Vltavská žula, nový lezecký průvodce

Vltavská žula, nový lezecký průvodce
Vltavská žula.
Autor snímku Horydoly
SDÍLEJ:

RECENZE Instantní skalní lezení na pomezí jižních a středních Čech se dočkalo dalšího vydání horolezeckého průvodce Vltavská žula. Dílo Jiřího Siky navazuje na několik předchozích průvodčíků. Lezci teď mají po samizdatových a xeroxovaných kopiích k dispozici konečně kompletní knižní verzi.

Vltavská žula, nový lezecký průvodce
Vltavská žula, horolezecký průvodce.
Autor snímku Horydoly
Jak na to

Verdikt Horydoly **** 

* zhola zbytečná publikace 
** je dobře, že to vyšlo 
*** za ty peníze to stojí 
**** výborná a poučná publikace 
***** to musíte mít

Horolezecký průvodce Vltavská žula obsahuje patnáct skalních oblastí od rozsáhlé fronty skal Roviště po nicotnou skalku u Bohostic. Od jihu k severu, neboli po proudu Vltavy, jsou to:

* Kozárovice
* Bohostice
* Solenice
* Pakosta
* Kamýk
* Lomy Velká
* Skály Velká
* Roviště
* Hotel Mana
* Nečín
* Hříměždice
* Zvírotice město
* Zvírotice
* Županovice
* Čertovo kopyto

Chybí skály u Jickovic.

 

Křída, vazba, GPS a fotky 

Hlavní autor průvodce, vydavatel, grafik a kreslíř mapek a zákresů lezeckých cest  se příliš neodchýlil od stylu svého minulého díla průvodce Kozelka. Ponechal v něm všechny výhody i nevýhody svého systému. To lepší v něm naštěstí výrazně převažuje.

Vltavská žula má přesně 240 stránek na křídovém papíře, v brožované vazbě a vazba je šitá. Za špatných podmínek, které panují v batohu, za sklem rozpáleného auta, na zemi pod skálou a třeba na dešti, ovšem průvodce nevydrží v původní nančančané podobě. Používáme ho půl roku, udělali jsme si do něho pár poznámek a několikrát jsme s ním lezli - vlhko (ne mokro!) papír roztáhlo a zase svraštilo, vazba co nevidět pustí první listy a obal brožury je už hodně ošuntělý. 

Hned na první pohled praští do očí nesmyslná titulní fotka na obalu. Každý metodik zapláče, zkušený lezec se smutně pousměje a nováček zopakuje velmi nebezpečný vratný bod lana na dvou expreskách bez zámku.

Obálka je vybavená dvěma chlopněmi, které mají zřejmě sloužit místo záložek, ale k tomu se vůbec nehodí. Pod skalami jsme ani neviděli, že by je někdo tímto způsobem používal.

Jiří Sika je editorem horolezeckého webu Lezec.cz a průvodce na to navazuje. Názvy cest, jeho obtížnosti, popisy a topo odpovídají Lezci. Proto také musel v úvodu autor vysvětlit, proč jsou některé sektory přejmenovány oproti minulým průvodcům. Terminologie na internetu se rychle vyvíjí.

Každá popsaná skalní oblast má vlastní kapitolu. Uvozuje ji pěkná a velká lezecká fotka, následuje krátký popis, příjezd a přístup, schematická mapka a graf počtu cest podle obtížnosti. Oceňuje GPS souřadnice všech důležitých míst, především lezeckých sektorů a parkovišť.

Pak už následují precizní a při tom přehledné nákresy skal (sektorů) se zakreslenými cestami včetně jištění (topo) - co jsme lezli, to přesně sedělo - krátký popis sektoru a vlastní popis a obtížnost cest. Oproti předchozím průvodcům jsou uvedeni také prvovýstupci, což nejen vyjadřuje úctu k nim, ale také si pod jejich jmen můžeme najít cesty od lezců, kteří nám stylem nebo obtížností vyhovují.  

Popisy některých sektorů jsou doplněny o hezké ilustrační fotky.

Poněkud neorganicky působí přidané turistické tipy na návštěvu okolních pamětihodností a také rozhovor s Algenou jako nejprve otcem zakladatelem lezení na Vltavské žule, posléze dělníkem zdejších skal a nakonec autoritativní legendou. Jsou to zajímavé věci, ale pouze jako doplněk. Proto bychom si průvodce nekupovali.

Celkově grafika činí amatérský dojem, ale část s popisy a nákresy je zcela funkční.

Kdo je prvovýstupce a kam zmizela etika?

