Quargelstein neboli Tvarožník

Quargelstein neboli Tvarožník
Tvarožník (Quargelstein).
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Kdyby tahle dominantní pískovcová věž nebyla drobivá a lámavá, vedlo by na ni snad dvacet horolezeckých cest. Takhle jich má jen pět. A to se zdejší lezecká historie píše už téměř sto let. Za silnými zážitky se jezdí do Polomených hor na Tvarožník. Nevíte, kde to je? Pár kilometrů od severočeské Mimoně.

Jak na to

Doporučené vybavení

Lezečky, lano 50 m, 8 expresek, jistítko, helma, úvaz, dostatek smyček (především kulaté a menších průměrů), mobil, lékárnička, pití s sebou pod skálu.

Pozor, pískovec je křehký a solivý. Proto je potřeba počkat na úplné vyschnutí skal.

Dominantní pískovcová skála Tvarožník se nachází severovýchodně od obce Hradčany mezi Mimoní a Máchovým jezerem.

Zašlá turistická sláva

Hradčany (dříve Kummer) bylo před II. světovou válkou vyhlášené letovisko vyšší střední vrstvy. Dnes sem zavítají nejvíce trempové do salonu Osamělá hvězda (uzenina, pivo, limonáda, tvrdý alkohol), místní chalupáři do vesnické hospody (teplé jídlo), cyklisté křižující bývalé vojenské pásmo Ralsko a vodáci sjíždějící horní tok Ploučnice.

Všichni se tady v létě koupají ve vyhlášeném Hradčanském rybníce.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Hradčanské rybníky

Tvarožník (Quargelstein) v Hradčanských stěnách (Kummer Gebirge).

Pěšky ke skále

Přístup k Tvarožníku vede po asfaltové silnici bez provozu po zelené turistické značce severovýchodně směrem na Psí kostely. Po necelých dvou kilometrech vycházíme z lesa na paseku a vlevo nad námi dvě stě metrů nad silničkou se vypíná osamocený skalní blok.

Na vrcholu je stará železná vlajka umístěná sem začátkem 20. století lezci známého drážďanského horolezeckého klubu Empor (Vzhůru).

Pískovec Tvarožníku zcela odpovídá jeho názvu. Skála je jílovitá a lézt se tady dá jen za velmi suchého a horkého počasí..

Tvarožník (Quargelstein).

Kudy nahoru a dolů

Slanění je 20 m od kruhu přímo na vrcholu, kde najdeme i vrcholovou knihu.

a) * STARÁ (Alter Weg) IV. Léto 1909, Josef Draschdansky s druhy. Širokou spárou v pravé části jižní stěny na polici po ní doprava (kruh). Solivou spárou a položenou stěnkou na rameno, po něm přes další stěnku na vrchol.

b) VELIKONOČNÍ (Osterweg), dříve Severní spára (Nordriss) VI. Před rokem 1937, neznámí němečtí lezci. Výraznou spárou v pravé části severní stěny, okolo dvou mohutných buků na její konec. Odtud stěnou nejprve doleva a poté přes zarostlé stupně (několikery hodiny) doprava na vrchol. Úsek nad spárou je problematicky jistitelný.

Varianta VI. 16. 5. 1999, Jakub Trčka, S. Procházková, M. Fulka. Stěnou nad spárou stále doleva přes dvoje hodiny.

c) PIONÝRSKÁ (Pionierweg) VI. 18. 7. 1999, Jan Hásek, Jakub Turek. Vpravo od Staré cesty převislou, později lehce ukloněnou spárkou na poličku. Po ní doleva ke kruhu Staré cesty a na vrchol. Lézt jen za úplného sucha, protože jinak je jištění malými uzlíky pouze iluzorní.

d) TEKUTEJ PÍSEK (Flüssiger Sand) VIIb. 12. 5. 2003, Pavel Bechyně, Pavel Henke. Spárou vlevo od Staré cesty (dva kruhy) a stěnou na vrchol.

e) JAK PŘEŽÍT BLAHOBYT (Wie überlebt man den Wohlstand) VIIb. 12. 5. 2005, Pavel Henke, Pavel Bechyně. Levou částí severní stěny na rameno (kruh). Po něm ke spáře (kruh) a na velký balkon. Zde se připojíme na Starou cestu.

Ve vhloubení západní stěny jsou v současné době dva nedokončené projekty.

Okolí nestojí za mnoho

V okolí Tvarožníku se nachází několik menších skal, na které byly vykonány prvovýstupy v první polovině 90. let minulého století. Nestojí však za to je opakovat, protože vedou v drobivém a solivém pískovci.

Zájemci najdou jejich popisy v německo-českém horolezeckém průvodci Helmut Hasso Gantze: Kumerské pohoří a ostatní oblasti severních Čech. Naundorf 1996. Novější zpracování nabízí Albrecht Kittler: Kummergebirge und Dubauer Schweiz. Dresden 2003.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

INU

"Slanění je 20 m od kruhu přímo na vrcholu, kde najdeme i vrcholovou knihu."

