Slovákům nevěřte!

Slovákům nevěřte!
Vysoké Tatry, Věčný déšť ve Velické dolině.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Český horolezecký svaz nedoporučuje spoléhat v horách na slovenské záchranáře. Přátelé zraněných horolezců nebo turistů by je měli raději dostat k doktorovi sami, než čekat na nejistou pomoc od profesionálů.

Jak na to

Co se stalo po zveřejnění tohoto článku

Zpráva převzatá z Horydoly vyšla ve zpravodajství České tiskové kanceláře.

Kompletní článek, který v noci vyšel na Horydoly, vydal jako vlastní zprávu dnes odpoledne IDNES. Mezi několika doplňujícími informacemi je i prohlášení ředitele Horské záchranné služby na Slovensku Jozefa Janigy ml., že zvažuje právní kroky proti autorovi textu.

Následující den převzal zprávu od IDNESu slovenský deník SME. Z varování Českého horolezeckého svazu svým členům udělal významovým posunem zpochybňování slovenských záchranářů a zprávu v Horydoly označil za výzvu. Šéf slovenské Horské záchranné služby Jozef Janiga zašel ještě dále než včera a označil článek za paskvil.

O situaci natočila televize Markíza zpravodajský šot s šéfredaktorem Horydoly.cz Jakubem Turkem.

Na serveru Českého horolezeckého svazu vyšel o další den později komentář k informacím uvedeným na Horydoly. Hemží se silnými slovy na adresu Horydoly jako například bleskoidní, matoucí či urážlivé. Chybí však byť jediné uvedení konkrétní nepřesnosti, které se měl autor podle předsedkyně ČHS Aleny Čepelkové dopustit.

Slovenská tisková agentura TASR vydala zprávu, ve které Český horolezecký svaz odmítá vyznění článku na Horydoly, ale nepopírá uvedená fakta a citace. Zároveň v ní Český horolezecký svaz tvrdí, že v původním textu nebyly odlišené citace a text vlastní zprávy. V tomto ohledu lže, neboť všechny citace jsou jasně oddělené uvozovkami a uvedeny jmény a funkcemi dotyčných osob.

Prohlášení Českého horolezeckého svazu se objevilo také na stránkách Horské záchranné služby. Dovětek ke zprávě zní: "Na základe stanoviska Bezpečnostnej komisie ČHS očakávajú predstavitelia HZS stanovisko autora článku a následne zvážia ďalší postup." Redakci Horydoly ani autora článku však zatím nikdo z této organizace nekontaktoval a tím pádem ani nepožádal o stanovisko.

10. ledna dostala redakce mail od Horské záchranné služby a vzápětí na něj odpověděla.

Český horolezecký svaz zahájil disciplinární řízení s autorem článku.

"Museli jsme přehodnotit své standardní doporučení, které je odvozeno z praxe v Alpách," říká Tomáš Frank z Bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu.

Odneste si ho k doktorovi

"Vycházeli jsme z důvěry v profesionální zásah horské služby a doporučovali horolezcům a turistům, jejichž partneři se zraní, aby okamžitě poskytnuli první pomoc, ale nepokoušeli se o jejich transport. Ten zajistí daleko lépe a účinněji horská služba."

Po zkušenostech z minulých let a především letní neuvěřitelně dlouhé čtyřhodinové vrtulníkové akce a následné smrti horolezkyně na Široké věži ve Vysokých Tatrách, doporučuje Český horolezecký svaz velkou obezřetnost vůči slovenským záchranářům.

"Na Slovensku je vhodné pokusit se o záchranu a transport zraněného z hor vlastními silami," uvádí Tomáš Frank.

Teď letci, dříve horská

Problémy se slovenskými záchranáři dává Bezpečnostní komise ČHS předběžně za vinu provozovateli letecké záchranné služby a horskou službu považuje za akceschopnou.

Před pár lety byla ovšem i samotná Horská služba horolezeckou veřejností obviňována, že nedokáže včas zasáhnout ani na zemi, že má špatné vedení, používá zastaralé zdravotnické postupy a nemá ve svých řadách žádné výkonné horolezce.

Mrtví mimo statistiku

Letos se na horách a skálách celého světa zabilo jedenadvacet horolezců a horských turistů z České republiky. "Určitě to ale nejsou všichni, o mnohých jsme se nedozvěděli," vysvětluje Tomáš Frank.