Na závěr si recenzent nemůže nechat pro sebe historku, jak vznikla jedna nová lezecká oblast Skála u Bohostic: Při stavbě Orlické přehrady bylo potřeba dopravovat obrovské množství materiálu, a proto byla postavena na levém břehu Vltavy železnice. Poté= sloužila pro armádní týlové služby a nakonec byla v 90. letech minulého století zrušena.    

Horydoly.czGEOCACHING: Powertrail Vlečka na Orlík

V zářezu železniční trati poblíž vesnice Kamenná u Bohostic zůstala strmá skalka. Náhodně jsme ji objevili v roce 2011 a přelezli na ní dva směry. Nedělali jsme si nárok na autorství cest, protože jsme předpokládali, že už byly určitě přelezené dávno před námi. Napsal jsem o tom krátký článek s pár fotkami: 

Horydoly.czLEZENÍ: Malá skalka u Kamenné nedaleko Bohostic

A ejhle - co se nestalo! Roku 2013 si ho přečetl Marťan, alias Martin Tučka, velkovýrobce lezeckých cest ve středních Čechách. Po telefonu se vyptává na podrobnosti. Popisuji mu, že jsem vylezl dva směry v levé části stěny a v jednom jsem našel i starou skobu. Že se tam určitě lezlo před námi.

Letos otevírám nový lezecký průvodce Vltavská žula a na skalku vede devět cest. Na všechny si dělá nárok Marťan jako domnělý prvovýstupce. Navíc i směry, které šly bez problémů zajistit vlastním jištěním, ocvočkoval navrtanými borháky. Z hlediska horolezecké etiky je jedno i druhé prasárna. 

Plzeň, Lezec Publishing 2015. 380 Kč. Brožované.

Vltavská žula, horolezecký průvodce.

Horydoly.cz Vltavská žula na Horydoly

Na Roviště vtrhlo jaro

Psí léta na Rovišti

Objevitelské zážitky u Pakosty

Malá skalka u Kamenné

Čarovná hrana ve Velké

Povltavské rekreační lezení u Velké

Jickovice jsou vltavský Yosemite

Sluneční stěna Županovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

prvovýstup versus "prvovýstup"

Márty jenom tak nějak nezávazně blábolil na netu?Jinak si to nedovedu vysvětlit.

  • Autor Prkoš
  • Datum a čas 20.1.2016 16:20
Reaguj
prvovýstup versus "prvovýstup"

1) Co má moje lezení společného s přivlastňováním prvovýstupů a zbytečným vrtáním do skal?

2) Pokud Tě opravdu zajímají moje prvovýstupy a vydané průvodce, jistě si je jednoduše najdeš na internetu, případně v Národní knihovně, kde jsou k dispozici kompletní ročníky tištěných novin a časopisů a také veškerá tištěná produkce u nás.

Jestli se ptáš mě osobně, rád Ti pomohu. Prosím ale reálné jméno a  spojení, abych věděl, s kým se bavím a pro koho si dám tu práci.

Reaguj
prvovýstup versus "prvovýstup"

P.Turku nebo-li novináři možná i Aleno opravdu nevím... Vy máte ten dar vše zkritizovat, všude jste byl první a vlastně znáte vše nejlépe.Už se těším až se zase rozepíšete o cestách v 11 stupni, ty taky lezete po svém ? A doufám, že příště až se budou otevírat, čistit a připravovat nové sektory, tak neopomenou Vás zavolat, abyste to vylezl, zdokumentoval, poradil a pak snad bude vše v pořádku.Kolik jste vlastně vydal průvodců a udělal cest musí jich být strašně moc, takové zkušenosti jak máte Vy snadn nemá nikdo v ČR ....přeju Vám krásný a pozitivní den

  • Autor márty
  • Datum a čas 13.11.2015 08:07
Reaguj
prvovýstup versus "prvovýstup"

Ahoj Marťane, prvovýstup je prostě prvovýstup a jako takový by měl být i zapsán v průvodci. Jinak se píše, přesně jak uvádí L, například "autoři neznámí" nebo "místní lezci před rokem 1970" nebo něco podobného.

Podle tvého bych měl být prvovýstupce Štíplístku (sólo) a Pešuňku (jištěn), měl bych jim dát jméno a rozhodně bych nechtěl, aby do mých cest někdo přidával jištění. Jenže tak to není - tyhle cesty evidentně lezli lidé mnohem dříve než já v roce 2011. Proto si je nepřivlastňuji.

Jsem myslím dost pozitivní a rád lezu na skalách - bohužel nýtové řebříky tam, kde se dá dát vlastní jištění, mi to trochu znechucují. Je to nesportovní přístup a ještě k tomu dávno překonaný koncept těch, kteří chtějí porušovat pravidlo o výstupu vlastní silou s co nejmenším poškozením skály.

