1987

Šmíd Miroslav: Ze života horolezce

Verdikt Horydoly *****

Dnes víme, že tento slavný sólový lezec ukončil svou horolezeckou kariéru příliš brzy. O tom ale kniha není. Je plná výstupů na pískovcových skálách, v Alpách, na Kavkaze, Pamíru, ve Fanských horách, Himaláji, Americe Severní i Latinské. Atmosféru domalovává pár krásných barevných fotografií z výstupů.

Hodnocení: Kniha ve které se opravdu leze.

Praha, Olympia 1991

Ullman James Ramsey: Muž z Everestu

Verdikt Horydoly ****

Tato kniha je mistrovským přepisem Tenzigova života od jeho mládí až po zdolání nejvyšší hory světa. Tenzig poutavě líčí všechny zápletky z mnoha expedic a výstupů, jejichž byl účastníkem. Současně vnáší světlo do některých pověstí, které o něm kolují. Takto například líčí poslední metry před zdoláním vrcholu: "Lano na němž jsme byli uvázáni, bylo dlouhé deset metrů, ale většinu jsem držel stočenu v ruce, takže mezi námi byla asi dvoumetrová vzdálenost. Ani mi nenapadlo myslit, kdo je "první" a kdo "druhý". Neřekl jsem si: "Nahoře je zlaté jablko, odstrč Hillaryho a běž pro ně!" Pokračovali jsme pomalu a vytrvale. Konečně jsme tam byli. Hilary stanul na vrcholu první. Já za ním."

Jde o velice čtivou knihu, která upoutá čtenáře nejen Tenzigovým spontánním projevem, ale i tím, že se příběh neustále odvíjí dál a dál z téměř nekonečného klubka zajímavých příhod.

Praha, Sportovní a turistické nakladatelství 1959

Vranka Milan: Za výzvou velehor

Verdikt Horydoly ***

V původní slovenské verzi se publikace jmenuje Od Gašebrumu po Everest. Jedná se o stručnou historii výstupů československých a později českých horolezců na vrcholy osmitisícovek. Každá hora zde má svou kapitolu, ve které jsou stručně popsány české a slovenské výstupy.

Není to kniha, která se čte jedním dechem, ale jedná se o užitečnou knížečku pro každého, kdo si chce srovnat v hlavě nabyté vědomosti o výstupech na osmitisícovky

Praha, Olympia 1997 (česky) a Bratislava, Vranka šport 1995 (slovensky)

Žárský Bohuslav: Stěna

Verdikt Horydoly ****

Kniha vypráví o skupině šesti Ostraváků a jednoho Brňáka, kteří se v zimě 1976 rozhodli překonat severní stěnu Eigru japonskou direttissimou bez návratů na zem. Na dva kilometry stěny potřebovali dva týdny lezení, pádů a bivaků. Děj je prokládán popisem jednotlivých účastníků a stručnými dějinami alpinismu.

Ostrava, Profil 1982

Horydoly.cz Oldies but Goldies

Horolezecká beletrie: 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak dlouho vydrží plastový kajak? 15 let a 1500 km

Jak dlouho vydrží plastový kajak? 15 let a 1500 km

Jak dlouho se dá pádlovat na plastovém kajaku? V Necky Bliss 8´0 jsme jezdili české a středoevropské řeky i potoky. Má za sebou zhruba 15 let služby, 1500 ujetých kilometrů a vodu obtížnosti ZW... celý článek

Vánoce nejsou jen o Hvězdě: 5 květinových trendů, které letos ovládnou české stoly

Začíná tajemný Advent

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Solvayovy lomy, oblíbené vápencové lezení mezi Prahou a Berounem

Solvayovy lomy, oblíbené vápencové lezení mezi Prahou a Berounem

CLIMBING GUIDE Solvayovy lomy neboli lom Paraple se nachází v odlehlém koutě Českého krasu. Svého času se zde mohutně těžil vápenec, poté tady prolézali jeskyňáři menší propasti, následoval vznik technického skanzenu
Dolní Otava: podzimní plavba na Zvíkov

Dolní Otava: podzimní plavba na Zvíkov

KICK&KAYAK Před 10 lety, když vyschl Orlík, vodáci se vrhli na dolní Otavu. Původní koryto mohli splout po půl století, kdy zůstalo pohřbeno pod desítkami metrů stojaté vody přehradní nádrže. Všichni
Vánoční čas na jihu Čech rozzáří tisíce světýlek

Vánoční čas na jihu Čech rozzáří tisíce světýlek

Advent patří v jižních Čechách mezi nejkrásnější období roku. Ulice i náměstí se rozsvěcují světýlky, vůně punče a perníčků láká do centra měst a sváteční atmosféra dýchá z každého koutu. Adventní atmosféru nabídnou města, zámky
Podzimní Třístoličník nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

Podzimní Třístoličník nabízí úchvatné výhledy na Šumavu i Alpy

Nejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličník. Za příznivého počasí jsou vidět i rakouské Alpy.
Draschgrat na Hohe Wand, úvod do vápencových čtyřek

Draschgrat na Hohe Wand, úvod do vápencových čtyřek

CLIMBING GUIDE Draschgrat je povinnou horolezeckou cestou, pokud porvé lezete na Hohe Wand za Vídní. Čtyřkový výstup nabízí několik rozmanitých variant, pevnou skálu a bezpečné jištění.  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.11.-31.12. 28.11.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 29.11.-2.1. 29.11.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 1.-4.12. 1.12.
Vánoce na zámku Benešov nad Ploučnicí 1.-4.12. 1.12.
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-7.12. Cyklo a moto 4.12.
Něha Himalaje - diashow Praha, Lucerna Přednáší Jan Tráva Trávníček 4.12. 19:00
Přílet anděla České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 5.12. 17:45
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 30.10.-5.12. 5.12.
Pražská stovka Milín 5.-7.12. 5.12.
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 5.-7.12. 5.12.

Diskuse

Kajak Kajak, 2.12.2025 10:04, 1 příspěvek
Inu? Andrea Černá - editorka, 1.12.2025 14:10, 4 příspěvky
Inu Honza, 1.12.2025 14:01, 6 příspěvků
Inu? Honza, 1.12.2025 13:59, 4 příspěvky
lavina Ďumbír Skiák, 30.11.2025 22:04, 1 příspěvek
Inu? Horydoly, 27.11.2025 10:56, 4 příspěvky
Inu Honza, 27.11.2025 8:00, 4 příspěvky
osuška Honza, 27.11.2025 7:54, 6 příspěvků
německá online casina Vladimir Bartol, 26.11.2025 17:38, 2 příspěvky
otázka to je jedno, 26.11.2025 10:23, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Přihlaste se na veletrh c... Horydoly , 2.12.2025 14:36
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:45
Horský festival Expedície... Horydoly , 1.12.2025 13:44
Vánoční prodejny Pilsner ... Horydoly , 26.11.2025 2:23
Czech Travel Press - valn... Horydoly , 26.11.2025 2:04
Movero Barefoot Horydoly Open, 21.11.2025 10:31
PVA Letňany Horydoly Open, 21.11.2025 10:26
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 21.11.2025 10:23