Slovákům nevěřte!

Slovákům nevěřte!
Vysoké Tatry, Věčný déšť ve Velické dolině.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Český horolezecký svaz nedoporučuje spoléhat v horách na slovenské záchranáře. Přátelé zraněných horolezců nebo turistů by je měli raději dostat k doktorovi sami, než čekat na nejistou pomoc od profesionálů.

Jak na to

Co se stalo po zveřejnění tohoto článku

Zpráva převzatá z Horydoly vyšla ve zpravodajství České tiskové kanceláře.

Kompletní článek, který v noci vyšel na Horydoly, vydal jako vlastní zprávu dnes odpoledne IDNES. Mezi několika doplňujícími informacemi je i prohlášení ředitele Horské záchranné služby na Slovensku Jozefa Janigy ml., že zvažuje právní kroky proti autorovi textu.

Následující den převzal zprávu od IDNESu slovenský deník SME. Z varování Českého horolezeckého svazu svým členům udělal významovým posunem zpochybňování slovenských záchranářů a zprávu v Horydoly označil za výzvu. Šéf slovenské Horské záchranné služby Jozef Janiga zašel ještě dále než včera a označil článek za paskvil.

O situaci natočila televize Markíza zpravodajský šot s šéfredaktorem Horydoly.cz Jakubem Turkem.

Na serveru Českého horolezeckého svazu vyšel o další den později komentář k informacím uvedeným na Horydoly. Hemží se silnými slovy na adresu Horydoly jako například bleskoidní, matoucí či urážlivé. Chybí však byť jediné uvedení konkrétní nepřesnosti, které se měl autor podle předsedkyně ČHS Aleny Čepelkové dopustit.

Slovenská tisková agentura TASR vydala zprávu, ve které Český horolezecký svaz odmítá vyznění článku na Horydoly, ale nepopírá uvedená fakta a citace. Zároveň v ní Český horolezecký svaz tvrdí, že v původním textu nebyly odlišené citace a text vlastní zprávy. V tomto ohledu lže, neboť všechny citace jsou jasně oddělené uvozovkami a uvedeny jmény a funkcemi dotyčných osob.

Prohlášení Českého horolezeckého svazu se objevilo také na stránkách Horské záchranné služby. Dovětek ke zprávě zní: "Na základe stanoviska Bezpečnostnej komisie ČHS očakávajú predstavitelia HZS stanovisko autora článku a následne zvážia ďalší postup." Redakci Horydoly ani autora článku však zatím nikdo z této organizace nekontaktoval a tím pádem ani nepožádal o stanovisko.

10. ledna dostala redakce mail od Horské záchranné služby a vzápětí na něj odpověděla.

Český horolezecký svaz zahájil disciplinární řízení s autorem článku.

"Museli jsme přehodnotit své standardní doporučení, které je odvozeno z praxe v Alpách," říká Tomáš Frank z Bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu.

Odneste si ho k doktorovi

"Vycházeli jsme z důvěry v profesionální zásah horské služby a doporučovali horolezcům a turistům, jejichž partneři se zraní, aby okamžitě poskytnuli první pomoc, ale nepokoušeli se o jejich transport. Ten zajistí daleko lépe a účinněji horská služba."

Po zkušenostech z minulých let a především letní neuvěřitelně dlouhé čtyřhodinové vrtulníkové akce a následné smrti horolezkyně na Široké věži ve Vysokých Tatrách, doporučuje Český horolezecký svaz velkou obezřetnost vůči slovenským záchranářům.

"Na Slovensku je vhodné pokusit se o záchranu a transport zraněného z hor vlastními silami," uvádí Tomáš Frank.

Teď letci, dříve horská

Problémy se slovenskými záchranáři dává Bezpečnostní komise ČHS předběžně za vinu provozovateli letecké záchranné služby a horskou službu považuje za akceschopnou.

Před pár lety byla ovšem i samotná Horská služba horolezeckou veřejností obviňována, že nedokáže včas zasáhnout ani na zemi, že má špatné vedení, používá zastaralé zdravotnické postupy a nemá ve svých řadách žádné výkonné horolezce.

Mrtví mimo statistiku

Letos se na horách a skálách celého světa zabilo jedenadvacet horolezců a horských turistů z České republiky. "Určitě to ale nejsou všichni, o mnohých jsme se nedozvěděli," vysvětluje Tomáš Frank.