Letošní rok byl tedy na počet mrtvol průměrný. Trendem je zvyšující se počet mrtvých skialpinistů. Mírně roste také statistika zemřelých pod lavinami. "Důležitým momentem je, že dnes lidé na horách daleko více spoléhají na profesionální záchranáře, než dříve, kdy se záchranných akcí zúčastňovali celé horolezecké oddíly," doplňuje předsedkyně ČHS Alena Čepelková.

Letos vypadala statistika milosrdněji než minulých letech, protože smrtelné nehody se rozložily do celého roku. Vloni se konala impozantní série skialpinistických nehod se špatným koncem ve Vysokých Tatrách během tří měsíců.

Průkazky zemřelým nepomohly

Poměr zahynulých registrovaných členů horských spolků a neorganizovaných milovníků hor je 1:3. To odpovídá i odhadům o počtu neorganizovaných horolezců vůbec. Český horolezecký svaz eviduje okolo deseti tisíc členů a jeho předsedkyně Alena Čepelková odhaduje, že dalších třicet tisíc leze po skálách a horách bez horolezeckého průkazu.

Ukazuje se, že členství v Českém horolezeckém svazu, české pobočce rakouského Alpenvereinu ani sekci vysokohorské turistiky v Klubu českých turistů nemá na úrazovost vliv. "Průkaz nedodá chladnokrevnost," lakonicky k tomu dodává autor metodických horolezeckých materiálů Tomáš Kublák.