Reaguj
INU

Jak vidím na foto, také strom na skále. Doufám že to není slaňák jako někde jinde....

  • Autor Honza
  • Datum a čas 22.8.2024 11:34
Reaguj
Diky za rady

dobry vedet, snad nebude v zaveru nejakej solivej nejistenej rajbas

  • Autor Jirka
  • Datum a čas 19.8.2024 20:41
Reaguj
slanění 25m

vzali jsme do baťůžku lano jen čtyřicítku a smyc a karabin jen pár, aby se to při turistice tak neproneslo. obé se ukázalo chybou.

1. slanění je 25 metrů poctivých. naštěstí je v linii slanění cesta tekutej písek, kde se dá přesednout u kruhu, a to u kruhu spodního, který je v (relativně a na místní poměry) kvalitním šutru.

2. stará cesta je přes svou značnou solivost a lámavost velmi dobře jistitelná, nejdůvěryhodněji působily obrovské hodiny (pět metrů nad zemí a tři metry nad kruhem) a velké uzly pod kruhem - hnízda je ovšem nutno v hloubi spáry vyhrabat v jemném hlinitém písku. je to trapný pocit míjet skvělé další možnosti a nemít co zandat.

3. obtíže nejsou ani tak technicky lezecké, jako specifické lezení po tekutém písku sklonu strmé střechy

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 9.5.2019 13:13
Reaguj
Jištění smyčkama na Tvarožníku je iluzorní i za sucha, kruhy na tom budou jen o trochu lépe :-)
  • Autor retez
  • Datum a čas 9.5.2007 13:36
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Výhody aminokyselin pro regeneraci po intenzivním tréninku

Aminokyseliny hrají klíčovou roli v obnově cvičení po náročném cvičení. Zjistěte, jak můžete přispět k rychlejší regeneraci, minimalizaci bolesti svalů a růstu svalové hmoty.... celý článek

Rudý a hnědý nok Foldyna dostal od Babiše trafiku na dráze

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

TEST Propadnout se pod led není nic příjemného. Při troše smůly se utopíte a zároveň zmrznete. Jako záchranné pomůcky se proto používají vyprošťovací bodce. Už dva roky bruslíme s bodci Hansa Dubben
Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Klasika i skate - to jsou pravidelně upravované trasy na Jizerské magistrále. Jestli nejste zdatní běžkaři, nebo máte s sebou školní děti, doporučujeme hezkou, jednoduchou, bezpečnou trasu po Promenádní a Knížecí cestě.
Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

V srdci Brd, obklopena hlubokými lesy a klidem nedotčené přírody, byla vloni otevřena vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz. Nachází se ve výšce 643 metrů nad mořem. Je přístupná po zelené turistické značce z obce
Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

Reproduktory Dali Sonik nebo Bluetooth?

RADY DO OBCHODU Reproduktory Dali Sonik nahradily od letošního roku modelovou řadu Oberon. Pro mnoho příznivců kvalitní hudby nastává okamžik rozhodnutí: koupím raději stacionárním hi-fi zážitek Sonik nebo mobilní komfort v podobně
Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Nejtemnější, nejpodivnější a nejvíc gotická místa v Česku

Gotika v Česku není okázalá ani teatrální. Je tichá, těžká a často nedořečená. Temnota nevychází jen z legend, ale hlavně z reálného využití těchto míst - jako pevností, pohřebišť, věznic nebo nástrojů moci.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Freeride World Tour Gruzie, Tetnuldi 22.-28.2. 22.2.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 25.2.-1.3. 25.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 25.2.-1.3. 25.2.
IWA - veletrh Německo, Norimberk 26.2.-1.3. Lovecké potřeby 26.2.
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 27.2.-15.3. 27.2.
Caravan, bike, travel Nitra 27.2.-1.3. Veletrh 27.2.
Ďumbier - konec lezení  Nízke Tatry Lezení povoleno 10.12.-28.2. 28.2.
Blinduro zima Slapy Horská kola 28.2.
Na kole do Moskvy - diashow Zvičina, Raisova chata Přednáší Ivo Janečka 28.2. 18:00
Byla to jatky - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 29.7.-1.3. 1.3.

Diskuse

??? Jarda si umí vybrat! Honza, 27.2.2026 5:29, 3 příspěvky
hotgirlsfor Williampilky, 27.2.2026 5:21, 120 příspěvků
Вход на slon1at WalterMex, 27.2.2026 4:24, 1 příspěvek
??? Jarda si umí vybrat! Kuba Turek, 26.2.2026 16:36, 3 příspěvky
??? Honza, 26.2.2026 16:17, 3 příspěvky
Inu kdo válčí, nesportuje Horydoly, 26.2.2026 10:16, 5 příspěvků
Jesenické stezky 2026 Honza, 26.2.2026 9:56, 19 příspěvků
Inu Honza, 26.2.2026 8:50, 5 příspěvků
Kdo si koupil vstupenky? PK, 25.2.2026 17:56, 1 příspěvek
Oficialni Medialni inform... Apuka, 25.2.2026 14:22, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00