Letošní rok byl tedy na počet mrtvol průměrný. Trendem je zvyšující se počet mrtvých skialpinistů. Mírně roste také statistika zemřelých pod lavinami. "Důležitým momentem je, že dnes lidé na horách daleko více spoléhají na profesionální záchranáře, než dříve, kdy se záchranných akcí zúčastňovali celé horolezecké oddíly," doplňuje předsedkyně ČHS Alena Čepelková.

Letos vypadala statistika milosrdněji než minulých letech, protože smrtelné nehody se rozložily do celého roku. Vloni se konala impozantní série skialpinistických nehod se špatným koncem ve Vysokých Tatrách během tří měsíců.

Průkazky zemřelým nepomohly

Poměr zahynulých registrovaných členů horských spolků a neorganizovaných milovníků hor je 1:3. To odpovídá i odhadům o počtu neorganizovaných horolezců vůbec. Český horolezecký svaz eviduje okolo deseti tisíc členů a jeho předsedkyně Alena Čepelková odhaduje, že dalších třicet tisíc leze po skálách a horách bez horolezeckého průkazu.

Ukazuje se, že členství v Českém horolezeckém svazu, české pobočce rakouského Alpenvereinu ani sekci vysokohorské turistiky v Klubu českých turistů nemá na úrazovost vliv. "Průkaz nedodá chladnokrevnost," lakonicky k tomu dodává autor metodických horolezeckých materiálů Tomáš Kublák.