Reaguj
prvovýstup versus "prvovýstup"

Rád bych viděl spáry a zakládání v břidlici v Bohosticích. To se spíš nahoru dostaneš sólo. Je to plotna v zářezu uprostřed louky, plácek pro děti, sbírání hub, výlet, ve vsi hospůdka s dětským hřištěm. Nehledal bych tu víc, než radost v dětských očích a trochu klidu. S unáhlenými soudy a zevšeobecňováním bych to nepřeháněl ;)

  • Autor Marťan
  • Datum a čas 9.11.2015 11:06
Reaguj
Doměnky o prvovýstupcích

Ahoj Kubo, mohl jsi si odpustit tu narážku. Bohostice našel Holajz (v terénu). Až po nějaké době objevil Tvůj článek. Na místo jsem se vydal očistit stěnu, mimo jiné od náletů, které značně rozbujely a udělat tam nějaké cesty pro děti a začátečníky, čili to, co nám na Vltavě chybělo. Bohužel jsi mi toho moc víc blíž ke skalám neřekl ani Ty. Tebou zmíněnou skobu už jsme také nenašli. Postupně jsme vyptáváním zjistili, že někteří příbramáci tam lezli jako kluci a Ti jsou rádi, že se to takto oprášilo a třeba tam nějakej taťka kterýho znají, nebo nějakej oddíl kterej neznají zajede s dětma popolézt, na buřta a nebo na výlet. Tolik k historii zdejšího lezení. Takže ty cesty neměly průvodce, nákres, názvy, prostě nic a jsi jediný, kdo z toho opět udělal bublinu. Asi jiná věc by byla, pokud se na Vltavě třeba Algenovi, Jirkovi, mně nebo dalším členům z OVK ozve nějaký prvovýstupce či autor cest, které lze považovat za cesty a jejichž autory anebo přesná jména se nám dosud nepodařilo vypátrat, zvětšiny jejich chybou, pochopitelně proto, že podle kompletních nákresů na Vltavu a fotografií se lze konečně velmi dobře zorientovat... To jsou určitě informace, o které máme zájem a pokud vyjde další vydání žuly, lze tyto věci upřesnit. Přeji Ti mnoho pozitivnějšího pohledu na okolní svět.

Reaguj
prvovýstup versus "prvovýstup"

ad prvovýstupci)

jde o to, že v drtivé většině cest nejde o prvovýstupce, ale o člověka, který osadil (shora ze slanění) pevné jištění, případně udělal první RP/PP přelez. Ani v jednom případě nelze hovořit o prvovýstupcích. V Bohosticích samozřejmě mělo být uvedeno "autoři neznámí". A s nýtováním spár rovněž nesouhlasím a s Marťanem jsem o tom mnohokrát hovořil. Ale to není zdaleka jen Marťanova záležitost. Jickovice, nastavené místňáky na klasiku, takhle zkurvil Algena a jeho parta, ale podobní týpci se najdou všude. Z fleku bych takových "prvovýstupců" vyjmenoval deset.

  • Autor L
  • Datum a čas 9.11.2015 10:45
Reaguj
Celkem 7 příspěvků v diskuzi


Slaňovátko Petzl Piranha rychle vraťte výrobci, je nebezpečné

Slaňovátko Petzl Piranha rychle vraťte výrobci, je nebezpečné

Slaňovací brzda Petzl Pirana je zmetek. Okamžitě ji přestaňte používat a vraťte výrobci. Chyba pomůcky, která je určena především na slaňování dlouhých vertikál při canyoningu, tkví v možnosti zaseknutí lana. Petzl uvádí,... celý článek

Podivná ochrana přírody v Krkonoších

Drahanská rokle na koloběžce

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Chata Bohumila Hrabala - prohlídky
Kersko 5.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 5.-7.2. 5.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Anova news Anova news, 27.1.2022 5:07, 117 příspěvků
Absolvent VŠŽ dorazil na HD To Ronye, 26.1.2022 21:52, 7 příspěvků
Krk nejsou ramena Ronye, 26.1.2022 15:37, 7 příspěvků
Krk nejsou ramena Pavka, 26.1.2022 15:16, 7 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 13:03, 7 příspěvků
Stupidní = hloupý Pavka, 26.1.2022 11:22, 7 příspěvků
Hloupa glosa To Ronye, 26.1.2022 10:11, 7 příspěvků
Hloupa glosa Ronye, 26.1.2022 4:21, 7 příspěvků
Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11