Je nutno dodat, že v metodickém vedení horolezců zela deset let velká díra, která se začala zacelovat až před pěti lety, a práce Metodické komise tedy ještě nestačila přinést jasné výsledky.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: ZĂĄchrana
Ale kdepak, česi právě kvůli tomuto článku budou vést dál černou kroniku :) hihi :)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 25.3.2008 15:56
Reaguj
Re: Re: turek-nie si v SR uz vitany
no chcela bz som nieco povedat na nacionalizmus na slovensku a v cechach..myslim, ze si ani jeden narod nema co vycitat. Slovaci sa citia ukrivdeni (v niektorych pripadoch opravnene, v inych je asi vhodnejsia polemika), a cesi sa zase citia nadludmi...zijem v CR uz niekolko rokov. Na to ze je na mna casto utocene,som tiez nebola pripravena a ani si neviem zvyknut...kolko krat mi bolo vynadane do ubohej slovenky, do parazitu....a to len preto, ze som prehovorila po slovensky. Preto sa mi vobec nepacia neustale utoky na slovensko a slovakov. Nie sme ziadni chudaci ani nic podobne:( A dalsia vec, ktoru by som chcela dodat je, poznam osobne cechov, ktori radi riskuju a chodia na miesta kde je tabulka "len na vlastne nebezpecenstvo"a este sa o tom aj chvalia...a to ze kamaratov ocko zahynul kvoli nedisciplinovanym turistom..o tom preco nikto nepise???
 • Autor tan
 • Datum a čas 25.7.2006 13:55
Reaguj
Re: Re: turek-nie si v SR uz vitany
Nemohu verit, ze clovek s akademickym titulem se snizi k takove diskuzi. Jsem Cech [Moravak] zijici v Kanade dlouha leta, mam Slovenku za zenu a ve Vysokych Tatrach jsem zil nejaky cas. Znal jsem osobne nektere kluky z Tatranske horske sluzby a vzdy jsem veril, ze v pripade nutnosti zachranari udelaji vse pro me bezpeci. Vyrok CHS o neschopnosti Horske sluzby nepomaha nikomu. Myslim si , ze nekteri lidi na obou stranach hranic potrebuji vice tolerantnosti. Jejich diskusni prispevky nesvedci o vysokem intelektu.
Reaguj
Re: Fuj,hnus!
čo chceš od eštébáka ?
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 7.2.2006 20:52
Reaguj
Re: Tlacovka HZS 19.1.
Vytknut si clenok alebo dolamat vazy je vsak trosku rozdiel, pravda? ;)
 • Autor JaM
 • Datum a čas 5.2.2006 23:28
Reaguj
Tlacovka HZS 19.1.
Bilanciu horských úrazov vedú SlováciVysoké Tatry - V slovenských horách vlani zahynulo 26 ľudí. To je oficiálny údaj zo štatistiky Horskej záchrannej služby (HZS). Podľa nej až polovicu obetí tvoria českí návštevníci hôr, v deviatich prípadoch boli obeťami Slováci a dve obete pochádzali z Poľska."Českí turisti tvoria druhú najväčšiu skupinu návštevníkov slovenských hôr, napriek tomu sa na úrazovosti nepodieľajú najvýraznejšie. Žiaľ, pokiaľ ide o úmrtnosť, na tej sa podieľajú až 50 percentami," uviedol riaditeľ HZS Jozef Janiga (na snímke).Podľa jeho slov najpočetnejšiu skupinu návštevníkov hôr tvoria Slováci a tí aj vedú tabuľku úrazovosti, podieľajú sa na nej až takmer 43 percentami. Druhá priečka v úrazovosti patrí Poliakom, tých sa vlani v slovenských horách zranilo 283, čo predstavuje takmer 18-percentný podiel na úrazovosti v horách. Českým turistom pomáhali slovenskí záchranári v 231 prípadoch a ich podiel na úrazovosti je len necelých 15 percent. V prípade tragických nehôd však vedú. "Príčina môže byť aj v ich pohybe v exponovaných a rizikových terénoch, v extrémnych situáciách, ktorým sa väčšina návštevníkov z iných krajín asi vyhýba," hľadal možné príčiny vysokej miery úmrtnosti českých turistov Jozef Janiga.Členovia HZS za uplynulý rok priamo v horskom teréne zasahovali 718-krát, spolu s výkonmi lyžiarskej služby a počas asistencií pri športových podujatiach dovedna 1585-krát. Priamo vo Vysokých Tatrách zasahovali záchranári v 297 prípadoch, čo je oproti roku 2004 o 40 zásahov menej.Tento rok budú horskí záchranári podľa ustanovení novely zákona o HZS svoje zásahy spoplatňovať. "Spoplatnená bude len technická časť zásahu, nie zdravotná starostlivosť, tú preplatí príslušná zdravotná poisťovňa," dodal Janiga.Ako upresnil, za zásahy začnú návštevníci hôr platiť od 1. júla a priemerná cena zásahu vychádza na 7 až 11-tisíc korún, pričom najbežnejší typ zásahu stojí 3,5 až 4-tisíc korún, technicky náročné akcie môžu narásť až na niekoľko desiatok tisíc korún. Podľa riaditeľa HZS sa na novú situáciu chystajú aj poisťovne, jedna z nich sľubuje, že najneskôr do mája príde s novým produktom.(kim)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 29.1.2006 09:23
Reaguj
Re: Re: Re: Problemovy Cesi!
Já taky netrdím, že to jsou Slováci, ale slovenští Cikáni? Chápeš ten rozdíl? Vím, že se Slováci na Cikány dívaje, řekněme, trochu nevraživě. Nicméně, slovenské doklady ti Cikáni mají.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.1.2006 20:50
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Musim sa zastat autora clanku.
Zdá se, že máš nějaké dobré kontakty na SIS, když jsi tak dobře informovaný... Neděláš pro ně?
 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.1.2006 20:47
Reaguj
Re: žumpa, bulvár
Priatelia, pozor na tohoto:http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=2948Ak tento exemplar stretnete niekde v horach, prosim maximalne zbystrite pozornost ;)
 • Autor JaM
 • Datum a čas 25.1.2006 12:28
Reaguj
žumpa, + bulvár
Lepšie ako prestať iba fajčiť v novom roku je ešte aj prestať čítať bulvár.....http://www.tyzden.com/index.php?w=art&idart=4774&idiss=93
 • Autor Peter
 • Datum a čas 25.1.2006 08:22
Reaguj
Celkem 347 příspěvků v diskuzi


Vstup do lesa se kvůli námraze nedoporučuje

Vstup do lesa se kvůli námraze nedoporučuje

Kvůli silné námraze stromů nedoporučuje podnik Lesy České republiky ve středních a vyšších polohách vstup do lesů.... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2023

Flybe je už podruhé v insolvenci

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
Pour feliciter 2023

Pour feliciter 2023

Dobrý rok 2023 přeje všem čtenářům, spolupracovníkům, inzerentům a kolegům vydavatel tohoto portálu UpDown Media.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.

Diskuse

Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 13:35, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42