Je nutno dodat, že v metodickém vedení horolezců zela deset let velká díra, která se začala zacelovat až před pěti lety, a práce Metodické komise tedy ještě nestačila přinést jasné výsledky.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Re: ZĂĄchrana
Ale kdepak, česi právě kvůli tomuto článku budou vést dál černou kroniku :) hihi :)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 25.3.2008 15:56
Reaguj
Re: Re: turek-nie si v SR uz vitany
no chcela bz som nieco povedat na nacionalizmus na slovensku a v cechach..myslim, ze si ani jeden narod nema co vycitat. Slovaci sa citia ukrivdeni (v niektorych pripadoch opravnene, v inych je asi vhodnejsia polemika), a cesi sa zase citia nadludmi...zijem v CR uz niekolko rokov. Na to ze je na mna casto utocene,som tiez nebola pripravena a ani si neviem zvyknut...kolko krat mi bolo vynadane do ubohej slovenky, do parazitu....a to len preto, ze som prehovorila po slovensky. Preto sa mi vobec nepacia neustale utoky na slovensko a slovakov. Nie sme ziadni chudaci ani nic podobne:( A dalsia vec, ktoru by som chcela dodat je, poznam osobne cechov, ktori radi riskuju a chodia na miesta kde je tabulka "len na vlastne nebezpecenstvo"a este sa o tom aj chvalia...a to ze kamaratov ocko zahynul kvoli nedisciplinovanym turistom..o tom preco nikto nepise???
 • Autor tan
 • Datum a čas 25.7.2006 13:55
Reaguj
Re: Re: turek-nie si v SR uz vitany
Nemohu verit, ze clovek s akademickym titulem se snizi k takove diskuzi. Jsem Cech [Moravak] zijici v Kanade dlouha leta, mam Slovenku za zenu a ve Vysokych Tatrach jsem zil nejaky cas. Znal jsem osobne nektere kluky z Tatranske horske sluzby a vzdy jsem veril, ze v pripade nutnosti zachranari udelaji vse pro me bezpeci. Vyrok CHS o neschopnosti Horske sluzby nepomaha nikomu. Myslim si , ze nekteri lidi na obou stranach hranic potrebuji vice tolerantnosti. Jejich diskusni prispevky nesvedci o vysokem intelektu.
Reaguj
Re: Fuj,hnus!
čo chceš od eštébáka ?
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 7.2.2006 20:52
Reaguj
Re: Tlacovka HZS 19.1.
Vytknut si clenok alebo dolamat vazy je vsak trosku rozdiel, pravda? ;)
 • Autor JaM
 • Datum a čas 5.2.2006 23:28
Reaguj
Tlacovka HZS 19.1.
Bilanciu horských úrazov vedú SlováciVysoké Tatry - V slovenských horách vlani zahynulo 26 ľudí. To je oficiálny údaj zo štatistiky Horskej záchrannej služby (HZS). Podľa nej až polovicu obetí tvoria českí návštevníci hôr, v deviatich prípadoch boli obeťami Slováci a dve obete pochádzali z Poľska."Českí turisti tvoria druhú najväčšiu skupinu návštevníkov slovenských hôr, napriek tomu sa na úrazovosti nepodieľajú najvýraznejšie. Žiaľ, pokiaľ ide o úmrtnosť, na tej sa podieľajú až 50 percentami," uviedol riaditeľ HZS Jozef Janiga (na snímke).Podľa jeho slov najpočetnejšiu skupinu návštevníkov hôr tvoria Slováci a tí aj vedú tabuľku úrazovosti, podieľajú sa na nej až takmer 43 percentami. Druhá priečka v úrazovosti patrí Poliakom, tých sa vlani v slovenských horách zranilo 283, čo predstavuje takmer 18-percentný podiel na úrazovosti v horách. Českým turistom pomáhali slovenskí záchranári v 231 prípadoch a ich podiel na úrazovosti je len necelých 15 percent. V prípade tragických nehôd však vedú. "Príčina môže byť aj v ich pohybe v exponovaných a rizikových terénoch, v extrémnych situáciách, ktorým sa väčšina návštevníkov z iných krajín asi vyhýba," hľadal možné príčiny vysokej miery úmrtnosti českých turistov Jozef Janiga.Členovia HZS za uplynulý rok priamo v horskom teréne zasahovali 718-krát, spolu s výkonmi lyžiarskej služby a počas asistencií pri športových podujatiach dovedna 1585-krát. Priamo vo Vysokých Tatrách zasahovali záchranári v 297 prípadoch, čo je oproti roku 2004 o 40 zásahov menej.Tento rok budú horskí záchranári podľa ustanovení novely zákona o HZS svoje zásahy spoplatňovať. "Spoplatnená bude len technická časť zásahu, nie zdravotná starostlivosť, tú preplatí príslušná zdravotná poisťovňa," dodal Janiga.Ako upresnil, za zásahy začnú návštevníci hôr platiť od 1. júla a priemerná cena zásahu vychádza na 7 až 11-tisíc korún, pričom najbežnejší typ zásahu stojí 3,5 až 4-tisíc korún, technicky náročné akcie môžu narásť až na niekoľko desiatok tisíc korún. Podľa riaditeľa HZS sa na novú situáciu chystajú aj poisťovne, jedna z nich sľubuje, že najneskôr do mája príde s novým produktom.(kim)
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 29.1.2006 09:23
Reaguj
Re: Re: Re: Problemovy Cesi!
Já taky netrdím, že to jsou Slováci, ale slovenští Cikáni? Chápeš ten rozdíl? Vím, že se Slováci na Cikány dívaje, řekněme, trochu nevraživě. Nicméně, slovenské doklady ti Cikáni mají.
 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.1.2006 20:50
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Musim sa zastat autora clanku.
Zdá se, že máš nějaké dobré kontakty na SIS, když jsi tak dobře informovaný... Neděláš pro ně?
 • Autor Petr
 • Datum a čas 27.1.2006 20:47
Reaguj
Re: žumpa, bulvár
Priatelia, pozor na tohoto:http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=2948Ak tento exemplar stretnete niekde v horach, prosim maximalne zbystrite pozornost ;)
 • Autor JaM
 • Datum a čas 25.1.2006 12:28
Reaguj
žumpa, + bulvár
Lepšie ako prestať iba fajčiť v novom roku je ešte aj prestať čítať bulvár.....http://www.tyzden.com/index.php?w=art&idart=4774&idiss=93
 • Autor Peter
 • Datum a čas 25.1.2006 08:22
Reaguj
Celkem 347 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Lékárnička na prázdniny

Lékárnička na prázdniny

Teplo a spousta informací o nebezpečí cestovních průjmů, zrádných infekcích a prospěšném očkování - to je neklamné znamení, že je doba dovolených. Myslíte při balení na lékárničku?
Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.
Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Vidnava je české město od roku 1918. Do té doby patřilo Slezsku a posléze Německu. Není divu, protože geograficky leží v polských rovinách a pro Čechy se rozkládá daleko za Jeseníky. Vidnavsko se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 28.9.-1.10. 28.9.
Bike-Expo - veletrh Polsko, Kielce 29.9.-1.10. 29.9.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
Bobr cup - štafeta Litovel Kolo, kajak, běh 1.10.
Zamykání Lužnice Suchdol 1.10.
Černobyl na kolečkách - diashow Prašivá Přednáší Jan Dušek 1.10. 18:00
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 1.10.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 1.-2.10. 1.10.
Hradecký půlmaraton Hradec Králové 2.10.

Diskuse

Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky
tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky
tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 2 příspěvky
Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54